Jump to content
  • entries
    19
  • comments
    37
  • views
    43,072

Recenzja filmu "Piła"


Bajorambo

616 views

 Share

PIŁA

Czasami by wydać na świat dobrą produkcje wystarczy mieć tylko pomysł. Przekonuje nas o tym autor jednego z klasyków podgatunku gore, a mianowicie pierwszej odsłony Piły. Krew to charakterystyczny element tego dzieła, jak i jego kolejnych odsłon, ale oczywiście wszystko podane jest w granicach dobrego smaku, a dodatkowo podlane kryminalnym sosem. Skupię się jednak teraz tylko na pierwszej części, gdyż to właśnie ona jest owym prekursorem tej ambitnej, choć przez niektórych niedocenianej serii. Niech zacznie się gra...

Na początku filmu widzimy 2 mężczyzn przykutych do grubych rur w jakiejś obskurnej łazieńce. Głównie, to wokół nich będzie rozgrywać się cała akcja, ale panowie ci niestety nie wiedzą jeszcze, że są ofiarami w śmiercionośnej, psychopatycznej grze, w której stawką jest życie, a żeby przetrwać trzeba przelać nieco krwi (niekoniecznie swojej). Jedyne co widzą to leżący w kałuży krwi trup, który trzyma w dłoniach rewolwer i magnetofon. Ponadto Adam i Lawrence, bo tak właśnie nazywają się niewolnicy, w swoich kieszeniach znajdują kasety kompaktowe, na których nagrany jest mroczny głos przedstawiający im wyznaczone przez niego zadania. Lawrence musi zabić Adama w ciagu 8 godzin, inaczej oboje zginą, a w dodatku zostaną zabite też żona i córka Lawrenca. Okazuje się, że za wszystkim stoi tajemniczy Jigsaw - przestępca, który za pomocą wymyślnych tortur zmusza swoje ofiary do przemyśleń na temat przepełnionego złem życia, które dotąd prowadzili i delikatnie mówiąc "nakłania" ich do poprawy. W ciągu filmu pokazywane są na zmianę przygody Adama i Lawrenca oraz retrospekcje związane z poprzednimi ofiarami Jigsawa i poczynaniami policji chcącej aresztować sadystę.

Najważniejszą zaletą utworu jest fabuła oraz towarzyszący jej groteskowy klimat i właśnie z jego powodu Piła ma u mnie sporego plusa. Napięcie rośnie z każdą minutą coraz bardziej, a dodatkowo potęguje je okrucieństwo Jigsawa oraz ciekawe perypetie ofiar. Kolejną zaletą jest natomiast udźwiękowienie które wypada tu wręcz fantastycznie i znakomicie wpasowuje się w przerażające, a zarazem interesujące sceny. Zdjęciom i montażowi też nie mogę zarzucić niczego złego, ale nie są też czymś naprawdę wybitnym. Bardzo też cieszy mnie fakt z możliwości polemizacji na temat działalności Pana Układanki (Jigsawa). Czy naprawdę to co robi jest takie złe? W końcu robi to dla dobra społeczństwa, dla dobra samych porywanych ludzi? Powstało już na ten temat wiele internetowych sporów i tej zalety również nie można zbagatelizować. Koncową zaletą jest bardzo emocjonujące zakończenie, ale nie zamierzam go zdradzać, by nie psuć zabawy innym. Sami zobaczcie.

