Jump to content

Historia tanich serii gier w Polsce cz. 5


goliat

1,426 views

Choć najwięcej tanich serii miały w swojej ofercie Cenega oraz CD Projekt to nie wolno zapominać, że również inne firmy miały swoje odpowiedniki. Oto przegląd:

1. EA Classic - początkowo seria była wydawana przez IPS Computer Group w latach 90 XX wieku, w roku 2000 doszło do fuzji IPS z firmą Mirage w wyniku której powstało IM Group. IM Group wydawało tą serię do 2003 roku, kiedy swój oddział otworzyło u nas EA. W 2009 roku seria zmieniła swój wygląd uzyskując jednolity, żółty kolor, wcześniej dominowały jasne kolorystyki. Choć EA Classic nie była tak silnie promowana, jak Kolekcja Klasyki, czy Extra Klasyki to w cenie od 29 do 50 zł można było nabyć takie tytuły, jak seria Dungeon Keeper, seria Crysis, Orange Box, seria Fifa, seria Need for Speed. 

Jej odpowiednikiem konsolowym jest EA Platinium, a tu ceny wynosiły od 60 do 100 zł. 

2. Ubisoft Exlusive - seria wystartowała w 2009, kiedy utworzyło polski oddział, seria występowała w trzech wersjach, niebieskiej obwolucie u góry pudełka, czerwonej oraz czarnej. Ceny były dosyć wysokie, bo wersja niebieska kosztowała 55 zł, czerwona 65 oraz czarna 75 zł, a dodajmy, że wydania nie była tak bogate, jak w przypadku CD Projekt, czy Cenegi. Z czasem pojawiła się tańsza wersja niebieskiej kolekcji kosztująca 35 zł, choć można ją było dorwać w promocjach nawet do 20 zł

3. Seria Bestseller - charakteryzowała się brązowym paskiem u góry, początkowo w latach 90 XX wieku wydawał ją CD Projekt, a pojawiały się tam tylko gry Blizzarda, np. Starcraft, Diablo. W 2001 zaczął ją wydawać Play-it, a pojawiły się tam choćby starsze odsłony gier z Larrym, seria Homerworld, trylogia Blair Witch, obie odsłony No One Lives Forever. Po upadku wydawcy w 2003 seria byłą wydawana przez firmę Nicolas Games.

4. Seria Best of - wydawała ją firma Lem, początkowa jej nazwa to Best of Activision (z tej kolekcji mam dwie pierwsze odsłony Call of Duty), z czasem przemianowana na Best of Action, były jeszcze edycje z Racing, Kids oraz FPS. Kosztowała ona do 40 zł. W 2013 roku seria powoli umierała, kiedy zarząd firmy Lem zaczął stopniowo wycofywać się z rynku gier. Była ona dosyć słabo reklamowana, skoro w 2007 roku 4 lata po jej wydawaniu niektórzy gracze o niej nie słyszeli lub natknęli się na nią przypadkiem w większym sklepie.

5. Xbox 360 Classic - gry z tej serii wachały się w przedziale od 60 do 100 zł, w niższe cenie można było pograć w tak mocarne tytuły, jak Gears of War 2, Alan Wake, Fable III, czy też Forza Motosport 2. Z pewnością przyczyniła się ona do sporej popularności konsoli Xbox 360 w naszym kraju.

6. City Interactive/CI Games - tak zasadniczo to nie mieli taniej serii, wydawali co jakiś czas zbiór swoich gier, np. snajperskie gry wszech czasów za 5 zł, zbiór gier z serii Art of Murder czy też Chronicles of Mystery, gdzie łatwo było dostać to marketach, czy też w sklepach sieci Biedronka.

7. Seria Best of Games - ją wydawał Topware Poland, tak naprawdę to była składanka 4 lub więcej tytułów upchane w jednym boksie, więc szału nie było.

8. Serie IQ Publishing - najbardziej była znana z wydawania z serii Adventure Collecion, choć w swojej ofercie miała też Sport Collection oraz Play&Fun (gry dla casuali).

9. Lucas Classic - zagraniczna seria, którą można było nabyć w cenie do 40 zł, niestety nie było polskich wersji gier, więc zasięg jej odbiorców w latach 90 XX wieku był dość skromny.

10. Nicolas Action - za cenę 20 zł mogliśmy nabyć takie tytuły, jak Freedom Force, Flatout, czy też Dead to Rights II. 

Do zobaczenia w szóstej, ostatniej części artykułu.

Update 1: Seria EA Classic zmieniła kolor na żółty dopiero w 2009 roku, nie w 2006.

Update 2: Okazuję się, że seria Bestseller w Polsce miała jeszcze jednego wydawcę i była to firma Nicolas Games. Początkowo ta zagraniczna tania seria należała do Blizzarda, ale po wchłonięciu przez Vivendi były tam gry innych wydawców i producentów, np. pierwszy F.E.A.R., wyroby od firmy Sierra. O ile z czasem tą serią zarządzała Vivendi Universal Games (taka nazwa powstała w 2001 roku, kiedy nabyli Universal) to w Polsce w wyniku różnych umów na wyłączność i sporej konkurencji, jeśli chodzi o wydawców było parę podmiotów ją wydających. I tak CD-Projekt miał umowę z Blizzardem, Play-it z Sierrą, Nicolas Games wydał w tej serii Half-Life 2 (a co ciekawe, wersję premierową gry wydawało u nas EA Polska) 

NFSU2.jpg

FM11.jpg

call-of-duty-deluxe-edition-best-of-activision-w-iext65933498.jpg

Edited by goliat

2 Comments


Recommended Comments

EA Classic = Harry Potter :)

Wiem, że czasy się zmieniają, rynek się zmienia itd., ale, kurczę, brakuje mi tanich serii. Bardzo rzadko kupowałem gry w premierowych wydaniach (CoD4: MW - pozdrawiam! serdecznie), natomiast do tanich kolekcji zaglądałem bardzo często. Tak, wiem, w internecie można kupić elektroniczne wydania bardzo tanio, ale to nie to samo... Podobnie jak nie przepadam za elektronicznymi wydaniami gazet, tak trudno mi się przekonać do Steamów, Originów itd. Cóż, boomer się wyżalił. Wybaczcie ;)

 

Ale i tak gry w pudełkach miały swój urok!

Link to comment

Ja przeszedłem na cyfrowe wydania z tego powodu, że coraz częściej pudełkowe wydania wymagały aktywacji na Steamie. W 2008 roku Steama wymagał Football Manager 2009, 2010 Mafia 2 w premierowym boskie z mapą miasta też wymagała aktywacji na tej platformie. Premierowe wydania rzadko nabywałem, ostatnia taka sytuacja to Wiedźmin 2, cena 129 zł z medalionem Wilka w Media Markt w Lublinie (pamiętam, że mieli w tym punkcie ekran promujący grę początkowym etapem ucieczki z zamku).

A warto zaznaczyć, że niektóre wydania z tanich serii kosztują naprawdę sporo, np. Władca Pierścieni Bitwa o Śródziemie 2 Król Nazguli ktoś wystawiał z EA Classic za prawie 200 z.  

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...