Jump to content
  • entries
    64
  • comments
    493
  • views
    59,334

Najlepsze trailery


Pat5

699 views

 Share

Trailer, czyli zapowiedź bądź zwiastun ma za zadanie przyciągnąć uwagę widza. Może być growy, filmowy, czy reklamujący nowe zabawki w sex-shopie. Mimo chrapki większej części forumowiczów, dziś zajmiemy się tymi pierwszymi.

Dobry trailer przyciąga oglądającego do ekranu monitora już od pierwszych chwil. Zaciekawia nawet tego, który miał zamiar obejść szerokim łukiem przestawianą grę. Po jego obejrzeniu sutki widza świdrują z wrażenia, a nieustająca chęć zdobycia owej gry nie da mu spokoju, póki pudełko z krążkiem nie dołączy do jego kolekcji. Niewiele twórców w tak zgrabny sposób łączy czynniki odpowiedzialne za świetność traileru. Zalicza się do tego z pewnością klimat, dobrze dopasowana do wcześniejszego czynniku muzyka, grafika, akcja, epickość i to coś, co powoduje, że będziemy chcieli oglądać go jeszcze raz, a nawet udać się do sklepu z grami, bądź niecierpliwie czekać na jej premierę.

Oprawa graficzna jaka panuje w trailerach często jest zmieniana (na lepsze, rzecz jasna), podwyższając szczegółowość postaci, animacji, tekstur, a niekiedy to, co ujrzymy w tego typu filmikach mało ma wspólnego z grą, którą przedstawia. Szata graficzna jest często o niebo lepsza, przedstawione sytuacje bardziej emocjonujące, posiadające więcej akcji i realizmu. Zresztą nie ma w tym nic dziwnego - trailer to pewnego rodzaju reklama, lepsza lub gorsza, a jej atrakcyjność zależy od sukcesu. Dziś przyjrzymy się piątce świetnych filmików, które pozytywnie zaskoczyły mnie pod wieloma względami.

5. Mass Effect 2 - "Parszywa dwunastka"

Trzeba przyznać, że najbardziej wyróżniającym się aspektem w tym trailerze Mass Effect'a 2 jest grafika - piękna, cudowna, niepowtarzalna. Rzecz jasna takowej w grze nie zobaczymy, jednak zadziwiająco dużo wspólnego ma ten filmik z grą, a twórcy ciekawie i zgrabnie połączyli kluczowe elementy gry z akcją i dokonali własnej, nieco innej niż w ME2, interpretacji przedstawionych miejsc w filmie.

Warto wspomnieć, że Pat katował siebie (i mnie...) tym trailerem przez kilka dni. O ile na mnie takiego wrażenia nie zrobił, to podobnie, jak Pat grę kupiłem. Fakt, jest rozmach, ale jak dla mnie daleko trailerowi do nazwania go najlepszym.- Knockers

4. World of Warcraft: Wrath of the Lich King

I dla Blizzarda miejsce się należy. Owy trailer nie powala, jednak ładna grafika urzeka, a filmy od tego wydawcy mają swój styl, który może się podobać.

Bo Blizzard, to w końcu eksperci w tych klockach. Takie intro Warcrafta 3 wciąż powala, a co ciekawe Warcrafta 2- nie odstrasza- Knockers

3. Dragon Age: Początek - "Święte Prochy"

Zgadnijcie co urzeka tutaj - grafika! Stwierdzenie nie lada oryginalne, jednak prawdziwe. Owy wpis nie jest jednak po to, by sprawdzać ile trailer ma wspólnego z grą (bo tutaj niewiele), a po to, by go ocenić. Wielki atutem przedstawionego poniżej filmiku jest w dużej mierze akcja - od pokazania rozgrywki wszystkich klas na przeciwnikach mało wymagających, po walkę ze smokiem. Z pewnością zachęca do kupna gry - dobra robota, BioWare.

