Jump to content
  • entries
    31
  • comments
    321
  • views
    11,871

The Movies - Recenzja


sioka

212 views

 Share

The Movies


Marzyliście kiedykolwiek o nagraniu własnej, kinowej superprodukcji ? Gra zatytułowana The Movies, być może Wam w tym pomoże.
Tytuł daje nam możliwość wcielenia się w producenta filmowego, który prowadzi własne Hollywoodzkie studio. Rozgrywka prowadzi nas przez ponad 100 lat od roku 1900, w ten czas przechodzimy liczne zmiany od technologicznych przez zmianę sprzętu po fizyczne w skład których wchodzi nowa moda czy zmiana zainteresowań odbiorców. Rozgrywka skupia się na prowadzeniu własnej kariery w której celem gracza jest stworzenie studia filmowego, które będzie uznaną marką na całym świecie. Nie jest to proste ale z pewnością osiągalne, wystarczy poznać podstawy ekonomi. Tylko czy to takie łatwe jak się wydaje ? Oceńcie sami...
themovies.png

Produkcja studia Lionhead, zaprojektowana przez znanego Petera Molyneux, który stworzył takie gry jak: Black & White czy serie Fable.
Obie produkcje były hitami, nie inaczej jest z The Movies. W grze wcielamy się w postać początkującego filmowca, którego celem jest wspięcie się na wyżyny kinematografii. Rozgrywka rozpoczyna się tu we wczesnych latach 20. XX wieku, kiedy rynek jeszcze raczkuje i prowadzi nas przez wszystkie etapy rozwoju, od czarno-białego kina niemego aż po teraźniejsze kolorowe superprodukcje.
Dzięki tej grze każdy może poczuć się jak prawdziwy reżyser i sprawdzić, czy ma zadatki na nowego Spielberga. W studiu możemy budować różnego rodzaju budynki niezbędne do tworzenia dzieł filmowych, zatrudniać gwiazdy a także obsługę studia.
Aktorzy i reżyserzy są wymagający, trzeba pilnować ich potrzeb aby nie odeszli ze studia. Mogą mogą nas opuścić przez to, że za mało im płacimy lub przez to, że są za bardzo zmęczeni i nie mają warunków do odpoczynku. Trzeba pilnować żeby nie wpadli w nałóg itp. Zatrudnić możemy jeszcze woźnych, którzy dbają o porządek w studiu, pielęgnują rośliny oraz sprzątają chodniki. Mamy też możliwość zatrudnić dla gwiazdy jej świte, która będzie chodzić za nią wszedzie, gdzie ona się wybierze.

Aby stworzyć film musimy postępować tak jak w realnym świecie, najpierw scenarzyści tworzą scenariusz (w późniejszych fazach gry możemy go
tworzyć własnoręcznie), gdy "przeciągamy" scenarzystów na ich miejsca pracy, mamy do wyboru nad jakim filmem mają pracować, do wyboru mamy m.in. Horror, komedia, film akcji, Sci-Fi itp.Następnie trwa casting gdzie wybieramy aktorów ze studia, oraz reżysera, który stworzy dzieło, potem wybrane gwiazdy uczą się swoich ról, a następnie wszyscy ruszają w plan kręcić film. Prace nad jednym filmem mogą trwać różnie. Niektóre stworzymy przez chwile, a niektóre przez kilka lat. Zależy od tego ilość scen w filmie oraz najważniejsze, czyli humor pracowników, mogą być leniwi i gadać z kumplami zamiast pracować, albo najgorsze, czyli wpaść w nałóg. Gdy gwiazda się od czegoś uzależni, możemy ją wysłać na odwyk, który zbudujemy w naszym studiu. Odwyk trwa dość długo, do tego nie mamy pewności, czy aktor nie wróci do nałogu, więc najlepiej wogóle nie budować baru, w którym gwiazdy znajdą trunki, przez które się uzależnią.
Naturalnie po zakończeniu prac nad nową sztuką, nasze wypociny trafiają do wytwórni. Jeśli wyjdzie coś naprawdę dobrego dostajemy za to dużo pieniędzy za które tworzymy nowe budowle i płacimy większe pensje gwiazdom.
themovies1.png

Co 5 lat organizowane jest rozdanie nagród, gdzie dostajemy wyróżnienia za porządek w studiu, najlepsze filmy, najlepszych aktorów itp. Po zdobyciu kilku nagród odblokowuje się "zadanie" gdzie musimy np zarobić milion dolarów, jak wykonamy zadanie dostaniemy bonusowy budynek lub nową technologie. Owe technologie pomagają nam w zdobywaniu lepszych kamer czy czystszego dźwięku.
Przez co tworzymy jeszcze lepsze produkcje i dostajemy więcej pieniędzy. Czasami także do studia przyjdzie fotograf, który czeka na okazje do zrobienia zdjęć gwiazdom, przez co podniesie lub obniży się ich sława.

Nasze studio na pierwszy rzut oka znajduje się w prawdziwym mieście. Jeszcze w zasięgu naszego wzroku znajduje się droga, po której przejeżdżają samochody, będące wiernymi kopiami epoki. Na początku gry czyli w latach 20 jeżdżą stare rzęchy, a 60 lat później odpicowane kabriolety lub inne drogie auta. Miło, że twórcy o tym pomyśleli.
themovies2.png

Teraz trochę o stronie wizualnej gry. Graficznie nie jest najgorzej myślę, że gra wygląda mniej więcej jak The Sims 2. Co wadą nie jest, ale również nie jest zaletą.
Postacie poruszają się po studiu swobodnie, chodzą do baru się napić lub do restauracji coś zjeść, rozmawiają ze sobą, czasami nawet pograją w kosza lub zajmą się innymi zabawami.

Przy graniu można się odprężyć słuchając muzyki, która uspokaja, ponadto czasami w radiu możemy usłyszeć różne nowinki na temat technologi czy gwiazd.
W drodze podsumowania "The Movies" to naprawdę świetna, może i nawet genialna produkcja.
To jednak na zbyt długo nie wystarczy, gdy ktoś nie ma żyłki prawdziwego filmowca i nie będzie miał ochoty bawić się realizację własnych wyśnionych pomysłów. Jeżeli jednak zawsze marzyliście o nakręceniu własnego przeboju kina, macie pomysły i chęci, a brakowało Wam tylko narzędzi - to zachęcam do sięgnięcia po "The Movies".

+ Możliwość kręcenia własnych filmów
+ Świetna muzyka
+ Graficznie nie odstrasza

- Czasochłonna
- Nie dla wszystkich

OCENA: 7
 Share

10 Comments


Recommended Comments

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...