Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Lord Nargogh

Pomoc Szkolna - przedmioty humanistyczne

Polecane posty

Heh... to znowu ja... i znów mam problem. Bibliografię zrobiłem (dzięki Iskier raz jeszcze), ramowy plan wypowiedzi prawie gotowy. No właśnie- prawie. Tamuje mi go Wiedźmin, a konkretnie opowiadania, które wybrałem jako przykłady do omawiania mojego tematu: "Średniowiecze źródłem motywów i wątków dla literatury fantasy. Rozwiń temat ilustrując go odpowiednimi przykładami." Chciałbym się dowiedzieć, jakie toposy/motywy/wątki zostały zaczerpnięte przez Sapkowskiego ze średniowiecza, głównie chodzi mi o toposy i motywy. Jak na razie mam cuś takiego jak: deheroizację- przeciwna do używanej nierzadko w średniowieczu heroizacji, heraldykę (trzy gryfy w tarczy... ;) ) i... no właśnie nie wiem co dalej. Najgorsze jest to, że trzeba to poprzeć "badaniami", czyli odpowiednimi artykułami na ten temat, ale te postaram się znaleźć sam (chyba, że ktoś już coś, gdzieś- wypożyczenie archiwalnych numerów czasopism nie jest dla mnie problemem- o tym czytał i mógłby mi polecić- nie pogardzę). Hmmm... z Tolkienem nie było takiego problemu... :)

PS: Bardzo prosiłbym o odpowiedź... trafną oczywiście ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedną z cech średniowiecznego rycerza była ochrona i szacunek dla kobiet.

Tak. To zdecydowanie mi się przyda, dzięki. Przy okazji wspomnianego rycerstwa przypomniałem sobie, że istniało cuś takiego jak wiedźmiński kodeks --> prawo niespodzianki --> przeznaczenie... To też da radę jakoś wykorzystać... Tylko teraz znaleźć jakieś artykuły odnośnie tego wszystkiego. Gdyby ktoś miał jakieś linki do artykułów o powyższym pod ręką, to ułatwiłoby mi znacznie pracę. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o znajomość Sapkowskiego przez moją osobę: czytałem tylko opowiadania :) I to dość dawno (jakieś 2-3 lata temu we wakacje), więc będę musiał je sobie jeszcze przypomnieć... Sagi nie tknąłem, ale mam zamiar nadrobić zaległości... A kodeks, to tylko jakieś moje mgliste skojarzenia, dla tego się pytam o wszystko. BTW: twoja odpowiedź też się w jakimś stopniu przyda ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prośbę Pewnej Niewiasty poszukuję reklamy, do której odnieść można by się w ramach tematu (z pamięci) Żerowanie kultury niskiej na kulturze wysokiej, wpadłem na pomysł by o takową zapytać FA-owiczów, nic błyskotliwego i oczywistego nie przychodzi mi na myśl, jakieś propozycje? (Jeśli prośba ta wykracza poza zakres pomocy i zaczyna krążyć w okolicy kaprawego rozboju intelektualnego, proszę o wybaczenie i ewaporację postu :D)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio na woku oglądaliśmy ,,Siódmą pieczęć" Begrmanna, nauczycielka uczyła nas jak "czytać i interpretować" film, pokazywała nam dwuznaczność niektórych scen itp.

Mój problem polega na tym, że film dopiero będe mógł obejrzeć jutro, dlatego proszę Was o jakieś spostrzeżenia dotyczące filmu, omówienie co ciekawszych scen.

Problem rozwiązany

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich .

Chciałbym was prosić o pomoc w pracy domowej z polskiego. Muszę napisać rozprawkę do lektury H.Sienikiewicza "Latarnik" .

Temat jest taki : "Może lepiej , żeby tej książki nikt nie wysłał?" ( chodzi tu o "Pana Tadeusza" , którego Skawiński dostał z dostawą zaopatrzenia).

Nie chodzi mi o to abyście pomogli mi pisać pracę , ale tylko o to abyście powiedzieli mi po 3 argumenty za i przeciw. Bardzo proszę . Jakoś nic mi nie przychodzi do głowy . Potrzebuję tej rozprawki na jutro .

Proszę o szybką pomoc.PZDR.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomocyyy!!!

Na poniedziałek mam napisać 2 stony na temat "Na podstawie książki ?Dywizjon 303? oceń co decydowało, wg Arkadego Fiedlera, o sukcesie polskich pilotów podczas walk w Bitwie o Anglię." Normalnie nie wiem ocb. :sad: Ktoś pomorze?

A wogule, to jak można takie głupie lektury dawać? :wallbash:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś pomorze?

Ależ mnie kusi... powstrzymam się jednak.

Faktycznie trudne masz to zadanie domowe. Nie jestem do końca pewien, ale po konsultacji z rodzicami doszedłem do wniosku, że musisz na podstawie Dywizjonu 303 ocenić, co zdecydowało o sukcesie polskich pilotów podczas walk w Bitwie o Anglię. Zakładam, że nie przeczytasz tej książki (ani nawet streszczenia), więc użyj tajemnej mocy, drzemiącej w wyszukiwarce zwanej Google.

I tak przy okazji: można wiedzieć, w której jesteś klasie? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak można takie głupie lektury dawać?

Dywizjon jest bardzo ciekawą lekturą. Jest to jedyna lektura, którą czytałem z fascynacją i zainteresowaniem :)

A wnioskując po lekturze jest to pewnie 2 lub 3 klasa gimnazjum :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Mam problem ze swoim tematem maturalnym: Różne oblicza bohaterów literatury fantastycznej. Przedstaw na wybranych przykładach. I nie wiem co rozumieć przez ten temat. Czy to, że mam przedstawić różnych bohaterów czyli opisać ich, w jakim momencie książki ich poznajemy. Czy pokazać ich postawę odnośnie jakiegoś problemu. Czy porównać np. Elfa z jednej książki do Elfa z drugiej książki.