2. Star Wars: The Old Republic - "Jedi vs Sith"

Zaprezentowany na zeszłorocznych targach E3, trailer gry Star Wars: TOR rozkochał w sobie wielu graczy - nie bez powodu. Ponoć został nagrodzony tytułem najlepszego trailera roku. Ładna szata graficzna, akcja, akcja i akcja, przy której przyrodzenie oglądającego aż świdruje z wrażenia. Dobrze opowiedziana historia zawarta w tych niecałych czterech minutach. Nie wiem, co jeszcze mógłbym tutaj zachwalać, jednak owy filmik ma w sobie to "coś", co nie pozwoli przejść obok gry obojętnie, a sam trailer będzie chciało się obejrzeć jeszcze raz.

1. Mass Effect 2 - Launch Trailer

Ani trochę nie omieszkam się zasugerować, że to najlepszy trailer, jaki kiedy kolwiek mogłem zobaczyć. Najlepszy pod wieloma względami. Epickość jest tu wypchana po brzegi, a do owego filmiku wybrano same najbardziej epickie momenty gry, które po złożeniu w jedną, integralną całość dają niesamowite efekty. Po drugie, wspaniała, symfoniczna MUZYKA. Zespół "Two Steps From Hell" ostatnio dość sławny szczególnie wśród graczy, stworzył wiele niesamowitych kawałków, lecz to, co usłyszymy w premierowej zapowiedzi ME2, to po prostu fenomen. Dodatkowo zaprezentowana muzyka idealnie komponuje się z tym, co nasze oczyma ujrzą na ekranie, a niektóre elementy idealnie pod dany moment dopasowane. On chwyta za serce i nie puści dopóki, dopóty gra nie dołączy do naszej kolekcji. Dodatkowo świetny klimat, który nie ma zniżki formy przez całe te dwie minuty. Wszystko to daje efekt niesamowity i nieosiągalny przez inne filmy reklamujące gry. I jeszcze to "coś", co nawet, gdy ową grę już posiadasz, nie pozwala od niego odejść - launch trailer Mass Effect'a 2 oglądałem już kilkadziesiąt razy, i ani mi myśl do głowy nie przyszło, by mogłoby mi się to znudzić. Po niedługim przeszukaniu internetu doszedłem do wniosku, że nie tylko mnie. Oto i jest, arcydzieło w wykonaniu mistrza (BioWare):

Druga część tej zapierającej dech w piersiach serii wpisów być może powstanie, bo jest jeszcze wiele, ciekawych i godnych uwagi trailerów. Tymczasem możecie składać swoje propozycje w komentarzach, a może do moich faworytów dojdą jeszcze inni. Słowem na zakończenie - czy to przypadek, że większość najbardziej docenianych trailerów pochodzi właśnie od studia BioWare..?

Szkoda, że właściwie same cRPG nam tu Pacie zaserwowałeś, ale widać miałeś w tym swoje racje. Ja oczywiście dodałbym wiele od siebie w kwestii doboru ;) Gry to fascynująca sprawa, naprawdę. Same trailery często stają się dziełami. Trudno powiedzieć, która firma przoduje w kwestii tworzenia i montowania trailerów. "Słowem na zakończenie - czy to przypadek, że większość najbardziej docenianych trailerów pochodzi właśnie od studia BioWare..?" Sączę raczej, że najbardziej docenianych przez Pata. Pozdrawiam- Knockers.

 Share

14 Comments


Recommended Comments

Moim zdaniem Knockers twoje pytanie odnośnie tego, dlaczego BioWare króluje w tym rankingu, jest nie na miejscu. Dlaczego? Oczywiście, pytanie jak pytanie, ale trzeba przyznać, że BW jest w tym po prostu mistrzem, choć można by się o to kłócić z Blizzardem. Na pewno kolejny ruch Blizzarda to Cataclysm i jego Launch Trailer (ciekawy jestem jak to rozegrają, bo ten z WotLK nawet wzruszał troszku). Ale BioWare to mistrzowie trailerów, jak i zresztą RPG.

Link to comment

Odpowiedź do Knockersa, by nie śmiecić już w samym wpisie.

Warto wspomnieć, że Pat katował siebie (i mnie...) tym trailerem przez kilka dni.

Tu się pomyliłeś, bo Ciebie i mnie katowałem launch trailerem ME2, czyli tym, który w moim rankingu zajął pierwsze miejsce. ;) Zresztą, ja zachwycam się nim do dziś...

