Jump to content
  • entries
    98
  • comments
    166
  • views
    46,732

Wszystkie kolory Formuły 1...


Darth7Vader

518 views

 Share

003.jpg

Czyli... wszystkie 6 kolorów dla 6 rodzajów opon od Pirelli. I tak: od lewej strony: pomarańczowy - opony deszczowe "deszczówki" (wiadomo - na deszcz... na ulewy, na mokrą nawierzchnię i by nie było aquaplaningu), jasno niebieski - przejściowa "przejściówka" (na przesychający tor - gdy tor jest mokry, a czasami robi się suchy albo i nie - zależne od pogody) czerwona - super miękka (chyba jednak nie aż tak "super miękka" - bo jak potrafiła czasami 30 okrążeń wytrzymać... tongue_prosty.gif), żółta - miękka (świetnie się nadaje na kwalifikacje - wytrzymuje od kilku do kilkunastu okrążeń), biała - średnia (wytrzymuje od 20 do 40 okrążeń - opona "pośrednia", czyli pomiędzy miękką a twardą)...

...i srebrna - twarda (wytrzymuje prawie cały dystans wyścigu... w głównej mierze zależy to do warunków pogodowych - jest to od 35 - do ponad 50 okrążeń). ("System" kolorów opon od Pirelli).

Teraz po kolei:

Slicki - gładkie opony, które powróciły do F1, po 11 latach od ostatniej "wizyty". Nadają się na jazdę po suchym torze - występują w (obecnie) w 4 rodzajach: super miękka, miękka, średnia i twarda.

Opona super miękka (Super Soft):

006_medium.jpg

Opona miękka (Soft):

001_medium.jpg

002_medium.jpg

004_medium.jpg

Opona średnia (Medium, pośrednia inaczej):

005_medium.jpg

Opona twarda (Hard):

007_medium.jpg

Opona przejściowa (Intermediate, "przejściówka):

015_medium.jpg

014_medium.jpg

012_medium.jpg

013_medium.jpg

Opona deszczowa (Wet, "deszczówki"):

011_medium.jpg

010_medium.jpg

008_medium.jpg

009_medium.jpg

Ogólnie to pierwszy raz widzę, by aż tak obszernie zaprezentowano opony - jakie rodzaje, typy mieszanek, itd. smile_prosty.gif

 Share

2 Comments


Recommended Comments

W tamtym roku i przez parę lat, to jak widziałem opony od Bridgestone'a, to było tak, że te opony z zielonym paskiem po bokach, to są miękkie a te z białym to są te twarde - a deszczówki i super miękkie nie miały oznaczeń, bo się różniły bieżnikami. :) Najwidoczniej Pirelli wprowadza Swoją "modę" co do oznaczeń kolorami rodzajów opon, lecz to tylko na razie na 3 kolejne lata, ponieważ nie wiadomo czy Pirelli podpisze po tych 3 latach, kolejny już nieco dłuższy kontrakt na dostarczanie opon do F1... (bo Michelin tylko czeka... ale wątpię by wrócili do F1...)

P.S. - Jest tyle rodzajów opon, ponieważ w obecnym sezonie F1, regulamin nakazuje, by użyć raz w ciągu wyścigów średnią mieszankę opon, a dodatkowo trzeba użyć miękką, by pasowało do regulaminu w 100%, a i jest jeszcze twarda mieszanka. ;)

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...