Jump to content

Dragon's Den

  • entries
    44
  • comments
    396
  • views
    29,163

??????, ?????? - czyli tunele i Moskwa


Marahin

921 views

 Share

??????, ???????!

Metro 2033.

3832.2.jpg

Wydawca: THQ

Silnik: 4A Engine

Data wydania: EU: 19 Marca 2010 || USA: 16 Marca 2010

Gatunek: Survival horror, akcja, FPP, shooter

Marahin: Metro 2033 - w wydaniu papierowym odbił się wieeelkim echem w Polsce - rzesza fanów, wiele odwiedzin autora - Dmitrya Glukhovskyego - w Empikach, LARPy, a wreszcie - gra.

W grze, oprawa graficzna wciska w fotel. Dopracowane szczegóły, piękne oświetlenie, fizyka

i wejście na wieżę Ostankina

- palce lizać. Systemy oświetleń, które są zawarte w grze, potrafią rozgrzać jak kubek ciepłego kakao w zimę. W książce są za to pokazane prawdziwe uczucia ludzi, którzy musieli porzucić swoje dziedzictwo, i zejść pod ziemię. Pokazane uczucia ludzi, którzy naprawdę potrzebują poczucia dawnego świata, poczucia bezpieczeństwa, uczucia nadziei. Innymi słowy - polecam książkę Dmitrya Glukhovskyego; Metro 2033 oraz Metro 2034, a gra w wolnej chwili będzie miłym dodatkiem.

Od El'Dragona: Po zobaczeniu wymagań sprzętowych tego dzieła nieco się zasmuciłem, ale cóż... Przywykłem do tego, że na kompa nadającego się do ekstremalnego grania na razie zwyczajnie mnie nie stać. Niemniej Metro 2033 wydaje się bardzo ciekawą grą i kiedy już będę miał sprzęt zdolny ją uciągnąć na pewno zagram... Książki przeczytam na pewno i to jak najszybciej, bo lubię takie klimaty. A gra? Nie samymi grami człowiek żyje...

metro-2033-new-screenshot.jpg

Wielkiego wyboru broni nie ma, ale wystarczy żeby się dobrze obronić.

4A Games - założona rok przed premierą gry S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla - została stworzona przez niektórych byłych pracowników firmy GSC Game World - Olesa Szyszkowtosowa oraz Aleksandra Maksimczuka; programistów pracujących nad produkcją silnika X-Ray Engine - pierwowzoru 4A Engine, który różni się między innymi tym, że wspiera technologię nVidia PhysX.

UWAGAMetro-2033-11.jpgSPOILERY

Przejażdżki drezyną potrafią być naprawdę przerażające...

Fabuła jest dość prosta - przynajmniej na początku. Pojawiło się nowe zagrożenie w świecie Metra - Czarni (cóż - wersja angielska tego słowa jest bardziej mroczna). Nasze główne zadanie - jeśli Hunter nie wróci, musimy udać się do Polis (największej "sieci" metra - okręgu złożonego z paru / parunastu stacji, niczym stolica metra) i ostrzec ludzi. Rozrasta się ona z biegiem czasu - i naprawdę, muszę przyznać, czegoś takiego jeszcze nigdy nie widziałem. Fabuła, choć jest okrojona z książki, naprawdę zachwyca. Chwile akcji, chwile przemyśleń, chwile zwątpienia - dają klimat, który naprawdę wprowadza nas w ciemne tunele moskiewskiego metra.

749340z7649710X,Metro-2033.jpg

Prócz wycieczek po podziemiach, uda nam się też wyjść na powierzchnie - co zaowocuje nowymi zagrożeniami.

Prócz niesamowitego klimatu, warto wspomnieć też o frakcjach - w grze możemy spotkać mdz.in. Czwartą Rzeszę (tutaj zacytuję z książki:

"-Czemu akurat czwartą?

-Będzie pięć stacji, będzie Piąta Rzesza, są cztery, jest Czwarta.") - czy też o systemie handlu; w grze płacimy NABOJAMI, których możemy również użyć do walki. Rozgrywka ma wiele ciekawych momentów: easter eggów, czy gagów. Jest trochę skryptów, to trzeba przyznać - jednak nie odczuwa się negatywnych skutków użycia ich: wręcz przeciwnie, są naprawdę fajne rozwiązania, które w połączeniu z akcją, grafiką, fizyką, dają świetny efekt.

Jeśli ktoś czytał książkę Metro 2033 PRZED graniem, na pewno doda mu to troszkę zabawy i "smaczku" podczas grania - choć fabuła nieco się różni (końcówka - bez zmian) to wrażenia bardzo podobne, a zarazem różne: w grze trochę więcej "łopatologicznej" akcji, a w książce jest dużo przemyśleń - nie zmienia to faktu, że klimat jest praktycznie ten sam - czyli jest świetny.

PLUSY:

świetna grafika, fizyka-

świetna fabuła-

świetna muzyka-

easter eggi-

subtelne, nie rzucające się w oczy skrypty-

MINUSY:

krótka-

troszeczkę liniowa-

brak freeplay (nie podliczam przy ocenie)-

OCENA: 9+/10

?? ??????? ? ???????!

metro-2033-metro-2034_173et.jpg

 Share

20 Comments


Recommended Comments

Nie wiem, co można było dodać, nie spoilerując. Chodziło mi w tym momencie bardziej o zachęcenie do odkrycia samemu tej gry. Wszystko co najważniejsze w recenzji opisałem.

Dziękuję, Owiec :)

Link to comment

O misjach - tak jak mowię, nie chciałem spoilerować.

System walki - normalny fps, co tu dodać więcej?

Rodzaje broni - pisałem pod jedną z fotek - nie ma ich zbyt wielu, ale wystarczą by się obronić.

Główny bohater - chcę to zostawić wszyyystko, aby ktoś zagrał i sam poczuł.

Ja w recenzji chciałem zwrócić głównie uwagę na najwazniejszy aspekt gry - klimat.

Reszta rzeczy jest okrojona z książki, w dodatku średnio okrojona.

Link to comment

Specjalnej różnorodności nie odczułem - ciągle klimat niebezpieczeństwa, zagrożenia, strachu i zarazem zagubienia. Potrzeby bezpieczeństwa.

@chuunin: jeśli podoba Ci się Metro 2033 - kupuj 2034. Obie są naprawdę świetnymi książkami.

Link to comment

@Niemamnicka Komentarz jakże wypełniony inteligencją autora, emocją i siłą kogoś, kto nie potrafi nawet zbudować jednego poprawnie złożonego zdania w języku polskim.

Mam to brać na poważnie? :)

Link to comment
Dmitrya Glukhovskyego

AAAAA!!!!!

Wiem, że autor lubi swoje nazwisko zapisywane w tej dziwnej formie, ale bez przesady, jeśli już używasz tych śmiesznych znaczków znaczących mniej więcej "priwiet, stalkier" (a co, miało się rosyjski w szkole!), to ideałem byłby Dmitrij Głuchowski. :trollface:

fabuła nieco się różni (końcówka - bez zmian)

Dzięki, zaoszczędziłem parę groszy.

Link to comment

Na początku ostrzegałem, że są spoilery (napis obok fotki :D).

Szczerze powiedziawszy - nie chciałem się bawić już z jego imieniem - wolałem napisać tak, jak było na książce :).

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...