Jump to content
 • entries
  345
 • comments
  4,878
 • views
  461,465

ZPF #2: Malazańska Księga Poległych


Qbuś

1,953 views

 Share

Czyli fantastycznego przewodnika Qbusiowego część druga. A skoro w pierwszej mieliśmy Martina, to w drugiej koniecznie znaleźć musi się monumentalne dzieło Stevena Eriksona (a i Ian Cameron Esslemont swoje wiele groszy dołożył). Cykle te różni bardzo wiele, ale łączy je jeden element - rozmach. U Eriksona przekracza one wiele granic. Ale, ale... Przejdźmy do szczegółów

MALAZAŃSKA KSIĘGA

POLEGŁYCH

 • Gardens of the Moon (Ogrody Księżyca) - 1999
 • Deadhouse Gates (Bramy Domu Umarłych) - 2000
 • Memories of Ice (Wspomnienie lodu) - 2001
 • House of Chains (Dom Łańcuchów) - 2002
 • Midnight Tides (Przypływy nocy) - 2004
 • The Bonehunters (Łowcy kości) - 2006
 • Reaper's Gale (Wicher śmierci) - 2007
 • Toll the Hounds (Myto ogarów) - 2008
 • Dust of Dreams (Pył snów) - 2009
 • The Crippled God - wczoraj...
68263660.jpg | 80867971.jpg | 91846557.jpg | 77667067.jpg

66849905.jpg | 52787336.jpg | 10292119.jpg | 40496703.jpg

28297190.jpg | 55512670.jpg

Do tego mieliśmy jeszcze niezależny cykl o Bauchelainie i Korbalu Broachu.

 • Blood Follows (Krwawy trop) - 2002
 • The Healthy Dead (Zdrowe zwłoki) - 2004
 • The Lees of Laughter's End (Męty Końca Śmiechu) - 2007

A także trzy (z planowanych 5) powieści Esslemonta bezpośrednio powiązane z głównym cyklem i uzupełniające go:

 • Night of Knives (Noc noży) - 2005
 • The Return of the Crimson Guard (Powrót Karmazynowej Gwardii) - 2008
 • Stonewielder - 2010
___________

Steven Donaldson napisał swego czasu o pierwszej części cyklu: I stand slack-jawed in awe of The Malazan Book of the Fallen. This masterwork of imagination may be the high water mark of epic fantasy, czyli w tłumaczeniu własnym Malazańska Księga Poległych sprawiła, że szczęka opadła mi z zachwytu. To arcydzieło wyobraźni może być górnym wyznacznikiem jakości dla epickiej fantasy. Z takim autorem nie wypada się nie zgodzić, prawda? A tak serio. Jeśli chodzi o epickość, to Eriksona nikt nie pobije. Martin może bić go postaciami i intrygami, ale rozmach i przywiązanie do szczegółu to konik Eriksona.

Należy też dodać, że pomimo tego, że to Erikson jest autorem głównego cyklu, Esslemont od samego początku bierze bardzo aktywny udział w tworzeniu całego świata. Realia wzięły początek w ich wspólnego sesjach RPG. Obraz niech dopełni fakt, że Erikson jest nie tylko pisarzem, ale także archeologiem oraz antropologiem.

gatefold02.jpg

Oblężenie Pale

Parę przykładów wspomnianej epickości? Ależ proszę. Na bieżące wydarzeń wpływ mają zdarzanie sprzed kilkunastu tysięcy lat. Trzy pokolenia bogów walczą o supremację. Są też trzy 'pokolenia' magii... Trudno wyjaśnić ten koncept, ale tu każdy z typów magii ma swój 'warren' (swego rodzaju wymiar), z którego czerpie moc. Niektóre postaci potrafią niszczyć miasta, a nawet i całe cywilizacje. Mamy całe zatrzęsienie ras (nie tylko człowiekopodobne), imperiów i tym podobnych - niepełna lista: KLIK KLIK. Jedna z ras wzięła udział w rytuale, który uczynił jej przedstawicieli nieśmiertelną. Bogowie wybierają śmiertelników na reprezentantów ich mocy. Śmiertelnicy mogą stać się bogami. Jeden z bohaterów ma miecz, który zawiera w sobie osobny wymiar.

