Jump to content
 • entries
  161
 • comments
  247
 • views
  11,526

Gry językowe

MajinYoda

295 views

Oczywistością jest, że w większości gier (oraz filmów i seriali) wszystkie postacie (niezależnie od tego, skąd pochodzą) mówią niemal perfekcyjnie po angielsku… albo mniej perfekcyjnie po polsku (zależnie od jakości dubbingu :P). To nie będzie dzisiejszym tematem - bowiem nie widzę w tym nic dziwnego - głupio byłoby zmuszać gracza/widza do rozumienia języka elfów czy stworzenie nowego języka dla jakiejkolwiek rasy (choć to się zdarza i podoba mi się, gdy twórcom się chce).

Zastanawiam się nad czymś innym - czemu niektóre postacie rozumieją co mówią inne. Nie wszystkie, co ciekawsze...

Najlepszym przykładem jest World of Warcraft - jestem w stanie zrozumieć, że np. Jaina i Thrall się rozumieją. Jednakże, co jakiś czas pojawiają się nowe postacie i one też rozumieją się, niezależnie od rasy. Wyjątek stanowią gracze. Oni nie mogą nauczyć się Common (jako Horda) lub orkowego (jako Alliance).

Co gorsza, rasy, które - zgodnie z zasadami logiki - powinny się porozumiewać tym samym językiem są sztucznie pozbawione tej możliwości TYLKO z powodu przynależności do frakcji - jakby to było nadrzędne. Rozumiem intencje Blizzarda, ale przykładowo Void Elfy powinny móc porozumiewać się z Blood Elfami, bo - technicznie - nimi były aż do przemiany. To samo dotyczy Forsaken, którzy (przed śmiercią) byli ludźmi, a mimo to nie są w stanie dogadać się z nimi. Za to z orkami - perfekcyjnie.

Pamiętam jednak, że kiedyś Demo Warlock mógł się porozumieć z drugim z przeciwnej frakcji, jeśli obaj byli w demonicznej formie - wówczas rozmawiali w “swoim” języku. Szkoda, że już tego nie ma... 

Inna kwestia jest, w pewnym sensie, przeciwieństwem poprzedniej - w serii The Elder Scrolls rasy nie posiadają własnych dialektów. Wiem, że się czepiam, ale uważam, że Altmerowie powinni jednak mówić nieco innym językiem niż np. Nordowie. Jasne, akcenty są wyraźne (choć uważam, że mowa Bretonów i Cesarskich powinna się różnić, ale to tylko moje zdanie), ale przydałyby się jakieś regionalizmy. No, chyba, że nazywanie szczurów "skeevers" się do tego zalicza ;).

Jednocześnie jednak muszę pochwalić twórców Skyrima za stworzenie języka smoków - szczególnie odkąd odkryłem podwójne znaczenie określenia głównego bohatera - czyli Dov-Ah-Kiin ;).

60035b6e6dbed2a25ffe77408fb510eb.jpg

Źródło

Skoro jesteśmy przy grach od Bethesdy to bardzo krótko - w Fallout 4 z jakiegoś dziwnego powodu główna bohaterka - prawniczka - nie zna podstaw łaciny Czy to jest w ogóle możliwe? Może w okolicach roku 2077 prawnicy nie są uczeni łaciny, ale wydaje mi się to wątpliwe. Jest też coś jeszcze dosyć dziwnego w tej serii - mimo całkowitego upadku cywilizacji i 200 lat zmian społecznych język angielski nie zmienił się ani trochę. A wystarczy porównać język polski używany 200 lat temu ze współczesnym i widać różnicę. Ponownie - rozumiem czemu taki zabieg ma służyć. Ale znowu - przydałyby się jakieś - choćby drobne i sztuczne - różnice.

Za to plusik w tej materii należy się twórcom Dragon Age (który już raz to piszę? ;)) - mieszkańcy Orlais mówią z dość wyraźnym francuskim akcentem, a rasy (choćby elfy) mają swój język.

A czy Wy zwracacie uwagę na kwestie językowe? :)

 

PS. Jakie anime polecacie obejrzeć na Netfliksie ? :)1 Comment


Recommended Comments

W grze Way of the Samurai 4 kręcą się obcokrajowcy i próba zagadania takiego na początku gry sprawia że nie rozumiemy co do nas mówi
Dopiero na następny dzień będziemy mogli podjąć się zadania z otwarciem szkoły....lub zamknięcia jej :P.

No i Tekken tam kilka postaci mówi swoim ojczystym językiem a mimo to rozumieją się bez problemu. np ta scena kiedy Raven rozmawia z Heihachim
 

Edited by NomadP
 • Upvote 1

Share this comment


Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...