Jump to content
 • entries
  345
 • comments
  4,878
 • views
  461,459

FDKF - Forumowy Dyskusyjny Klub Filmowy


Qbuś

1,794 views

 Share

  

50 members have voted

 1. 1. Czy zapiszesz się do FDKF?

  • Tak
   23
  • Nie
   12
  • Nie wiem
   17

Uwaga, uwaga - kolejna Qbusiowa inicjatywa, która pewnie padnie po kilku tygodniach choć na początku entuzjastycznie przyjęta będzie. Przepraszam za ten wstęp, ale wolę Was ostrzec. Choć w zasadzie powinienem zacząć od czegoś innego. Od przestawienia swego pomysłu - Forumowy Dyskusyjny Klub Filmowy.

toeachhiscinemabychass.jpg

Otóż, oglądając sobie z małżonką sobotniego wieczora film pewien na Iplexie, wpadłem byłem na pewien pomysł. Mnogość dostępnych w Internecie legalnych źródeł darmowego oglądania niezłej jakości filmów oraz liczne narzekania na poziom 'zamerykanizowanego' kina pozwalają mi przypuszczać, że może istnieć zapotrzebowanie na 'coś więcej'. Część z Was - może na studiach, może w rodzinnych miastach - miała do czynienia z czymś, co zwie się Dyskusyjnym Klubem Filmowym. Regularne projekcje filmów, po których następuje grupowa dyskusja na ich temat. Rzadko brałem w tym udział, ale idea jest ciekawe.

Jak to przełożyć na forumowe grunty? Na początek potrzeba będzie Osoba Prowadząca. Po co nam taki ktoś? Do wyszukania i wybrania filmu (Kinoplex na Gazie, Iplex). Na początek mogę to być ja, lecz jako że nie mam prawie czasu (a co za tym idzie nie będę mógł na bieżąco oglądać), wybierał będę na początku filmy, które już znam. Mam już nawet coś na sam początek:

kontroll_bigposter.jpg

Ale to tak na marginesie. Załóżmy, że na początek będziemy mieli 1 film na 2 tygodnie. W wyznaczonym czasie członkowie FDKF oglądają film i... dyskutują. Albo zakładamy, albo napadamy na istniejący temat i przerzucamy się opiami, krytykami i innymi słownymi cudami. Dyskusja stanowi bowiem sedno sprawy. Dodatkowo OP można uczynić odpowiedzialnym za wyszukanie ciekawostek, opinii krytyków i tym podobnych, które rozpalą dyskusję.

Wiem, że dział filmowy na forum radzi sobie nieźle, ale cierpi na tym, że dyskusje zamierają krótko po premierach. Potem posty pojawiają się, gdy komuś zdarzy się akurat zobaczyć dany film. Tu mamy plus w postaci skumulowanego napady oglądających.

e69dfae13b5509ed060ca181ce6a75e8.jpg

Ale, ale... Sam ze sobą dyskutować nie będę. Ankieta czeka, komentarze też. Czy ktoś byłby zainteresowany takim cosiem?

[...] wśród setki ludzi znajdzie się może jeden, z którym warto podyskutować. Reszta niech mówi, co chce, bowiem desipere est juris gentium.

Artur Schopenhauer

Erystyka czyli sztuka prowadzenia sporów

 Share

32 Comments


Recommended CommentsMagnet:

@Blog raczej nie - w temacie filmowym trafi to do większej ilości osób. No chyba, że sami chcecie na mym blogu... Ja wolałbym temat przewodni/organizacyjny plus dyskusje w tematach poświęconym danym filmom. Na blogu trochę trudniej to zorganizować. Ale decyzja należy do nas.

@Filmy dobierane początkowo będą bez konkretnego wyznacznika gatunkowego - pierwsze to będą takie, które ja uważam za dobre i których pewnie większość nie widziała.

@Otwarta. Kołtunów i tak się wypleni, a zamykać nie ma sensu.

@Się zobaczy z tymi dwoma tygodniami - wszystko zależy od tego, ile czasu wolnego w tygodniu możecie na to poświęcić.

@Bardzo bym chciał, ale o ile 2 godziny na film to nie tak źle... To z książkami byłoby baaaaardzo ciężko. Mało kto chciałbym poświęcić tyle swego czasu na książkę polecaną przez kogoś - w końcu każdy ma swoje rzeczy do przeczytania i tym podobne. Rozważyłbym ewentualnie coś takiego dla np. opowiadań.

darkmessiah13 - Odnotowano. Dzięki!

