Jump to content
  • entries
    312
  • comments
    2,083
  • views
    220,938

Turysta <recenzja>


Knockers

800 views

 Share

Rzadko zdarza mi się chodzić do kina na filmy, które zbierają tak słabe recenzje, jak Turysta. Z własnej woli prawdopodobnie nigdy bym się na niego nie wybrał, ale pchnięty zachętą, wybrałem się na seans. Moja opinia na temat filmu różni się od zdania wszystkich recenzentów świata?

523119954.jpg

Nie lubię krytyków filmowych. Zazwyczaj oceniają filmy pod dziwnym, sobie tylko znanym kątem. Sam nie śmiałbym zaliczać się do ich grona bo raz, że nie jestem odpowiednio wysmakowanym odbiorcą, a dwa, że jestem zwykłym, popcornowym widzem- zupełnie takim, jak wy. Jasne, że walor artystyczny jest istotny, ale czy wszystkie filmy, do cholery, trzeba rozpatrywać w tych samych kategoriach? No właśnie.

W każdym razie omawiany dzisiaj tytuł nie jest arcydziełem i sądzę, że nie aspirował do takiego miana. Nie jest również szczególnie efektowny, to nie Salt, w którym wybuch goni wybuch. Na co więc postawił? Chyba na najlepsze, na co mógł, czyli na obsadę.

Jeżeli jesteś mężczyzną i na słowa Angelina Jolie podnosi ci się ciśnienie, powinieneś wybrać się na ten film. Jeżeli natomiast jesteś gejem, albo kobietą, idź na to dla Johny'ego Deppa.

Oboje stanowią dla mnie idealny duet i za miłą chęcią poszedłbym na kolejny film z nimi. Całość zdawała mi się rozpisana tak, by jak najlepiej ukazywać tę parę. Zauważyłem to, gdy Angie kręciła pupą w długim, kilkuminutowym ujęciu. Nie, żebym protestował. Dla mnie bomba. Niestety, ku zawodzie nam samcom, nie pokazała zbyt wiele ciała.

e46664be42dd3d996c450e9cbfffcf85,37,1.jp

Turysta, to nie film, na który idzie się dla fabuły. Niemniej jednak, pomimo dozy przewidywalności, zaciekawiła mnie. Bezustannie śledzona Elise (w tej roli AJ) przybywa na spotkanie ze ściganym przez mafię ukochanym. Ten listownie każe jej jechać pociągiem do Wenecji i w środku znaleźć kogoś podobnych aparycji, aby zmylić pościg. Spalony list został rozszyfrowany (zabawnie głupia scena) przez ścigających. Do tej roli Elise wybiera spotkanego w pociągu (no kto by pomyślał, że JD) Franka, tytułowego turystę. Głębokich portretów psychologicznych się nie dopatrzymy, ale kto by ich szukał... Dialogi za to przypadły mi do gustu. Nie były mdłe, ani pompatyczne.

01.jpg

Na uwagę zasługują zdjęcia. Jeżeli byliście w Wenecji, albo chociaż graliście w Assassin's Creed II, natychmiast poczujecie jej magiczny smrodek. Co ja poradzę na to, że kocham to miasto? W trakcie seansu, gdy Frank biegł po weneckich dachach, poczułem dziką ochotę na pogranie w wspomnianą wcześniej grę.

Muzyka ssała lolipopa. Bezsprzecznie. Nic dodać, nic ująć.

Szczerze bawi mnie klasyfikowanie Turysty jako dramatu, albo, tym bardziej, thrillera. Być może oryginał, czyli Anthony Zimmer, którego nie oglądałem, miał w sobie coś z tych gatunków, ale w Turyście takowych nie stwierdziłem. To przedstawiciel lekkiego kina sensacyjnego, albo ściślej- szpiegowskiego. Angelina kręciła pupą, Johny skakał po dachach, czego chcieć więcej?

Plusy:

dobra obsada

Angelina Jolie

interesująca fabuła

Angelina Jolie

piękna, urzekająca Wenecja

i jeszcze piękniejsza i bardziej urzekająca Angelina Jolie

Minusy:

przewidywalność

naiwność niektórych scen

muzyka z tym paskudnym bicikiem z Dance Ejay

7/10
 Share

7 Comments


Recommended Comments

Jako małomiasteczkowy człek jestem niestety skazany na wąski repertuar dwóch podrzędnych kin w moim mieście. Pierwsze dumnie zwie się artKinem,wyświetlając raz na jakiś czas kalejdoskop mało znanych lub wysokobudżetowych, ale nieszczególnie popularnych filmów z salą o temperaturze przeciętnej chłodni. Drugie to Sokół wyświetlający wszystkie głupie filmy, które po prostu się dobrze sprzedają, a gdy puszczają jakiś lepszy, przychodzi na niego 5 osób, a pani odpowiadająca za kino jest bardzo zdenerwowana, że przyszła tutaj taka banda darmozjadów jak my i nie mogła wcześniej umknąć do domu. Nienawidzi nas z całego serca :)