Były zalety, teraz pora na wady, a te również znajdą się w pierwszej odsłonie serii Piły. Na początek zastanawia mnie jeden fakt - po co Jigsaw porywa z reguły niewinnych ludzi? Przecież każdemu zdarza się kłamstewko od czasu, do czasu, albo to, że ktoś regularnie zażywa narkotyki jest jego sprawą i nie niszczy przecież zdrowia innych ludzi? Tak wiem, Jigsaw ma fioła na punkcie życia i kara ludzi, którzy bezsensownie je marnują, ale co go to obchodzi? Każdy ma przecież prawo do zmarnowania go tak, jak sobie zażyczy pod warunkiem, że nie działa w ten sposób na niekorzyść innych ludzi. Dlaczego np. nie łapie pedofilów, albo zabójców? Nie wiem, ale wydaje mi się to trochę bezsensowne. Kolejną wadą jest gra aktorska - niektóre postacie czasem odgrywają swoje role sztucznie jak np. Lawrence. No cóż, nie każdy musi się ze mną zgodzić, ale jego okazywanie emocji to po prostu śmiech na sali. Ponadto, bardzo mi się nie podoba brak jakiegokolwiek poruszenia widza scenami masakr. Piła powinna szokować, a tam najbrutalniejszą sceną to odcięcie sobie nogi, w dodatku nie było prawie wcale tego widać. Wiem, że trzeba zachować jakieś granice, ale to lekka przesada, bowiem poza ciekawą fabułą i klimatem nie ma się czego tam bać.

Reasumując - Piła to solidnie wykonana produkcja, której niestety do perfekcji trochę brakuje, bo choć jest to pierwsza część tej fascynującej serii i mam do niej mały sentyment, to są na tym świecie filmy lepsze. Polecam każdemu lubującemu się w mrocznych kryminałach! [bajorambo]

Plusy:

- fabuła i ogólny klimat

- ciekawe maszyny zła

- dźwięk

- Jigsaw

- rewelacyjna końcówka

Minusy:

- Jigsaw zabija mniejsze zło

- gra aktorska niektórych postaci

- za mało gore

Końcowa ocena: 8/10

Oceniajcie moją pracę w komentarzach :thumbsup:

 Share

7 Comments


Recommended Comments

Przecież każdemu zdarza się kłamstewko od czasu, do czasu, albo to, że ktoś regularnie zażywa narkotyki jest jego sprawą i nie niszczy przecież zdrowia innych ludzi? Tak wiem, Jigsaw ma fioła na punkcie życia i kara ludzi, którzy bezsensownie je marnują, ale co go to obchodzi?

Przecież powód jest wyjaśniony w następnych częściach.

Każdy ma przecież prawo do zmarnowania go tak, jak sobie zażyczy pod warunkiem, że nie działa w ten sposób na niekorzyść innych ludzi. Dlaczego np. nie łapie pedofilów, albo zabójców?

Zapytaj się tych pedofilów i zabójców dlaczego molestują/zabijają niewinnych ludzi.

Link to comment

@...AAA... - 1. Ano nie wiem, nie wiem, nie oglądałem. Zauważ jednak, że nie opisuje części późniejszych tylko 1 i nie jestem usatysfakcjonowany znajomością motywów Jigsawa, które przedstawili mi w tej części twórcy.

2. Czyli uważasz, że Jigsaw jest psychopatą? Jednakże ma przecież postawione (choć dość nie jasno, przynajmniej w 1 części) motywy swoich działań, więc nie zabija/torturuje bo lubi, ale uważa, że to słuszne. Pedofile i zabójcy (ci ostatni nie zawsze) natomiast nie mają żadnego sensownego uzasadnienia swoich działań, jedynie robią to bo tak im się podoba. Denerwuje mnie więc to, że Jigsaw, przedstawiony jako geniusz zła nie zabija prawdziwego zła, a jedynie jego mniejszą część.

@Drangir - "Rozwalony"? Ale w jakim sensie? Napisz jakiś sensowny argument. (Jeżeli chodzi ci o to, że kalendarz, odwiedzający i moje, niech będzie pochwalone, zdjęcie zajmują zbyt dużo miejsca, tzn. cały ten pasek, to zminimalizuj okno przeglądarki, a nie będziesz musiał go oglądać. Mi to jednak nie przeszkadza.)

@Owiec - Logiczne XD.

Link to comment

nie zgodze się z toba w kwiestii motywów kierujacych pedofilami i zabójcami. Pedofil odczuwa rzadzę seksualną ukierunkowaną na dzieci i nie jest w stanie jej inaczej rozładowac, moze zostac popchnięty do tego co robi w desperacji. Zabojcy tez zazwyczaj mają okreslone motywy działania a jeżeli nie to właśnie definiujemy ich jako psychopatów.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...