Pogadajmy o Windowsie - część 1: Windowsy wymagające DOS
Przestawianie daty dokonania wpisu na blogu jest ZABRONIONE! - Lord
Windows - najbardziej popularny system. Jak to się stało, że ten system stał się popularny? I jak to się stało, że firma "garażowa" stała się gigantem? To właśnie tutaj postaram się uchylić rąbka tajemnicy tym, co nie wiedzą, od czego się zaczęła ta sława.
----------------
Jaki był pierwszy Windows? Typowa odpowiedź: 1.01. Ale czy na pewno? A teraz moje pytanie: czy wiecie, jaki numer miał pierwszy Windows? Ale ten pierwszy, i nie mówię tutaj o 1.01.
Odpowiedź:

Tak, to jest właśnie zdjęcie Windowsa 1.0. Ten system nie trafił wcale do sprzedaży. Był tylko pokazany na targach "Comdex" w 1983 roku. Dopiero 14 miesięcy później, do sklepów trafił 1.01. A wymagania? Oto one:
A jaki komputer pasował idealnie do tego systemu?

Prócz wersji 1.01 pojawiły się też wersje 1.02 (dostępna w kilku językach europejskich - ale w polskim nie. Szkoda.), 1.03 (wyposażona w dodatkowe sterowniki do klawiatur, monitorów i drukarek) i 1.04 (można było korzystać z nowych kart typu VGA). Oczywiście posiadał on niesamowite aplikacje, niektóre z nich zostały do dziś. Paint, Notepad, Kalkulator... i nawet była rozrywka. Gra o nazwie... Reversi (reversi.exe).
A teraz krótkie informacje o systemach:
Windows 1.00 - nie trafił do sprzedaży. Był pokazany jedynie na targach Comdex.
Windows 1.01 - pierwszy system z serii 1.x. Usunięto kilka pomniejszych błędów.
Windows 1.02 - drugi system z serii 1.x. Edycja międzynarodowa, dostępna w kilku językach europejskich.
Windows 1.03 - trzeci system z serii 1.x. Edycja amerykańska. Dzięki wyposażeniu w sterowniki do europejskich klawiatur i w sterowniki do drukarek i monitorów, dorównała wersjom euro.
Windows 1.04 - czwarty i ostatni system z serii 1.x. Działał na nowych kartach typu VGA, które znajdowały się głównie w komputerach IBM PS/2.
31 grudnia 1991 roku ten system przestał być wspierany.
---------------
Kolejny Windows: Windows 2.03. A cóż to? Ulepszony Windows 1.x. Okienka wreszcie na siebie mogą nachodzić, podczas gdy w Windows 1.x można było je stawiać tylko obok siebie. Działały pierwsze wersje Microsoft Word i Microsoft Excel.

Oczywiście wymagania sprzętowe większe. 2 napędy dyskietek DS (DoubleSided) lub HDD, 512 kB pamięci RAM, MS-DOS w wersji 3.0 i możliwość pracy w trybie graficznym. Minimum, aby korzystać komfortowo z tego systemu. A poza tym, miał kolor... niebieski. I tu też było "Reversi".
I kolejny system na bazie Windows 2.x: Windows 2.11/286 i Windows 2.11/386. To nic innego jak Windows 2.03, ale wersja dla procesorów 80286 i 80386. Tutaj też "Reversi" - kultowa gra .
Krótkie informacje:
Windows 2.03 - pierwszy system z serii 2.x. To nic innego jak ulepszony Windows 1.x. Okienka mogły na siebie już nachodzić.
Windows 2.11/286 - drugi system z serii 2.x. Wersja dla procesorów 80286.
Windows 2.11/386 - trzeci i ostatni system z serii 2.x. Wersja dla procesorów 80386.
---------------
I kolejny Windows w wersji dla DOS, i ostatni w wersji dla DOS: Windows 3.x. Oto on:

I co on dodał? Oczywiście: nowy wygląd, nowe GUI, nowe możliwości.
Później pojawiła się wersja multimedialna systemu Windows 3.0 (ME). Co ona dawała? Dodatkowe dźwięki, wygaszacze ekranu, programy multimedialne i inne bajery - takie jak budzik (Alarm clock), rejestrator dźwięku (Sound recorder) i inne dodatki. Ta wersja systemu była trudno dostępna w sprzedaży.
Pojawiło się wreszcie też Windows 3.1. I co otrzymujemy z Windows 3.1? POLSKIE LITERY, POLSKIE ZNAKI. POLSKI JĘZYK! Tak, proszę państwa! Oto język, który mamy PO POLSKU!
Później pojawił się kolejny system z serii 3.x. To Windows 3.11. Od Windows 3.1 różnił się tym, że obsługiwał sieć roboczą. I posiadał kolejne 1 .
Historię systemów 3.x zamyka Windows 3.2. Czyli Windows 3.1 w języku chińskim uproszczonym.
Windows 3.2 zakończył więc epokę systemów Windows z serii 3.x. Pojawił się system z nowym GUI!
---------------
Windows 95 (kodowa nazwa - Chicago): kolejny system Microsoftu. Ale był nieco inny. Jaki? Ot, był to pierwszy system, gdzie wyglądał mniej więcej tak:

Co widać w tym systemie? Ano jak widać - dużo nowości. Dodany pasek start, który przetrwał do dziś. Kolejny bajer to Internet Explorer w wersji 3.0, który się wgrywał z systemem. Internet Explorer w wersji 4.0 można było otrzymać na oddzielnym krążku, który był dołączany tylko do wersji OSR 2.5. Wreszcie jest też Plug&Play. Kolejna zaleta systemu to działające lepiej i szybciej... gry na MS-DOS. Wreszcie jest też nowy ekran bootowania. W sumie co? System z nowym GUI.
---------------
Windows 98 (kodowa nazwa - Memphis): Kolejne dzieło Microsoft. Tym razem obsługuje urządzenia USB, obsługuje MMX. Ten system jest też zgodny z używaniem AGP.

---------------
I, ostatni Windows z serii 9x: Me. Pierwszy system hybrydowy. Posiadał Windows Media Player 7, Windows Movie Maker, i: Windows DVD Player.
Oczywiście najważniejsza zmiana to: dostęp do wiersza poleceń, autoaktualizacje, i... eksploracja zdjęć z aparatów cyfrowych! Bajer, nie?.

Ciekawostka - wpisanie polecenia "setup /nm" (nm prawdopodobnie od angielskiego "no minimum") umożliwia instalację tego systemu na kompie nie spełniającym wymogów minimalnych.
Posiadał też jądro hybrydowe. To pierwszy system, który został wyposażone w takowe jądro.
---------------
I to by było na tyle. A w drugiej części - systemy serii NT. Nie wymagające DOS do działania.
7 Comments
Recommended Comments