Jump to content
  • entries
    345
  • comments
    4,878
  • views
    461,467

KZG - (c) Lord - Część IX: Zacytuj mnie!


Qbuś

890 views

 Share

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami - dawno, dawno temu na tym blogu pojawił się cykl wpisów inspirowanych wpisem Lorda pewnego Nargoghiem zwanego. Wpisy te łączył jakże epicki tytuł: Klimat Zmiażdżył Gracza. Długi niebyt mógłby świadczyć o tym, że wpisy te odeszły na (zasłużoną?) emeryturę. Jednak nie. Coś kazało im wrócić, ktoś znów powołał je do życia. Tym razem rozprawią się z pamiętnymi słowami growych bohaterów.

quotationmarks.jpg

Tytuł wpisu może jasny nie był, powyższy akapit może też nie, więc napiszę krótko i zwięźle - dziś będzie o pamiętnych tekstach z gier. I nie chodzi mi tu i literackie dzieła skomplikowaniem i kunsztem powalające. Chodzi mi głównie o tzw. one-liners, czyli odzywki krótki, acz dobitne. Odpowiedniki filmowych 'Luke, I am you father' czy też 'I'll be back'.

Ostrzegam - opisy i komentarze mogę zawierać spoilery! Jeśli nie grałeś w grę, której pochodzi cytat, a nie chcesz narazić się na niespodzianki - nie czytaj! Ponadto powody pamiętności mogą być różne, ale początek może być tylko jeden...

Nie jestem wielkim fanem ani wyznawcą Falloutów. Miałem kilka podejść, ale nigdy się nie polubiłem z serią. Nieco żałuję, ale nie za bardzo. Ale i tak, jeśli myślę o cytatach z gier, ten przychodzi mi do głowy pierwszy. Rzeczowy głos Rona Perlmana gdzieś wybrzmiewa w głowie, opowiadając o zniszczeniu znanego nam świata. Same słowa są przerażająco prawdziwe.

The cake is a lie

Tym razem pora na humorystyczną makabrę. Każdy, kto grał w Portal, zna charakterystyczny głos GLaDOS oraz jej sardoniczny humor. GLaDOS, która z wyrafinowanym okrucieństwem znęca się nad graczem, królikiem doświadczalnym, nęcąc go wizją... tortu. Sprawy jednak obierają niezbyt miły dla gracz obrót, musi sprzeciwić się wspaniałej nadzorczyni. Zwiedzając zaplecze kompleksu gracz może natknąć się na Prawdę!

the-cake-is-a-lie.png

Jest to najbardziej charakterystyczny z cytatów, który wkradł się już do memosfery. Ale GLaDOS miała obdarzyła gracza i innymi perełkami.

Didn?t we have some fun though? Remember when the platform was sliding into the fire pit and I said ?Goodbye? and you were like ?NO WAY!? and then I was all ?We pretended we were going to murder you?? That was great."

Od okrutnej ironii przechodzimy do mordowania. Efektownego, krwawego mordowania na skalę indywidualną, czyli do serii Mortal Kombat, której znakiem rozpoznawczym stały się Fatality, a jak Fatality, to:

FinishHim.png

Charakterystyczny głos komentatora zapadał w pamięć. Do tego należy jeszcze wspomnieć o 'Choose your destinty' i 'Flawless Victory'. No i do tego jeszcze odzywki poszczególnych postaci, z których 'Come here' najbardziej wyryło mi się w pamięci. Zresztą i inne bijatyki mają swój zestaw takich tekstów. Swoją drogą to spora sztuka stworzyć 'hasło', które nie będzie budziło obrzydzenia, gdy słyszy się je po raz setny.

Teraz pora na coś bardziej poważnego. Na jedną z ciekawszych historii w... historii gier. I do tego jest to opowieść niedokończona. Na dodatek ma niemego bohatera, co może nieco dziwić w tekście o tekstach. Niech jednak przemówi ktoś inny, niemalże tak charakterystyczny jak główny bohater, a zdecydowanie bardziej złowrogi i tajemniczy

unforeseen-550x.jpg

Prepare for unforseen consequences

Tajemniczy G-Man towarzyszy nam od samego początku serii, przemykając chyłkiem po poziomach i wtrącając się do fabuły. Manipuluje Gordonem i gdy już wydaje się nam, że zostajemy wyrwani spod jego wpływów - uciekamy do White Forest, a tu okazuje się (za sprawą cytaowanego tekstu), że chciał byśmy tam byli. Kim jest? Jaką odegra rolę? Kiedy wyjdzie Episode 3?

