Jump to content

Historia tanich serii gier w Polsce cz. 6


goliat

1,253 views

Kilka ciekawych tanich miał w swojej ofercie Techland, oto one:

1. Almanach Klasyki - charakteryzowało się  srebrnym kolorem pudełka, seria może nie liczyła dużo pozycji, ale taniej mogliśmy zagrać w dwie pierwsze odsłony Call of Juarez, Antalogia Flatout, Return to Mysterious Island (obydwie części), dwie odsłony serii Still Life w pakiecie, Nail'd, Seria Drakensang, swoim wyglądem bardzo przypominało to Super$sellera od Cenegi. 

2. Dobra Gra -  następca Almanachu Klasyki, tutaj dominującym kolorem był czerwony, mogliśmy znaleźć w tym katalogu gry mniej znane, ale za to dobre. Przykłady to Mars Wars Logs, Aarklash Legacy, Magrunner: Dark Pulse, Giana Sister Twisted Dreams, Knock - knock, do dzisiaj w niektórych sklepach można dostać te tytuły, ceny wahają się od 15 do 31 zł.

3. Klasyka Symulatorów - seria budżetowa, skierowana do miłośników kierowania śmieciarką, autobusem, pojazdami budowlanymi. Wbrew pozorom, w marketach tego typu gry cieszyły się popularnością większą niż wysoko budżetowe produkcje. 

4. Niesamowite Maszyny - też dla specyficznych odbiorców, takie tytuły, jak Symulator Samochodu, czy Symulator Czołgu mówią chyba same za siebie.

5. Stalowa Seria - eleganckie wznowienia gier w kolorze stalowych steelbooków. Dzięki niej możemy zagrać w Starpoint Gemini 2, Dead Island Riptide, Lords of Xulima, Memento Mori 2, pojawiła się w 2014 i jest do kupienia do dziś.

6. Day One Edition - najmłodsza seria Techlandu, odpowiednik Premierowej Okazji od Cenegi, gdzie w polskich wersjach debiutowały gry w Polsce. Cena wynosi 70 zł i dostaniemy w niej choćby Observer, Torment: Tides of Numenera,  Dying Light we wzbogaconej edycji, Greey Goo, Homerworld: Desert to Kharak.

Tanie serie od Sony - od zawsze były do kupienia w Polsce, są 3 rodzaje:

1. Platinium - wydawana w Polsce aż do 2012, większą popularnością cieszyła się, kiedy Sony zaczęło w 2009 roku polonizować swoje gry na wyłączność.

2. Essentials - następca Platinium, wprowadzony w 2012, do kwoty 100 zł można było zaopatrzyć się w kilka ciekawych pozycji, jak Killzone 3, pierwszy Infamous, God of War 3, Uncharted 2 i 3. Oprócz konsoli PS3 seria występowała na kultowej przenośnej konsolce PSP.

3. Playstation Hits - wprowadzona w 2018, w cenie od 40 do 80 zł zagramy w tak mocarne tytuły, jak God of War, Bloodborne, Uncharted 4: Kres Złodzieja, Dragon Ball Xenoverse 2.

Update 1: Zapomniałem wspomnieć o serii Gamebook, ale wbrew temu, co można znaleźć w internecie to za serię nie odpowiadała już firma CD Projekt, ale niezależna spółka cdp.pl (warto zaznaczyć, że dział wydawniczy CD Projekt był jej częścią aż do rozstania w 2014, kiedy stali się niezależni). Charakteryzowała się książeczką z poradami i ciekawostkami umieszczoną w opakowaniu gry. Kariery dużej nie zrobiła, bo jak na tanią serię mało było w niej tytułów do wyboru, konkretnie niecałe 40 pozycji (dla porównania, pierwszy rzut serii Extra Klasyka liczył prawie 70 gier), poza tym czas tanich serii powoli przemijaj już w 2011, kiedy coraz więcej gier wymagało aktywacji na Steamie.

Po trzecie sami gracze narzekali na tą serię, bo jak słusznie zauważyli, było to pierwotne sprzedawana jako pozycja książkowa, a to oznaczało niższy VAT. Z innych ciekawostek, każda pozycja podobnie, jak Platynowa Kolekcja miała swój numerek wydawniczy.

 

 

 

COJ AK.jpg

al dg.png

kz3.jpg

ucht4.jpg

PCGRAGAMEBOOKSAGAGOTHIC-1.jpg

7 Comments


Recommended Comments

@whitedevilattack Co do Cool Games, to nie była tania seria w stylu Extra Klasyka, czy Kolekcja Klasyki. Była to gazetka z grą dołączana do czasopisma, sam magazyn kojarzę, bo wydawał go pierwszy wydawca CDA, kiedyś w ten sposób zdobyłem Knights and Merchants. Coś podobnego wydawał magazyn CDA, też była gazeta z grą, to się nazywało chyba Nova Gra, wiem też, że była Dobra Gra (stąd mam Painkillera w czarnej edycji), wydawca Play wydawał także swoje gazetki z grami, ale były to produkcje niskobudżetowe, typu Maluch Racer, Poldek Driver, Nina Kroniki Agenta.

Link to comment

No może nie mieli w nazwie Klasyka itp. ale gry jak na tamte czasy mieli tanie  30 zł :) A ta gazeta to tylko instrukcja i solucja z tego co pamiętam. Mnie nastolatka, z moich kieszonkowych było stać :) Ostały mi sie tylko płyty, gazety przepadły niestetyty. Wydawacą był SoftPress sp. z o.o. a nie Silver Shark ale podobno mieli jakieś powiązania. (Mac Abra chyba wymiślił nazwę, bo się w necie chwlił ). CDA jeszce przed cyklem Nova Gra (wydali chyba tylko 3 numery) wydawali jeszcze Extremalna Grywalność (wiem o 4 numerach)

Pozdrawiam

Link to comment

Co do Softpressa, jego właścicielem był Jerzy Kucharz, czyli pierwszy redaktor naczelny CDA, jednocześnie to on stał na czele Silver Shark, pierwszego wydawcy CDA.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...