Jump to content

U Boba

  • entries
    3
  • comments
    10
  • views
    4,497

Pięć utworów, które IMHO warto znać (47/2010)


Trajan

327 views

 Share

To mój pierwszy wpis tego typu, ale wierzę, że będzie ich więcej. Jest to lista (taka dość rozbudowana) pięciu utworów muzycznych, które IMO są przednie. Mam pobożną nadzieję, że dam rade publikować takie co tydzień (tak, to właśnie oznaczają cyferki w tytule). Utwory nie są posegregowane od najlepszego do najgorszego, wszystkie są równe. Ich kolejność jest zupełnie przypadkowa.

Gentleman - Superior

Gentleman (właściwie Otto Tilmann) to niemiecki muzyk reggae tworzący głównie w języku angielskim (acz w znacznej mierze w odmianie jamajskiej). Urodził się w rodzinie luterańskiego pastora, od siedemnastego roku życia regularnie odwiedza Jamajkę. Duży wpływ na jego muzykę miały kawałki Boba Marleya (nikt się nie spodziewał) :wink: . Mówi, że śpiewa reggae, a nie na przykład hip-hop, gdyż wychował się w tzw. "dobrej" i szczęśliwej rodzinie. Nigdy nie zaznał smutku, przemocy ani biedy, więc nie potrafi o nich śpiewać. Zamieszczony tu kawałek pochodzi z płyty "Confidence".

Ras Luta - W Babilonie

Ras Luta (właściwie Adam Tersa) to urodzony w Kartuzach polski wokalista reggae. Tworzy głównie modern roots (http://pl.wikipedia.org/wiki/Modern_roots). Muzyką zainteresował zaledwie czteroletniego Adama tata - wielki fan jazzu. W liceum Luta zaczął śpiewać w punkowym zespole Nerki. Po okresie buntu przyszedł czas na natchnienie i opamiętanie, które jak mówi, znalazł w Rastafari. Od 2005 roku współtworzy sound system EastWest Rockers (którego bardzo nie lubię). W listopadzie ubiegłego roku wydał solową płytę Jeśli Słyszysz (IMO średnią :sad: ). Zamieszczony kawałek pochodzi z czasów wczesnej twórczości Luty (sprzed EWR'u).

Nosliw - Mehr Davon

Nosliw (właściwie Eric Alain Wilson) to urodzony w Bonn i śpiewający po niemiecku (niech żyje niemieckie reggae! :laugh: ) wokalista reggae i dancehall. Zamieszczony tutaj kawałek Mehr Davon pochodzi z albumu o tej samej nazwie. Niestety więcej o nim nie mogę napisać, gdyż Eric chyba nie zna angielskiego i jego biografia na myspace'ie jest tylko po niemiecku (na Wikipedii zresztą też) :sad: a ten znam tylko w stopniu ledwo komunikatywnym :wink: .

Inner Circle - Sweat (A La La La La Long)

Mówcie co chcecie, ale Inner Circle zna każdy, jak nie z nazwy, to z piosenek. Zespół został założony w 1968 roku przez braci Iana i Rogera Lewis'ów. W późniejszym okresie do grupy dołączył Bernard Harvey, Lancelot Hal oraz Jr. Jazz. Inner Circle nagrali takie hity jak Bad Boys (pamiętacie motyw muzyczny z filmu?), Everything is Great, oraz zamieszczony tutaj i pochodzący z płyty "Bad Boys" Sweat.

http://www.youtube.com/watch?v=3uFryi5JgrE

Xzibit - Paparazzi (żeby nie było tak monotematycznie, że samo reggae :wink: )

Xzibit (właściwie Alvin Nathaniel Joiner) to amerykański raper znany wielu osobom z popularnego programu emitowanego na MTV (Babilon shall fall!!! MTV too!!! :tongue: ) Pimp My Ride. Alvin urodził się w biednej rodzinie (jak prawdziwy nigga), w wieku dziesięciu lat zainteresował się rapem, co nie spodobało się jego rodzicą. Kilka lat później został wyrzucony ze szkoły. W wieku siedemnastu lat wyjechał do LA by rozpocząć karierę rapera (w między czasie dołączył do gangu Crips). Paparazzi został nagrany w 1995 roku, w złotej epoce rapu, pochodzi z debiutanckiej płyty artysty "At the Speed of Life". IMO utwór posiada jedną z najlepszych ścieżek dźwiękowych w historii rapu.

 Share

5 Comments


Recommended Comments

Zerknąłem i cieszę się, że do tego ustawienia, wetknąłeś- Ras Luta "W Babilonie". Jest to jedna z moich ulubionych piosenek tego wykonawcy. Reszta kawałków też całkiem, całkiem. ;)

Link to comment
Zerknąłem i cieszę się, że do tego ustawienia, wetknąłeś- Ras Luta "W Babilonie". Jest to jedna z moich ulubionych piosenek tego wykonawcy. Reszta kawałków też całkiem, całkiem. ;)

Luta to wspaniały polski wykonawca, niestety jego romans z EWR'em to nieporozumienie :sad: . Na szczęście ostatnio wraca do korzeni (np: Bądź sobą i Podzielony naród), jego utwory na pewno pojawią się tu jeszcze wielokrotnie :smile:

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...