Jump to content
  • entries
    48
  • comments
    176
  • views
    20,485

Magicka - symulator maga?


Mckov

1,186 views

 Share

Nie jest to recenzja ( to zbyt wielkie słowo ), raczej taki rzut okiem, pierwsze wrażenie.

magicka.jpg

Zaczniemy od rzeczy najmniej ważnych: grafika i muzyka.

Grafika: żadnych wodotrysków, po prostu ładna kreskówkowa. Coś jakby Fable z kamerą z lotu ptaka, albo Torchlight. Nie ma tu mroczności Diablo I lub II, Kolorystyka bardziej zbliżona do Sacred.

I właściwie o grafice więcej pisać nie trzeba.

magicka-nowy-zwiastun_byu7c.jpg

Muzyka: coś tam w tle plumka. Ani nie fascynuje ani nie odrzuca. Odgłosy poprawne: miecz brzęknie metalicznie, woda chlupie jak należy, ogień skwierczy itp.itd. Jednym słowem: żadnych rewelacji, rzetelna rzemieślnicza robota.

magicka_sm.jpg

Humor: specyficzny, ale śmieszny ;). Słuchajcie / czytajcie dokładnie wszystko co mówią do was postacie w grze. Powtarzam: uważnie;) Wiele odniesień do innych dzieł;)

[przykład z pierwszego levelu: Mag stojący przy zaszlachtowanej krowie mówi coś w stylu: " Tylko zwiadowcy goblinów strzelają tak precyzyjnie." Kojarzycie?]

98876420100819640screen.jpg

Zakładając że gra kosztuje około 10$ to elementy które wymieniłem powyżej kosztowały was jakieś 2$,

a pozostałe 8$ placicie [ i całkiem słusznie] za

SILNIK FIZYCZNY MAGICZNY GRY.

Najpierw drobna dygresja: Morrowind i Oblivion. Pamiętacie jak tam wyglądała walka przy użyciu np. miecza? Pomijając całą tą otoczkę RPG [ współczynniki] można to przedstawić tak: W Morowindzie po prostu klikałeś i twoja postać machała mieczem... i to wszystko. W Oblivionie było lepiej mogłeś blokować ciosy,zadawać ciosy, walka była bardziej taktyczna.

W Magicka [piszę w mianowniku bo za cholerę nie wiem jak to odmienić] jest jeszcze lepiej. Tyle że nie dotyczy to fechtunku ale właśnie magii.

W dotychczasowych RPG hack'n slash'ach magia była traktowana jak w grach dla casuali. Chcesz rzucić fireballa? ok masz zabindowany pod 5. I fruuuu, poleciał. Chcesz osłonić się scianą lodu? ok, masz zabindowane pod 6. i wziuuuu, otacza cię sciana lodu.

Magicka - to symulator maga. Jeżeli nie wiesz z jakich czynników tak naprawdę składa się ten przykładowy fireball, to wracaj do tych gier dla casuali ;)

Mag ma do swojej dyspozycji osiem elementów z których konstruuje się czar.

Są to: woda, element życiowy, element osłony, mróz, elektryczność, element uśmiercający (nazwany tu arcane, jednak biorąc pod uwagę działanie moje tłumaczenie brzmi lepiej], ziemia i ogień.

Brzmi skomplikowanie? to jeszcze dodam że czar można rzucić: kierunkowo, obszarowo, na siebie, lub na broń do walki wręcz.

Jeszcze bardziej zamotałem? to może kilka przykładów.

Tracisz energię. Jeszcze jeden, dwa ciosy trolla i po Tobie. Wybierasz więc element życiowy i rzucasz na siebie. Proste prawda. No to jedziemy dalej.

Atakuje cię tłum szkieletów, zombie, lub innych nieumarłych. Wybierasz element życiowy oraz elektryczność. I masz błyskawicę [ a właściwie coś co przeskakuje jak łuk elektryczny] które wyjątkowo dobrze działa na wszystko co już raz umarło.

Przed Tobą zawalony korytarz. Wybierasz element ziemi, i już masz śliczny głaz lecący w stronę przeszkody.

Walczysz z tłumem goblinów. Nagle jeden wskakuje Ci na plecy. Mieczykiem możesz sobie machać i tak go nie dosięgniesz. A ta zielona paskuda raz za razem wbija Ci sztylet w nery. Pasek zdrowia coraz krótszy. Co robić??? Wybierasz element ognia i rzucasz na Siebie. Obaj stajecie w płomieniach. Goblin przerażony ucieka, a Ty szybko wybierasz element wody i rzucasz na Siebie. Uff ogień zgaszony.

I takich kombinacji są tysiące. Zaklęcie może składać się z jednego do pięciu elementów. I tak np. ten nieszczęsny fireball=element ziemi+ogień. Ale wystarczy dodać do tego elektryczność i masz deszcz meteorów.

No i ten cudowny engine;) woda gasi ogień, ogień osusza wodę, woda i elektryczność to wstrząsająca mieszanka, mróz zamraża wodę [bo w tym świecie magowie nie mogą pływać;)]

4038xMagicka%202010-11-08%2009-42-48-70.

A jak to wyglada ze sterowaniem?

Elementy masz pod klawiszami QWER i ASDF, czyli zaklęcia składasz lewą dłonią.

LPM - idź

PPM- odpal czar.

A i z shiftem można machać mieczem, toporem itp. Tylko po co?

Uwierzcie mi na słowo: po nieprzespanej nocy, nie jestem władnym w sposób należyty oddać urody i zalet wszelkich tej gry. Podkreślam po nieprzespanej nocy Zgadnijcie dlaczego nie spałem?

p.s. a to dopiero single, jeszcze nie wiem co w multi piszczy...

 Share

5 Comments


Recommended Comments

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...