Jump to content

Ciekawostki na temat magazynu CD Action cz.1


goliat

719 views

 Share

Oto kilka ciekawych faktów na temat magazynu CD-Action:

1. Jak pierwotnie miał się nazywać magazyn? 

CD-Power - ale okazało się, że w Australii jest już taki magazyn, więc nazwę pośpiesznie zmieniono.

2. Kto wymyślił nazwę CD-Action?

Tego nie pamięta już nawet pierwszy naczelny magazynu, czyli Jerzy Kucharz, wiadomo tylko, że wymyślanie nazwy odbyło się w atmosferze ostrej burzy mózgów.

3. Kto zaprojektował stare logo CDA?

Poczciwego dyskobola, które CDA planowało odesłać na emeryturę już w 2010, ale zrobił oto dopiero w numerze, czyli 1/2021 zaprojektował Sebastian Dragun, konkretnie to zrobił najpierw logo CD-Power, które pośpiesznie musiał przerobić.

4. Ilu naczelnych miało dotychczas magazyn?

Łącznie z obecnym dziesięciu, przy czym niektórzy sprawowali tą funkcję dwa, a jedna osoba nawet trzy razy. A historia kadencji prezentuję się następująco:

- Jerzy "Fred" Kucharz (1996, naczelnym był tylko przez dwa numery, do czasów wykupienia przez Future Network zajmował się głównie organizacją pracy w magazynie)

- Mariusz Turowski (1996-1997) - schedę po Kucharzu przejął już w 3 numerze CDA, kiedy ekipa się dopiero tworzyła (pierwsze dwa numery tworzyła redakcja PC Shareware)

- Jerzy "Mac Abra" Poprawa (1997) - pierwszą kadencję pełnił tylko przez miesiąc.

- Zbigniew "Zibi" Bański (1997-2007) - najdłużej urzędujący naczelny, kadencję sprawował aż przez 10 lat, łącząc ją z czasem funkcją dyrektora wydawniczego, kiedy CD - Action przejął Bauer.

- Jerzy "Mac Abra" Poprawa (2007-2015) - druga najdłuższa kadencja w historii CDA, jest on też najstarszym obecnie redaktorem, który został w magazynie.

- Maciej "Qn'ik Kuc (2015-2016) - potocznie zwany Kunikiem, z czasem ksywkę zmienił na MQc, z funkcji naczelnego odszedł po roku, kiedy dostał dobrą ofertę z firmy G2A.Com.

- Jerzy "Mac Abra" Poprawa (2016-2017) - ostatnia kadencja Mac Abry.

- Dawid "spikain" Bojarski (2018-2019) - krótka kadencja wynika z odejścia z redakcji w 2019 roku, co było pokłosiem konfliktu z ówczesnym wydawcą firmą Bauer w 2018 roku, która blokowała wszelkie zmiany w magazynie. Warto zaznaczyć, że w wyniku sporo z Bauerem z redakcją pożegnali się tacy autorzy, jak Cross, Berlin, Papkin, Gem,  Cormac, Allor, Monk.

- Michał "enki" Kuszewski (2019-2020) - zapowiadało się na to, że będzie ostatnim redaktorem naczelnym w CDA, bo w 2020 Bauer chciał zamknąć magazyn, ale na szczęście CDA wykupiło spółka Fantasy Expo.

- Dawid "spikain" Bojarski (2020) - jak sam przyznał, to do niego odezwał się właścicie Fantasy Expo w celu ratowania magazynu przed upadkiem.

5. Pierwsza światowa recenzja w CDA?

Była to gra Stalker: Shadow of Chernobyl autorstwa Macieja Kuca w 2007 roku.

6. Pierwsza pełna wersja gry w CDA?

Prawo Krwi, pierwszy projekt Techlandu.

7. Czy ktoś w CDA recenzował tytuł, w którego produkcji brał czynny udział?

Był to Mac Abra recenzujący grę Clash w 1998 roku do której pisał scenariusz.  Warto zaznaczyć, że nie pracował już wtedy w firmie Longsoft Multimedia.

8. Pierwsza kobieta redaktor w CDA?

Była nią Agnieszka "Jaspin" Siejka.

cd-action-cd.jpg.3aadf6306b09e96d5c51715cbf8aa48c22.jpg

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...