Jump to content
  • entries
    318
  • comments
    3,425
  • views
    544,543

Sprawa litewskiego mściciela


...AAA...

293 views

 Share

Kazus trochę nietypowy, gdyż oskarżony nie pochodził z Polski. Historia "Mściciela z Litwy", jest jednak na tyle ciekawa, że postanowiłem ją przybliżyć w poniższej odsłonie cyklu Na wokandzie.

Drąsius Kedys był zwykłym, szarym obywatelem. Miał pracę, narzeczoną i kochającą go 4-letnią córeczkę Deimantelę. Wszystko rozsypało się gdy Drąsius odkrył wstrząsający fakt - jego córka była wykorzystywana seksualnie. Pedofilami mieli się okazać sędzia oraz asystent marszałka sejmu litewskiego. Urzędnicy mieli kontakt z Deimantelą poprzez Violetę Narusevicienę - siostrę narzeczonej Kedysa. Zrozpaczony ojciec zachował jednak zimną krew i zawiadomił odpowiednie organy. Policja opornie przyjęła sprawę, ale nie śpieszyła się z jej rozwiązaniem. Niezmordowany ojciec nie dał za wygraną. W ciągu najbliższych tygodni rozdmuchał całą aferę kontaktując się z mediami i rozsyłając nagrania z wyznaniem swojej córki. Na próżno.

zagadkai.png

Drąsius Kedys - Morderca czy ostatni sprawiedliwy?

Kedys stracił cierpliwość i niczym Max Payne postanowił wziąć sprawę we własne ręce. Ojciec poszkodowanej Deimanteli zdobył broń palną i dopadł w Kownie niedoszłą szwagierkę oraz sędziego Jonasa Furmanavicziusa. Oboje znaleziono martwych, a główny podejrzany Drąsius Kedys zniknął. Mieszkańcy Litwy, uświadomieni o okolicznościach zajścia przez media podzielili się na dwa obozy. Dla większości Kedys stał się wzorem ojca i bohaterem, który pokazał że sprawiedliwość ostatecznie zawsze zwycięża.

Myślę, że wielu z nas myśli podobnie i prędzej nazwie Kedysa ostatnim sprawiedliwym niż zwyrodniałym mordercą. Sprawa mściciela z Litwy pokazuje z jak ciężkimi przypadkami musi zmagać się na co dzień prawo karne. Sędziowie i prokuratorzy to też ludzie, często kochający ojcowie, którzy być może będąc na miejscu oskarżonego postąpiliby podobnie. A jednak dura lex sed lex. Jednakowe prawo obowiązuje każdego i ktoś mordujący dwie osoby, bez względu na ich stanowiska i grzechy, jest przestępcą. Jak w takiej sytuacji może działać obrona?* Na pewno powinna próbować podciągnąć czyn Kedysa do wszelkich okoliczności łagodzących. Na pewno trzeba wykluczyć, że oskarżony działał w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Ciekawym pomysłem na wyłączenie karalności tego przypadku byłoby włączenie kontratypu obrony koniecznej - oczywiście obrony swojej 4-letniej córki. Jest to jednak na tyle jaskrawe nagięcie przepisów, tak daleko idąca nadinterpretacja, że niewielu sędziów zaryzykowałoby orzeczenie takiego wyroku. Ale kto wie? Swoją drogą na temat całej sprawy wypowiadali się polscy politycy (z różnych partii). Niektórzy uważali, że mordercy należałoby pozwolić przekroczyć granicę Polski i dać mu azyl.

O ewentualnym rozstrzygnięciu już nie usłyszymy. Ciało martwego Drąsiusa Kedysa znaleziono na początku tego roku podczas akcji sprzątania świata niedaleko Kowna. Prawdopodobnie został zamordowany. Przez kogo? Na Litwie cały czas pojawiają się nowe fakty dotyczące całej afery. Mówi się m.in., że Kedysa dopadli członkowie grupy przestępczej wspierającej na szeroką skalę pedofilie, która ma spore "plecy" w litewskim rządzie. Niektórzy tworzą jeszcze ciekawsze teorie, wedle których poszukiwany nikogo nie zabił, a został wrobiony. Nie ma to już większego znaczenia, gdyż mściciel nie żyje. Podaję więc taki wyrok jaki sam chciałbym ujrzeć:

Wyrok:

Drąsius Kedys winny jest popełnienia przestępstwa z art. 148 § 4 Kodeksu Karnego: Kto zabija człowieka pod wpływem silnego wzburzenia usprawiedliwionego okolicznościami podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Są po rozpatrzeniu szczególnych okoliczności dopuszczenia się czynu zabronionego i wzięciu pod uwagę, że oskarżony zrobił wcześniej wszystko co w jego mocy by chronić córkę, wyłącza odpowiedzialność karną na mocy art. 25 § 3: Nie podlega karze ten, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu.

* Oczywiście piszę na przykładzie prawa polskiego, gdyż o litewskim wiem tyle co nic.

 Share

5 Comments


Recommended Comments

Cóż, może nie wyłączyć, ale z pewnością złagodzić i to w sposób znaczny. Jest to cokolwiek czyn zabroniony i nawet w przypadku dożywotniej krzywdy dziecka, jest on czynem cięższym. Tylko co wtedy, gdy państwo nie zapewnia przestrzegania prawa, gdy jest mu to niewygodne? Zamach stanu albo emigracja zapewne...

Niesprawiedliwość powoduje kolejną niesprawiedliwość. Jeśli sądy nadal będą rozstrzygać w wieloletnich postępowaniach, a oskarżeni wykręcać się wszystkimi możliwymi metodami (prawo do obrony... na tyle nadużywane, że możnaby się niedługo spodziewać płaczu o łamanie praw konstytucyjnych do informacji, bo osoba napadnięta nie podała pinu do karty, a policja zakuła za próbę wymuszenia (nie zdziwię się, jak takie głupoty zaczną wykrzykiwać)) to w końcu ludzie nie wytrzymają. CO prawda są tzw. sędziowie pokoju (oczywiście w normalnych krajach, czyli nie u nas, jak to mówi mój profesor od historii administracji), ale to za mało.

Dylemat, który wydawał mi się błahy, nabrał mocy, zwłaszcza po nowym semestrze - czy faktycznie ta konieczność udowodnienia jest taka dobra, jak próbowano ją wcześniej przedstawiać? Czy tony procedur nadal mają zapewnić sprawiedliwość i zapewnienie nieukarania niewinnego? Mam co do tego coraz większe wątpliwości.

Link to comment
Jeśli państwo nie jest w stanie wypełnić swoich obowiązków i wymierzyć sprawiedliwość, to kto ma to zrobić?

Właśnie, kto? I co ma tu państwo zrobić z takim delikwentem? Puszczenie tego płazem jest niezwykle trudne - zaraz pojawią się inni mściciele, którzy pomyślą, że skoro Kedys tak mógł to oni także. W wyniku dostajemy anarchię, tym bardziej, że jak zwrócił uwagę behemort za akt pedofilii zostały wymierzone dwa wyroki śmierci.

Link to comment

Kto miałby szanować państwo, które samo nie potrafi wymierzyć sprawiedliwości, a kiedy ktoś już to zrobi - samodzielnie - to takiego kara? Dla mnie to jednak nienormalne.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...