Co trochę mam wrażenie, że nie znajdę już żadnego ciekawego MSMa. A jednak, zawsze uda mi się coś wygrzebać z czeluści internetu. Zadziwiające, ile tego typu tekstów wciąż powstaje.
Przed Wami tekst pt. “Środki masowego przekazu a problem przestępczości” autorstwa Andrzeja Bałandynowicza i Jarosława Michalskiego, który został opublikowany na łamach czasopisma The Prison System Review w 2023 roku (nr 120). I, przyznam szczerze, co trochę zerkałem na początek artykułu, by upewnić się, że faktycznie został opublikowany w 2023 roku, a nie dekadę wcześniej.
Ale po kolei. „Wstęp” pominę, bo jest to typowy początek artykułu – nic, czego mógłbym się jakoś mocno przyczepić (choć coś by się znalazło, ale szkoda mi miejsca). Zacznę od punktu „Przemoc i agresja w mediach”:
CytatChociaż zjawiska przemocy i agresji towarzyszyły człowiekowi od zawsze, niektórzy obserwatorzy współczesności skłonni są przyjąć tezę, że żyjemy w czasach, w których osiągnęły one swoje apogeum.
Miło, że Autorzy dostrzegają takie „niuanse” jak obecność przemocy „od zawsze”. Rzadko się zdarza, przyznaję.
CytatZdaniem M. Binczyckiej-Anholcer przemoc jest obecnie zjawiskiem powszechnym; obejmuje wszystkie dziedziny życia, środowiska społeczne, grupy zawodowe i wiekowe.
I niby wszystko spoko, nawet przypis jest, ale jest to tekst z 2003 roku. Dlaczego Autorzy odnoszą się do 20-letniego tekstu? Nie ma nic nowszego?
CytatPrzemoc stała się zjawiskiem społecznym, wręcz nieodłącznym elementem życia współczesnego człowieka. Przemoc pojawia się we wszystkich formach komunikacji masowej i dotyczy telewizji, prasy, książek, komiksów, Internetu, kaset video, reklam, filmów, bajek dla dzieci.
Ciekawe, że Autorzy wspomnieli o bajkach dla dzieci. Ciekawe czy mieli na myśli „kreskówki” czy także baśnie typu Czerwony Kapturek albo Jaś i Małgosia. Jak myślicie? Bo choć jest tu przypis – do artykułu p. Bałandynowicza z 2006 roku pt. Przemoc w środkach masowego przekazu - to nigdzie nie mogę znaleźć tego tekstu. Do tego, przez wzgląd na rok publikacji, nie patrzcie na to, że Autorzy w 2023 roku powołują się na kasety video ;). Poza tym, że nazwa chyba powinna być zapisana przez „w”, ale to drobiazg :P.
2 Comments
Recommended Comments
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now