Jump to content
  • entries
    345
  • comments
    4,878
  • views
    461,465

Ostrożnie! Eufemizmy


Qbuś

1,568 views

 Share

Informacja od zawsze była jedną z podstaw władzy. I nie chodzi tu tylko o władzę w powszechnym rozumieniu, ale i o władzę nad samym sobą. Oczywistym może się zdawać, że to my sami sobą rządzimy, ale chyba zdajemy sobie sprawę z tego, że nie do końca tak jest. Rządzić nami próbują instynkty, odruchy... oraz inni. Pierwsza dwa zwalczyć trudno - choć wiedza pomaga nieco. Ale w walce z 'innymi' możemy lepiej się uzbroić. Nie tak dawno temu, we wpisie Słowa, słowa, słowa pisałem o tym, jak ważne są słowo i jaką moc czasem posiadają. Posiadają one też moc przeinaczania faktów i manipulowania informacjami, tym samym wpływając na nasze działania. Nie bez kozery wszystkie rządy walczą bezpardonowo o TVP, a media nazywa się 'czwartą władzą'.

informationbymoirade.jpg

Whether long-range weapon or suicide bomber

Wicked mind is a weapon of mass destruction

Whether soaraway Sun or BBC 1

Misinformation is a weapon of mass destruct

You coulda Caucasian or a poor Asian

Racism is a weapon of mass destruction

Whether inflation or globalization

Fear is a weapon of mass destruction

Nie mam zamiaru tu grać żadnego proroka czy innego nonkonformisty. Daleko mi do paranoi kwestionowania wszystkiego, co do mnie dociera ze strony mediów. Warto jednak zdawać sobie sprawę ze sztuczek, które często są stosowane przez polityków, dziennikarzy oraz innych operujących słowami. Na pierwszy ogień (jeśli temat Was ciekawi, będą i kolejne) niech pójdzie bardzo niepozorny manipulant - eufemizm. Na początek niech wypowie się Wikipedia:

Eufemizm
(z gr. ?????????? - euph?mismós, od
eu
dobrze i
phemi
mówić) ? wyraz lub peryfraza zastępująca słowo lub zwrot, które ze względu na tabu kulturowe czy religijne, na zabobon, na cenzurę lub autocenzurę (polityczną lub obyczajową), czy też na normy towarzyskie, pruderię, współczucie (empatia), poprawność polityczną, delikatność, uprzejmość, dobre wychowanie mówiącego nie może lub nie powinno być używane.

Jak więc widać eufemizmów nie należy utożsamiać z manipulacją językową - używane w dobrej wierze są po prostu środkiem złagodzenia wypowiedzi z różnych powodów (patrz odszedł, puszysty czy też mój ulubieniec - strefa bikini). Czasem eufemizmów można używać w celach humorystycznych. Jak choćby tu:

Często jednak skręcają w stronę manipulacji oraz tzw. weasel words. Te drugie to już nieco szerszy termin, bo oznacza niejasną terminologię lub celowo dobraną składnię, która ma na celu ukrycie kontrowersyjnego lub emocjonalnego stwierdzenia. Pozwala też uniknąć zajęcia wyraźnego stanowiska. Najbardziej wyraźne przykłady na tego typu nadużywanie języka można znaleźć w czasach ciężkich propagandowo. Zresztą samo słowo propaganda zostało w pewien sposób zastąpione wyrażeniem 'public relations'.

planrf.jpg

W trakcie II Wojny Światowej czystki w gettach nazywane były 'akcjami oczyszczającymi'. W trakcie wojny w Wietnamie w USA narodziło się wyrażenie 'collateral damage', które miało oznaczać straty materialne pośrednio powiązane z działaniami wojskowymi, lecz oznaczało także straty w ludziach i tzw. friendly fire. W czasach PRL-u regulacja cen oznaczała po prostu podwyżkę, puste półki sklepowe spowodowane zapaścią gospodarki określane były jako 'przejściowe braki w zaopatrzeniu'. W początkowych latach zabroniono słowa 'stalinizm' i zastąpiono jest 'systemem kultu jednostki', a z czasem 'epoką błędów i wypaczeń'.

Dziś manipulacja eufemizmami odbywa się głównie na polu ekonomiczno-politycznym. Zwolnienia nazywa się restrukturyzacją. Pod pojęciami ?wzmocnienia dochodów? i ?domykania luk? kryją się po prostu podwyżki podatków. Dziś mówi się o zrównaniu wieku emerytalnego, choć tak naprawdę chodzi o podwyższenie go kobietom. Faktyczne zrównanie wymagałoby też obniżenia u mężczyzn. Jednym z antysłów IV RP było 'udoskonalanie wolności mediów', czyli de facto tej wolności ograniczanie. W Anglii parę lat temu nagrodę Doublespeak przyznano wyrażeniu aspirational goal (w wolnym tłumaczeniu: cel aspiracji), które oznacza "cele, które miłoby osiągnąć, ale w zasadzie nie będziemy się za bardzo starać - może zdarzy się to samo?".

propagandabyquantumpara.jpg

I tak dalej, i tak dalej. Jeszcze trochę mógłbym wymieniać, ale liczę na Was. Sami na pewno spotykacie się z różnymi przykładami absurdalnego ugrzeczniania języka czy też zakłamywania za pomocą eufemizmów. A może sami to robicie? No i czy chcecie więcej podobnych wpisów kontr-manipulacyjnych?

