Jump to content
  • entries
    3
  • comments
    11
  • views
    4,227

Recenzja gry: Arcania Gothic 4.


Wisniak777

392 views

 Share

Jestem graczem , od 6 lat , jedną z moich pierwszych gier był Gothic 2.

Przeszedłem każdą część serii (kilka razy , gothica II 11 razy) i uważam się za fana serii.

Przedstawię tu moją mini recenzję Arcanii.

Plusy:

-Klimat gothica. Zawsze uważałem , iż w gothicu najpiękniejsze było eksplorowanie świata.

Chodzenie w nocy z pochodnią po lesie , zwiedzanie niezbadanych jaskiń , i znajdowanie w nich ciekawych przedmiotów. To właśnie , według mnie budowało klimat gothica , nie jakieś kucie mieczy , czy warzenie mikstur. A w arcanii eksplorowanie świata jest równie fajne co w gothicu. Co prawda świat nie jest otwarty , ale to nawet dobrze , ponieważ jest tak wielki , że można się w nim pogubić.

-Walka. Wszyscy , którzy uważają , iż walka jest zbyt łatwa , niech spróbują powalczyć z grupą goblinów na trudnym , albo chociaż normalnym poziomie trudności. Nie wiem , jak jest z wojownikiem , ale ja grałem magiem , i w pewnych momentach łatwo nie jest. Za to na pewno jest emocjonująco.

- Główny bohater. Twórcy znakomicie oddali jego determinację w dążeniu do zemsty , w dialogach.W dodatku potrafi dowalić tekstem , którego nie powstydził by się stary bezi.

Dobrze , że nie gramy Rhobarem 3 , ponieważ w 3 części gothica zmienił się.W gothicu 1 ,2 i noc kruka , był wyjątkowo charyzmatyczny. W 3 zrobili z niego takie nie wiadomo co.

- Piękny , różnorodny świat. Każdy gothic raczył nas pięknym , zróżnicowanym światem. Tutaj jest tak samo. Wystarczy wejść do czarnych jarów , i opad szczęki gwarantowany(przynajmniej na wysokich ustawieniach). Góry , lasy , plaże , i pola. To wszystko można zwiedzać , i wszędzie można znaleźć coś ciekawego.

-Fabuła. Jest ciekawa , i motywuje do dalszego grania , acz na końcu robi się troszkę pomotana.

- Oprawa audio-wizualna. Grafika jest po prostu boska. Szczególnie pięknie prezentują się lasy. Modele postaci , i budynków są co prawda dużo gorsze , ale nie psują pozytywnych wrażeń.

Efekty zaklęć wyglądają nieźle. Muzyka jest wspaniała , i buduje klimat(akurat muzyka to mocna strona każdego gothica). Z resztą jest już średnio. Odgłosy wydawane przez potwory , są niezbyt sugestywne , za to szum wiatru , bądź odgłosy spadającego deszczu są świetne.

-Dialogi. Powiem tyle , że czasem potrafią rozbawić , czasem nudzą , ale generalnie są na plus. Zwłaszcza , jeżeli wspomni się beznadziejne dialogi z gothica 3.

-Rozwinięty crafting. W grze można stworzyć setki przedmiotów , w tym elementy zbroi. Co prawda zostało to uproszczone , tak że teraz wszystko stwarza się w jednym okienku , ale to wychodzi grze na dobre.

-Nauka i umiejętności. Nauka także została uproszczona , ale to nawet lepiej. Czasami w gothicu denerwowało szukanie nauczycieli. Szczególnie jeżeli uczyli jakiejś rzadkiej umiejętności. Teraz wszystkiego uczy się , w jednym, eleganckim okienku. Co prawda umiejętności jest mniej niż w poprzednich odsłonach serii , ale są one efektowniejsze , a zarazem efektywniejsze. Mamy więc , trzy zaklęcia , skradanie , i parę zdolności czysto bitewnych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

-Zadania. Nie ma dwóch takich samych zadań , co prawda opierają się one głównie na zabiciu paru potworów , i przyniesienie tego co z nich wypadnie , ale mimo wszystko nie nudzą. Niektóre są wręcz zabawne.

No dobrze , teraz czas na minusy.

-Wojny klonów! W grze jest chyba tylko pięć modeli postaci. Nie wpływa to na ogólną grywalność , ale denerwuje.

