Jump to content

opti's corner

  • entries
    60
  • comments
    630
  • views
    81,158

Gry wiecznie żywe - Original War


opti

885 views

 Share

Ostatnio pozwoliłem sobie na odrobinę luksusu - zainstalowałem sobie Original War - grę strategiczną jedyną w swoim rodzaju, świetnie łączącą elementy RPG i RTS oprawiona dodatkowo komiksową grafiką. Wszystko to tworzy znakomity klimat.Panie i panowie - przedstawiam Wam Original War.

OW to gra naszych południowych sąsiadów - Czechów. Tytuł ukazał się w 2001 i z miejsca zdobył uznanie wielu graczy: niska cena, zaskakująco duża grywalność, genialna fabuła - takiego tytułu nie znajdziemy nigdzie indziej. Na początku XXI wieku Amerykanie odkrywają bardzo cenny minerał - syberyt, który znajduje się w sercu rosyjskiej tajgi. Kryształy tego surowca zdolne są sprostać każdemu zapotrzeowaniu na energię, w związku z czym takie minerały trzeba przetransportować z Syberii na Alaskę... Odkryciu minerału towarzyszy również znalezienie dziwnego urządzenia, które okazuje się być wehikułem czasu. Wehikuł ów przenosi ludzi 2 miliony lat wstecz, i dzięi temu grupa amerykańskich żołnierzy cofa się w czasie, aby zabezpieczyć złoża syberytu dla przyszych Stanów Zjednoczonych. Na miejscu okazuje się, że Amerykanie nie są jedynymi ubiegającymi się o nowy surowiec - do tego samego celu dążą także Rosjanie. Później pojawia się jeszcze trzecia strona...

original_war.jpg

To, co cechuje OW to totalna nieliniowość kampanii: jednostek nie rekrutujemy tutaj w koszarach, a korzystamy tylko z tych ludzi, których nam wyznaczono. Tak więc tracąc zbyt wielu dobrych ludzi w jednej misji, będziemy zmuszeni korzystać z mniej doświadczonych laików w następnych. Złapaliśmy rosyjskiego mechanika - puścić go wolno, czy zatrzelić na miejscu? Wybór należy do nas, a konsekwencje tego wyboru zobaczymy w późniejszych misjach.

Każda z postaci jest unikatowa, niepowtarzalna. Nasze postacie mogą być: żołnierzami, inżynierami, naukowcami, mechanikami. Dzięki dubbingowi (osobiście nie przepadam za tą formą spolszczania gier, ale jego wykonanie w tym tytule bije na głowę nawet ten z Gothiców!) klimat staje się jeszcze bardziej wyrazistszy. Misje kampanii amerykańskiej poprzedzone są efektownymi rysunkami wykonanymi ołówkiem, rosyjskie zaś - filmikami propagandowymi. Pozwala to na lepsze "zżycie" się z głównym bohaterem kampanii.

Gra bardzo dobra, klimatyczna - choć niedoceniona. Przynajmniej nie przeze mnie. W tytuł ten warto zagrać nawet dziś, szkoda, że będzie bardzo ciężko go znaleźć. Ja tymczasem wracam do gry. Do zobaczenia w przeszłości, towrzysze!
A czy ktoś z Was pamięta ten tytuł?
 Share

12 Comments


Recommended Comments

Grał Pan w multi ?

Proszę mnie nie "postarzać" :(

Dziś wieczorem zobaczymy z Lordem N. jak wychodzi gra po multi, i czy w ogóle jest ona możliwa tyle lat po premierze gry.

Link to comment

Bardzo żałuje, że nie grałem w tą grę, a z opisów to było po prostu cudo. :) Kupiłem sobie bodajże ze Światem Ger Komputerowych. Niestety, na moim ówczesnym gruchocie (Pentium 200MHz + 3DFX Voodoo + 48 MB RAMu) i tak by nie ruszyło.

Link to comment

Pamiętam tą gre, nawet ją jeszcze mam gdzieś na strychu. Ciekawe czy będzie działać bez problemów na win 7? Jutro się zobaczy. :wink:

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...