Jump to content
  • entries
    2
  • comments
    29
  • views
    7,368

Nie bądźmy szarzy !


MarcinCthulhu

631 views

 Share

Po czym poznać człowieka inteligentnego i oczytanego ? Niby nic trudnego (rym nie specjalny :)), ale.... No właśnie, ja w swoim krótkim życiu spotkałem mnóstwo ludzi przeciętnych. Przeciętność nie jest oczywiście niczym złym, ale nie można jej też nazwać czymś dobrym. Gdyż ta przeciętność, nas zabija. Zabija nas w oczach ludzi, a jeżeli mamy szerszą świadomość to nawet w naszych oczach jesteśmy TYLKO sobą. Chodzi mi o to, że taki szary człowiek słucha muzyki ale się nią nie interesuje, nie czyta książek, nie ma żadnego większego hobby, któremu poświęcałby swój wolny czas, od czasu do czasu w coś tam gra, przechodzi z klasy do klasy, ale jego średnia jest przeciętna/słaba, ma słabą pracę bo postanowił nie zawracać sobie głowy studiami, zajmuje się prostą rozrywką która nie wnosi nic do jego życia, wyjdzie sobie ze swoimi koleżkami i OK. Taki człowiek sobie żyje i my nagle go zauważamy (czy to jest on w naszej nowej klasie czy też spotkamy go na wyjeździe) i próbujemy z nim pogadać, oczywiście po pierwszej rozmowie zauważamy że taki człek nie ma zupełnie nic ciekawego do powiedzenia, niczym się nie wyróżnia, spośród reszty szarych ludzi. Gdy zapytamy go jaką ostatnio czytał książkę, okaże się że nie zbyt lubi czytać, zapytamy jakiej muzyki słucha, okaże się że lubi jakiś tam metal, hip hop czy co tam jeszcze ale okaże się że zna może ze 2 zespoły i na tym rozmowa o muzyce się kończy. Spytamy się go jakie jest jego hobby (No, zaraz chyba każdy jakieś ma) ale co to ? okaże się że raczej nic takiego nie robi, że woli sobie wychodzić z kolegami na piwko.

brickinthewall.gif

A jak się ma sprawa z człowiekiem wyróżniającym się z tłumu ? I nie chodzi mi tu o człowieka wyróżniającego się wyglądem czy super butami (:P) lecz tym, że ma coś ciekawego do powiedzenia. Podchodzimy do takiego spokojnie gadamy, pada pytanie o hobby i o ile jest to ciekawsze niż zbieranie znaczków, porywa nas w swój świat, przy czym i my poznajemy coś nowego, BA może nawet nas to na tyle zainteresuje że i my zaczniemy dzielić jego pasję. Więc z takim człowiekiem można rozmawiać codziennie gdyż, może nie zawsze, ale często będzie miał do powiedzenia coś nowego i zazwyczaj będzie to ciekawsze niż to co powie 10 ludzi bez żadnej pasji czy zainteresowania.

tlumwabengourouwybrzeze.jpg

Tadeusz Śliwiak "Test"

Powiedziałem sześcioletniemu

narysuj dom

-narysował mrówkowiec

Powiedziałem narysuj ptaka

-narysował samolot

Powiedziałem narysuj niedziele

-narysował ogromny stadion

wypełniony po brzegi

A gdzie ty jesteś? - spytałem

- tu - odpowiedział stawiając

jeszcze jedną kropkę.

No właśnie, ludzie zaczynają być szarzy no i właśnie stają się takimi kropkami w tłumie, nic nieznaczącymi jednostkami, które już nie walczą o to by być wyjątkowi. Ile razy widzę takich ludzi, nie mających własnych poglądów, własnego zdania, to aż mnie mdli.

A teraz przejdę do meritum sprawy i powiem to co chciałem powiedzieć od początku. Wydaje się to bardzo prostym i banalnym zdaniem, oklepanym do bólu i znanym wszystkim ale NIE BĄDŹMY SZARZY ! Postarajmy się znaleźć sobie jakąś pasję, hobby, zajęcie. Czy to będzie trenowanie czegoś czy też czytanie książek. Samo to że mamy o czym pogadać z inną osobą zbliża nas do innych i wydajemy się przez to ciekawsi, a raczej JESTEŚMY przez to ciekawsi. Ja też kiedyś byłem taki szarym człowiekiem, dlatego nie chce tu nikogo obrażać, tylko skłonić do myślenia i zachęcić do znalezienia jakiejś pasji.

