Jump to content
  • entries
    67
  • comments
    170
  • views
    45,820

Żarówka Energooszczędna ? za i przeciw


melon1992

784 views

Z braku laku, daję wam do przeczytania mój artykuł o żarówkach energooszczędnych. Wiele się mogło zmienić, gdyż datuję wpis na listopad 2008. Miłej lektury.

102p43l_th.jpg

Powszechnie wiadomo, że zużywają mniej energii elektrycznej od zwykłych żarówek oraz oszczędzamy tyle samo pieniędzy. Czy naprawdę żarówki energooszczędne mają jedynie same zalety i najlepszym sztucznym źródłem światła w domach? Poniżej przedstawię plusy i minusy świetlówek kompaktowych.

Pierwszą zaletą jest znaczna oszczędność energii, która zostaje zużyta podczas świecenia. Statystyki podają, że żarówki energooszczędne zużywają do 80% mniej energii elektrycznej od żarówek zwykłych Dzięki czemu mniej energii marnowane jest na wytworzenie ciepła, zatem klimatyzacja może zużywać mniej prądu. Ponadto przyczyniamy się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Kolejną zaletą świetlówek kompaktowych jest ich trwałość, a co za tym idzie długość działania. Żarówki energooszczędne pracują dużo dłużej niż żarówki zwykłe. To znaczy do 10 razy dłużej od żarówek zwykłych bez względu na ilość włączeń I wyłączeń na dobę. Z tego wynika iż świetlówki te mogą działać przeciętnie 5-6 lat.

Następnym ?plusem? jest ich bezpieczeństwo względem ludzi. Światło emitowane przez świetlówki kompaktowe jest nieszkodliwe dla oczu i zdrowia (w zwykłych żarówkach światło nie tętni tak jak jest to w przypadku podłużnych świetlówek zasilanych dławikiem magnetycznym). Ponadto mają wysoki wskaźnik oddawania barw Ra > 80, a światło ma temperaturę barwową 2700 K, czyli białe ciepłe światło zbliżone do światła zwykłych żarówek.

Ostatnią zaletą jest to, iż zużyte żarówki energooszczędne nadają się w 90% do recyklingu, czyli do wyprodukowania nowej świetlówki.

Teraz chciałbym przedstawić wady żarówek energooszczędnych.

Przede wszystkim żarówki te zawierają rtęć, czyli metal, który jest bardzo groźny dla ludzi zwierząt. Gdy więc świetlówka ulegnie zniszczeniu, rtęć w niej zawarta wydostanie się do środowiska powodując skażenie np. wód, gleby, powietrza itd. Ponadto rtęć posiada szkodliwy wpływ na układ nerwowy, a jej działanie jest bardzo trwałe, ponieważ związki rtęci łączą się z enzymami.

Dolegliwości w takim przypadku są następujące: bezsenność, zawroty głowy, zmęczenie, stany depresyjne, osłabienie pamięci, koordynacji ruchów, ostrości wzroku i słuchu, labilność emocjonalna, drżenie rąk.

Dodatkowo rtęć powoduje uszkodzenie nerek, nadciśnienie, deformuje kości i może być przyczyną zmian nowotworowych.

W przypadku zużycia świetlówki kompaktowej nie wolno wyrzucać jej razem z innymi ?śmieciami?, gdyż jest to odpad niebezpieczny. Kara za wyrzucenie go razem ze zwykłymi odpadkami może wynosić do 5000zł. Dlatego też zużytą żarówkę należy oddać w sklepie lub hurtowni, przy zakupie nowej świetlówki lub do lokalnych punktów zbierania elektrośmieci.

Tak więc, bezpieczeństwo używania żarówki jest jednocześnie zaletą oraz wadą, ale zależy to od odpowiedniego używania tego źródła światła.

Świetlówki kompaktowe są droższe od zwykłych żarówek, lecz nie jest to aż taka wielka różnica cen.

Podsumowując żarówki energooszczędne, choć droższe, bardziej się opłacają, ponieważ oszczędzamy sporo energii (prądu), dbamy o środowisko naturalne oraz unikamy częstych wymian tychże żarówek.

1 Comment


Recommended Comments

Pisałem ten artykuł w listopadzie 2008 roku. Cały tekst w oparciu o informacje znalezione w internecie. Te znalezione przez Ciebie dość duże niedociągnięcia są spowodowane właśnie przez dwuletni rozwój(?) jeśli można tak powiedzieć. Co prawda bibliografii nie mam, ale wtedy internet podawał takie właśnie informacje. Z palca tego nie wyssałem ;) Pozdrawiam również.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...