Proszę o pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to książka dla chłopaków. Jak latają i strzelają to lubicie. Ja wole takie ksiązki jak Kwiat Kalafiora, kture opowiadają o życiu a nie o jakiś pilotach. A chodze do szóstej klasy i musze coś otych pilotach napisać a nie wiem co. Help!!!!!

ZBANUJCIE JĄ BŁAGAM!

A ja mam teraz lekturę "Romeo i Julia", całkiem fajne czyta się lepiej niż Tadzia :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Johnny & Kochamkogoś tam: :wallbash: :wallbash:

KillerBee: uważam {podkreślam uważam}, że chodzi o to by ukazać bohaterów z różnych stron. Np. zetknąć Tolkienowskie elfy z tymi Sapka, pokazać że Fantastyka to temat rzeka, i że jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia autora, ukazanie że mimo że prezentuje jeden gatunek, jest bardzo różna i trudno znaleźć bohaterów podobnych do siebie. To moja opinia jak interpretować temat:)

:P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam temat na pracę maturalną "Rzeczywistość II wojny światowej w literaturze i sztuce. Omów na przykładzie 2-3 dzieł literackich". Literatura podmiotu:

- T.Borowski, "Opowiadania borowskiego",

- Linke Bronisław, "Luftwaffe" obraz,

- Stawiński Jerzy, "Opowiadania powstańcze".

Może ktoś pomóc z dobraniem literatury przedmiotu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda na II Wojnie Światowej znam się jak na gotowaniu, ale spróbuję coś doradzić. Może niektóre z tych pozycji Ci się przydadzą (kolejność losowa):

  • "Literatura wobec wojny i okupacji. Studia" (red. Michał Głowiński i J. Sławiński)
  • "Polska walcząca 1939-1945" (J. Jaworska)
  • "Ucieczka z kamiennego świata. O Tadeuszu Borowskim" (T. Drewnowski)
  • "Cień wojny" (L. M. Bartelski)

Dobrze byłoby, gdybyś znalazł też sobie biografię i analizę twórczości Linkego. Mam nadzieję, że pomogłam chociaż troszkę. ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Książki Wołoszańskiego ci powinny wystarczyć. Ewentualnie polecę jeszcze książki Władysława Bartoszewskiego. I to by było na tyle.

Na poniedziałek mam napisać 2 stony na temat "Na podstawie książki ?Dywizjon 303? oceń co decydowało, wg Arkadego Fiedlera, o sukcesie polskich pilotów podczas walk w Bitwie o Anglię." Normalnie nie wiem ocb. :sad: Ktoś pomorze?

A wogule, to jak można takie głupie lektury dawać? :wallbash:

Tylko mi nie mów, że nigdy żeś nie planowała operacji lotniczej...

Jak tego można nie rozmieć? To nie jest jakiś Tom Clancy, tylko historia, a ona jest nie tylko dla facetów. Pytanie masz proste jak drut.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, proszę o pomoc z bibliografią maturalną :-) O ile z podmiotu nie mam problemu - lektury już wybrałem to - to przedmiotu sprawia mi problem. Konkretnie, chcę wpakować artykuł z Wiki o bitwie pod Grunwaldem, ale wedle TEGO [linijka o stronie WWW] mam podać autora artykułu. Ale gdzie do licha znajdę coś takiego na Wiki? Przeto pytanie: to jak i datę publikacji jeśli nie ma jak jej znaleźć można pominąć? Dzięki za szybką odpowiedź ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedy pisze artykul w przypisach i korzystam z internetu to podaje przypis strony internetowej, z ktorej korzystalem oraz date wejscia na nia. Jesli Pani od poslkiego pokrzyczy Cie za to tylko, ze korzystasz z wikipedii, a nie sprawdzi wczesniej przydatnosci materialu z niej to nie swiadczy to o Tobie, a o jej przedpotopowosci. Internet jest powszechnie uznanym przez srodowiska naukowe zrodlem i uwzgledniany jest w rozprawach dotyczacych metodologii nauki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BS - wg wszelkich standardów masz podać źródło informacji. Nie Twoim zmartwieniem jest to, że ktoś się nie podpisał. Wystarczy link do Wiki. Poza tym Wiki jest pracą zbiorową. Wprawdzie w wersji elektronicznej, ale musi być traktowana tak samo jak papierowe encyklopedie. Jakbyś przytaczał definicję z Britanniki lub encyklopedii PWN, to przecież nie musisz podawać autora hasła. Inną sprawą jest to, jak nauczyciele potraktują takie źródło informacji. Ale pod względem formalnym wystarczy sam link.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BS Hmmm... też miałem ten problem i spytałem się swojej polonistki, o dziwo nie zjechała mnie, ani nie zjadła ;) . Powiedziała, że artykuły bez podpisu autora są raczej nieeleganckie i żeby w miarę możliwości znajdować odpowiednie materiały w książkach i czasopismach. Wiadomo, że wymaga to więcej czasu i wysiłku, jednak dodatkowo plusuje się tym u komisji (ponoć). A jeżeli już bierzemy coś z neta i nie ma autora, to żeby opatrywać to zwrotem Autor anonimowy lub Anonim.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

poszukuję jakiś stronek , z których mógłbym się podszkolić do pisemnej matury z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. A może ktoś zdał taką maturę i mógłby podpowiedzieć czego się warto się nauczyć albo co warto wiedzieć. Jestem absolwentem i podwyższam swój wynik a wiedzy nigdy nie za wiele ;D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...