Jump to content
  • entries
    98
  • comments
    166
  • views
    46,732

Robert Kubica miał bardzo poważny wypadek...


Darth7Vader

1,074 views

 Share

Dziś, w trakcie rajdu Ronde Di Andora, Robert Kubica, który prowadził Skodę Fabię S2000 na trasie odcinka specjalnego rajdu, uległ bardzo ciężkiemu wypadkowi. Samochód wypadł z drogi i uderzył w barierę. Kubicę musiano ratować poprzez rozcinanie karoserii i wydobycie polaka z auta. Kubica został bardzo szybko przetransportowany do szpitala Santa Corona w Pietra Ligure. Kubica jest przytomny. Jego stan przedtem był dobry, a teraz jest oceniany na bardzo poważny <<< informacje pochodzą od agencji prasowej ANSA. Pewne jest to, że prócz kilku złamań nogi, w tym kości udowej, polak złamał rękę.

Robert Kubica miał ciężki wypadek podczas rajdu we Włoszech.

Robert Kubica w szpitalu.

Bezpośrednie info o wypadku polaka w rajdzie

Jego pilot, Jakub Gerber wyszedł z wypadku bez szwanku i o własnych siłach, lecz także poddał się badaniom. Pewnym więc jest fakt, że na pewno Kubica nie wystartuje w inauguracyjnym wyścigu sezonu. Nie wiadomo nic na razie, czy Robert odpuści Sobie cały sezon czy tylko parę wyścigów GP. Kilka złamań to na razie nic poważnego. Oby tylko dłoń była cała... teraz tylko liczy się to.

Update 1: O godz. 14:00 dowiemy się z oświadczenia od lekarzy, co do obrażeń, których doznał Kubica.

Update 2,5: Zastępstwo dla Kubicy - Zespół Lotus-Renault ma pełen "wachlarz" kierowców na zastępstwo zamiast polaka:

CYTAT

"Renault currently has two 'third' drivers on its books, ex-Hispania man, Bruno Senna and Romain Grosjean, who actually raced for the Enstone-based squad in 2009, when he replaced the sacked Nelson Piquet Jr.

Fairuz Fauzy, Ho-Pin Tung and Jan Charouz were also named as 'reserves' by Lotus Renault GP at the launch of the new R31 last week, just prior to the start of the three-day pre-season test at Valencia in Spain, where Kubica actually finished up quickest on the combined times. "

Nie tylko i sam Kubica mógł mieć wypadek. Niektórzy kierowcy zamiast się zatrzymać przed miejscem wypadku, pędzili dalej cisnąć gaz. Tak więc i też jest szczęście, że w Kubicę i Jego pilota nie uderzył inny samochód. Szczęście Kubicy.

Czekamy do godz. 16:00 czasu polskiego (CET - Środkowo Europejski) > "More news is expected on Kubica at 15.00 hours British time / 16.00 hours CET." - Info z newsa wyżej (ten ze strony www.f1.gpupdate.net)

Teraz słyszałem słowa Krzysztofa Hołowczyca w TV, że: "Robert posiadał sprawne auto, bardzo dobre auto, które zajęło 11 miejsce w Rajdzie Monte Carlo, a dodatkowo Hołowczyc powiedział, że Kubica nie jest szaleńcem i nie jechał jak wariat, by gdzieś się rozbić. Taka sytuacja jest zawsze zaskakująca i nie jest się przygotowanym na wypadek - nawet się o czymś takim nie myśli - tak, jak z normalną jazdą autem - też człowiek o tym nie myśli."

Update 4: Tyle zostało z samochodu Kubicy i Gerbera:

Youtube Video -> Oryginalne wideo

UPDATE 5: Robert Kubica przechodzi obecnie operację dłoni, w szpitalu gdzie go przetransportowano po wypadku. -> "Team Lotus-Renault GP poinformował, że Kubica doznał licznych złamań prawej dłoni, ręki oraz nogi"

Kubica operowany po wypadku.

A o 16:30 będzie oficjalna konferencja, na której powiedzą jaki jest obecny stan polaka >>>

"Daniel Morelli, Robert's manager, will be available for the press in front of the hospital emergency entrance at 16h30 CET (GMT +1).?"

Świat F1 trzyma kciuki za Kubicę smile_prosty.gif - Bardzo fajne, oby wszystko był OK.

___________________________________________________________________

UPDATE 6: "Nie będzie amputacji dłoni u Roberta Kubicy, lecz jednak nie ma większej pewności co do dalszego poprawnego funkcjonowania zoperowanej dłoni":

CYTAT

"http://twitter.com/#!/NobleF1

@NobleF1 Jon Noble

Kubica update: surgery set to finish at 8pm CET. No amputation of hand, but too soon to judge on functionality."

