Jump to content

?Adelante!

  • entries
    8
  • comments
    36
  • views
    12,069

Dokopać Brytyjczykom


Zatoxu

280 views

 Share

Ostatnie sceny filmu "Patriota" ukazują zdobycie Yorktown w 1781r. i wieszczą zwycięstwo w wojnie o Niepodległość 13-u kolonii Ameryki Północnej. W filmie dość mocno została podkreślona pomoc jakiej udzieliła Francja, blokada morza, dowódcy itp.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

(Film warto oglądać do 2:11)

Jednak, w wojnę tą było zaangażowane o wiele więcej narodów. Pomijając kwestię Polską i innych środkowoeuropejskich państewek skupię się na Królestwu Hiszpanii.

Hiszpania wyszła z wojny siedmioletniej (1756-1763) bez większych strat lecz mocno upokorzona. Ferdynand VI za swojego panowania zaczął modernizować Hiszpanię, przede wszystkim odbudowano flotę która osiągnęła poziom francuskiej. Śmierć w 1759 władcy oznaczała koniec z neutralnością. Wojna pomiędzy Anglią i Francją przybierała coraz bardziej niekorzystny obrót dla sąsiada zza Pirenejów. Anglicy byli o krok od podbicia Kanady i Paryż robił co mógł, by wciągnąć Hiszpanię do wojny. W końcu nowy władca Karol III uległ. Jednak wojna zbliżała się do końca i w sierpniu 1761 gdy Hiszpania przystąpiła do wojny jej interwencja nie mogła się już przydać. Hiszpania chcąc odzyskać zajęte: Hawanę i Manilę oddała Florydę. Lecz by sojusz się utrzymał, Francuzi w ramach rekompensaty oddali zachodnią Luizjanę. Wschodnią razem z Nową Francją (Kanada) oddała Francja zwyciężcom czyli Anglikom.

300px-Bandera_de_Espa?a_1760-1785.svg.pn

Hiszpańska flaga 1748-1785

Tak więc bunt 13-u kolonii amerykańskich dał Hiszpanii i Francji okazję do wzięcia odwetu za upokorzenia i straty poniesione na mocy traktatu z 1763 roku. Zmieniły się jednak okoliczności, Francja nie miała nic do stracenia natomiast Hiszpania mogła obawiać się by tendencje niepodległościowe nie przeniknęły do swoich dominiów, a także ewentualnych zapędów ekspansywnych nowego państwa. Stąd też poparcie od Francji było pełne i zdecydowane a Hiszpańskie bardziej powściągliwe. Gdy jednak podpisano Deklaracje Niepodległości, Madryt zaczął wysyłać broń i pieniądze. W zamian za neutralność Hiszpania postawiła ultimatum: Gibraltar. Rząd angielski wykluczył jakiekolwiek ustępstwa wierząc w siłę swej floty. W 1779 odnowiono sojusz, z flotą 120 okrętów liniowych sojuszu zaczęto planować inwazję na Anglię, i choć "akcja" nie nastąpiła to jej groźba wiązała na kanale La manche (niektórzy mówią Angielskim) znaczne siły Brytyjskie. Ułatwiło to działania w Ameryce. Hiszpanie opanowali Florydę i wyparli Brytyjczyków z Hondurasu. Niestety długie oblężenie Gibraltaru, pomimo pomocy ekspertów francuskich i okrętów nie dało rezultatu i skończyło się fiaskiem.

Pokój (3 IX 1783) okazał się korzystny: odzyskano Florydę i odpłacono Anglii która uznała niepodległość kolonii.

 Share

3 Comments


Recommended Comments

Warto dodać, że przez udział Francji w wojnie o niepodległość USA, Francja zadłużyła się na 5,5 MILIARDA ówczesnych liwrów. Ich roczne wydatki wynosiły ok 600 mln liwrów, a przychód - zaledwie 500 mln.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...