Jump to content
  • entries
    133
  • comments
    612
  • views
    86,358

Autoprezentacja


Wosq

549 views

 Share

Czym jest autoprezentacja?

Definicji jest co najmniej kilka, ale nie będę tu ich przytaczał, bo w razie wątpliwości i potrzeby każdy sobie to "wygoogla".

Dla mnie tzw. autoprezentacja to po prostu najzwyczajniejsze w świecie bycie sobą. Bez aktorstwa, zakładania masek i udawania kogoś innego. Ja szczerze nie potrafię udawać i nawet nie chcę i wiem, że nie umiałbym tak żyć. Owszem można odgrywać swoją rolę, "sprzedać się" w pozytywnym sensie, ale kłamstwo ma krótkie nóżki, dlatego najskuteczniejszym sposobem na autoprezentację jest bycie oryginalnym człowiekiem, czyli sobą. Mimo podobieństw każdy z nas jest inny. Tak wiem, to banał, truizm jak zwał tak zwał.

Haczyk w tym wszystkim polega na tym by dostrzegać nie tylko swoje wady, ale również zalety. Bez przesadnej samokrytyki i samouwielbienia z drugiej strony.

Następny krok, to umiejętne wykorzystanie wiedzy o sobie samym i swoich zdolnościach. Zupełnie nonsensowne są stwierdzenia, że" ja jestem bezwartościowym człowiekiem, nic nie potrafię itd". Trzeba wierzyć siebie i to wierzyć mocno. Jeżeli sam/sama siebie nie szanujesz i nie doceniasz, to nie oczekuj, że ktoś zrobi to za Ciebie.rtwi

Wychodzę z prostego założenia, że żeby być kimś, trzeba być sobą. Tylko trzeba sobie pomóc. Przede wszystkim nie zamartwiać się na zapas, nie szukać dziury w całym. Ponadto postawić na rozwój. Praca nad sobą, choć ciężka, przynosi całkiem niezłe efekty, tylko trzeba chcieć.

Wprawny socjolog/psycholog dość szybko rozszyfruje to, czy ktoś udaje i jaki jest faktycznie. W czasach, gdy takich ludzi zatrudnia się przy rekrutacji, to udawanie nie ma sensu. Ponadto taka osoba na podstawie krótkiej obserwacji sporo wywnioskuje o czyjejś przeszłości, dotychczasowych doświadczeniach itd.

Zgadnijcie jaka część ciała zdradza to, czy ktoś jest autentyczny?

Oczy?

Kąciki ust?

Dłonie?

brwi.jpg

Nie. To brwi. Na ich zachowanie nie mamy wpływu :)

Odpowiednia autoprezentacja przydaje się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale trzeba podejść do tego z głową. Kurs z autoprezentacji, co najwyżej wskaże drogę i to na co zwracać uwagę, ale nie zmieni człowieka i nie uczyni mistrzem w autoprezentacji. Tego uczymy się przez całe życie. Mimo wszystko warto się m.in w taki sposób rozwijać, doszkalać itd.

Bo warto wiedzieć co odpowiedzieć na pytanie potencjalnego pracodawcy o największą wadę. I zamiast palnąć lenistwo, odowiedzieć np: słabość do słodyczy.

 Share

2 Comments


Recommended Comments

Wprawny socjolog/psycholog dość szybko rozszyfruje to, czy ktoś udaje i jaki jest faktycznie.

Nie doceniasz ludzi się urodzili z zdolnością udawania sztuczny emocji .{takie jednostki traktowane jako chore bo wykorzystują sztucznie emocje do zabrania komuś kasy lub oszukania ogólnie .}

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...