Jump to content
  • entries
    345
  • comments
    4,878
  • views
    461,208

Gdy cię, skrycie, z gagatkiem zetknie los...


Qbuś

1,530 views

 Share

Wczorajszy wpis Sleeskiego (dla tych, co nie czytali: KLIK KLIK) wywował prawdziwą burzę wspomieniową u moich work buddies. Na początek należy zaznaczyć, że najmłodsi uczestnicy tych gorących dysput sentymentalni (m.in. ja) to rocznik 84. Zaczęło się więc od różnych początkowych przygód ze Sky One i Cartoon Network, potem z cudami z Polonii 1, a także z różnych niemieckojęzycznych kanałów, a i tradycyjnych TVP1 dobranocek. Zrobię więc teraz mały tour de force po animowanych sentymentach.

Zacznę od pięknego love story, historii miłości dzielnego ziemianina Kazuyi i pięknej Erici z planety Baam. Pewną poboczną rolę w serialu tym grał robot zwany Generałem Daimosem. Ale kogo obchodzą wymiatające wielkie roboty? No na pewno nie młodych chłopców.

T?sh? Daimos był chyba moją ulubioną kreskówką (wiem, wiem, że to anime, ale wtedy nie wiedziałem, więc tak zostawię) ze zitalianizowanych propozycji Polonii 1. Zresztą Polonia 1 miała bogatą ofertę pokręconych, absurdalnych i po prostu niezłych anime, które i dziś się znośnie ogląda. Byłem zrozpaczony, bo w mojej dzielnicy, dość mocno oddalonej od centrum Bydgoszczy, antena nie łapała P1 - dlatego bardzo lubiłem jeździć do kuzyna, który też zresztą lubił te kreskówy. Bo jak tu nie lubić Yattamanów, Gigiego, Tsubasy, Królestwa Kalendarza, Tygrysiej Maski czy Rycerzy Zodiaku?

Wybaczcie ten natłok jutubowy, ale dla mnie to po prostu magia. Zresztą wtedy wszyscy w zasadzie to oglądali. Największy wpływ na życie podwórkowy miał chyba Kapitan Tsubasa i jego piłkarskie umiejętności, ale i inne bajki były komentowane. O ile część może dziś trącić myszką, to humor Yattamanów i ich dziwaczne robociki walczące w każdym odcinku śmieszą do dziś. A taki Daimos w sumie nie był aż tak tragiczną wariacją na temat Romea i Julii ze sporą dozą dramatyzmu. Zresztą i Rycerze Zodiaku byli też momentami nieco 'poważniejsi'. I chyba tej ostatniej bajki żałuję najbardziej, bo rzadko było powtarzana i w zasadzie widziałem ją bardzo wyrywkowo.

Potem przyszedł czas anglojęzycznego Cartoon Network w czasach jeszcze przed Dexterem, Cow & Chicken i całą resztą. Co więc było? Był Space Ghost, był Birdman, Johny Quest (w wersji oryginalnej i The Real Adventures), The Centurions, Swat Kats i sporo innych.

CN10A.jpg

Nie żebym nie lubiał tych nowszych, ale tu wspominam to 'stare' dla mnie. Nie wiem czemu, ale bardzo dużo sympatii pozostało mi właśnie do tych - a zwłaszcza mocno zapomnianych Swat Kats, czyli kotów w odrzutowcach walczących z niemilcami w niezbyt kolorowym świecie. A jako, że Cartoon Network było w rękach Teda Turnera, który wykupił także słynne Hanna-Barbera Productions, to CN łączy się także z innymi kultowymi pozycjami - Flinstonami, Jetsonami i (przede wszystkim) Scooby Doo. Kuzyn miał duży szacun, bo miał parę odcinków Scoobiego na oryginalnym VHS. Tym razem ograniczę się z jutubowymi szaleństwami do jednego filmiku...

No po prostu przemoc! Na koniec trzeba koniecznie dorzucić jeszcze produkcje ze studia Disneya, a w zasadzie dwie dla mnie najważniejsze - Brygadę RR i Kacze Opowieści. Do dziś pamiętam odcinek przygód Chipa, Dale'a, Gadżet, Rockfora i Bzyczka, w którym Nimnul porwał wszystkie koty, żeby za ich pomocą wytwarzać energię elektryczną. Gumisie i całą resztę też lubiłem, ale to dwóch pierwszych mam największy sentyment. No i te openingi!

Nie wspomniałem tu jeszcze o Złotych Miastach, Chrabim Kaczuli czy He-Manie, ale i dla nich miejsce jest w mym sercu. Ten dzieciak, który tak napalał się na te kreskówi, nigdy we mnie nie zginie, o! No to teraz pora na Was. O czym zapomniałem? Co jest kultowe dla młodszych kreskówkomaniaków?

 Share

10 Comments


Recommended Comments

Staaaaaaary. Dzięki za tę podróż sentymentalną :D Nasze pokolenie miało najfajniejsze kreskówki ;)

EDIT: P1 owe pamiętam bardzo dobrze, tych z CN niekoniecznie wszystkie, bo "Kartona" miałem chyba trochę później. W czasach "Dexterowych" też był całkiem. I am Weasel, Cow & Chicken, Two Stupid Dogs no i oczywiście klasyki - Wacky Race i tak dalej. Ach....

Edit2: Swat Cats wygląda jakoś znajomo ^^

Link to comment

Matko Bosko Częstochosko! Daimos! Każdy odcinek to było dla mnie święto. A co do Tsubasy moim marzeniem było zostanie w przyszłości Wakabayashim Genzo. Nie udało się :/

Link to comment

Dwa ostatnie pamiętam nawet ja o.0 Szczególnie Chipa i Dale'a... o których całkiem zapomniałem. (ale już sobie przypomniałem ;) ). Z moich bardzo młodych latek pamiętam jeszcze Rysia Szmergla.

Link to comment

enki - mi też niestety nie udało się zostać Wakabayashim ;(

Tur - Owszem, czasy Dexterowe też były niczego sobie. Zwłaszcza, że wtedy zaczynałem w zasadzie rozumieć, co do mnie mówią z ekranu :P

Link to comment

Pupa tam dyskryminacja - jedyne wspomnienie o roczniku dotyczyło tego, że w pracy dyskutowałem z osobami w takim wieku. A ta same bajki oglądały też i moje siostry (rocznik 86 i 89), więc no discrimination. Inna sprawa, że one wolały Sally Czarodziejkę :P

Link to comment

Tak sobie przeglądam Twoje stare wpisy i muszę podziękować za "odblokowanie" wspomnienia o swat cats. Jakoś zupełnie o nich zapomniałem.

CN bardzo miło wspominam. Nauczyłem się angielskiego dzieki niemu :)

Link to comment

Do usług. Pisanie takich wpisów ma ten plus, że i u mnie parę rzeczy się przeważnie odblokowuje. A to kumpel coś przypomni, ale w jakimś jutubowym zestawieniu coś mignie. Ja angielskiego też dużo podłapałem z CN.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...