Internet a edukacja
W życiu każdego uczniaka i studenta przychodzi taki czas, gdy trzeba porządnie wziąć się za naukę, odrobić prace domowe, wykonać zadany projekt. U innych taki okres przychodzi bardzo rzadko, u innych - codziennie. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, z pewnością korzystasz z pomocy internetu. I o tym właśnie będzie kolejny wpis - edukowaniu się za pośrednictwem sieci. Zapraszam do czytania i komentowania.
Wracasz zmęczony do domu po 8 lekcjach. Nie masz siły na nic, z chęcią pograłbyś w zakupionego niedawno BFa, pospamowałbyś na forum, ale nie - następnego dnia czeka nas klasóweczka z matmy, wypracowanko z polskiego, kartkówekcza z angielskiego. Niestety, komputer musi zejść na drugi plan, a my musimy usiąść, i zabrać się za naukę, bowiem czekają nas jeszcze prace domowe... Ale czy koniecznie musimy odejść od kompa? Nie, bowiem to właśnie dzięki niemu możemy zdobyć dobrą ocenę na jutrzejszym sprawdzianie. Ale po kolei:

Matematyka
Matematyka, królowa nauk jak to mówią. Pani zadała kilkanaście zadanek ze zbioru. Niektóre żmudne, niektóre da się zrobić dzięki zamieszczonym w odpowiedziach podpowiedziom. Ale nie do każdego zadanka mamy wskazówki, a prace domową trzeba zrobić... Co robimy w takim wypadku? Zaznajamiamy się z kilkoma interesującymi stronami internetowymi.
3 bardzo pomocne strony związane z najlepszym przedmiotem na świecie (ulubiony przedmiot każdego ucznia
). Na każdej z nich znajdziemy odpowiedzi i pomoce do naszych szkolnych zadań. Nie umiesz udowodnić twierdzenia? Nie wiesz jak wykazać równość poszczególnych boków? A może po prostu skracasz funkcję wymierną po raz dziesiąty, i wychodzi Ci inny wynik niż w odpowiedziach? Sprawdź, być może Twoje zadanie już zostało rozwiązane na jednej z powyższych trzech stron. Dodatkowo, na matematyka.pisz.pl cały materiał jest wytłumaczony za pomocą rysunków i opisów, co może posłużyć jako uzupełnienie z lekcji. Na trzeciej stronie znaleźć możemy także generator arkuszy maturalnych, co stanowić może świetny trening przed nadchodzącym egzaminem dojrzałości. Dzięki temu praca domowa jest odrobiona, a my rozumiemy typy zadań z jutrzejszego sprawdzianu. Pora na język polski.


Język polski
Czeka nas jutro wypracowanie z lektury. A lektury, jak to lektury - nudne i nieciekawe, nie chce się czytać. Lepiej sięgnąć po sprawdzone streszczenie, które zazwyczaj jest dołączone do książki (np. w przypadku lektur GREGa). Jednak gdy mamy nauczyciela, który wymaga znajomości każdego szczegółu z lektury (a od września sam takowego belfra posiadam), trzeba sięgnąc po dodatkowe materiały związane z lekturą. Na dobry początek:
Świetna stronka z opracowaniami lektur i epok, szczegółowym omówieniem i interpretacją utworów lirycznych. Gorąco tą stronkę polecam, ponieważ wzbogacona jest o szerokie cytaty z danych lektur/wierszy. Po wybraniu odpowiedniej lektury jesteśmy przekierowywani na stronę utworu w serwisie. Po lewej stronie możemy wybrać interesujące nas zagadnienie z lektury. Można także skorzystać z wujaszka Google, aczkolwiek nie polecałbym takich serwisów jak sciaga czy bryk. Informacje tam może zamieścić każdy, teksty zazwyczaj nie są sprawdzane i zawierają tylko szczątkowe informacje z konkretnego zagadanienia. Przeczytawszy opracowania lektury, czas zabrać się za języki obce.
W razie problemów z dwoma wyżej opisanymi przedmiotami, warto jeszcze skonsultować się z użytkownikami naszego forum w tych tematach:

Języki obce
Język obcy, fajna rzecz. Zawsze to miło jest dogadać się z obcokrajowcem w jego własnym języku. Współczesny rynek pracy wymaga aby znać angielski co najmniej w stopniu średnio-zaawansowanym. Dlatego języków warto uczyć się nie tylko dla ocen, ale dla samego siebie, dla swojej przyszłości. Szkoda jedynie, że języka obcego nie nauczymy się w szkole. Materiał rozłożony jest chaotycznie, nauczyciel przez 45 minut nie zwróci uwagi na wymowę każdego z uczniów, nie zdąży wytłumaczyć wszystkich zagadanień. Dlatego zostają nam albo prywatne korepetycje, albo internet. W tym drugim przypadku warto zapoznać się z tymi oto serwisami:
Dwa pierwsze serwisy nauczą nas angielskiego, w ostatnim zaś do wyboru mamy także inne języki + możliwość otrzymywania słówek z danych języków na adres mejlowy. W serwisie mamy mnóstwo artykułów i filmików objaśniających zagadnienia gramatyczne i słownictwo z danego języka. Jeśli najdzie nas ochota na naukę takich egzotycznych języków jak chiński, czy japoński - żaden problem. Wystarczy trochę zagoglować, w internecie znaleźć można specjalnie przygotowane, bezpłatne kursy internetowe. Wystarczy tylko odrobina samozaparcia.
Trochę serwisów zareklamowałem, ale mam nadzieję, iż okażą się Wam przydatne. A może znacie jeszcze jakieś inne?
10 Comments
Recommended Comments