-Słaby dubbing. Główny bohater jest zagrany bardzo dobrze . Reszta ( oprócz Rhobara 3 , Gorna , i Diega) jest zagrana do kitu (Wrzód w roli poważnego urzędnika ? Podziękował.).

-Podziemia. Czasami podziemia są zbyt długie , ale na szczęście ich eksplorowanie jest przyjemne.

- Animacje biegania , i skakania oraz brak fizyki. Animacje skoku , i szybkiego biegu są wyjątkowo toporne. Ale tak było w każdym gothicu.

- Mało npc. Zdecydowanie zbyt mało npc! Trochę brakuje tętniących życiem miast , z poprzednich gothiców. W dodatku z większością nie można pogadać.Pod tym względem arcania zawodzi.

- Uproszczenie gry. Względem poprzednich gothiców gra została mocno uproszczona. Twórcy prowadzą nas za rączkę przez świat. Zniknęła znana z poprzednich gier z serii "Gothic" wolność. To kolejny zabieg mający na celu zachęcenie do gry początkujących.

Tak więc czas na ocenę.

Grywalność- 8/10

Grafika- 9/10

Dźwięki- 9/10

Ocena ogólna- 8+/10

Arcania , to bardzo dobra gra , choć parę elementów zawodzi. Ogólnie grało mi się w nią bardzo przyjemnie.

Piszę to nie tylko jako fan serii gothic , ale i przede wszystkim jak gracz.

 Share

4 Comments


Recommended Comments

Stary to jest dobra gra?? Chyba kpisz. Gra nawet na najtrudniejszym poziomie i przy wyłączeniu podpowiadajek prowadzi za rękę walka też jest beznadziejna(wielkie świecące oznaczenia "TERAZ CIĘ ZAATAKUJE" Fabuła nie jest tragiczna ale typowa, muzyka słaba, niewidzialne ściany, i to co najgorsze brak klimatu a jedyne co dobre to chyba grafika. A zapomniałbym jeszcze ten emo bohater. Myślę że recenzja dobra ale się z nią kompletnie nie zgadzam.

Link to comment

Hmmm zgaduje, że jesteś graczem młodym bo inaczej nie moge sobie wyjaśnić jak możesz oceniać tą gre aż tak wysoko?. Przecież w porównaniu do poprzednich gothicków to Arcania jest najbardziej uproszczoną i okrojoną wersją a ty mi tu wyjeżdżasz z rozwiniętym craftingiem.... w innych rpg owszem ale tutaj można zrobić co najwyżej kilka przedmiotów naprawde przydatnych, a o swobodnej eksploracji świata to już nawet nie wspomne bo nie ma i o czym. Gra jest co najwyżej średnia, a jej "RPGowatość".... to już więcej rpg mam w stalkerze...... Ale cóż są gusta i guściki więc nie bende Cie szukał w celu anihilacji tylko uszanuje twoje zdanie:P

Link to comment
Hmmm zgaduje, że jesteś graczem młodym bo inaczej nie moge sobie wyjaśnić jak możesz oceniać tą gre aż tak wysoko?. Przecież w porównaniu do poprzednich gothicków to Arcania jest najbardziej uproszczoną i okrojoną wersją a ty mi tu wyjeżdżasz z rozwiniętym craftingiem.... w innych rpg owszem ale tutaj można zrobić co najwyżej kilka przedmiotów naprawde przydatnych, a o swobodnej eksploracji świata to już nawet nie wspomne bo nie ma i o czym. Gra jest co najwyżej średnia, a jej "RPGowatość".... to już więcej rpg mam w stalkerze...... Ale cóż są gusta i guściki więc nie bende Cie szukał w celu anihilacji tylko uszanuje twoje zdanie:P

Napisałem , że gram od 6 lat... Co do craftingu, to w grze można stworzyć setki przedmiotów , czyli znacznie więcej niż w każdym poprzednim gothicu. A jeżeli według ciebie "rozwinięty crafting" oznacza że podczas kucia jest jakaś animacja , to musisz być naprawdę fanatycznym fanem gothica. Do tej gry potrzeba troszeczkę obiektywizmu , by nie tylko spojrzeć na grę jako fan gothica , ale przede wszystkim jako gracz.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...