Ogółem praktycznie wszystkie najgłośniejsze filmy ostatnich tygodni mnie rozczarowują. Dlatego też do kina chodzę rzadko. Starannie wybieram seanse i nie pakuje się na byle [beeep], toteż udało mi się wybrać przez okres 6 miesięcy dwa całkiem niezłe filmy - komedię "Zanim odejdą wody" twórców Kac Vegas. Wcale nie aspirująca do miana filmu o przesłaniu, który nie jest jednocześnie komedią romantyczną, czyli Alleluja! Całkiem niezła, jeśli mnie spytacie. Natomiast poprzedni film, upolowany w Cinema City w Krakowie, Incepcja kompletnie mnie oczarował. Nie tylko dlatego, że w sali kinowej można było zdjąć kurtkę, obsługa była wbrew oczekiwaniom całkiem zadowolona, że przeszkadzam im w sobotni wieczór, a do kupienia był cały asortyment żarcia niezdrowego i chemicznego.

Czemu strzelam takie "wypracowanie" na temat recenzji Turysty? Bo Turysty nie oglądnę. Z prostej przyczyny. Takiej, ze w przyszlym tygodniu ide na "Dla niej wszystko" - film bynajmniej nie genialny, ale z tego co widze na wyzszej polce niz Turysta. Takiej, ze Angelina Jolie jest tak chuda, że aż chciałoby się mi ją nakarmić. Takiej, że nie chce mi się tracić na niego forsy.

I takiej, że temu kto szuka dobrych filmów polecam po prostu sięgnąć do klasyki. Nie musi to byc od razu "12 gniewnych ludzi" sprzed kilkudziesięciu lat. Klasyka na ogół ma wyrobioną opinię, rzadko rozczarowuje i można by było pomyśleć, ze w starych dobrych czasach nie kręcono złych filmów. Kręcono, ale te złe próby czasu nie przetrwały. Ostatnio oglądałem "Tajemnice Los Angeles", "Człowieka Ringu", "Piękny Umysł". Jeszcze wczesenij zahaczyłem o "Zieloną Milę" czy "Filadelfię". O większości z nich mogę co najmniej powiedzieć "rewelacyjny". Warto, uwierzcie!

Link to comment

O Dla Niej Wszystko słyszałem, ale prędzej wybrałbym się na Megamind, czyli kolejną bajkę na modły Shreka. Takie filmy dobrze ogląda się w kinie.

Z Twojego wywodu widzę, że nie nie jesteś miłośnikiem Angeliny Jolie. Spłoń w odmętach piekła ;)

Jak jej nie lubisz, to faktycznie pójście na film, który jest jej prezentacją Cię nie zaciekawi.

Link to comment

Z bajek na modłę Shreka coś tam puszczają w tych kinach. Ale nie chodzę na nie i raczej nie zacznę. Nie żebym manifestował jaki to "jestem dojrzały i nie oglądam głupich bajek". Szkoda mi wydawać pieniądze na coś, co tak samo ogląda się na DVD. Do kina lepiej pójść na bardziej efekciarski film, żeby się to opłaciło. Chociaż z drugiej strony dawno już nie oglądałem żadnego filmu animowanego. Ostatni to był chyba rozczarowujący Shrek 3 - rozczarowujący, bo zdecydowałem się pójść do kina, a tylko straciłem kasę na wyciskaną do końca legendę.

Angelina Jolie to wieszak. Wieszak nieszczególnie utalentowany, jakoś przywykłem do kobiet, do których mozna się przytulić i jednocześnei nie wyczuć kości. No bo takie egzystują w moim otoczeniu, i dobrze. Niech sobie adoptuje te dzieciaki, kręci z Pittem, który jest na odmianę aktorem dobrym. Jedyny jej naprawdę ponad przeciętny film to "Oszukana". Nie chodzi o to, że jej nie lubię. Jest dla mnie obojętna, a nie lubię za bardzo filmów z jej udziałem, bo są na ogół kiepskie i to kolejne "skoki na kasę".

"Dla niej wszystko" to film, na który pójdę z kilku powodów. Primo, Russell Crowe, jeden z moich ulubionych aktorów po ostatnich filmach, których oglądnąłem - jego role w "Pięknym Umyśle", "Tajemnicach Los Angeles", "Człowieku Ringu", "Gladiatorze" są naprawdę świetne. Kolejnym powodem jest fakt, że film raczej nie próbuje aspirować do miana sztuki - to po prostu niezłe kino sensacyjne. No i mam też opinię kogoś, kto na filmie był :)

Link to comment

Wolę określenie "dojrzała". Z resztą teraz wygląda ładniej, niż wcześniej. Magia Hollywood.

sv3n: też uważam, że do kina najlepiej chodzić na efektowne filmy; teraz wychodzi nowa produkcja 3D Camerona, może się wybiorę, ale jeszcze nie wiem

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...