Jump to content
  • entries
    3
  • comments
    10
  • views
    5,505

Pogadajmy o Windowsie - część 1: Windowsy wymagające DOS


stroggo

866 views

 Share

Przestawianie daty dokonania wpisu na blogu jest ZABRONIONE! - Lord

Windows - najbardziej popularny system. Jak to się stało, że ten system stał się popularny? I jak to się stało, że firma "garażowa" stała się gigantem? To właśnie tutaj postaram się uchylić rąbka tajemnicy tym, co nie wiedzą, od czego się zaczęła ta sława.

----------------

Jaki był pierwszy Windows? Typowa odpowiedź: 1.01. Ale czy na pewno? A teraz moje pytanie: czy wiecie, jaki numer miał pierwszy Windows? Ale ten pierwszy, i nie mówię tutaj o 1.01.

Odpowiedź:

win1983p1.jpg

Tak, to jest właśnie zdjęcie Windowsa 1.0. Ten system nie trafił wcale do sprzedaży. Był tylko pokazany na targach "Comdex" w 1983 roku. Dopiero 14 miesięcy później, do sklepów trafił 1.01. A wymagania? Oto one:

MS-DOS w wersji 2.0, 2 dwustronne napędy dyskietek lub dysk twardy, i 256 kB pamięci RAM

A jaki komputer pasował idealnie do tego systemu?

ibm_pc.jpg

IBM PC/XT 5160. Na tym kompie wąskie grono ludzkości uruchamiało Windowsa.

Prócz wersji 1.01 pojawiły się też wersje 1.02 (dostępna w kilku językach europejskich - ale w polskim nie. Szkoda.), 1.03 (wyposażona w dodatkowe sterowniki do klawiatur, monitorów i drukarek) i 1.04 (można było korzystać z nowych kart typu VGA). Oczywiście posiadał on niesamowite aplikacje, niektóre z nich zostały do dziś. Paint, Notepad, Kalkulator... i nawet była rozrywka. Gra o nazwie... Reversi (reversi.exe).

A teraz krótkie informacje o systemach:

Windows 1.00 - nie trafił do sprzedaży. Był pokazany jedynie na targach Comdex.

Windows 1.01 - pierwszy system z serii 1.x. Usunięto kilka pomniejszych błędów.

Windows 1.02 - drugi system z serii 1.x. Edycja międzynarodowa, dostępna w kilku językach europejskich.

Windows 1.03 - trzeci system z serii 1.x. Edycja amerykańska. Dzięki wyposażeniu w sterowniki do europejskich klawiatur i w sterowniki do drukarek i monitorów, dorównała wersjom euro.

Windows 1.04 - czwarty i ostatni system z serii 1.x. Działał na nowych kartach typu VGA, które znajdowały się głównie w komputerach IBM PS/2.

31 grudnia 1991 roku ten system przestał być wspierany.

---------------

Kolejny Windows: Windows 2.03. A cóż to? Ulepszony Windows 1.x. Okienka wreszcie na siebie mogą nachodzić, podczas gdy w Windows 1.x można było je stawiać tylko obok siebie. Działały pierwsze wersje Microsoft Word i Microsoft Excel.

20060721030702858.png

Oczywiście wymagania sprzętowe większe. 2 napędy dyskietek DS (DoubleSided) lub HDD, 512 kB pamięci RAM, MS-DOS w wersji 3.0 i możliwość pracy w trybie graficznym. Minimum, aby korzystać komfortowo z tego systemu. A poza tym, miał kolor... niebieski. I tu też było "Reversi".

I kolejny system na bazie Windows 2.x: Windows 2.11/286 i Windows 2.11/386. To nic innego jak Windows 2.03, ale wersja dla procesorów 80286 i 80386. Tutaj też "Reversi" - kultowa gra :D.

Krótkie informacje:

Windows 2.03 - pierwszy system z serii 2.x. To nic innego jak ulepszony Windows 1.x. Okienka mogły na siebie już nachodzić.

Windows 2.11/286 - drugi system z serii 2.x. Wersja dla procesorów 80286.

Windows 2.11/386 - trzeci i ostatni system z serii 2.x. Wersja dla procesorów 80386.