Link to comment

W sumie swego czasu uczestniczyłem w sesjach DKF na uczelni, ale po którejś z kolei sesji już mi się wracać nie chciało :)

W każdym razie ja z chęcią się w coś takiego zaangażuje, przynajmniej na początku. Jak będzie dalej to zapewne wszyscy się przekonamy.

Co do miejsca, to ja bym był za tym, żeby normalnie wątek o danym filmie utworzyć na forum i tam dyskutować. W końcu jakby nie patrzeć, to po to ten dział jest, a że obecnie działa tak sobie to już inna sprawa. Dyskusje na blogu wydają mi sie mniej odpowiednie, z faktu, że inicjatywa dotrze do mniejszej liczby osób, no i na forum pojawiają się adnotacje o nowych postach w danym temacie. Na blogu starsze wpisy szybko przepadają wraz z komentarzami w archiwalną otchłań. Na blogu można by ew. wspólnie dobierać kolejne filmy czy tworzyć wpisy ogólniej traktujące o DKF - nie w temacie konkretnych tytułów.

Tworzenie klubu na zasadach ekskluzywnych, trochę chyba mija się z celem zarówno DKF jak i samego forum.

Jeśli chodzi o film, to ja sprzeciwu nie zgłaszam :) Okres dwutygodniowy też popieram, bo czasem człowiek chciałby, ale tydzień ma taki, że czasu nie znajdzie.

Link to comment

MAGnet:

@Jeden temat dla wszystkiego to już chyba za duże zamieszanie. Trzymam się tego, żeby założyć temat organizacyjny, a dyskutować w tematach poświęconym danym filmom.

@Dokładnie - filmy, o których dyskusja wyjdzie poza 'niezły film'.

@Się zobaczy. Zaczniemy np. od tygodnia, ale założymy ankietę i zobaczymy, jak wyjdzie ludziom wciskanie filmów w ich plan tygodnia. Na początku zawsze brzmi miło i prosto, ale potem czasem ciężko coś po prostu zrobić.

@Hmmm... Sprawdź ;) Nie mam wyłączności na książki na forum. Możesz spróbować coś takiego poprowadzić, mogę nawet pomóc. Ja sam chwycę się najwyżej prowadzenia opowiadań. No i poza tym sprawa rozbija się też o dostępność - skąd kilkanaście osób na raz ma wziąć tę samą książkę?

Lord Hrabula - Też myślę, że blog nie. Na blogu skończy się raczej na tym wpisie, czyli na wstępnych dyskusjach. Jeśli pojawi się jeszcze nieco chętnych, to założę temat startowy i będzie można ustalać konkrety i promować sprawę dalej.

Link to comment

Super pomysł, Qbusiu. Chętnie się dołączę - dobrego kina mi ostatnio brak, więc żrę jakąś hollywoodzką papkę na okrągło... Przyda się detox, oj przyda.

Zapisuję się i deklaruję chęć pomocy organizacyjnej.

Pozdrowienia z Marudzeniowa!

Link to comment

Jestem jak najbardziej na tak!

Mam niedaleko siebie wypożyczalnię filmów, którą prowadzi mój kumpel (od ojca dostał żeby tam pracować :P) Więc mam zniżki. ;)

W każdym razie to świetny pomysł. Moglibyśmy dyskutować nie tylko na temat aktorów i fabuły ;) Ale też o przesłaniu ideologicznym filmu itp.

W każdym razie byłbym wielce zawiedziony gdyby pomysł (inicjatywa) skończyła się klapą :/

Link to comment

filipek632 - :ok:

Quetz - Dzięki za deklarację pomocy, przyda się. Mi pewnie filmowych pomysłów na jakiś czas starczy, ale tylko na jakiś. Wszystko rozbijać się będzie bowiem o to, że filmy będą musiały być ogólnie-darmo-legalnie dostępne.

MarcinCallOfCthulhu - Patrz powyżej :) Postaram się, żeby wszystkie filmy były legalnie dostępne gdzieś w Internecie, aby każdy z forum mógł spokojnie je sobie obejrzeć.

