Jump to content
  • entries
    132
  • comments
    1,062
  • views
    156,968

Gortat - NBA All-Star


FaceDancer

324 views

 Share

Ostatnio napisałem trochę przekornie po jednym z meczów Gortata, że jesteśmy świadkami narodzin gwiazdy. W ostatnich dwóch meczach, Marcin zagrał tak dobrze, że mógłby kandydować do miana najlepszego centra na Zachodzie i samego Meczu Gwiazd.

Najpierw starcie z jedną z najlepszych drużyn w NBA - wicemistrzowie ligi Boston Celtics, którzy mają najlepszy bilans na Wschodzie, a drugi w ogóle. Zostają powstrzymani w Phoenix i to nie rzutami za trzy punkty, ale obroną. Rzucają ledwie z 34% skutecznością, przegrywają najwyżej w tym sezonie, bo aż 17-toma punktami. Jednym z bohaterów tego meczu, był Polak, który rzucił 19 punktów, trafiając 8 na 13 oddanych rzutów. Oprócz tego dominował pod tablicami zgarniając aż 17 zbiórek. Ustanowił rekord kariery w punktach, bo wcześniej aż 5-krotnie nie mógł pokonać bariery 16 punktów.

Mecz z New Orleans Hornets nie zaczął się zbyt dobrze z polskiego punktu widzenia. W pierwszej kwarcie w ciągu nieco ponad minuty zarobił dwa szybkie faule i musiał opuścić boisko. W końcówce drugiej zdobył co prawda cztery punkty, ale zanotował kolejne przewinienie. Później miała miejsce eksplozja. Wcześniej Gortat zwykle dobrze zaczynał, a w drugich połowach nie udzielał się za bardzo w ofensywie. Marcin zdobył 21 punktów w całej drugiej połowie i uzbierał w sumie 11 zbiórek, tak aby wystarczyło na kolejne double double. Oprócz tego miał 2 bloki i 100% skuteczności rzutów wolnych (7/7). Miał 3 faule (wszystkie w pierwszej połowie), raz dał się zablokować i nie zaliczył żadnej straty! Praktycznie zero "złych" akcji, a na takim poziomie to nie zdarza się zbyt często. W sumie kolejny punktowy rekord kariery i 25 oczek. Drugi pod tym względem Hill miał ledwie 16. Kiedy Polak opuszczał parkiet zwycięstwo Suns wydawało się pewne, bo na 30 sekund do końca mieli 8 punktów przewagi. Jednak jego partnerzy znowu pokazali, że dla nich nie ma rzeczy niemożliwej. Najpierw odpuścili krycie Chrisa Paula, który trafił za trzy, na 18 sekund do końca. Wystarczyło wybić piłkę zza linii końcowej i czekać na faule rywali, chcących przerwać upływ czasu. Hill tak podał do Nasha, że rywale przechwycili piłkę, a Frye faulował Paula przy rzucie za trzy. Gwiazdor Hornets trafił wszystkie trzy osobiste, więc Suns mieli już tylko dwa punkty przewagi. Znowu tragicznie wyrzucona piłka z boku i zakończyło się to stratą Cartera. Phoenix mieli tylko dwa punkty przewagi, a rywale piłkę na 10 sekund do końca. Na szczęście dla Gortata i jego kolegów nie trafili. Trener Gentry chciał dać Polakowi owację na stojąco od zgromadzonej na hali publiczności, a prawie mogło to ich kosztować zwycięstwo.

Czemu twierdzę teraz, że Gortat to enbiejowy All-Star? Znowu kuszę los jak przy ostatnim wpisie. Poza tym pozycja centra jest dość słabo obsadzona na Zachodzie. Yao Ming będzie chyba kończył karierę z powodu kontuzji. Bynum w Lakers już nie imponuje i ciągle ma problemy ze zdrowiem. Nene, Marc Gasol czy Tyson Chandler to raczej przeciętniacy. Zawodnicy dobrzy, ale nie na tyle aby mówić o nich jak o gwiazdach. Tak grający jak w ostatnich dwóch meczach Gortat miałby nawet szanse (przy mobilizacji w Polsce - skoro Chińczycy mogli, to czemu my nie) przebić się do pierwszej piątki Meczu Gwiazd. W końcu do gry w tegorocznym wystarczało mieć ledwie 1 mln 200 tys. głosów. Pierwszy był Ming, który rozegrał jeno 5 spotkań. Drugi Bynum już poniżej 1 mln, a trzeci Nene niecałe 600 tys.

Zobaczymy jak rozwinie się sytuacja, ale na razie jest pięknie. W siedmiu ostatnich meczach Marcin Gortat double dobule uzyskiwał aż 5 razy. W poprzednich dwunastu w barwach Suns taka sztuka nie udała mu się ani razu. Początki były różne, ale podkreślałem, że Polak dopiero przenosi się do nowego zespołu i musi zgrać z kolegami. Jak widać postępy robi wielkie, ale nic dziwnego, bo cały czas ciężko pracuje na treningach a nie ma nad sobą panikarza Van Gundy'ego, który sadzał go na ławkę za każdą próbę oddania rzutu.

 Share

2 Comments


Recommended Comments

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...