Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość OB@R

Linux - ogólnie

Polecane posty

Poszukuje programu dzieki ktoremu bede mogl nagrac do jakiegokolwiek formatu [avi, mpg, nawet moze to byc gif :P] 'film' co sie dzieje na moim ekranie.

niby w googlu znalazlem jeden taki nadajacy sie program o nazwie 'xvidcap' ale nie moge go uruchomic przez brak biblioteki libpng.so.2 ktorej nie mam w repo a jedyne znalezione w sieci sa chyba na woodiego jeszcze i przy probie zainstalowania ich tworza sie kolejne zaleznosci, jak doszedlem do 5 wezla zaleznosci wglab to sobie odpuscilem bo by wyszlo na to ze obok mojego etcha mialbym woodiego postawionego dzieki zaleznoscia dla jednego programu...

a wszystko inne co znajduje w sieci to cos jak Ksnapshot - czyli 1 obrazek only...

znacie jakis soft ktory mi sie moze przydac czy mam probowac emulacji np frapsa ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuje programu dzieki ktoremu bede mogl nagrac do jakiegokolwiek formatu [avi, mpg, nawet moze to byc gif :P] 'film' co sie dzieje na moim ekranie.

niby w googlu znalazlem jeden taki nadajacy sie program o nazwie 'xvidcap' ale nie moge go uruchomic przez brak biblioteki libpng.so.2 ktorej nie mam w repo a jedyne znalezione w sieci sa chyba na woodiego jeszcze i przy probie zainstalowania ich tworza sie kolejne zaleznosci, jak doszedlem do 5 wezla zaleznosci wglab to sobie odpuscilem bo by wyszlo na to ze obok mojego etcha mialbym woodiego postawionego dzieki zaleznoscia dla jednego programu...

a wszystko inne co znajduje w sieci to cos jak Ksnapshot - czyli 1 obrazek only...

znacie jakis soft ktory mi sie moze przydac czy mam probowac emulacji np frapsa ?

Miałem podobny problem, niestety nie udało mi się zgrać obrazu z ekranu. Poszedłem więc na łatwiznę i zainstalowałem pod windowsem vmware , a pod nim mandrivie. Potem tylko zgrywałem wszystko za pomocą hypersnapa:) Wiem, ze nie takiej odpowiedzi oczekiwałeś, ale sposób jest łatwy i przyjemny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

messiahone - zainstalowalem na wine`ie pare roznych programow do nagrywania, ale wyszlo na to ze obraz sie tnie, i ogolnie komp nie jest w stanie uciagnac tego co chce nagrac + nagrywanie jednoczesnie. a szkoda bo fajna rzecz miala byc calkiem :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze zrezygnuj z rozwiazan programowych i podlacz kompa do nagrywarki DVD.

Nigdy czegos takiego nie robilem, ale mogloby sie udac. W koncu sygnal VGA i S-Video sa chyba podawane zawsze, nie zaleznie od impedancji wyjsc. Chyba.

Plusy:

- calkowita niezaleznosc od systemu

- brak obciazen dla kompa

- jakosc nagrania ;)

- jak masz chinche to nawet z dzwiekiem mozesz nagrac

Wady:

- trza takiego cosia miec w domciu

- trza dotachac do kompa

- zrobic sobie burdel na biurku

- wykombinowac dodatkowe gniazdko sieciowe

- nasluchac sie wnerwionej rodzinki, ze im film przerywasz ;)

- itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

Potrzebny mi jest knoppix wersja 4 po polsku.

Jednak to co wypluwa przeglądarka znajduje się na zagranicznych stronach i nie wiem które jest po naszemu .

Ściągnąłem już jedną taką wersję i okazała się germańska.

Przydał by się też debian , ale nie wiem czy da się go zainstalować na dysku zawierającym już dane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moge odtworzyć MPEG wartwa 3 (mp3) mimo faktu iż moje karta dźwiękowa wspierana jest przez aRTS i ALSA. Nieudaje się to w dowolnym odtwarzaczu jakie mam. Proszę o sugestie ewentualnych przyczyn i porady jak je naprawić.