---------------

I kolejny Windows w wersji dla DOS, i ostatni w wersji dla DOS: Windows 3.x. Oto on:

Windows%203.0%20Screen%20Shot.jpg

I co on dodał? Oczywiście: nowy wygląd, nowe GUI, nowe możliwości.

Później pojawiła się wersja multimedialna systemu Windows 3.0 (ME). Co ona dawała? Dodatkowe dźwięki, wygaszacze ekranu, programy multimedialne i inne bajery - takie jak budzik (Alarm clock), rejestrator dźwięku (Sound recorder) i inne dodatki. Ta wersja systemu była trudno dostępna w sprzedaży.

Pojawiło się wreszcie też Windows 3.1. I co otrzymujemy z Windows 3.1? POLSKIE LITERY, POLSKIE ZNAKI. POLSKI JĘZYK! Tak, proszę państwa! Oto język, który mamy PO POLSKU!

win311polskiemenu.jpg

Widok na polskie menu systemu Windows. Windows 3.x okazał się systemem, który był gotów konkurować z Apple, Atari i Commodore. I to właśnie Windows zwyciężył.

Później pojawił się kolejny system z serii 3.x. To Windows 3.11. Od Windows 3.1 różnił się tym, że obsługiwał sieć roboczą. I posiadał kolejne 1 :P.

Historię systemów 3.x zamyka Windows 3.2. Czyli Windows 3.1 w języku chińskim uproszczonym.

Windows 3.2 zakończył więc epokę systemów Windows z serii 3.x. Pojawił się system z nowym GUI!

---------------

Windows 95 (kodowa nazwa - Chicago): kolejny system Microsoftu. Ale był nieco inny. Jaki? Ot, był to pierwszy system, gdzie wyglądał mniej więcej tak:

windows95.big.png

Pulpit systemu Windows 95. Widać nowe GUI, sławne menu Start i zegarek systemowy.

Co widać w tym systemie? Ano jak widać - dużo nowości. Dodany pasek start, który przetrwał do dziś. Kolejny bajer to Internet Explorer w wersji 3.0, który się wgrywał z systemem. Internet Explorer w wersji 4.0 można było otrzymać na oddzielnym krążku, który był dołączany tylko do wersji OSR 2.5. Wreszcie jest też Plug&Play. Kolejna zaleta systemu to działające lepiej i szybciej... gry na MS-DOS. Wreszcie jest też nowy ekran bootowania. W sumie co? System z nowym GUI.

---------------

Windows 98 (kodowa nazwa - Memphis): Kolejne dzieło Microsoft. Tym razem obsługuje urządzenia USB, obsługuje MMX. Ten system jest też zgodny z używaniem AGP.

w98logo.gif

Logo systemu Windows 98. Kultowy następca Windows 95. Windows 98 posiadał kompozycje pulpitu, nowe funkcje takie jak obsługa USB i MMX, a nawet obsługa kart graficznych na slot AGP

---------------

I, ostatni Windows z serii 9x: Me. Pierwszy system hybrydowy. Posiadał Windows Media Player 7, Windows Movie Maker, i: Windows DVD Player.

Oczywiście najważniejsza zmiana to: dostęp do wiersza poleceń, autoaktualizacje, i... eksploracja zdjęć z aparatów cyfrowych! Bajer, nie?.

Windows%20Me.png

Logo systemu Windows Me. Saper wreszcie posiadał dźwięk, posiadał Pinballa (tak samo jak Windows NT 4.0). System był wyposażony w Windows Media Player 7, odtwarzacz płyt DVD (Windows DVD Player) i program do montażu filmów wideo (Movie Maker).

Ciekawostka - wpisanie polecenia "setup /nm" (nm prawdopodobnie od angielskiego "no minimum") umożliwia instalację tego systemu na kompie nie spełniającym wymogów minimalnych.

Posiadał też jądro hybrydowe. To pierwszy system, który został wyposażone w takowe jądro.

---------------

I to by było na tyle. A w drugiej części - systemy serii NT. Nie wymagające DOS do działania.

 Share

7 Comments


Recommended Comments

Sorki że zatwierdzam dopiero teraz wasze komentarze, ale dopiero po 2 tygodniach patrzę, że trzeba potwierdzić komentarze :).

------

Produkuje się teraz 2 część "pogadajmy o Windowsie".

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...