Dziękuje za wysłuchanie.

 Share

16 Comments


Recommended Comments

Mój komentarz jest taki, że mało mnie obchodzi przeciętność osób trzecich. Świata całego nie zbawię, przynajmniej na tę inkarnację mam inne plany. No i jak chcesz więcej komenatrzy to radzę wyłączyć cenzurę. Ja za gestapowskimi blogami nie przepadam.

Link to comment

tekstu nie skomentuję, bo sam jestem słabym pisakiem (nie twierdzę, że ty jesteś :) ), ale treść. Dobrze, wiedzieć, że gdzieś istnieją jeszcze ludzie z pasją i starają się być jak najmniej przeciętni. Mnie osobiście moje hobby zaczynają powoli "nudzić", a dokładniej to brakuje mi powiewu świerzości przez co popadam w monotonnie.

Jednakże strasznie mnie rozbraja jak słyszę opowieść znajomego z randki z nowo poznaną dziewczyną, że jej jedynym hobby jest oglądanie telenowel Oo ocb? Jeszcze bardziej dołujące jest to, że gdy taki "przeciętniak" dowie się, że ktoś lubi czytać książki i robi wielkie oczy. Oby przyszłość nie wyglądała jak w filmie "Idiokracja" :P

Pozdrawiam :)

Literówka ;)- MarcinCOC

Link to comment

Tekst nie jest głupi i przesłanie, choć nieco banalne, jest jak najbardziej trafne. Sam zawsze powtarzałem, że jeśli jedynymi "zainteresowaniami" człowieka są filmy, muzyka i sport, to nie ma on tak naprawdę żadnych zainteresowań. Nie mówię o tysiącach nastolatek kreujących się na "crazy", myślących, że to doda im +10 do osobowości. A tu psikus, bo wszystkie są takie same =).

Link to comment

Niezły początek poruszający całkiem ważny temat, sam niedawno miałem pisać coś w tym stylu. Jedni powiedzą że każdy człowiek jest wyjątkowy, a inni że jest wielu takich samych. Ja tam uważam że każdy ma jakieś swoje zainteresowanie bądź pasje, ale niekoniecznie chcę z nim wyskakiwać przed szereg, ale z czasem ze strachu czy innych czynników te pasje zatraca i mamy szarego obywatela.

Link to comment

Niezły wpis. Osobiście chcę być szary bo rzadko koloruje ryski ;)

I naprawdę, TAK POWINNY WYGLĄDAĆ PIERWSZE WPISY! Pokazuje z kim mamy do czynienia lepiej niż

Cześć, jestem Rysiek, mam 15 lat i będę pisał o grach. Do zobaczenia.

Tylko tak trzymaj! W zalewie blogowej kaszany tacy blogerzy* są cenni.

_____________

*No, chyba że to podpucha i szybko ci się znudzi ;)

Link to comment
to nawet w naszych oczach jesteśmy TYLKO sobą

A kim mamy być jak nie sobą? ;)

Ja tam wolę właśnie, żeby każdy był sobą, a nie wciskał się na siły w ramy wyjątkowości. Zresztą taki to mamy świat, żeby bycie sobą bywa wyjątkowe.

Link to comment

@Qbuś Mówię o tym że ludzie bez pasji są tylko sobą a ludzie którzy się czymś interesują to wyróżniają się z szarego otoczenia, w przeciwieństwie do zwykłych jednostek których jest mnóstwo i są na ogół denni. Nie mówię że trzeba sobie znaleźć jakąś pasję na siłę, wbrew sobie, ale jak się poszuka to można znaleźć coś ciekawego co wprowadzi coś do życia takiego człowieka. I kto wie może mu to pomoże w jakiejś dziedzinie życia. Ja nie chce zmieniać ludzi na siłę.

Link to comment
Mój komentarz jest taki, że mało mnie obchodzi przeciętność osób trzecich.

I dlatego pewnie jesteś mocno zadufany w Sobie, co? Jesteś "pępkiem świata" i tyle, lecz to pewnie także i Twoja wyłączna sprawa, więc nie zawracaj Sobie uwagi, moimi słowami...