P.S.: Real One Player nie działa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomi - włącz sobie jakis odtwarzacz lepszy [ja uzywam AmaroKa na codzien] i sprawdz w nim przez jaki silnik odtwarzasz [u mnie gstreamer] i czy on ma swoje kodeki [w moim wypadku są to paczki gstreamer-0.8 [moze byc 0.10] - XXX codecs

gdzie jako XXX codecs jest albo nazwa kodeka np mp3 lub np 'good codecs' 'bad codecs' [nazwy mp3 etc są w 0.8 a 'good' 'bad' w 0.10 i są to paczki kodeków zaleznie od stopnia stabilności zawartości paczki.

ewentualnie w szukajce synaptica wpisz sobie 'mp3 codec' i powinno cos znalezc, jak nie to 'audio codec' i będzie lepiej :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio po serii bojów uruchomiłem wreszcie serwer w sieci lokalnej

Debian 3.1 + Apache2 + PHP5 + MySQL 4. Całość prawie do maksimum starałem się instalować ze źródeł i konfigurować samemu. W systemie jest jeszcze mc, samba, ssh, kilka kompilatorów i biblioteki potrzebne do działania całości. Nic więcej :)

Rzecz w tym, że moja wiedza o linuxach jest strasznie wybiurcza i utknąłem :P

Serwer działa, bardzo dobrze ale mam trzy problemy:

Pierwszy to dodanie Apache i MySQL do Boot-Startu. Znalazłem trochę informacji na forach, wiem gdzie mam stworzyć pliki i tu się pojawiają schody. Jakie pliki? Nie mam pojęcia jak ta zrobić :/

Drugi problem, to zabezpieczenia SSH i Samby przed logowaniem z innych adresów niż 2 konkretne będące adresami dwóch komputerów w sieci lokalnej. Co do Samby, widziałem taki wpis w manualach ale za chiny ludowe nie mogę go znów zlaleźć. Natomiast co do SSH nie mam bladego pojęcia, obok MC to jedyna rzecz instalowana z pakietu.

Trzeci problem, może ja nie jestem zbyt bystry, ale czy Apache2 ma moduł ftp? :P w sensie logowania i możliwości zdalnego wgrywania plików.

I na koniec, jaki serwer ftp polecacie? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moduł ftp do apache2 - z tego co wiem to nie ma, ale jest fajny serwerek ftp: 'ftpd' się nazywa [ale odkrywcza nazwa ;-)]

ale jeśli chcesz wrzucać pliki ze strony www to wystarczy wrzucić odpowiedni skrypcik w php na ten serwer i będziesz miał z głowy sprawę. chyba nawet jest odpowiedni skrypt w apcie

ale mam głupie pytanie: skoro to serwer w sieci lokalnej to raczej za dużego obciążenia miał nie będzie, a i o bezpieczeństwo można nie dbać tak jak instytucje publiczne, więc czemu nie wrzuciłeś po prostu tego aptem z paczek zamiast kompilować wszystko ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiki-yu ---> nawet nie zauważyłem że ftpd to również serwer :P mam to nawet już u siebie teraz tylko parę chwil czasu na zabawę w kompilację ale w tej chwili tego tak bardzo nie potrzebuje :)

A co do samego serwera, w tej chwili jest w sieci lokalnej tylko do testów, ale w ciągu jakiegoś miesiąca, dostanę nowe łącze (DSL-TP 4Mbit) i wtedy serwer dostanie zewnętrzne IP przeniosę na niego forum i stronkę którymi administruje dla grupy znajomych.