Link to comment

Spróbuje na pewno. Czy zostanę na dłużej? Zobaczymy jak tam z moim poziomem dyskusji i jak będzie wystarczająco dobry to zostanę. Okres dyskusji też w porządku, a inicjatywa jak najbardziej trafna, zobaczymy jak to się dalej rozwinie. Co do tego samego, ale w wersji książkowej, jestem raczej przeciw. Czytanie jest zbyt czasochłonne, z tego każdy ma swój plan na czytanie wybranych tytułów, a i książkowy dział forum działa świetnie. Założony przeze mnie temat o Harrym Potterze (chociaż tytuł jest dość znany...) nadal rozwija się z ogromnym tempem. A teraz idę po ser do sklepu...

Link to comment

Tyle gadam o filmach na studiach i jeszcze tutaj też mam? :tongue: Pomysł sam w sobie fajny, popieram tego typu akcje, bo ludzi trza odchamiać na wszelkie sposoby :wink: Zwłaszcza jeśli dyskusje nie będą się opierać wyłącznie na wypowiedziach typu "podobało/nie podobało mi się"...

Link to comment

MarcinCallOfCthulhu - Aż tak źle? Nawet włączenie, poczekanie na 'zabuferowanie' i poźniejsze oglądanie nie wchodzi w grę?

Shaker - Bynajmniej chętny? A to szkoda.

Wosq, Gierzyn, hahahahahaha - :ok:

Mr.ALFik - Smacznego sera. Z czasochłonnością książkową się zgadzam - dlatego mógłbym rozważyć jedynie wersje z opowiadaniami. Liczę, że poziom filmowych dyskusji będzie porządny. Ba, postaram się o to zadbać.

LouisFreakman - O to właśnie chodzi, by dyskusje na forum nie były takie. Mam zamiar próbować wybierać takie filmy, których nie da się po prostu skwitować krótkim stwierdzeniem.

Link to comment

Także chętnie wziąłbym udział w takim projekcie. Filmy kocham, wielu jeszcze nie oglądałem, a takie coś zawsze będzie jakąś tam motywacją.

BTW. I jak się prezentuje Sucker Punch? Trailer mnie zachęcił. Rzecz jasna nie wymagam od tego filmu czegoś więcej poza efektami i hordami rozwalonych przeciwników.

Link to comment

MAGnet

@Wybierać będzie raczej jedna osoba - ta, która akurat będzie OP.

@Co to znaczy orientacyjne kawałki? Nikt nie będzie dyskutował po przeczytaniu prologu. A płacić to już w ogóle mało kto będzie chciał.

kruzd - Mam nadzieję, że stanie się mocno motywacją.

Link to comment

Z ciekawości rzuciłbym okiem, bo dość już mam oglądania w kółko 6 tych samych filmów (inna rzecz, że każdy z nich jest doskonały).

Ostrożnie zgłaszam chęć uczestniczenia w tym, jak na mój gust, ciekawym przedsięwzięciu. Zawaliłem sobie czas wolny nauką, ale jak tylko będę mógł, to będę brał udział.

Link to comment

:ok: Popieram inicjatywę i postaram się czasami włączać do dyskusji. Świetny pomysł!

BTW: Oglądam sobie ostatnio filmy na iplexie. Widziałem na razie Naszą klasę, Zło, Gomorrę, Głową w mur, Donniego Darko, Jedenastą czternaście i proponowanych na pierwszą dyskusję Kontrolerów. Właściwie wszystkie mogę polecić, aczkolwiek Gomorrę ciężko się oglądało.

Link to comment

myrmekochoria - A pewnie, że zobaczymy. Liczę, że zobaczymy, że będzie pozytywnie.

MarcinCallOfCthulhu - A tam wszyscy. Liczysz się Ty!

Blitz - Liczę, że 2 godziny tygodniowo/dwutygodniowo uda się każdemu wygospodarować.

PavelG - No to zapraszam do tej pierwszej dyskusji. Skoro widziałeś, to już możesz dyskutować. Albo odświeżyć przed startem.

Link to comment

Ja też rzadko oglądam to samo, ale to ze względu na to, że szkoda mi czasu - wolę poznać coś nowego. Na początku parę filmów pewnie wybiorę ja, a potem się zastanowimy. Można regularnie zmieniać Osobę Prowadzącą, a może i głosować. Tylko, że głosowanie na film, którego się nie widziało, nie do końca do mnie przemawia.

A poza tym - witamy na pokładzie.

Link to comment

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...