- sama operacja zakończy się o 20:00 CET - jeśli dobrze to odczytałem z komunikatu na Twitterze.

UPDATE 7: Udało się zatrzymać wewnętrzny krwotok w prawej dłoni Kubicy. Operacja dłoni nadal trwa:

CYTAT

http://twitter.com/#!/F1grid

@F1grid Formula 1 Updates

"Kubica Update: injuries not life threatening. Internal bleeding stopped. Hand surgery continues."

Udana operacja dłoni Kubicy - Ale nie wiadomo na ile będzie sprawna.

UPDATE 7: Wszystko jest OK. Dokładne info o 20:00

CYTAT

"Najnowsze info o stanie Roberta Kubicy - Jest dobrze!

* życiu Kubicy nie zagraża niebezpieczeństwo,

* nie ma wewnętrznego krwawienia,

* dłoń nie zostanie amputowana,

* lekarze spróbują przywrócić jej wszystkie funkcje,

* operacja jest dopiero w pierwszej fazie i zakończy się prawdopodobnie około godziny 20,

* dopiero po zakończeniu operacji lekarze udzielą oficjalnych informacji o stanie polskiego kierowcy.

"Przed godziną 19 pojawiła się w mediach następująca wypowiedź menedżera Kubicy ? Daniela Morellego: ?Lekarze przywrócili już krążenie w dłoni oraz ustawili złamane kości. Teraz trwa walka o to, by wszystkie mięśnie i ścięgna działały jak należy?.

^^

---------------------------------------------

Robert Kubica otrzymuje dużo wsparcia po wypadku, jakiego dzisiaj doznał. Na Facebooku jest bardzo wiele pozytywnych komentarzy, by Robert wracał do zdrowia, a na Twitterze wszyscy kierowcy F1 (no i ogólnie cały światek F1), też składają życzenia szybkiego powrotu do zdrowia i żeby wszystko było OK.

Wracaj1.JPGWracaj2.JPGWracaj3.JPGWracaj4.JPGWracaj5.JPGWracaj6.JPGWracaj7.JPGWracaj8.JPGbez tytułu2.JPGbez tytułu3.JPGbez tytułu4.JPGbez tytułu5.JPG

Kubicę odwiedził także i Alonso. Oto fotki:

Fernando Alonso odwiedza Kubicę w szpitalu 01+02

__________________________________________________________

UPDATE 8: Informacja dotycząca Kubicy: Po ponad 7 godzinach operacji, udało się uratować prawą dłoń, która została zmiażdżona podczas dzisiejszego wypadku. Na razie, z nieoficjalnych źródeł także wiadomo, że Kubica znajduje się teraz na oddziale intensywnej terapii i ma tam przebywać przez kolejne 5 dni. Sama rehabilitacja i powrót do zdrowia Naszego rodaka ścigającego się w F1, ma potrwać 12 miesięcy, co by go praktycznie wykluczało z uczestnictwa w tegorocznym ściganiu się w sezonie 2011 - Ale jest to tylko plotka...:

CYTAT

"21:44

Włoskie media podają NIEPOTWIERDZONE informacje, jakoby Robert Kubica znajdował się obecnie na oddziale intensywnej terapii i miał tam pozostać przez kolejne pięć dni. Pełna rehabilitacja miałaby trwać około 12 miesięcy. Powyższe miał potwierdzić dr. Rossello."

Koniec operacji prawej dłoni Kubicy:

CYTAT

"Według agencji ANSA, lekarzom udało się poskładać pogruchotane kości oraz przywrócić ciśnienie krwi. Aktualnie trwają wysiłki mające na celu pozszywanie mięśni i ścięgien prawej dłoni."

- Inną zagadką jest to - ile miesięcy - polak będzie przechodził rehabilitację - tylko sześć czy aż dwanaście? - Nie wiadomo i nie jest to pewne, bo w internecie są niejasne informacje co do tego, tak więc dowiemy się o tym najprawdopodobniej jutro z rana albo południa. wink_prosty.gif

Trzeba czekać... - No cóż. Trzeba poczekać trochę czasu, byśmy wiedzieli, jaki będzie prawdziwy stan i dobra diagnoza, po dzisiejszym wypadku:

CYTAT

""Musimy poczekać przynajmniej tydzień, aby wiedzieć czy jego ręka będzie władna [survives]" - powiedział Rossello włoskim mediom, najwyraźniej dodając, że może minąć rok, nim Polak będzie w stanie znów operować swoim prawym ramieniem."

