Jump to content
  • entries
    345
  • comments
    4,882
  • views
    460,121

Świątecznych impresji czar

Sign in to follow this  
Qbuś

424 views

Coraz bliżej, coraz bliżej... Nie, nie. Ciężarówki to zdecydowanie jeden z negatywnych wyróżników okresu świątecznego i dowód na to, że niedługo choinki będziemy rozstawiać we wrześniu. W tym wpisie chciałbym się podzielić swymi impresjami, wspominkami i sentymentami świątecznymi. Może nieco banalnymi, może całkiem niebanalnymi, ale moimi. Na początek nieco alternatywne wprowadznie w klimat:

The Eels - Everything's Gonna Be Cool This Christmas

Ta piosenka nie kojarzy mi się zupełnie ze świętami, ale 99% świątecznych kawałków jest niemiłosiernie zgrana. I przepraszam za obraz w tym filmiku - tylko taki znalazłem. Od razu też proszę Was o podzielenie się 'alternatywnymi' wykonaniami piosenek świątecznych oraz naszych własnych kolęd.

Nie będę ukrywał, że w czasach szkrabięcych liczyły się dla mnie głównie dwie rzeczy - prezenty i choinka. Prezenty były różne i różniaste - mnie udane i bardziej, wyczekiwane i niespodziewane. Było też trochę skarpet i piżam od babć i cioć, ale w sumie zawsze okazywały się być przydatne. Wtedy pewnie się nieco irytowałem, ale dawno już zrozumiałem - liczy się gest, a nie sam prezent. Teraz zresztą ważniejsze jest dawanie prezentów. Maks jeszcze za młody, ale siostrzenice żony cieszą się niezmiernie. Swe prezenty zawsze odkładam na bok i pomagam dziewczynom rozkładać i składać swe podarunki. A choinka... W ubieraniu zawsze brałem mniejszy lub większy udział - raz nawet obaliłem przy tym choinkę młodym chłopięciem będąc; co ciekawe - nie ucierpiała żadna ozdoba... poza czubkiem. Po skończym dziele uwielbiałem kłaść się pod choinką i patrzeć w górę na labirynt bombek, lampek i innych ozdób.

bombkabywilczoor.jpg

Bombowo

_christmas_explosive__by_Kermodog.gif

A nadzieja znów wstąpi w nas.

Nieobecnych pojawią sie cienie.

Uwierzymy kolejny raz,

W jeszcze jedno Boże Narodzenie.

I choć przygasł świąteczny gwar,

Bo zabrakło znów czyjegoś głosu,

Przyjdź tu do nas i z nami trwaj,

Wbrew tak zwanej ironii losu.

No właśnie... Ozdoby. Pierwsze do głowy przychodzą łańcuchy z papieru kolorowego robione na plastyce/technice. Piękne to nie było (zwłaszcza w moim wykonaniu), ale było swoje i na choince wisieć musiało - jak nie, to foch. Drugim ozdobnym wspominkiem jest mały ludek na sankach. W drugiej lub trzeciej klasie szkoły podstawówek wychowawczyni rozdała klasie po jednej drewnianej ozdobie choinkowej - mi w udziale przypadł 'ludek' w czerwonej czapie jadący na saneczkach. Bajer. Zawsze wisiał na choince, raz był sklejany... Musze go odzyskać, bo nie wziąłem do mego małżeńskiego leża.

Nieco bardziej dorośle święta kojarzą mi się z... domem. Wigilia (poza tym nielicznymi wyjątkami) zawsze była organizowana u nas w domu. Co prawda do niedawna spędzam ją raczej z rodziną żony, ale to w sumie też dom. Dawniej były to więc porządki, porządki i gotowanie, a potem czekanie na gości... Z czasem były to powroty z Poznania - wychudzony student przybywający w świąteczne pielesze. Święta dla wychudzonego studenta był to okres nieco bolesny - skurczony akademicką dietą żołądek buntował się na zbyt duże ilości pożywienia.

merrychristmasbyfurtive.jpg

Świąteczna babeczka całuśna całkiem

Daj nam wiarę, że to ma sens.

Że nie trzeba żałować przyjaciół.

Że gdziekolwiek są - dobrze im jest,

Bo są z nami choć w innej postaci.

I przekonaj, że tak ma być,

Że po głosach tych wciąż drży powietrze.

Że odeszli po to by żyć,

I tym razem będą żyć wiecznie

Przyjdź na świat, by wyrównać rachunki strat,

Żeby zająć wśród nas puste miejsce przy stole.

Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas,

I zapomnieć, że są puste miejsca przy stole.