W tej chwili główne pliki serwera aktualizuje przez sambę i tak to zostanie, natomiast serwer ftp potrzebny mi będzie głównie do dostępu dla zdalnych użytkowników (łącznie trzech :P ). Nawet w mojej sieci lokalnej potrzebne jest trochę zabezpieczeń :)

wies.niak ---> te linki, wielkie dzięki :) nie pomyślałem nawet o tym by część ograniczeń zrobić na iptables, żeby było śmiesznie to obecna konfiguracja iptables już blokuje połączenia z zewnątrz (tylko ograniczenia z poziomu sieci lokalnej zostały do ustawienia). A co do samby, to niestety te ustawienia :( Ale... w konfiguracji do ssh są podobne ustawienia i z tym już sobie poradzę.

A system kompiluje od zera zamiast instalować z paczek ponieważ potrzebuje takiej wiedzy, w najbliższym czasie będę zajmować znacznie większym serwerem jako temat pracy dyplomowej. :) (chociaż osobiście nie do końca to sobie wyobrażam :P )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko / większość nazw z końcową literką "d" oznacza serwer (od daemon) :).

co do ftp, to kiedyś konfigurowałem wsftpd i był całkiem fajny. stare dobre czasy:)

skoro taki serwerek stawiasz, to dorzuciłbym jeszcze postfix'a (smtp).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postfix i wszelkie inne usługi pocztowe akurat odpadają, co prawda fajna sprawa, ale mi to jest całkowicie niepotrzebne.

Przeczytałem jeszcze raz swojego poprzedniego posta i nie do końca go rozumiem :P ale to chyba wpływ późnej godziny ;)

Za to cały czas mam problem z boot-startem :/ mam problem z stworzeniem właściwego skryptu, niby wszystko jest ok ale nie startuje.

Nadal szukam po innych forach i www ale... to co znajduje jest dla mnie trochę niezrozumiałe :P

heh przynajmniej czegoś się znów uczę xD

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuje programu dzieki ktoremu bede mogl nagrac do jakiegokolwiek formatu [avi, mpg, nawet moze to byc gif :P] 'film' co sie dzieje na moim ekranie.

Nie dam sobie ręki uciąć czy program, który polecam działa pod Linuksem (ja go używałem pod Windą), ale to opensource więc może jest wersja pod Linuksa :)

Program nazywa się CamStudio. Daje możlwość zapisania tego co się dzieje na pulpicie do pliku .avi lub .swf.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, faktycznie mój błąd nie napisałem co teraz robie :P

Na chwilę obecną sytuacja wygląda tak:

Znalazłem domyślne skrypty z katalogu init.d dla Apache i MySQL najpierw zająłem się tym od Apache. Okazał się niestety wersją dla najnowszej fedory

i niestety za dużo zmian trzeba by wprowadzać dla Debiania, poszukałem dalej i znalazłem inne rozwiązanie i ... działa :D .

A zrobiłem to tak: (ścieżki dla domyśnie zainstalowanego apache2 na debianie)

cp /usr/local/apache2/bin/apachectl /etc/init.d/apachectl

ln /etc/init.d/apachectl /etc/rc2.d/S85apachectl

ln /etc/init.d/apachectl /etc/rc3.d/S85apachectl

ln /etc/init.d/apachectl /etc/rc4.d/S85apachectl

ln /etc/init.d/apachectl /etc/rc5.d/S85apachectl

ln /etc/init.d/apachectl /etc/rc0.d/K15apachectl

ln /etc/init.d/apachectl /etc/rc1.d/K15apachectl

ln /etc/init.d/apachectl /etc/rc6.d/K15apachectl

W doc do apache napisali podobnie tylko, że tego na początku nie zrozumiałem :P. Najważniejsze, że Apache zachowuje się przy tym sposobie jak każdy grzeczny daemon i grzecznie reaguje na polecenia systemu :)

Druga sprawa to MySQL, tu rozwiązaniem pozostaje skrypt tylko mam co doniego poważne wątpliwości (innego nie znalazłem :? ) Oto skrypt:

#!/bin/sh

# Copyright Abandoned 1996 TCX DataKonsult AB & Monty Program KB & Detron HB

# This file is public domain and comes with NO WARRANTY of any kind



# Mysql daemon start/stop script.



# Usually this is put in /etc/init.d (at least on machines SYSV R4

# based systems) and linked to /etc/rc3.d/S99mysql. When this is done

# the mysql server will be started when the machine is started.



# Comments to support chkconfig on RedHat Linux

# chkconfig: 2345 90 90

# description: A very fast and reliable SQL database engine.



PATH=/sbin:/usr/sbin:/bin:/usr/bin:/usr/local/bin

basedir=/

bindir=/usr/bin

datadir=/usr/local/mysql

pid_file=/usr/local/mysql/mysqld.pid

mysql_daemon_user=mysql # Run mysqld as this user.

export PATH



mode=$1



if test -w / # determine if we should look at the root config file

then # or user config file

conf=/etc/my.cnf

else

conf=$HOME/.my.cnf # Using the users config file

fi



# The following code tries to get the variables safe_mysqld needs from the

# config file. This isn't perfect as this ignores groups, but it should

# work as the options doesn't conflict with anything else.



if test -f "$conf" # Extract those fields we need from config file.

then

if grep "^datadir" $conf >/dev/null

then

datadir=`grep "^datadir" $conf | cut -f 2 -d= | tr -d ' '`

fi

if grep "^user" $conf >/dev/null

then

mysql_daemon_user=`grep "^user" $conf | cut -f 2 -d= | tr -d ' '`

fi

if grep "^pid-file" $conf >/dev/null

then

pid_file=`grep "^pid-file" $conf | cut -f 2 -d= | tr -d ' '`

else

if test -d "$datadir"

then

pid_file=$datadir/`hostname`.pid

fi

fi

if grep "^basedir" $conf >/dev/null

then

basedir=`grep "^basedir" $conf | cut -f 2 -d= | tr -d ' '`

bindir=$basedir/bin

fi

if grep "^bindir" $conf >/dev/null

then

bindir=`grep "^bindir" $conf | cut -f 2 -d=| tr -d ' '`

fi

fi





# Safeguard (relative paths, core dumps..)

cd $basedir



case "$mode" in

'start')

# Start daemon



if test -x $bindir/safe_mysqld

then

# Give extra arguments to mysqld with the my.cnf file. This script may

# be overwritten at next upgrade.

$bindir/safe_mysqld --user=$mysql_daemon_user --pid-file=$pid_file --datadir=$datadir --log-update=/var/lib/mysql/mysql.log &

else

echo "Can't execute $bindir/safe_mysqld"

fi

;;



'stop')

# Stop daemon. We use a signal here to avoid having to know the

# root password.

if test -f "$pid_file"

then

mysqld_pid=`cat $pid_file`

echo "Killing mysqld with pid $mysqld_pid"

kill $mysqld_pid

# mysqld should remove the pid_file when it exits.

else

echo "No mysqld pid file found. Looked for $pid_file."

fi

;;



*)

# usage

echo "usage: $0 start|stop"

exit 1

;;

esac

Mam zastrzeżenia do:

pid_file=/usr/local/mysql/mysqld.pid <--- nie mam takiego pliku

oraz

if test -x $bindir/safe_mysqld <-- ten plik, u mnie nazywa się mysqld_safe

Dodatkowo, na początku skryptu zmieniłem już ścieżki dostępu z /var/lib/mysql na /usr/local/mysql a w wersji którą próbowałem uruchomić również safe_mysqld na mysqld_safe i po pierwszym nieudanym starcie jeszcze mysqld.pid na mysqld ...

Plik jest ustawiony jako wykonywalny, zlinkowany na odpowiednich runlevels ale mysql się nie uruchamia :(

Wersja MySQL to 4.1. Podejrzana jest dla mnie data w nagłówku Może nie mieć znaczenia ale...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak z resztą, ale u mnie ten .pid od mysql`a jest w

/var/run/mysqld/mysqld.pid

ale jak już pisałem korzystam z wersji z apt`a [ten sql służy i tak tylko do testowania stron przed wysłaniem ich na serwer zewnętrzny]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

haha... ale ja jestem głupi :P mysqld.pid pojawia się dopiero po uruchomieniu serwera. Dlatego podczas testu skryptu nie mogłem znaleźć pliku bo MySLQL było nieczynne.