Mógłbym tak wymieniać i wymieniać. I w tym, paradoksalnie, leży także pewna potencjalna słabość serii. Cykl od początku poraża ogromem zdarzeń, postaci, odwołań i cytatów. A na dodatek autor jest maniakalnym planistą i (przykładowo) gdzieś w 5 tomie możemy mieć konsekwencje wydarzeń z 1, a w 10 pewnie przypomnimy sobie coś z drugiego. Nie mam zielonego pojęcia, jak to się Eriksonowi udaje, ale tu niemal każde wydarzenie niesie za sobą konkretne konsekwencje, a czasem postacie pojawiające się na chwilę mogą odgrywać wielką rolę. Mógłbym tu dać przykład pewnego cyklu zdarzeń dotyczącego jednego z głównych bohaterów, ale nie chcę psuć pewnej hm... niespodzianki. Bardzo niemiłej, ale cóż. Dodam tylko, że autorzy planują wydanie malazańskiej encyklopedii.

blackcoralbytsabo6.jpg

Black Coral

Click for full size

Tu dochodzimy do kolejnej kwestii - Erikson, podobnie jak Martin, nie boi się zabijać głównych bohaterów. Co prawda śmierć nie zawsze jest ostateczna (bóg śmierci to niezły kombinator), ale bywa. Ciekawe jest też to, że pomimo epickości cyklu i potężnych mocy, bohaterowie pozostają 'swojscy'. Nawet Ci potężni często nie są wcale nieludzcy. Owszem, bywają wypaczeni przez moc lub zwyczajnie szaleni, ale tym lepiej.

Chciałbym zakończyć jakimś błyskotliwym zdaniem lub świetnym porównaniem, lecz wena mnie zawodzi. Powiem więc zwyczajnie: polecam gorąco. No i zachęcam do zapomnianego już niemal opowieściotworzenia cytatowego.

2283468968_ea1be59bb7.jpg

Anomander Rake

Memories belong in the soil, in stone, in wind. They are the land's unseen meaning, such that touches the soul of all who would look - truly look - upon it. Touches, in faintest whisper, old, almost shapeless echoes - to which a mortal life adds its own.

Steven Erikson

Memories of Ice

 Share

10 Comments


Recommended Comments

Poczekaj, aż do tego równania dodasz jeszcze rodzinę... i dziecko. Ale w sumie i tak wolę, żeby było dużo do czytania i mało czasu niż mało czasu i mało do czytania.

Link to comment

Kolejna seria do przeczytania, choć o niej wiedziałem już wcześniej, między innymi z tematu na forum i od Mariusza Sainta. Lubię epickie, heroiczne fantasy (o ile nie jest cukierkowe do bólu i sztampowe w niezamierzony sposób, czyli zwyczajnie średnie/słabe), więc tym bardziej muszę się za to zabrać. Swoją drogą cieszy fakt, że podstawy świata zostały ustalone podczas sesji RPG, w GURPS-a chyba :D

Link to comment

Wszystko fajne ale polskie wstrętne okładki odrzucają mnie od tej serii. Wiem, że nie ocenia się książki po okładce ale one są po prostu beznadziejne (przynajmniej moim zdaniem). A mój angielski nie jest na dostatecznie wysokim poziomie, żeby kupować angielskie wersje.

Link to comment

Aiden - Mariusz rzeczywiście Eriksona też polecał. Zapraszamy do odpowiedniego wątku po przeczytaniu. Tu zdecydowanie nie jest cukierkowo.

Thug - Dlatego też wrzuciłem okładki wersji angielskich. Choć w sumie pierwsze wydania in English też piękne nie były.

Link to comment
Meh, powinienem Ci oddawać cześć na kolanach za to, że prowadzisz mnie przez cudowny świat fantasy! Poza Potterami, Hobbitem (to do fantasy raczej niezbyt pasuje), Władcą Pierścieni i teraz czytanym przeze mnie cyklem o Wiedźminie (w ten weekend będę kończył Miecz Przeznaczenia) moja fantasy doświadczenia się kończą. Jeszcze raz dziękuję Ci i to z czystego serca.
Wszystko aktualne poza "Mieczem Przeznaczenia". :D
Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...