Jump to content
 • entries
  345
 • comments
  4,878
 • views
  461,459

Opowieść z nauką za pan brat


Qbuś

1,096 views

 Share

Nie chcąc zostawiać Was bez możliwości twórczego wyszumienia się, prędko inicjuję kolejną edycję cytatowego szaleństwa opowieściotwórczego. Tym razem, zgodnie z inspiracjami i ustaleniami spod poniedziałkowego wpisu, będzie naukowo. Wiem, że może to sprawić nieco problemu, ale na pewno każdy ma w domu całą furę podręczników i innych tytułów naukowych lub też technicznych. A nawet jeśli nie, to zawsze pozostaje Internet i Google Books oraz tym podobne. Miło by również było, gdyby udało nam się zachować wysoką formę względem spójności, którą osiągnęliśmy przy poprzedniej zabawie. Czyli po ludzku - dobrze by było, gdyby nowy cytat był choć trochę powiązany z lub odnosił do poprzedniego.

oldbookbydahud.jpg

Regulamin dostosowany do edycji naukowej:

 • Korzystamy wyłącznie z cytatów - tym dopuszczalne są cytaty naukowo-specjalistyczno-techiczne, a więc z: książek, podręczników, a nawet i czasopism.
 • Jedynym wyjątkiem od powyższej reguły są funkcjonalne łączniki typu: 'A on powiedział', 'A potem' etc.
 • Dopuszcza się też gramatyczne modyfikowanie cytatów w celu dostosowania np. odmiany do płci lub też zmiana miejsca/nazwy własnej do poprzedniego cytatu. Ale i tu proszę się ograniczać.
 • Można podawać autora i źródło, lecz nie jest to konieczne.
 • Cytat nie powinien przekraczać długości 3 zdań i powinien być związany z poprzednikiem.
 • Jedna osoba to maksymalnie 4 'wpisy' dziennie, ale każdy musi być poprzedzony co najmniej 4 innymi.
 • NETYKIETA PRZEDE WSZYSTKIM - wulgaryzmów się nie spodziewam... no chyba, że w pracy ich .
Wiadomo, że utworzenie opowieści w całości spójnej nie będzie możliwe, ale zawsze można czepić się jednego wyrazu z poprzedniego cytatu. Albo też jego tematu. Albo formy. Zawsze coś się znajdzie. Mam nieco mieszane odczucia względem Wikipedii... Może przyjmijmy nieco subiektywną kategorię 'specjalistyczności' - znaczy się: dopuszczam cytaty z Wikipedii, ale tylko takie mocno pokomplikowane i naukowe. Mam co prawda pewne obawy, ze całość wyjdzie nieco 'sztywno', ale to już zależy od wynajdywanych przez Was perełek.

Zgodnie z tradycją - opowieść zostanie opublikowana jako osobny wpis. Jeśli chcecie, żeby w zabawie wzięło więcej osób i żeby się rozrosła - reklamujcie. Choć po przednim wpisie sadząc, pewnie szału nie będzie. Ale liczę na stałych bywalców i opowieściotwórców.

dagg7150bybagninod3aqei.jpg

Zgodnie z inną tradycją motywator powyżej, a na początek cytat ode mnie:

Połączenie zaciskane polega na zastosowaniu mufy z rury o nośności przekroju poprzecznego równoważnej nośności łączonego pręta. Mufa jest wykonana ze stali miększej niż stal prętów. Po założeniu mufy na końce łączonych prętów następuje mechaniczne zaciśnięcie jej przy pomocy prasy hydraulicznej.

Akcesoria i elementy dla realizacji połączeń i uciągleń zbrojenia w konstrukcjach żelbetowych - Witold Pieśla, Krzysztof Janczura

powerpoint-countdown-u1.GIF

 Share

15 Comments


Recommended Comments

Muszlę klozetową, jeden z najważniejszych obiektów w celi, powszechnie nazywa się jaruzelem. Nazwa ta unieśmiertelnia generała Wojciecha Jaruzelskiego, w 1985 roku pierwszego sekretarza KC PZPR. Porządny jaruzel i woda bieżąca są jednak w wielu celach nieosiągalnym luksusem.

Marek M. Kamiński, "Gry Więzienne - tragikomiczny świat polskiego więzienia" (nawiasem mówiąc polecam!)

Link to comment

Umożliwia on uwolnienie się od napięć psychicznych w wyniku wyrażania swoich przeżyć, uczuć i doświadczeń w postaci wytworów plastycznych.

Link to comment

Wskazówki te dają nam niezłe pojęcie o tym, jak w owych czasach wyglądały posiłki.

Joseph Heath, Andrew Potter: "Bunt na sprzedaż. Dlaczego kultury nie da się zagłuszyć".

Link to comment

jednak "Dobrze wychowany kot nie bywa kapryśny, chociaż przywiązuje znacznie większą wagę do świeżości potraw i higieny w kuchni niż wielu ludzi"

David Taylor - Ty i twój kot - Encyklopedyczny poradnik dla właścicieli kotów

Link to comment

"Dokonuje się to na poziomie puli genowej populacji, przez zmianę częstości występowania pewnych genów."

Beata Jancarz, Marzena Wikiera - Podręcznik do biologi "Człowiek w równowadze"

Link to comment

Geny te są powtórnie aktywowane na wiosnę, gdy dłuższe dni i wyższe temperatury dają warunki odpowiedniejsze do reprodukcji.

Brona McVittie - Epigenetyka

Link to comment

Skala tych zjawisk decyduje o konieczności głębszej analizy, znalezienia jakichś wspólnych elementów tych tragedii. Jeśli idzie o zabójstwa w miejscu pracy, zauważono, że kilka z nich miało miejsce na zapleczu urzędów pocztowych, co oczywiście nakłoniło niektórych do zwrócenia oskarżeń przeciwko poczcie jako środowisku pracy.

Robert B. Cialdini: "Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka".

Link to comment

Jak uczy doświadczenie, pod działaniem sił wszystkie ciała odkształcają się. Niekiedy siły te mogą spowodować nieodwracalne zmiany kształtu.

Z Brzoska - "Wytrzymałość materiałów"

Link to comment

skutek - m III, D. ~tku, N. ~tkiem; lm M. ~tki <<to, co jest następstwem jakiegoś działania; wynik, rezultat, konsekwencja czegoś>>

Redakcja Słowników Języka Polskiego PWN - Słownik Języka Polskiego Tom Trzeci R-Z

Link to comment

Jeśli rozciągamy sprężynę, działając na nią siłą Fz, to siła sprężystości F równoważy w każdym punkcie siłę Fz, czyli Fz=-F.

Zbiór zadań z fizyki dla szkół ponadgimnazjalnych kurs podstawowy z elementami kursu rozszerzonego koniecznymi do podjęcia studiów technicznych i przyrodniczych, wyd. ZamKor, Wiesław Mroszczyk, Jadwiga Salach

Link to comment

A to już nastąpiło. Przez parę wieków ludy z innych kręgów kulturowych zazdrościły społeczeństwom Zachodu rozkwitu gospodarczego, rozwoju technicznego, potęgi militarnej i spójności politycznej.

Samuel P. Huntington: "Zderzenie cywilizacji".

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...