Szkoda, że właściwie same cRPG nam tu Pacie zaserwowałeś

Miejsce czwarte i drugie, to MMO, więc stosunek tegoż gatunku do cRPG wynosi 2:3 :)

Trudno powiedzieć, która firma przoduje w kwestii tworzenia i montowania trailerów.

Wg mnie łatwo. Ową kwestię jasno podkreśliłem w moim wpisie, a potwierdził ją pan wyżej.

Link to comment

PAT muszę to powiedzieć wprost.

Dając drugie miejsce SW:TOR no po prostu, zaskoczyłeś mnie, myślałem że w Polsce są tacy, którzy uważają SW:TOR za kolejną marną szansę pobicia WoWa na łopatki a tu proszę. :)

Link to comment

Z pierwszymi trzema zgadzam się całkowicie. Szczególnie z trailerami ME2 oraz SW:TOR - są fantastyczne. W następnym zestawieniu mógłbyś uwzględnić również trailer Heavy Rain - klimatyczny z dobrą muzyką. Polecam.

Link to comment
PAT- MMORPG

Mimo to, ten gatunek ma daleko do zwykłych erpegów.

To nie przypadek, że gry BW mają tak dobre trailery ... ICH WYDAWCĄ JEST EA !

Nie sądzę, by elektronicy mieli jaki kolwiek wpływ na jakość trailerów gier od BioWare'u, choć kto wie..

Dając drugie miejsce SW:TOR no po prostu, zaskoczyłeś mnie, myślałem że w Polsce są tacy, którzy uważają SW:TOR za kolejną marną szansę pobicia WoWa na łopatki a tu proszę. :)

Ten wpis ma za zadanie ocenę trailerów, nie reklamowanej gry. Jednak mimo to, przyznam szczerze - pokładam w owej grze ogromne nadzieje, bo może to być pierwsze MMO, które przypadnie mi do gustu. WoWa nie trawię. ;)

Link to comment

@ vinci65 - zażegnaj głupotę, a pogadamy. Na rozmowę na poziomie opanowanego przez hormony nastolatka nie mam ochoty, szczególnie dzisiaj.

@ Blik - em, wydaje Ci się.

IMO jest to lista subiektywna, a po oddaniu jakże soczystej oceny wpisu, mam nadzieję, że go przeczytałeś. W przedostatnim zdaniu prosiłem o składanie swoich propozycji, więc jeżeli znasz lepsze - podziel się.

Link to comment

Drogi Pacie. Kiedyś poprosiłeś mnie o skomentowanie twoich wypocin. Jak już pewnie wiesz (albo i nie), czasami lubię pobawić się w krytyka. Nie licz na to, że będę łagodna :) Powiem tak, miło mi się z tobą rozmawia, ale denerwujesz mnie swoją przemądrzałością na temat gramatyki (i nie tylko). Tak więc mam czelność zapytać się Ciebie, drogi Pacie, skąd wzięło się w twoim słowniku wyrażenie "trailer growy"? Tak, tak, wiem, że nie na temat, ale sam to na mnie wymusiłeś dzisiejszym zachowaniem :) Pozdrawiam i życzę weny w najbliższej nocce, bo oczekuję na takową :)

Link to comment

@ Toffi:

czasami lubię pobawić się w krytyka. Nie licz na to, że będę łagodna (...) miło mi się z tobą rozmawia, ale denerwujesz mnie swoją przemądrzałością na temat gramatyki (i nie tylko)

Krytyk oceniający człowieka? Pierwsze słyszę...

Przemądrzałością? Zwracanie uwagi na przecinek, który całkowicie odmienia sens zdania, to przemądrzałość?

skąd wzięło się w twoim słowniku wyrażenie "trailer growy"?

Skąd? Hmm, pomyślmy.. Z języka polskiego? Tak, wiem, że toć to trudne, jednakże zawsze lepiej jest się wcześniej upewnić - KLIK!

Tak, tak, wiem, że nie na temat

Sęk w tym, że właśnie na temat, bo cały komentarz mówi właśnie o tym.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...