Jump to content

Life style!

  • entries
    10
  • comments
    26
  • views
    14,463

Victor Lustig i oszustwo idealne


Daros

2,577 views

 Share

Jak napisałem wczoraj - już coś widać, już coś słychać, miałem na myśli wpis który właśnie jest tworzony. Jedziemy ;)

victorlustig.jpg

Znacie tego pana? Nie? To musicie nadrobić zaległości, ponieważ właśnie on dwukrotnie sprzedał ten obiekt:

38_eiffel_tower_by_night.jpg

Victor Lustig (1890-1947) - jeden z najbardziej pomysłowych kryminalistów w historii. Miał 45 fałszywych tożsamości i był aresztowany 50 razy. Urodził się w okolicach Pragi. Dorastał w rodzinie która należała do typowej klasy średniej i uczył się mówić w pięciu językach. Mimo to później zdecydował się na życie kryminalisty i emigrował do USA w latach 20stych XX wieku.

W Missouri w roku 1922 używał swojej najbardziej znanej fałszywej tożsamości - bogatego arystokraty "hrabii" Victora Lustiga z Austrii. Zapłacił bankowi 22 000 dolarów za bardzo starą farmę, której nikt nie chciał kupić. W tym samym czasie poprosił bankiera o pożyczkę w wysokości 10 000 dolarów. Facet się zgodził i wymienił koperty. Victor dał swoją kopertę bakierowi, natomiast wziął bankiera. W ten sposób odszedł z jego 22 kawałkami i 10 od banku. Nie stracił nic, a na dodatek zyskał!

Trzy lata później powrócił to Europy. Przez ten czas w USA zarobił już 40 000 dolarów. Jednego z wieczorów w paryskej kafejce Victor zoabaczył artykuł w gazecie na temat słabej kondycji wieży Eiffla. Naprawa była druzgocąco droga, a politycy sugerowali jej rozbiórkę. To dało Lustigowi genialny pomysł - sprzedam wieżę Eiffla!

Najpierw podbił do fałszerza, aby ten podrobił mu specjalne rządowe papiery. Potem jako "zastępca dyrektora generalnego biura pocztowego" napisał do pięciu firm, które mogłyby być zainteresowane kupnem wieży. Powiedział, że rząd zdecydował się na rozbiórkę wieży i sprzedania całego żelastwa, które po niej pozostało. Tłumaczył, że wieża ma już 36 lat, a architekt nigdy nie planował budowania jej jako konstrukcji "na stałe". Ponieważ decyzja "rządu" była bardzo kontrowersyjna, Lustig obiecał, że zachowa cały interes w sekrecie.

Pięciu dyrektorów firm złożyło mu oferty na kupno wieży. Victor wybrał najlepszą, wziął kase i uciekł to Austrii cieszyć się nowym bogactwem. Każdego dnia Lustig sprawdzał paryskę gazetę w poszukiwaniu informacji na temat jego oszustwa, ale nigdy nie znalazł nic. Kupiec - Monsieur Poisson, był zbyt zakłopotany i poczuł nie lada wstyd, aby komukolwiek powiedzieć o tym jak dał się nabrać.

Tak więc Lustig wrócił do Paryża, napisał do kolejnych pięciu firm i... sprzedał wieżę Eiffla DRUGI RAZ!. W każdym razie teraz sprawa poszła na policję tak więc Victor musiał uciekać do USA.

Po powrocie do Stanów zaczął ponownie oszukiwać ludzi, wyciągając od nich pieniądze. Jednym z jego najlepszych pomysłów była "magiczna skrzynka" która miała produkować banknoty. Oczywiście pudełko nigdy nie zadziałało tak jak powinno, ale kiedy został aresztowany w Oklahomie to zaoferował ją lokalnemu szeryfowi. Pan władza zaakceptował układ i Lustig odszedł wolny.

alcatraz.jpg

W roku 1935 został aresztowany ostatecznie. Na końcu procesu sędzia uznał go za winnego i wysłał do więzienia w Alcatraz. Tam Victor spędził kolejne 12 lat swojego życia. W roku 1947 król przekrętów umarł... Tak więc tym wpisem oddaje mu hołd, ponieważ ze swoimi pomysłami jak najbardziej na niego zasłużył ;)

A co Wy o tym sądzicie? Już lecicie sprzedawać nasz warszawski pałac kultury i nauki ? :D

 Share

6 Comments


Recommended Comments

W roku 1935 został aresztowany ostatecznie. Na końcu procesu sędzia uznał go za winnego i wysłał do więzienia w Alcatraz. Tam Victor spędził kolejne 20 lat swojego życia. W roku 1947 król przekrętów umarł...

...

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...