A tak na nutę zupełnie poważną - od niedawna święta to też... puste miejsca przy stole. Coroczne zbieranie się przy stole podkreśla fakt, że niektóre osoby już przy nim nie zasiądą. Niezależnie od wiary lub jej braku, niezależnie od podejścia do samych świąt - przemijanie to też część świąt. I dlatego:

Trochę taki sentymentalno-patetyczno-typowy ten wpis wyszedł. Trudno. A może i nie. W końcu i święta takie trochę są. Czekam na Wasze świąteczne wspominki. Pamiętne prezenty, obalone choinki, sąsiedzi wypadający z okien (ot, oryginalne wspomnienie - w trakcie jednych świąt z pierwszego piętra wypadł sąsiad - nic mu się nie stało, ale rwetes był nieprzeciętny), tajemniczy goście, pasterki w mrozach i inne.

A dla tych poważnie zemdlonych świąteczną atmosferą mam idealną odtrunkę - ale uwaga, mocny towar:

_marry_christmas__by_luckylinx.gif

^^ klik klik ^^

na własne ryzyko

ho ho ho

Gdyby nie było śmierci, życie nie wydawałoby nam się takie piękne.

Mikołaj Gogol

Aforyzmy

Sign in to follow this  


18 Comments


Recommended Comments

ArturMilan - Gdyby nie ładna, to by jej tu nie było :)

Owiec - Oh, you! Używasz mej broni przeciw mnie! I to sam Ci tę broń do ręki podałem!_stupidme__remake_by_arrioch.gif

Arlegos - Battlecruiser reportin A poza tym - banelings, baneling, banelings, yeah.

Baneling.gifBaneling.gifBaneling.gifBaneling.gifBaneling.gifBaneling.gifBaneling.gifBaneling.gif

Share this comment


Link to comment

Święta, ehh... Szkoda tej magii, która przeminęła, dlatego teraz najmilsze są powroty do domu. W tym roku będę "na styk", dzień przed Wigilią jako

wychudzony student przybywający w świąteczne pielesze
:P A wspomnienia? Trochę tego było, np. mając bodajże niecałe dwa lata, wujek chciał sprawić mi niespodziankę i przebrał się za Mikołaja. Rodzinka do dziś mówi, że był "nie do poznania". Ale co to dla małego brzdąca. Jak tylko go zobaczyłem w przebraniu to krzyknąłem "o, wujek Józiek!" i cała niespodzianka poszła w diabły :P

A pasterki to inna historia. Najfajniejsze są te na wsi, w małych kościołach, gdzie pan Heniek wespół z panem Zdzichem "zioną" procentami, dyszą ci w kark i ledwo trzymają się na nogach. Gdyby taki kościół zbadać alkomatem, to wyszłoby, że nie może prowadzić. A jak w takich okolicznościach brzmią śpiewane kolędy! Ho ho, poezja! ;) Ot, polska tradycja.

...i mam nadzieję, jak już od paru dobrych lat, że mój studencki żołądek nie będzie się buntował. A jutro wigilia na stancji. Na 40 m kw. mamy zamiar pomieścić 19 osób więc będzie się działo :)

Share this comment


Link to comment

Krzycztow - Akurat zagrywka z Mikołajem przebierańcem jest dość ryzykowna - albo dzieciaki od razu poznają, albo nie i się boją. W miastach też takich zawianych kolędników pasterkowych spotkać można. Póki jest więcej niż m kw. na osobę, to nie jest źle!

org - Ja mam jasną skórkę, nieopalony jestem, a teksty widzę.

Share this comment


Link to comment

Czarna skórka rlz! Święta rlz! Dawanie prezentów rlz! Świąteczna promocja na Steamie rlz! I wieleeee innych rzeczy związanych ze świętami (w tym kolędy Z.Preisnera, które 'puszcza" moja mama) też rlz! No i ten drastyczny .gif... Też rlz! BTW. Ten program, o którym Ci opowiadałem w wpisie na temat iluzji itp. Nazywa się Szalona strona nauki, a dokładniej jest to odcinek "Pijany mózg"

Share this comment


Link to comment

org - I see. No cóż - masz przynajmniej nutkę tajemnicy :P A tak serio - I'll see what I can do. A poza tym - czemu tyle moich wpisów jako nieprzeczytanych oznaczonych? Za rzadko tu wpadasz! SUSPICIOUS_by_atmosphericlight.gif

Mr.ALFik - A czy rlz też rlz?

Asasello - Owiec kłamie! Skórkę zmieniać potrafi tylko MJplz_by_Narussexy.gif

Owiec - devil_icon_by_sapoman-d30rdus.gif

Share this comment


Link to comment

Ja zawsze się bałem, że jakiś menel przyjdzie na te wolne miejsce 0__o

I zawsze się modliłem, żeby nikt nie przyszedł. Może jestem samolubem, ale na prawdę, nie wiem co by zrobił.

@ rafikomp - niezłe ;D

Share this comment


Link to comment

org - Tak, tak. Wierzymy.

rafikomp - Well... Ciekawe jaka by było moja reakcja dziś na PS3 :P

Taliak - Cóż, napiszę eufemistycznie bardzo - nie zazdroszczę takich obaw.

Share this comment


Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...