- Być może będzie tydzień spokoju w mediach, lecz pewnie jest to tylko i wyłącznie moja ślepa nadzieja na to, że tak się stanie. Cóż... czekamy więc. Cierpliwości... smile_prosty.gif

Sukces!!! - Wszystko zakończyło się sukcesem. Kubica był w rękach specjalistów (nawet sprowadzili ich helikopterem), dzięki czemu w ciągu 7-godzinnej operacji, jedna grupa lekarzy zajmowała się prawą dłonią polaka, a druga grupa Jego prawą nogą.

CYTAT

"Kubica przeszedł operację rekonstrukcji kości ręki, zanim doktorzy przystąpili do naprawy unerwienia oraz naczyń krwionośnych, które zostały mocno zniszczone. W międzyczasie druga ekipa zajmowała się jego nogą.

Na pełne i oficjalne informacje musimy poczekać do jutra. Szpital Santa Corona wyda komunikat o stanie zdrowia Roberta o godzinie 9.30."

- potwierdziło się jednak to, że - pełna sprawność zoperowanej dłoni - może potrwać do 12 miesięcy. Tak więc jest już prawie pewne, że Kubica odpuści sobie tegoroczne ściganie się w F1.

ROBERT, WRACAJ SZYBKO DO ZDROWIA!!! smile_prosty.gifsmile_prosty.gifsmile_prosty.gif

lotus-renault-gp-r31.jpg

kubica_gp_monako_wyscig_2010.jpg

 Share

55 Comments


Recommended Comments@HammerHead - nie pouczaj mnie, jak mam pisać. Wiem, jak się odmienia wyrazy...

Spokojnie. Przecież w rajdach jest zawsze ryzyko wypadków. Kierowca zawsze jest świadomy tego, że może mieć wypadek na trasie. Najwidoczniej Kubica popełnił błąd, przez który będzie musiał odpuścić sobie jeżdżenie w rajdach co najmniej na rok albo dwa.

Link to comment

Nie pouczam Cię, jak masz pisać - wytykam tylko rażącze błędy.

Skoda Fabia S2000 - S2000, bo to grupa w jakiej startuje, a nie rocznik albo model samochodu.

I to nie jest specjalny odcinek, tylko odcinek specjalny, nazwy są już ustanowione i nie wypada ich zmieniać bez powodu.

Więc nie, nie chodzi tu o odmiane wyrazów, a o beznadziejną znajomość tematu.

Link to comment

Fakt, lepiej poczekać do oświadczenia lekarzy, a nie dać się ponieść szałowi plotek ze szmatławych serwisów. No, ale fakt faktem o tytule mistrza w tym roku może zapomnieć.

No i podpisuje się pod tym co Hammer, jeśli jesteśmy tylko kibicami F1 to piszmy : rajdówkę i oes, a nie takie potworki :P.

A tu dla porównania :

Skoda Fabia 2000

fabia.jpg

Skoda Fabia S2000

skoda3.jpg

Mnie jako miłośnika rajdów też takie nieścisłości denerwują.

edit: (już ostatni)

Tak, teraz moje oczy się cieszą :D

edit po edicie:

Dłoń zachowa, bo amputować by musieli jakbyśmy w XVI wieku żyli, teraz wstawią mu szyny itp. wihajstry i będzie mógł wrócić do ścigania... w następnym sezonie :/. Taki urok sportów motorowych.

Link to comment
po prostu chwycił ciepłą bułeczkę na onecie ;)

Nie - na żadny onecie. Po prostu z pośpiechu się pomyliłem i tyle. ;)

Więc nie, nie chodzi tu o odmiane wyrazów, a o beznadziejną znajomość tematu.

Dzięki za krytykę. Przyjmuję to wszystko na klatę

Link to comment
a nie dać się ponieść szałowi plotek ze szmatławych serwisów.

ŻADNE szmatławe serwisy. Jak są serwisy takie jak www.f1wm.pl czy autoklub.pl, które się znają na formule 1 czy rajdach, to jest info z porządnej strony, a nie szmatławców jakim jest onet.pl - Już bez przesady z tą krytyką

jeśli jesteśmy tylko kibicami F1 to piszmy : rajdówkę i oes, a nie takie potworki :P.

Ok. Ja też jestem kibicem F1, więc wiem co to jest rajdówka i oes (OS - Odcinek Specjalny). :cat2: Zanim zainteresowałem się/pokochałem F1, oglądałem równie namiętnie WRC i kibicowałem Peterowi Solbergowi, któremu nadal kibicuję w startach w WRC. ;)

A tu dla porównania :

Skoda Fabia 2000

fabia.jpg

Skoda Fabia S2000

skoda3.jpg

Mnie jako miłośnika rajdów też takie nieścisłości denerwują.

