Jump to content

goliatblog

  • entries
    30
  • comments
    30
  • views
    11,224

Stare polskie programy o grach


goliat

283 views

 Share

Dzisiaj dostęp do internetu ma około 30 mln. mieszkańców Polski, jednak w latach 90 XX wieku sytuacja wyglądała zgoła inaczej, informacji  o grach trzeba było szukać  w magazynach poświęconych tej tematyce lub oglądając programy o grach. Oto, jak ja wspominał określone programy:

1. Escape - pierwszy poważny kanał o grach, emitowała go stacja Polonia 1 (swoją drogą na tym kanale można było pooglądać tak kultowe anime, jak Kapitan Tsubasa, Yattaman, Generał Daimos, czy też Zorro), prowadzący był kultowy polski lektor Tomasz Knapik. Jak ja uwielbiałem jego dowcipy, najbardziej zapadła mi puenta dotycząca gry Tomb Raider 2, kiedy prowadzący skomentował, jak Lara zjeżdża nad przepaścią "Za chwilę Lara pokona przepaść, gdzie czai się tyronozaurus Rex wraz z małżonką". Na końcu emisji programu był konkurs, gdzie można było wygrać fajne gadżety związane z grami. Niestety po wykupie Polonii 1 przez prywatnego inwestora kanał stał się platformą reklamową. Na rynku kanał zniknął w 1999 roku, szkoda, że żył tak krótko.

2. Cyberia - leciał na kanale Canal+, ja kiedyś miałem okazję pooglądać jeden odcinek w paśmie niekodowanym. Powiem jedno, ten program to może kultowemu Escape co najwyżej buty czyścić. W stosunku do Pana Knapika prowadząca była słaba i fatalnie animowana (program prowadziła wirtualna prowadząca Cleo). Długo on się na rynku nie utrzymał, trwał bodajże tylko przez rok.

3. gram.pl - czy ten kanał o grach nie kojarzy się wam z dawnym sklepem CD Projektu, a z czasem serwisem o grach? Jeśli tak, to macie dobre skojarzenia. Prezentowane były tylko gry wydawane przez tego zasłużonego wydawcę, poza tym odniosłem wrażenie, że za bardzo słodzili zachwalając określony tytuły. Odniosłem wrażenie, że bardziej był to blok reklamowy gier dystrybuowanych przez CD Projekt niż poważny kanał o grach. Emitowany był tylko przez rok.

4. Joystick - program charakteryzował się tym, że prezentował rywalizację dwóch osób grających w tą samą grę na identycznym poziomie w grach singlowych. Była to taka forma multiplayera, bo w latach 90 XX wieku po sieci w Polsce grało się głównie po Lanie. Ponadto były recenzje gier przygotowane przez znanego aktora Kazimierza Kaczora. Program został zdjęty w 2000 roku.

5. Hyper - drugi obok Escape kultowy program o grach. Oprócz działu z anime (mogliśmy poglądać choćby Tsubasa Chronicle, Bleach, Full Metal Alchemist) były tam klipy z grami, Fresh Air (program oceniający duże premiery gier), Hot News, Replay (filmiki nasyłane przez widzów) oraz kultowe Review Territory, gdzie prowadzący byli Tadeusz Zieliński oraz Miłosz Brzeziński. Do dzisiaj pamiętam ich kultowe długość kabla bez kabla (chodziło o zasięg pada Xbox 360, zasięg był naprawdę spory). Program zaczynał się o 21 na kanale Teletoon, jednak w 2014 zniknął.

6. Multimedialny odlot - nie był to taki poziom, jak Hyper czy też Escape, ale na Polsacie program oglądało się o wiele lepiej niż Cyberia. Prowadzący był Piotr Rubik (tak, to ten znany kompozytor, prywatnie fan gier komputerowych) i Monika Bryl. Niestety, wyczuwało się tutaj pewną sztuczność, jeśli chodzi o prowadzenie programu, żarty były liche, do tego logo programu było strasznie kiczotwate. Na końcu misji każdego odcinka można było wygrać nagrody związane z grami. Program trwał przez dwa lata i zaprzestano jego emisji, kiedy Rubik odmówił udziału w dalszych odcinkach.

A jakie wy wspominacie kanały  o grach?

Edited by goliat

 Share

2 Comments


Recommended Comments

Szczerze pisząc to nawet nie miałem pojęcia, że takich programów było wtedy aż tak dużo :P. Spośród wymienionych przez Ciebie pamiętam jedynie Hypera - grami zacząłem interesować się dopiero na przełomie lat 1999/2000, więc pewnie stąd brak wcześniejszych wspomnień (aczkolwiek, Polonię 1 oglądałem dla anime ;)).

Link to comment

Większość programów o grach działała w latach 90 lub na początku pierwszej dekady XXI wieku. Hyper mógł pociągnąć dłużej, ale jak się zmieniła kierowniczka to skończyły się profesjonalne dyskusje o grach w studiu, a zaczęły się w terenie, w dodatku żarty stały się nieśmieszne. Jak wspominał po latach Tadeusz Zieliński - oni nie mieli nic do gadania, widzowie strasznie narzekali na tą formułę.

W obecnych czasach takie kanały, jak Polsat Games, Gametoon czy kanał E-Sport stawiają na let's playe z ciekawy komentarzami (np. w Gametoonie podczas rozgrywki Anno 1800 NR Geek opowiadał o historii miasta Łodzi).

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...