Użyłem następującego skryptu:

#!/bin/sh



mode=$1



cd /



case "$mode" in



'start')

if test -x /usr/local/mysql/bin/mysqld_safe



then

/usr/local/mysql/bin/mysqld_safe --user=mysql &

else

echo "Can't execute /usr/local/mysql/bin/safe_mysqld"

fi

;;



'stop')

if test -f "/usr/local/mysql/mysqld.pid"

then

echo "Killing mysqld with mysqld.pid"

kill /usr/local/mysql/mysqld.pid

wait_for_pid removed

else

echo "No mysqld pid file found."

fi

;;



*)

echo "usage: $0 start|stop"

exit 1

;;

esac

Oraz zlinkowałem na runlevel 2,3,4,5 S90 i 0,1,6 K90 według info które pierwotnie dotyczyło RetHata :P Startuje i się zamyka więc jest dobrze :)

Nadal mam tylko problem z sambą, skończy się pewnie na tym, że zablokuje ją częściowo przy pomocy iptables.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linuks SUCK

Niby taki wspaniały system a nie działa .

Kilka razy próbowałem odpalić na moim sprzęcie linuksa ale nie da rady.

UJstrojstwo się po prosty zacina w momencie :

Autoconfiguration

Done

_

Zwis. Nie wiem co może być tego przyczyną ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może nie system ustrojstwo, a użytkownik niekompatybilny z systemem? :>

jeśli oczekujesz realnej pomocy, a nie tylko chcesz się wyżalić, to podziel się informacjami jaka to dystrybucja, jaki masz sprzęt, jak masz podzielony dysk i jaki masz już na nim system / systemy.

dawno nie korzystałem z linuksa, więc powiedz mi, czy wiesza się w trakcie instalacji, czy już po zainstalowaniu, przy próbie bootowania systemu.

obserwuj też wszystkie informacje wyświetlane podczas ładowania sterowników, czasem bo tym można wykryć czy coś jest nie tak, jeśli pojawi się jakiś błąd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustrojstwo się po prosty zacina w momencie :

Autoconfiguration

Done

_

Zwis.

To knoppix z płytki odpalany .

Mój dysk to 2 partycje c i d (ODKRYWCZE :D) PO 20GB system Win XP.

Dystrybucja : próbowałem na 4.0 i 3.8 i wszystkie maja w tym samym momencie zaciach

Autoconfiguration ( tu taki zielony pasek jest )

Done

_

Zwis.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpal knoppixa w trybie konsolowym. przy bootowaniu jest opcja. bodaj trzeba wpisać "knoppix 2". najpewniej x'y się nie włączają

zobacz też czy dasz radę przejść na inną konsolę alt+ctrl+Fx (x z zakresu 1-6)

nie podałeś jaki masz sprzęt... to jest ważne. jaki monitor.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Knoppix jest kochany :) Sam sie wlacza.

A zblizajaca sie 5 poprostu mniam ;) Nie moge sie doczekac, zeby dorwac source'y i poczytac co nieco o NTFS'ie. Niestety zblizajaca sie sesja skutecznie mi to uniemozliwi, przez caly czerwiec :(

A tak serio, to potrzebuje rady. Mam LCD'ka. Rozdzialka 1280x1024x32 z 60 Hz. Jak zmusic Knoppixa do pracy w takich ustawieniach :?: Standardowo sa dostepne tylko 640x480, 800x600, 1024x768. Oczywiscie system jest zainstalowany na dysku, wiec wszelkie modyfikacje sa mozliwe :)

RedWolf >> moze masz za nowy sprzet i system nie potrafi go obsluzyc, ew. cos uszkodzone/zle zainstalowane/zle skonfigurowane.

2 czerwca bedzie premiera Knoppixa 5.0 moze on rozwiaze problem.

Nie wiem, sam wciaz stawiam pierwsze kroki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...