Jump to content
  • entries
    78
  • comments
    196
  • views
    59,173

I Marsz czarnobylski w Bydgoszczy


konjel

411 views

 Share

plakat23final.png

Z okazji 25 rocznicy katastrofy w Elektrowni Atomowej w Czarnobylu, chcemy uhonorować pamięć tych, którzy oddali swe życie, w walce z atomem, poprzez symboliczny marsz ulicami naszego miasta. Będziemy rozdawać ulotki, zawierające podstawowe informacje o katastrofie, lecz nie tylko. Oto nasze pozostałe tematy:

- Fukushima, czyli po 25 latach kolejna katastrofa w energetyce nuklearnej

- "S.T.A.L.K.E.R.", czyli Czarnobyl w kulturze

- "To przewidziano dawno temu!", czyli apokaliptyczne wizje wymykającego się spod kontroli atomu w literaturze science-fiction

Wszystkie z nich będą zawarte w rozdawanych ulotkach, poza tym każdy uczestnik, będzie mógł porozmawiać z ciekawskimi przechodniami (tu mała uwaga - co nieco proszę poczytać/obejrzeć/posłuchać, jeśli chodzi, o te tematy [w razie czego słać maila]). Niewykluczone, że wspólnymi siłami zaśpiewamy "Ghost Town" (Huns & Dr. Beeker) oraz "Stalker" (Jacek Kaczmarski) oczywiście nikt nie będzie zmuszany. Uwaga! Cała akcja jest traktowana bardzo poważnie. Co jest naszym celem? Zwrócić uwagę ludzi na katastrofę w Czarnobylu, na to, jak odbiła się ona w kulturze, jak w tej kulturze trwa, jak wyobrażano sobie takie katastrofy w literaturze science-fiction, a także jak można odnieść do siebie katastrofę Fukushimy i tą z '86 roku. Jeśli ktoś zamierza przyjść pośmiać się, powariować i robić z siebie głupka, to niech natychmiast zaniecha tej decyzji. Akcja nie ma służyć, do przedstawiania jakichkolwiek opinii, czy poglądów (zwłaszcza dotyczących budowy elektrowni atomowej w Polsce)!

Czekamy, na was, towarzysze stalkerzy!

P. S. Chętnych, do udziału, w akcji plakatowej proszę o informacje na e-mail.

Pozdrawiam i zapraszam, Rączka.

Czas: Poniedziałek 25.04.2011, start: godz. 13:24 - nieokreślona (zapewne około 16)

Miejsce: Bydgoszcz (Przystanki: Stary Rynek, Gdańska, FocusPark; ulice: Plac Teatralny+Mostowa, Gdańska, Jagiellońska [zastrzegam sobie prawo do drobnej modyfikacji trasy])

Wymagania: dobrze by było, gdyby nie mieszały się w to osoby, poniżej 14 roku życia (ale przyjść popatrzeć i pogadać można), mile widziane rekwizyty z okresu (maski przeciwgazowe, płaszcze, kurtki wojskowe, hełmy, fartuchy, co wam przyjdzie do głowy), zabrać ze sobą coś do picia i na ząb, można przynieść aparat/kamerę

Kontakt: marszczarnobylski@gmail.com / Gadu-Gadu: 5982501

 Share

4 Comments


Recommended Comments

Niech każdy manifestuje co chce, byle bez wciskania kitów i szerzenia nienawiści. Od siebie, wolałbym również, aby podtekstem nie było veto wobec wykorzystywaniu energii jądrowej przez ludzkość.

Link to comment

Energa jądrowa to technologia technologicznie b. przestarzała (co to za nowość, opierająca się na fundamencie z lat 50 ubiegłego wieku?), kosztowna i bardzo niebezpieczna. Ewentualna pierwsza polska elektrownia atomowa dostarczy nam całe 2,5 procent potrzebnej energii (i to przy pomyślnych wiatrach!). Osobiście wolałbym, żebyśmy najpierw wykorzystali skutecznie wszystkie inne źródła (geotermy, wiatr, biomasa, słońce itp.), a jeżeli to okaże się niewystarczające, to wówczas pozostanie nam atom.

Link to comment

Niebezpieczna? Kosztowna? Nie wydaje mi się. Technologie odnawialne owszem, można stosować, ale to rozwiązanie jedynie lokalne. Jedna elektrownia atomowa o produkcji 1000 MWe to tyle, co 6000 km2 potrzebnych do przetworzenia biomasy, 100 km2 elektrowni wiatrowych i 50 słonecznych. Za kilkanaście, góra kilkaset lat, skończą się zasoby paliw kopalnych. Jeśli polska nie wybuduje do tego czasu elektrowni atomowej, zostaniemy na lodzie, w konieczności do płacenia za energię zza granicy. Wiesz, istnieją dużo starsze technologie o fundamentach nawet w starożytności, a dalej z nich korzystamy i mają się dobrze. A jak ktoś chce oceniać skuteczność czegoś po "nowości" no to przepraszam bardzo...

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...