Jump to content
  • entries
    22
  • comments
    28
  • views
    11,847

GC #16: PvP w Diablo 3


Zdenio

187 views

 Share

Postanowiłem ostatnio dowiedzieć się o PvP w zbliżającym się - mam nadzieję, że wielkimi krokami - Diablo 3. Jak postanowiłem, tak uczyniłem, a teraz krótko i przystępnie przedstawię jak wyglądać będą zmagania między graczami, enjoy.

diablo_3.jpg

1. Brak open world PvP. Inaczej mówiąc - nie będzie PvP w stylu tego z Diablo 2. Powód? Dosyć prosty (dla mnie zrozumiały), a mianowicie - ganking, czyli: Kowalski chce w spokoju wykonać jakieś zadanie, już kończy, a tu nagle wyskakuje inny gracz i zabija naszego spokojnego Kowalskiego, który zaczepki w ogóle nie szukał.

2. Co w zamian? Areny - starcia drużyn złożonych z dwóch, lub trzech graczy (na razie potwierdzono tylko 2vs2, 3vs3, choć prawdopodobne są mecze 5vs5 oraz tzw. "duele" czyli starcia 1 na 1). Warto jednak wspomnieć, że twórcy skupiają się przede wszystkim na zbalansowaniu gier 3vs3. W rozgrywkach 1vs1 może być ciężko, a to przez ogromną ilość możliwych buildów postaci (kilkadziesiąt... milionów możliwości). Areny będą niewielkie, zaprojektowane tak, by postacie walczące w zwarciu miały się za czym schować i żeby walki były odpowiednio dynamiczne.

Capture2-499x317.jpg

3. Szukając informacji o PvP natknąłem się na sporo płaczów "ale to to samo co WoW!!1 ;((". Brednie. Choć cóż, przyzwyczaiłem się już, że ludzie oceniają całe gry na podstawie jednego screenu, jednego newsa... Podobieństwo do PvP z World of Warcraft przejawia się tylko w samym istnieniu Aren tu i tam, a także w tym, że w D3 umiejętności będą przypisane do klawiszy od 1 do 5. Tyle. Zupełnie różna będzie natomiast mechanika walki. W przeciwieństwie do gier MMO bowiem, gdzie ważną rolę pełnią healerzy i gdzie walki polegają bardziej na tzw. "przeżywalności", niż zadawaniu obrażeń, w Diablo 3 każda klasa będzie nastawiona na DPS. Pojawią się co prawda pewnie jakieś umiejętności leczące, czy tzw. crowd control (wszelkiego rodzaju paraliże itp.) lecz ich zastosowanie w PvP nie będzie zbyt efektywne. Nacisk położony będzie na zadawanie obrażeń - ponieważ walki mają być szybkie i dynamiczne.

4. Skoro jesteśmy przy leczeniu, warto powiedzieć co nieco o healing orbs, czyli czerwonych kulkach, które będą pełniły rolę "apteczek". W PvE będą wypadać z potworów i zastąpią potiony, które co prawda też w Diablo 3 będą, ale zostaną ograniczone cooldownem (koniec spamu miksturami leczącymi). Leczące kule pojawią się też w PvP, rzućcie okiem na powyższy screen - krzyżyk wpisany w okrąg oznacza miejsce, w którym będą się one co jakiś czas pojawiać. Chyba nie muszę tłumaczyć, co to oznacza - nieustanna walka o utrzymanie się jak najbliżej oznaczonych miejsc i ciągłe próby odpędzenia od nich wrogich graczy. Dynamizm przede wszystkim.

5. Diablo 3 zawierać będzie system matchmakingu, który dobierze nam przeciwnika uwzględniając nie tylko jego stosunek wygranych do przegranych, ale także ekwipunek oraz poziom postaci. Cały czas będziemy więc trafiać na przeciwników o skillu zbliżonym do naszego.

6. Za grę PvP nie otrzymamy nagród w postaci sprzętu. Jak wiadomo, Diablo to nie World of Warcraft - nie ma więc podziału na sprzęt PvE i PvP. Blizzard stwierdził, że Diablo to przede wszystkim rozgrywka PvE. Nagrodami za zmagania z innymi graczami będą więc tytuły, achievementy i oczywiście - satysfakcja.

To by było na tyle. Osobiście - nie mogę się doczekać. Zaproponowany przez Blizzard system Player versus Player bardzo mi odpowiada, zapowiada się szybko, dynamicznie, z naciskiem na ciągłą akcję. Jeżeli wierzyć plotkom i "wyciekniętym" planom wydawniczym - w Diablo 3 zagramy pod koniec tego roku... Ależ to dziwnie brzmi, prawda? Diablo 3 w tym roku :P

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
This blog entry is now closed to further comments.
×
×
  • Create New...