Jump to content

opti's corner

  • entries
    60
  • comments
    630
  • views
    81,158

Dagestan - kraj gór


opti

1,320 views

 Share

Dziś będzie trochę geograficznie - chciałbym Wam przedstawić Dagestan - kraj gór, leżącą nad Morzem Kaspijskim republikę wchodzącą w w skład Federacji Rosyjskiej. Jest to idealne miejsce na spędzenie wakacji - tym bardziej, iż wiele czynników pobudza obecnie turystykę jako jedną z gałęzi rosyjskiej gospodarki.


dagestan-map.gif

Dagestan jest raczej mało znany, i nie słynie z takich "turystycznych oblężeń" jak Egpit, Turcja, czy Hiszpania. W sumie to dobrze - dzięki temu przyroda pozostaje w niezmienionym stanie od wielu wieków, a kultura kraju nie ulega komercjalizacji. Z drugiej strony, zapoznając Was z tym regionem, sam poniekąd przyczyniam się do dewastacji tego pięknego rejonu. Nie mniej - zaryzykuję.

cumada_droga.jpg

Przede wszystkim Dagestan to piękne górskie widoki. Wystarczy tylko spojrzeć na powyższe zdjęcie. Dagestan rozciąga się poprzez prawie cały Północny Kaukaz, aż na Morzu Kaspijskim kończąc. I nie są to wcale małe góry - większość z nich to sporych rozmiarów 3- lub 4- tysięczniki. Wędrówka po takich górach wygląda jednak zupełnie inaczej niż w Europie - przede wszystkim jesteśmy zdani wyłącznie na siebie (lub miejscowych, którzy mogą nam pomóc). Po drodze nie spotkamy żadnych sklepów, nie ma także żadnych wytyczonych szlaków turystycznych. Wszystko to sprawia, iż do tego wspaniałego regionu nie dotarła nam doskonale znana komercjalizacja. Jeżeli nie odpowiadają nam góry, w Dagestanie znaleźć można mnóstwo jezior i rzeczek. Dla lubiących duże miasta czeka stolica regionu, Machaczkała, liczy ponad pół miliona obywateli.

Duże wrażenie sprawia różnorodność kulturowa i etniczna: Dagestan zamieszkiwany jest przez kilkanaście różnych narodowości (między innymi: Awarowie, Dargijczycy, Lezgini, Czeczeni, Rosjanie, Tatarzy). W terenie spotkamy następujące religie: islam (sufizm i wahabizm), chrześcijaństwo (Kościół ormiański), w śladowych ilościach: Buddyzm, Judaizm. Na szczęście z prawie wszystkimi ludami dogadamy się za pomocą rosyjskiego.

dagestan_koroda_m.jpg

Ludzie w Dagestanie to ludzie bardzo gościnni. Jeśli turysta nie ma dachu nad głową, to zawsze będzie ktoś, kto zaprosi go do domu i go ugości. Oferowanie pieniędzy mogłoby być pewnego rodzaju obrazą dla nich. Wszystko jest rezultatem tego, iż krwiożercze prawa gospodarki i turystyki jeszcze do Dagestanu nie zawitały (na szczęście....).

Osobiście powiem, iż bardzo chciałbym odwiedzić to miejsce (tak jak Petersburg, Moskwę, Syberię, Kamczatkę, i wiele innych miejsc w Rosji). Kaukaz, bogactwo kulturowe, piękna przyroda - wszystko to nie zanieczyszczone jeszcze "urokami" skomercjalizowanego życia. Jak ktoś ma kasę i chciałby spędzić gdzieś tegoroczne wakacje - niech zastanowi się nad Dagestanem :)


Youtube Video -> Oryginalne wideo

Jakby ktoś pytał - tytuł piosenki to Dave Gahan - Saw something. Informacje brałem ze strony www.kaukaz.net, którą polecam wszystkim zainteresowanym kulturą tego wspaniałego regionu.

 Share

1 Comment


Recommended Comments

Nikt nie skomentował?! :ohmy:

Dagestan może i jest fajny ale mnie bardziej pociągają bardziej odległe Rosyjskie tereny - Syberia. Jednym z moich marzeń jest przejechanie się koleją transsyberyjską i odwiedzenie Irkucka, Nowosybirska, Władywostoku albo Pietropawłowska Kamczackiego. :)

P.S. Jakbyś napisał o WP miałbyś więcej komci i poważanie na dzielnicy. :trollface:

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...