Jump to content

Ciekawostki na temat magazynu CD Action cz. 2


goliat

1,220 views

 Share

1. Czy z CD-Action wiąże się jakiś mit?

Otóż chodziły pogłoski, rozpuszczone zresztą przez samą redakcję jako żart, że w nakładzie numeru 50 (konkretnie numer 07/00) jest wprasowany banknot 120 dolarowy w wybranych trzech egzemplarzach pismach. Niektórzy kupili nawet parę numerów pisma, ale nie kryli potem się w rozczarowaniach w listach do AR.

2. Kim była nieoficjalna zwierzęca maskotka CDA?

Był to pies Piorun znaleziony na śmietniku przez redaktora Yasia, wyleczony i wychowany przez niego. Swoją drogą, jak ktoś określił to wydarzenie w Gamewalkerze "Miał być rottweiler, a okazał się kundweillerem".

3. Najlepiej sprzedający się numer CDA w historii? 

Numer 12/00 z okładką z gry Rune, rozeszło się konkretnie 155 600 egzemplarzy.

4. Kiedy CD Action miał największy nakład?

W numerze 50 nakład osiągnął granicę 200 000 egzemplarzy! Ale jak przyznał to po latach Smuggler, była to działanie celowe, mające zdołować konkurencję, bo nakład powinien wynosić w tym okresie do 180 000 nakładu.

5. Pierwszy numer trzynastkowy/specjalny?

Numer 13/2001, w tym numerze zresztą zadebiutował Cormac, który obecnie pełni funkcję prawej ręki spikaina.

6. Czy któryś z redaktorów miał wcześniej jakieś doświadczenie dziennikarskie związane z pisaniem  o grach?

Jak przyznał sam Smuggler, kiedyś pisał do magazynów zajmujących się tematyką komputerów i gier na Amigę. Cormac przed pracą w CDA pracował w innym wrocławskim magazynie IQ (który chciał na naczelnego Mac Abrę, który przyznał, że oferowali mu pensję trzykrotnie wyższą niż to co dotychczas zarabiał) oraz Papkin piszący na początku swojej luźnej współpracy z CDA też do Playa (jak sam się przyznał Smuggler pogroził mu za to palcem, że nie gra się w dwóch drużynach jednocześnie i kazał wybierać, wybór był dosyć prosty, bo kiedy wyszło na jaw, że Papkin piszę do dwóch konkurencyjnych periodyków Play zerwał z nim współpracę).

7. Czy ktoś z grona redaktorów/współpracowników ma doświadczenie w produkcji gier?

Są to dwie osoby, Jerzy "Mac Abra" Poprawa i Paweł "Mr Jedi" Musiałowski, obaj zresztą pracowali w tej samej firmie Longsoft, odpowiedzialnie za wyprodukowanie pierwszego Clasha (dwójka ma wyjść w tym roku), w składzie tej firmy był też inny znany redaktor Aleksy "Alex" Uchański, pracujący potem w Gamblerze, zaś potem pracował m.in. w KŚG, Play, pisał dla Onetu.

8. Która pełna wersja wzbudziła największą zazdrość u konkurencji?

Był to Fallout z numeru 09/99 (oczywiście jeszcze po angielsku, bo w polskiej wersji gra zadebiutowała dopiero w serii Extra Klasyka). Chodziły nawet pogłoski rozpuszczone przez konkurencję (prawdopodobnie był to ludzie z Gamblera), że CD-Action zamieścił grę bez licencji, ale była to oczywiście bujda na resorach.

9. Czy CDA spolszczały zamieszczone przez siebie gry?

Kiedy w CDA opublikowano list od czytelnika, który dopytywał się dlaczego Prisoner of Ice nie było polsku, Smuggler odparł, że gra wyszło tylko w obcych językach, a poza tym odpowiedział także, czy mają sami polonizować gry, które nie mają takiej wersji? Jakże prorocze były to słowa, bo kilka takich gierek było, a w tłumaczeniach uczestniczył Andrzej "EGM" Sawicki, zawodow trudniący się choćby przekładek książek. Były to m.in. produkcje eRacer, Ceviille, Scrapland, Bad Day LA.

10. Która pierwsza recenzja na świecie wzbudziła największy odzew za granicą?

Była to gra na PS3 o tytule Killzone 3 recenzowana przez Michała "enki" Kuszewskiego.

PS. A jakie wy macie pytania o ciekawostki w CDA-Action?

 

CDA 122000.jfif

 Share

5 Comments


Recommended Comments

200 000 to i tak imponujący wynik, nawet w porównaniu do zagranicznych magazynów o grach. W tamtych czasach, jak redaktorzy jechali na targi to się pytali koledzy po fachu, czy przypadkiem się nie pomylili o jedno zero, bo nie mogli uwierzyć w taką liczbą, a dodajmy na to, że średnia sprzedaż magazynu CDA-Action w 2000 wynosiła ponad 144 tys. miesięcznie!

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...