Prawda jest jak tlen, otrzymasz zbyt wiele i się rozchorujesz.

Jonathan Carroll

Poza ciszą

 Share

9 Comments


Recommended Comments

Mi niestety eufemizmy kojarzą się raczej negatywnie. Prócz podanych przez Ciebie przykładów (bardzo podoba mi się "domykanie luk"), można dodać choćby "ekonomicznie niedostosowany", co oczywiście można tłumaczyć, w zależności od kontekstu, jako "biedny" czy "żyjący poniżej minimum socjalnego". "Niewydolność intelektualna" może być "głupotą", podobnie jak "fizys inteligencją niezmącone". Drażni mnie nienazywanie rzeczy po imieniu, w czym lubuje się opinia publiczna. Ogłupia to, czasem rodzi niejednoznaczności i nieporozumienia, a stąd do konfliktu już niedaleko. No, ale jeśli ktoś karmi się konfliktem lub boi się "naked truth", to i dlaczegóż miałby rezygnować z takich, a nie innych form językowych. Grrr.

Link to comment

Lubię cię czytać. Często można się czegoś ciekawego dowiedzieć. Widać, że naprawdę jesteś oczytanym człowiekiem na poziomie. Dzięki za tego bloga bo naprawdę fajnie się czyta :)

Link to comment

No, mi pozostaje się zgodzić z Thugiem.

Czekam na kolejne pouczające teksty z Twojej strony i oczywiście zabawy przysłowiami.

I gdzieś tam głęboko w środku liczę, że jutro Nauczycielka z j. polskiego zapyta "tak na marginesie" co to jest eufemizm ;)

Link to comment

Eufemizm jest z tego co pamiętam często używany przez nauczycieli wobec uczniów. ;) Chociaż sam nie mogę przypomnieć sobie przykładu, argumentującego moją wypowiedź. O PATRZ! Czyżbym użył eufemizmu? (EDIT - FAIL eufemizmem jest wyraz lub peryfraza, a ja użyłem chyba czegoś dłuższego niż peryfraza ;) )

EDIT

Oj, chyba jednak znalazłem eufemizm, chociaż nie jestem pewien. Parę razy zdarzyło mi się, że nauczyciele mówili na kartkówkę "odpowiedź grupowa". Nie mam pewności, czy tak było dokładnie, ale mniej więcej coś w tym stylu.

Link to comment

Krzycztow - Ano właśnie... Niby eufemizm ma zadanie złagodzić daną wypowiedź, ale przecież nie zmienia jej sedna. Czyli np. tego, że kogoś obrażamy. Lepiej nazywać rzeczy po imieniu - wszystko wtedy będzie jasne i przejrzyste, a nikt nie będzie miał wątpliwości względem naszych motywów.

Thug - Dziękuję. Naprawdę szczerze dziękuję. Będę się starał by było tylko lepiej.

Taliak - Nawet jeśli nie jutro, to na pewno i tak się przyda.

Mr.ALFik - Eufemizmy krótkie być nie muszą - zależy od interpretacji. 'Odpowiedź grupowa' może podpadać pod tę kategorię.

Turambar - Nicely done. A swoją drogą pupa i czynności okołopupne są bogatym źródłem eufemizmów.

Link to comment

Bardzo dobry wpis. To tak na wstępie. ;)

Używam eufemizmów tylko po to, by nadać swym wypowiedziom cyniczny bądź żartobliwy ton. Ludzi zaś, którzy ich nadużywają nie cierpię. Łagodzenie wypowiedzi jest dla mnie objawą nieszczerości - przynajmniej w stosunku do mnie, bo do moich niektórych znajomych czasami zwracam się "łagodząc" moje wypowiedzi, bo są to np. osoby delikatne.

A manipulatorów nienawidzę - tak samo zresztą, jak wszystkiego, co próbuje mącić mój umysł.

Link to comment

Ja używam w ich 'normalnym' stanie, czyli np. by komuś nie zrobić przykrości. Czasem też żartobliwie. Wszystko należy dostosować do odbiorcy. Niektórym śmiało można (albo i trzeba) walnąć prosto z mostu, a niektórym nie. Tak samo z kontekstem sytuacyjnym.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...