Jump to content

CD-ALBERT

  • entries
    3
  • comments
    14
  • views
    3,693

Recenzja Ogniem i Mieczem Dzikie Pola


albert97

1,466 views

 Share

Ogniem i Mieczem: Dzikie Pola to gra stworzona przez TaleWorlds, a wydana przez CD Projekt. Jest to gra typu akcji/cRPG, choć ma w sobie coś ze strategii.

OiM:DK jest rozbudowaną wersją zwykłego Ogniem i Mieczem, w której usunięto wiele błędów, dodano nowe misje i przedmioty i co najważniejsze tryb multi, o którym napiszę ? skrytykuję później.

Więc zacznijmy od tego że grafika jest - mimo że z części na część ulepszana ? nie za bardzo ładna jak na gry z roku 2010. No ale mnie to za bardzo nie obchodzi. Muzyka może być, bo pasuje do tamtych czasów. Teraz coś o rozgrywce.

Grę zaczynamy przy tworzeniu wyglądu postaci i umiejętności. Gdy postać jest gotowa, rozmawiamy z jakimś francuzem, który daje nam pierwszą misję. Daleko później nadchodzi czas wyboru państwa, za którego będziemy walczyli. Państw jest pięć:

- Rzeczpospolita

- Królestwo Szwecji

- Chanat Krymski

- Wojsko Zaporoskie

- Księstwo Moskiewskie

Państwa napisałem w kolejności od najlepszego ? moim zdaniem.

Rok akcji zaczyna się w roku 1655, wtedy kiedy zaczyna się potop szwedzki ? dlaczego więc gra nazywa się Ogniem i Mieczem?

Gra posiada dużą mapę, po której się poruszamy. Są na niej inni dowódcy, miasta, np. Smoleńsk, zamki, wsie, bandyci, chłopi i obozy najemników.

W obozach najmujemy jednostki, którym sami wybieramy uzbrojenie.

Wybranie wyglądu postaci nie jest ważne w grze, ważne zaś są umiejętności, gdyż wybrane na początku powinniśmy ulepszać do końca gry. Na przykład jeśli na początku będziemy ulepszać strzelanie z łuku, a w połowie gry zaczniemy ulepszać strzelanie z broni palnej to nie będzie miało sensu.

Gra jest fajna bo robimy co chcemy, ale skończy się to jak już wybierzemy jakiś kraj, za który będziemy walczyć ? wtedy pojawiają się misje, po których wykonaniu kończy się gra. Oczywiście nie od razu, bo trzeba się namęczyć zanim skończymy grę. Misje końcowe przywiązane do danego kraju daje król lub jakiś władca, bo nie wszyscy są królami. Więc władca zaczyna nam je dawać po przysiędze wierności dla danego kraju. Przed przysięgą możemy być jedynie najemnikami ów frakcji. Po przysiędze możemy się z niej wycofać, jednak po wykonaniu paru WAŻNYCH misji już nie. Pozostajemy z nią do końca. Jeszcze jedno o dołączaniu do jakiegoś państwa. Radziłbym nazbierać przed przyłączeniem się trochę kasy. Ja tego nie zrobiłem i żałowałem.

Sama walka mi się bardzo podoba. Jest realna ? pojedynki na szable, wielkie bitwy, plądrowanie, jazda konno, oblężenia i strzelanie z muszkietu, który ładuje się 5 minut i po naładowaniu i tak trudno trafić celnie.

Od ostatniego Ogniem i Mieczem dodano wiele ciekawych rzeczy:

- Więcej żołnierzy ? dochodzą różni najemnicy i inne jednostki dla danego kraju.

- Różne ulepszenia

- Dodano banki ? dostępne są lokaty i kredyty.

- Szkolenie ważnych osób w mieście i wsi, np. księdza, wójta, itp.

- Łatwiejsze szkolenie żołnierzy ? po prostu zamawiamy jakąś jednostkę zamiast szkolić ją od chłopa.

- Broń na zamówienie ? zamawiamy broń lub zbroję jaką chcemy

- W końcu normalne zarobki ? dostajemy dużo pieniędzy z posiadłości i nie tylko.

- Wydarzenia ? czasem zdarzy się coś ciekawego w twojej posiadłości, np. złapanie przestępcy ? i za to też dostajemy kasę

- Nowe ciekawe misje

Wróćmy do grafiki i błędów. Grafika otoczenia i może i nie jest ładna, ale za to broń, zbroje i żołnierze ? są zrobieni ładnie. Ja gram na full detalach i jest świetnie. Błędy występują licznie. Opowiem o takim, który mnie wkurza. Więc jest tak: stoję sobie z moimi polskimi strzelcami i strzelam do Rusków ? odpieram ich liczne ataki, ale w końcu pojawiła się lepsza piechota rosyjska i zaczęła bardzo blisko podchodzić. W końcu wiedziałem że poniosę straty ( to jedyne czego się boję ? zawsze wygrywam ) i rzuciłem Ruskom granat ? bardzo droga broń, trzeba na nią długo zbierać pieniądze. Granat trafił w sam środek wrogich oddziałów i ku mojemu zdziwieniu ? zamiast ich rozwalić ? rozwalił mnie i mój oddział.W grafice podobają mi się także zamki, miasta, np. Warszawa czy Kraków.

Moja ocena OiM:DK wynosiła by 9/10 ( lubię tę grę ), gdyby nie multi, o którym napiszę poniżej.

Multi na pierwszy rzut oka jest fajne i można pograć? przez 10 minut. Są różne typy gry, np. Zdobądź flagę(lub coś w podobie) czy Bitwa. Do wybory mamy trzy klasy postaci:

- Piechur ? nie posiada broni palnej; łuku, jest bardziej opancerzony.

- Muszkieter ? posiada broń palną; łuk, ale jest słabszy w walce wręcz

- Kawalerzysta ? posiada konia, jest bardzo szybki

Oczywiście nazwy klas zależą od kraju, jakiego wybraliśmy. Ja napisałem tak ogólnie.

Do każdej rozgrywki internetowej zakładający serwer wybiera dwa kraje, które będą ze sobą walczyć. Ilość map do wyboru jest średnia, a graczy na serwerze może grać bardzo dużo ? gdyby tylko ktoś grał. Pustki na serwerach są bardzo wkurzające. Serwerów też nie jest za dużo.

ogniem-i-mieczem-dzikie-pola-pc-bprod592

Moja ocena gry:

8/10

+ Fajna gra

+ Wiele rodzajów jednostek

+ Swoboda

+ Dużo broni

+ Lubię te czasy(1655)

+ Wiele godzin zabawy

+ Multiplayer?

- ? jeśli ktoś gra

- grafika

- liczne bugi.

- nudne rozmowy, ciągle takie same

 Share

8 Comments


Recommended Comments

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...