Ja za gestapowskimi blogami nie przepadam.

Taa... A ciekawe jaki jest Twój blog, co!? Zajrzałem tam na chwilę i dla mnie jest denny, jak flaki z olejem silnikowym i o lotności betonowego klocka i tyle. Nie rozumiem, jak możesz mówić takie słowa!? :dry: Zresztą, szkoda słów na Ciebie i tyle...

____________________

Co do wpisu, to mi się bardzo spodobał. Fajny i prosty, a porusza ważny temat. Jak dla mnie, to każdy człowiek ma też jednak w Sobie pasję do robienia czegoś. Czy to będzie sport czy czytanie książek albo słuchanie muzyki, lecz także i chyba też o bycie normalnym, czyli po prostu Sobą, bo tylko My sami decydujemy czy będziemy mogli się dać pochłonąć w całości i oddawać się Swojej pasji/pasjom czy też nie. To jest taki Nasz własny "punkt widzenia" na świat, lecz trzeba go "wykorzystać" w taki sposób, byśmy robili to co kochamy i kochali to co robimy. Wtedy to, co Nas pochłonęło za pierwszym razem, będzie też miało miejsce w Naszym codziennym rytmie życia - będziemy mogli wtedy temu przeznaczać tyle czasu ile chcemy, a jeśli będzie na to brak czasu, to będziemy mogli mieć chęci, by to po prostu umieścić nawet pomiędzy niektórymi obowiązkami. Po prostu sami Sobie wtedy powiemy we Własnej głowie, ze: "Chwila moment? Niech to co robię, w jakiś sposób "odświeży" to wszystko co dotychczas robiłem/łam" - Chodzi o taką pewną zmianę, która być może i czasami nie od razu musi odmieniać całego Naszego życia czy obracać świat o przysłowiowe 360', a wystarczy, że sprawi, że popatrzymy na to po prostu pod zupełnie innym kątem i tyle. Wtedy będzie to Nam dawało jednocześnie radość i przyjemność, która ładnie połączy się z tym, kim My jesteśmy na co dzień. Nie będziemy się wtedy czuć "szarzy" i "skryci", jak ta kropka pośród tłumu. Dla niektórych ludzi, odnalezienie się w czymś, co może być Jego pasją, sprawi, że albo zmienią się nie do poznania (o te 360') albo dalej będą sobą, choć jednak będą się realizować w tym, czym się interesują. No i tak, jak powiedziałem na początku - Każdy ma ten "wachlarz" wyboru, więc może wybrać kilka zainteresowań, a być może będzie chciał akurat pasjonować się jedną rzeczą albo postanowi, że kilkoma - nic na siłę, ba! nawet Ten ktoś może tak polubić te kilka Swoich pasji, że praktycznie będzie mógł oddawać się każdej z osobna (o ile będzie miał na nie wszystkie czas... ;)). Naprawdę może być po prostu... różnie i tyle. ;)

Link to comment

Cóż...

Zaobserwowałam w swoim życiu tyle, że ludzie paradoksalnie nie przepadają za innością, tępią ją. Przynajmniej tak było w mojej starej i często się zdarza w mojej nowej szkole.

Link to comment

@Ylthin Nie wiem czy się zrozumieliśmy mi chodzi o inność w poglądach/zainteresowaniach. I nie wiem jak coś takiego może być wadą (o ile nie wykracza poza granice dobrego smaku i ogólno pojętego "dobra" czyli jakieś poglądy a la Hitler odpadają ^^)

Link to comment

Kiedy MarcinCallOfCthulhu pisał ten wpis to nawet nie pomyślał, że będzie on tak samo nudny, banalny jak tysiące innych wpisów na ten temat.

Link to comment

A może i pomyślał. Banalny - może i jest. Nie twierdzę, ani nawet nie twierdziłem że nie. Nudny? No nie wiem to już subiektywna ocena. Mimo wszystko nie przeszkodziło mi w napisaniu tego. A jeżeli jest TYSIĄCE innych wpisów na ten temat - To jak dla mnie to jest plus, bo to oznacza że ludzie walczą o to by nie być "szarzy". Masz jeszcze jakieś błyskotliwe uwagi?

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...