Następna w kolejności kolejna wielka firma i wielka seria (a właściwie serie). RTSy firmy Blizzard charakteryzują się nie tylko świetnymi filmikami, soundtrackami oraz rzeszami fanów, ale także odzywkami jednostek. Poza standardowymi reakcjami na rozkazy, powiadomieniami o wybudowaniu czegoś czy ataku na bazę, jednostki z Warcrafta/Starcrafta dość łatwo się denerwują i lubią też przełamywać tzw. 'czwartą ścianę'. Wiele z nas pamięta 'Battlecruiser reporting', 'That tickles' czy też epickie beknięcie orkowego Peona/Grunta. Poniżej filmik z nieznanymi mi dotąd głosami z wersji shareware części 2:

A na koniec po prostu... On. Ten, Który Jednak Wróci. Wyczekiwany i Wyśmiewany. Książe. Skarbnica mądrości i ripost celnych. Każdy gracz potrafi coś z niego zacytować. Ale czy wiedzieliście, że jeden z jego markowych cytatów nie jest jego? Oto dowód:

Swoją drogą Roddy Piper (pozdrowienia dla fanów wrestlingu) to też niezgorszy bad-ass, ale do Duke'a startu nie ma, czyż nie? Mógłbym jeszcze trochę takich cytatów wymieniać, ale chcę dać Wam szansę. Do dzieła! Na pewno macie swoje ulubione. A może macie jakieś świetne cytaty, które w zasadzie nie są znane? Chętnie je sobie poczytam.

Osobny wpis mógłbym utworzyć z cytatów, które zabawne (a wręcz i legendarne) stały się przypadkiem. Może kiedyś tak zrobię... Na razie teaser.

all_your_base.jpg

Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat.

Emil Cioran

Zeszyty 1957-1972

 Share

19 Comments


Recommended Comments

Wpisy ten łączył jakże epicki tytuł: Klimat Zmiażdżył Gracza

Epicki? Argh. Szkliwo mi pękło. No i chyba miało być "te" zamiast "ten". Just saying. ;)

A co się zaś tyczy tematu:

Fallout - "War. War never changes". ;) Intra są wspaniałe, głos Perlmana faktycznie nadaje im mocny klimat - właściwie ma się wrażenie, że ogląda się urywek jakiegoś filmu dokumentalnego. Fajnie, że i w intrze trzeciej części dane mi było usłyszeć jego głos.

Portal - jak pierwszy raz znalazłem ten napis, to mnie wręcz zmroziło. Wiem, brzmi to nieco zabawnie. ;) Ale naprawdę, niektóre (w drugiej połowie gry oczywiście) teksty GLaDOS mroziły krew w żyłach.

Half-life 2 - z tą grą (wraz z episode one & two) zapoznałem się dwa miesiące temu i moment, gdy G-man mówi do Alyx "Prepare for unforseen consequences" zaliczyłbym do najstraszniejszych w tej grze... no, może z wyjątkiem lotu do Citadel ;) oraz mocnego (i bardzo smutnego) zakończenia drugiego epizodu.

Link to comment

O tak. Intro z serii Fallout zawsze powoduje u mnie ciary. Niezmiennie od 1997 roku, gdy Fallout 1 kosztował 245 zł :P (a Wy narzekacie, że teraz premirówki są drogie...). "[...]but war... war never changes[...]" - ehh...

Link to comment

245 zł? :O ...W sumie to ja tam nigdy na ceny nie narzekałem...

Btw. Dorzuciłbym cytat z Bioshocka: "Man chooses; slave obeys!". Owszem, mało odkrywcze, ale Andrew Ryan wypowiada to zdanie w TAKIM momencie, w TAKIM kontekście, że... No cóż, scenarzyści odwalili kawał dobrej roboty, że się tak wyrażę.

Link to comment

@Up

Nie pamiętam już dokładnie ile, ale na 100% mocno ponad 200 zł. Bo jakiś rok, dwa temu dorwałem stary nr. SecretService (a może to Gamebler był?), gdzie na tylnej okładce była reklama z tą grą.

Co do Bioshocka, to fakt. Raz, że okoliczności wypowiadania tego zdania były... hmm... trzymające mocno w napięciu, to i voice acting był niczego sobie. Świetne.

Dorzuciłbym jeszcze "It's me, Mario" :], czy co tam hydraulik gadał.

Link to comment

Blitz - Miało, miało. Poprawione. A epicka to była tam autoprześmiewczość. Też nie znoszę tego słowa. GLaDOS to zło wcielone! G-Man zło wcielone nieodgadnione.

Stillborn - Ciekawe ile kopii się w Polsce sprzedało. Z Mario wolę tekst z zakończenia :)

Link to comment

Nie one-liner, niemniej słowa nie do zapomnienia.

L-l-look at you, hacker. A p-p-pathetic creature of meat and bone. Panting and sweating as you r-run through my corridors-s. H-h-how can you challenge a perfect, immortal machine?

Serafan Raziel do Raziela: "You are a righteous fiend, aren't you?"