Ok. Ahhhh ta krytyka :cat2: ... Oto Skoda Fabia S200 jako rajdówka:

skoda-fabia-s2000-rally-car-02.jpg

Link to comment

To chyba koniec kariery Robercika. Informacji mnóstwo i nie wiadomo w co wierzyć. Na BBC napisali o tym, że mógł złamać dwa nadgarstki, jeszcze gdzie indziej o złamanym ramieniu, a słyszałem też o zmiażdżonej dłoni. Miejmy nadzieję, że jednak skończy się na zwykłych złamaniach.

Link to comment

To zdjęcie co dodałeś do wpisu można by przerobić dodając hak...

szkoda, że nie potrafię obsługiwać gimpa.

To chyba koniec kariery Robercika

Za 30 minut się dowiemy

Link to comment

Teraz nawet jeśli wyzdrowieje zapewne wycofa się z rajdów. A jeśli nie, to zespół zmieni mu kontrakt, który starty w jakichkolwiek innych seriach zakaże. Pewnie i tak w F1 tym sezonie nie wystartuje :/

Link to comment

Zamontują mu pare szyn, rok-dwa rehabilitacji i będzie znowu jeździł ;)

Przypomnijcie sobie, jakie były komentarze, jak Bielecki stracił oko ("No to na pewno już nie wróci", "Koniec, już nie zagra").

Także... BĘDZIE DOBRZE! :D

Link to comment

Zanardi stracił dwie nogi i jeździ w WTCC, więc w najgorszym przypadku Kubica może zaczerpnąć u niego porady ;). Natomiast przerwę ma gwarantowaną, a Lotus-Renault niech szuka zastępstwa.

Link to comment

"Zostawcie to mi panowie"

putin-f1-1.jpg

Swoją drogą, to byłby dopiero szał - premier w F1 ;).

edit:

Wymiękam jak czytam komentarze na wp - ludzi wierzą, że to spisek :D (tak wiem, wp służy tylko do prostowania swojów mózgowych i trollowania, ale humor można sobie poprawić :P).

Link to comment

Przykład z MotoGP - Valentino Rossi złamał w tamtym roku nogę, było to złamanie otwarte i było to podczas treningów przed jednym z wyścigów. Miał praktycznie 3 miesięczną przerwę od jazdy na motocyklu. Rossi miał tylko - jedno złamanie - a Robert doznał kilku - Tak więc jest też pewne, że przez co najmniej 3-4 miesiące może odpuścić Sobie starty w tym sezonie w F1. Zespół na pewno zmieni polakowi kontrakt, bo to co Sobie narobił przez ten wypadek, sprawi, że Lotus-Renault już go nigdy nie puści na żadne rajdy. A co do zastępcy Kubicy w F1, to jest aż 5 kierowców, których ma Lotus-Renault:

- wspomniany Bruno Senna (kierowca rezerwowy)

- holender Roman Grojean (kierowca rezerwowy)

- francuz Jan Charouz (tester)

- belg Ho-Pin Tung (tester)

- malezyjczyk Fairuz Fauzy (tester)

Więc Lotus-Renault ma kogo na zastępstwo dla Kubicy. :)

Link to comment

Owszem, ale jest tylko człowiekiem i praw fizyki i anatomii nie oszuka ;). Optymistycznie czy pesymistycznie życzę mu niech rękę zachowa.

Wersja pesymistyczna :

Ciekawe co zrobi Polsat który podpisał już umowę na 3-letnią transmisję wyścigów F1, jeśli Robert nie wróci do F1.

Link to comment

Teraz można stwierdzić, że to co robi zawodowo ma się nijak w kwestii ryzyka do tego, co robi dla relaksu. Mam nadzieję, że Roberto da radę i nie spanikuje nawet jeśli będzie mógł wrócić do ścigania się w F1.

A najlepszym jego zastępcą w 2011 z pewnością będzie "ciepły" po 2010 Senna. I znów Robert swym wypadkiem da szansę komuś, żeby zaistniał w świecie F1, tak jak to było z Vettelem...

Link to comment

Brak Kubicy w renault jest dobra sytuacja dla Petrova, który jest... Rosjaninem. [CIACH]

- Żadnej polityki tutaj nie chcę. Z "Żartami" to gdzie indziej proszę... - HNSM21

spadlem z krzesla :< ~ ser

Link to comment

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...