Jump to content
  • entries
    13
  • comments
    61
  • views
    10,885

Subiektywny przegląd subkultur cz. I


MatG

575 views

 Share

Dzisiaj napiszę o moim stosunku do kilku subkultur, mniej lub bardziej powszechnych w naszym kraju.

Emo

Co by się stało gdyby jakiś szalony naukowiec połączył Szatana, Hello Kitty i Wertera, a do tego podlał to mdłym sosem z popkultury pierwszej dekady XXI w. ? Najpewniej otrzymałby pasujące do poniższego opisu i indywiduum. Coś (problemy z rozpoznaniem płci ) uczesane ?na Adolfa? , ubrane w trampki, rurki i bluzeczki koniecznie zdobne czarno-czaszkowo-fioletowo-serduszkowym kolażem . Owy osobnik narzeka na swoje pełne problemów życie (buuu, nikt mnie nie kocha; rodzice nie dali mi kaski na nowe trampki w czaszeczki; jestem taki samotny ) i ciągle gada o tym że się potnie. Najczęściej jednak można go spotkać potem na imprezce z przyjaciółmi, zakupach lub obmacującego się w parku z innym tego typu obiektem. Pisze także pseudowiersze, którymi dzieli się ze światem w Internecie. Jednak nikt nie powiedział jednak że nie lubię Emo. Nic mi tak nie poprawia dnia kiedy zobaczę jakiegoś na ulicy. W razie zwady nieszkodliwy, bo jeśli mu się zaproponuje to okaleczy się sam.

JP na 100%

Typowy przedstawiciel tego pokolenia to 11-18 latek (znane są skrajne przypadki 20+). Polska odmiana True Gangsta zza Wielkiej Wody. Pod wpływem Firmy, ciężkich bojów z policją (ale oczywiście tylko w GTA) i Bąka z ?czeciej be? zaczyna przeistaczać się z dobrego, uczynnego chłopca w prawdziwy postrach osiedla, wroga ?psuf? i zajadłego palacza zioła (kiepów z Ukrainy). Pisze JP i HWDP we wszelkich możliwych miejscach (szkolne ubikacje i ławki, ale tak, aby nauczyciele nie widzieli) i bezwiednie napycha portfel gościom z Firmy kupując wszystkie możliwe gadżety, począwszy od bluz a skończywszy na papierze toaletowym z ich logo. Kiedy jednak zostanie pobity/napadnięty/okradziony z rykiem pomyka na najbliższy posterunek. Generalnie nieszkodliwy. Atakuje tylko w przypadku przewagi liczebnej (minimalnie 20:1).

Metale (thrue)*

Mhroczniejsi od samego Mhroku. Zwiastuny i posłańcy Rogatego. Jednym słowem: metale. Jeśli zobaczysz miarowo posuwającą się ulicą chmurę ciemności to uciekaj. Po prostu uciekaj . Chyba że chcesz skończyć jako ofiara na czarnej mszy, dekoracja na scenę na koncercie lub zostać żywcem wzięty do piekła. Wygląd metala charakteryzuje się długimi piórami na głowie, bladością (czasami wspomaganą makijażem). Często spotykanym elementem jest patriarsza, lub czasem kozia bródka. Ubiór wyróżnia się niską odpornością na korozję i elektromagnesy, jest też bardzo atrakcyjną zdobyczą dla zbieraczy surowców wtórnych (ćwieki, ćwieki i jeszcze raz ćwieki) . Daje on też wyraz antyekologicznym poglądom właściciela (wiele niewinnych, słodkich zwierzątek musiało oddać swoje życie na kurteczkę ). Podczas walki groźni. Mogą wezwać na pomoc Lucypera, Kosmadeusza lub innego Borutę, ew. wyciągnąć niewiadomo skąd miecz dwuręczny lub topór (odłam powermetalowy ), nie zapominając w dodatku o ostrych częściach garderoby.

Rasta

Rastafarian można podzielić ogólnie na dwa odłamy. Pierwszy cechuje się głębszym podejściem do ideologi swojego ruchu , nie sprowadzając jej tylko do palenia zielska ( Zwycięski Lew Plemienia Judy i Książę Straszliwy ROX ). Inaczej ma się sprawa z odłamem drugim, do którego należą niemal wszyscy zamieszkujący Polskę Rasta. Typowy jego przedstawiciel to małolat, który po zajaraniu pierwszego skręta doznaje objawienia. Kręci sobie dredy, wymienia całą garderobę na zielono-żółto-czerwoną , upstrzoną naszywkami typu Legalize It! . Cały czas ględzi o spaleniu Babilonu, ale kiedy zapytać się go jak się zwali założyciele ruchu, wzruszy tylko głową. Nie ogarnia jednak że przysłowiowy Babilon doi go na naszywkach i gadżetach z trawką, ani że spłyca pozytywną ideologię do poziomu dna. Generalnie po skończeniu studiów i zdobyciu pierwszej poważnej posady zmienia się w szarego zjadacza chleba. W sytuacjach konfliktowych niegroźni, ze względu na pacyfizm.

* Opisuję tu tylko jaskrawy przykład ludzi którym muzyka zasłoniła życie. Ja też słucham cięższego brzmienia ale nie utożsamiam się bezgranicznie ze wszystkim co metalowe. Generalnie IRONIA MODE: ON .

 Share

9 Comments


Recommended Comments

Szkoda, że tylko 4 grupy, acz pewnie trudno coś jeszcze znaleźć. Plastiki jakieś jeszcze może, ale... Czy uznać to za subkulturę? =O

Co do rasta - aktualnie to nie od "zajarania pierwszego skręta" się zaczyna, a od usłyszenia imć K.Bednarka w Mam Talent, na którego punkcie zwariowały dziewczyny, stając się wielkimi Rasta. A płeć przeciwna? Chce zaimponować tej pierwszej. :D

EDIT: Aa, no tak, oczywiście cały tekst świetny. :)

Link to comment
JP na 100%

Typowy przedstawiciel tego pokolenia to 11-18 latek (znane są skrajne przypadki 20+).

Byś się zdziwił. Ostatnio widziałem faceta 50+ w czarnej bluzie, a na lewej piersi JP. Naprawdę.

Link to comment

Co do zarzutów o kopiowanie Nonsensopedii.

Czy jeśli przeczytacie definicję np. koła w Encyklopedii PWN , a potem podobną w Brittanice to będzie to plagiat?

Tak samo opisując coś/kogoś mogą powtórzyć się pewne wyrażenia.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...