Odpowiedź: "Apparently, I am."

Link to comment

Fajnie, że wspomniałeś o G-Manie. Jak dla mnie to jedna z najbardziej tajemniczych growych postaci w ostatnich latach.

Link to comment

Stillborn - Swoją drogą podziwiam np. CD-Projekt, że dał radę utrzymać się na rynku od takich czasów.

Mindstorm - Och, Ty! Musiałeś mi przypomnieć, że zapomniałem. Od początku chciałem wrzucić coś z System Shocka 2. Ech. Nadrabiam.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

What is a drop of rain, compared to the storm? What is a thought, compared? to a mind? Our unity is full of wonder, which your tiny individualism cannot even conceive.

Vantage - Masz jakieś pomysły, kto to?

Link to comment
L-l-look at you, hacker. A p-p-pathetic creature of meat and bone. Panting and sweating as you r-run through my corridors-s. H-h-how can you challenge a perfect, immortal machine?

Hehe, najsławniejszy tekst, a w ogóle się w grze nie pojawia, jedynie w programie do konfiguracji dźwięku i luźno powiązanym z grą intrze dwójki. Mój ulubiony tekst z gry to:

"...Nah." - postać gracza w outrze.

A tak poza tym -

"Vae victis!" - Kain, a w pewnym momencie i Raziel

"I always was considered heartless." - Kain po wyrwaniu mu serca.

"Nothing is a cliché when it's happening to you." - Max Payne.

"I had a bullet with Nicole Horne's name on it. I had ten thousand bullets with the hag's name on them." - j.w.

(Powyższe pozycje zresztą wstawiać całymi cytatami, te głosy, ten klimat!)

"..." - Lester Chaykin

Wizardry 8 miało też tony jednolinijkowców na każdą możliwą okazję i dla każdej postaci, część była całkiem zabawna i pamiętna...

Link to comment

"All your base are belong to us" - mi i tak najbardziej wryło się w pamięć, to perfekcyjne tłumaczenie... Dla przypomnienia: "Wszystkie wasze bazy być, należeć do nas". No i według mnie chyba już klasyczny frazeologizm wywodzący się z gier - "Thank You Mario! But Our Princess Is In Another Castle!"

Link to comment

Rankin - Max rzeczywiście miał sporo do powiedzenia. Ale System Shock 2 miał wiele bardzo niepokojących cytatów - zwłaszcza jeśli chodzi o The Many. Nie wiem, czy by mnie nie przekonali do wybicia ludzkości. The individual is obsolete. When you and your kind are extinct, we will cleanse our collective memory of the stain of your existence.

Mr.ALFik - Gra była tłumaczona? Czy może ktoś w sieci po prostu przetłumaczył?

Link to comment

Gra z której to pochodzi w oryginale jest japońska z tego co mi wiadomo, dlatego chodzi pewnie o tłumaczenie na angielski. Co do moich ulubionych cytatów, to na pewno zgadzam się z Portalem, HL2, Falloutem oraz System i Bioshock, ale niestety, poza tym niewiele mi przychodzi do głowy :/ Nie mam zbyt dobrej pamięci do cytatów, tak samo jak imion.

Link to comment

@Qbuś Po prostu prędzej, znałem to perfekcyjne (bez żadnej ironii) tłumaczenie na polski z angielskiego. Dlatego bardziej mi utkwiło w pamięci, chociaż mogłem napisać, że tamto jest mi bliższe. :)

EDIT. Chociaż wikipedia podaje jako tłumaczenie na polski: "Wszystkie wasze baza są należą do nas", dziwne przez całe życie miałem tamto za wierniejsze tłumaczenie, mój błąd. Czyt. Takie coś nie miało miejsca.* NEWERMAJND

* - kolejny nie smaczny żart. Dziwne gorączka już minęła...

Link to comment

Aiden - Zapisuj, notuj, dodawaj do ulubionych ;) Gra była japońska i kultowość polega właśnie na chałupniczym tłumaczeniu.

Mr.ALFik - Ale skąd te tłumaczenia? Kto za tym stoi?

Tebeg - Gdzie? Co ciekawe - wczoraj w pracy opowiadałem o tej scenie z pierwszych przygód Guybrusha.

monkey.gif

Link to comment

Tak mi się jeszcze przypomniało:

"What can change the nature of a man?" - pierwsza wypowiada te słowa Ravel Puzzlewell w grze pod tytułem... no chyba nie muszę kończyć? ;)

Link to comment

@Qbuś Oto jest pytanie, z terminem tym spotkałem się jak byłem jeszcze berbeciem. Nie wiem może w jakimś czasopiśmie to było, może kumpel taty to powiedział, ale za tłumaczeniem na polski tego cytatu (nie, nie gry) odpowiada prawdopodobnie internet, a właściwie jego użytkownicy.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...