Jump to content

?Adelante!

  • entries
    8
  • comments
    36
  • views
    12,069

Podziemia Rynku


Zatoxu

744 views

 Share

Jak być może wiecie, niedawno otworzono w Krakowie nowe muzeum. Nie jest to bynajmniej jakieś zwykłe muzeum mieszczące się byle gdzie, ale w samym rynku a konkretnie pod nim.Aby je zwiedzić, praktycznie jedyną metodą jest rezerwacja wejściówek przez internet z tygodniowym wyprzedzeniem. Piszę tak ponieważ, moje spontaniczne wyjście w pewną niedzielę skończyło się odstaniem około 30 minut u kolejce sięgającej pomniku Mickiewicza, a wpuszczano najprzód tych z dokumentem rezerwacji.
Nie zrażając się z zarezerwowanym biletem pojawiłem się tam w tygodniu, kiedy były wolne miejsca.

rynek.jpg

Muzeum mieści się jakieś 5 metrów pod płytą rynku. Dotyczy historii Krakowa, a konkretnie rynku i Sukiennic w średniowieczu. Znaczącą częścią ekspozycji są "Świadkowie archeologiczni" czyli średniowieczne konstrukcje, fundamenty, wsporniki dawnych sukiennic, kramów itp. Osobiście według mnie najciekawsza był korytarz biegnący pomiędzy odkrytymi ruinami dawnych kramów które onegdaj przylegały do Sukiennic (na rysunku powyżej to nr 10). Odwzorowano kramy kupców pokazując w skali 1:1 "miniaturę" średniowieczną ukazującą np: kowala przy pracy
a obok zamieszczono na wystawie odnalezione wyroby żelazne typu: podkowy groty i inne żeleźce. Idąc dalej można napotkać kram złotnika, sukiennika, szewca i tak dalej. Wrażenie jest niesamowite.

Muzeum ma również swoje wady. Wg mnie jest tam trochę za głośno, gdyż z głośników ciągle dobiega gwar i jazgot targowiska, mający wprowadzić taką atmosferę. Autorzy chcieli się chyba wzorować na Muzeum Powstania Warszawskiego, ale nie wszystko mi wyszło. Fakt większość jest interaktywna, lecz póki co nie wszystko działa. Ciężko znaleźć opisy do konkretnych przedmiotów na wyświetlaczach LCD. A dla ludzi starszych nie umiejących korzystać nawet z telegazety musi to być horror. Skandalem dla mnie jest pseudo-salka dla dzieci na samym środku muzeum.

Muzeum nie zachwyca, ale nie jest źle.

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...