Skocz do zawartości
PiEcIA_17

"Helikopter w ogniu"/Black Hawk Down (2001), Ridley Scott

Polecane posty

helikopter.jpg


Helikopter w ogniu jest filmem który został nakręcony na faktach autentycznych. Jest opowieścią o historii operacji wojskowej z 3 października 1993r. którą przeprowadza grupa amerykańskich żołnierzy sił specjalnych (Delta Force, Rangersi i SOAR) na terenie stolicy Somalii - Mogadiszu. Głównym zadaniem żołnierzy elitarnych sił specjalnych jest porwanie dwóch przywódców zbuntowanego narodu Somalii. Akcja która ma trwać zaledwie 30 minut wydaje się być genialnie prosta i nie skomplikowana. Jednak coś idzie nie tak. Podczas przeprowadzanej akcji zostają zestrzelone dwa helikoptery typu "Black Hawk". Przeprowadzana akcja ratunkowa zaczyna wymykać się spod kontroli, gdyż wysłane w rejon zestrzelenia jednostki ratunkowe napotykają silny opór ze strony Somalijczyków którzy bronią swego terenu przed obcymi siłami pokojowymi. W czasie przeprowadzonej akcji zginęło osiemnastu amerykańskich żołnierzy, 73 zostało rannych, a zginęło ponad tysiąc bojowników z Somalii.

Film jak najbardziej godny polecenia koneserom filmów o tematyce wojennej. Ciekawie przedstawiono wydarzenia jakie miały tam miejsce. Dobry scenariusz którego na szczęście nie ulepszano. Doskonałe zdjęcia Sławomira Idziaka zapierają dech, a muzyki nie da się zapomnieć oraz przejmująca akcja. Polecam bo na prawdę warto

LISTA PŁAC

Reżyseria: Ridley Scott
Scenariusz: Steven Zaillian, Stephen Gaghan
Muzyka: Hans Zimmer, James Dooley
Zdjęcia: Sławomir Idziak
W rolach głównych: Eric Bana, Josh Hartnett, Tom Sizemore, Jason Isaacs, Ewan McGregor, Sam Shepard, William Fichtner, Ioan Gruffudd, Orlando Bloom
Gatunek: Dramat, Wojenny
Produkcja: USA
Czas trwania: 144 min. Edytowano przez PiEcIA_17
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie jeden z najlepszych filmów o tego typu tematyce.

Oglądałem ten film kilka razy i zawsze miałem po obejrzeniu pozytywne wrażenia.

Także jak najbardziej zgadzam się z wypowiedziami ArturMilan i PiEcIA_17.

Film jest bardzo dobry pod każdym względem przynajmniej dla mnie.

Edytowano przez Ozzi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry film. Zachęca osoby nie interesujące się tematyką wojny w XXI w z terrorystami i nielegalną władzą na wschodzie i Afryce. Dobry scenariusz i świetna gra aktorów potęgują wrażenia widza oglądającego Helikopter w ogniu

Film oglądałem całe dwa razy. Szczerze mówiąc nie spowodował u mnie opadu kopary. Samo wykonanie stoi na całkiem niezłym poziomie - to fakt; natomiast gra aktorów, jak dla mnie, bez większego entuzjazmu. Jednak za bardzo nie wiem, do czego ów film miałby kogoś zachęcać? Skoro kogoś nie interesuje najnowsza historia powszechna tego konkretnego regionu świata, to nawet sam Ridley Scott nic z tym nie zrobi. Z filmów wojennych, traktujących o II poł. XX o wiele większe wrażenie zrobił na mnie "We were soldiers" z Gibsonem w roli głównej.

PS.

"Black Hawk Down" - traktuje o wydarzeniach z I poł. lat 90-tych XXw. :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zginęło ponad stu bojowników z Somalii.
Chciałem tylko dodać, że - o ile pamięć mnie nie myli - to napisy końcowe mówią o tym, że zginęło ponad albo około tysiąc somalijskich bojowników.

Co do reszty opinii - jak najbardziej się zgadzam :happy: Jeden z najlepszych filmów o tematyce wojennej/militarnej nie silący się na dokumentację zdarzeń, ale dynamiczne pokazanie desperackiej walki żołnierzy USA z przeważającym, choć gorzej wyposażonym wrogiem. Genialna muzyka Hansa Zimmera, fenomenalne ujęcia oraz scenariusz godny filmu akcji :smile: Jeden z filmów, którego wstyd nie znać. Polecam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Helikopter w ogniu.

No tak, kiedyś musiał powstać ten temat.

Dopiero za 2 albo 3 razem zauważyłem, że w tym filmie gra tylku znanych aktorów.

William Fletcher-Machone z Prisona.

Eric Bana- Troja

Tom Sizmore- Pearl Harbor i Szeregowiec Ryan

Josh Hartnett- Pearl Harbor i 40 dni i nocy

I Orlando :P

Osobiście uważam, że film jest jednym z najlepszych w historii. W moim osobistym rankingu zajmuje dokladnie 3 miejsce. I to od paru ładnych lat. :D

Nie wiem, co jest w tym filmie, że mogę go oglądać cały czas i zawsze mam nadzieję, że Gordon i Shughart przeżyją.

I jak zwykle giną. No cóż, może następnym razem.

A na razie wystawiam swoją:

9+/10

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy ludzie tak mają, że niemal wszystko czego dotkną zamieniają w złoto. Jeśli chodzi o filmy to jednym z takich jest Ridley Scott. Nie jestem maniakiem filmów wojennych ale Helikopter w ogniu chętnie oglądnę o każdej porze dnia i nocy. Wielki plus za miejsce akcji. Wreszcie jakaś odmiana, bo ile razy można przeżywać desant w Normandii, Wietnam, ewentualnie atak na Pearl Harbor. Od strony technicznej rewelacja: piękne zdjęcia (S. Idziak) i muzyka (H. Zimmer). Fabuła jak to zwykle przy takich filmach trochę ckliwa, ale da się oglądać bez zgrzytania zębami. Ma za to walor edukacyjny bo jest bardzo bliska rzeczywistym wydarzeniom. Aktorzy też w większości dają radę. Ocena: 9/10 i osobiste polecenie do obejrzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Helikopter w ogniu jest filmem który został nakręcony na faktach autentycznych.
Nie ma faktów nieautentycznych ;). Wracając do filmu- to chyba pierwszy film o takiej tematyce jaki obejrzałem, może dlatego zapadł mi w pamięć i poszukałem o nim tematu na forum... Z całą pewnością obejrzę go jeszcze raz kiedy będzie leciał na Polsacie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z najlepszych filmów wojennych, nietraktujący o IIWŚ.

Warto podkreślić, że to dramat wojenny, z naciskiem na ten pierwszy człon.

Bardzo emocjonalna gra aktorów i powalająca ścieżka muzyczna, za którą odpowiedzialny nie kto inny, a Hans Zimmer :)

Kilka razy się wzruszyłem, a to można traktować jako pełną rekomendację :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo lubię ten film. Świetna gra aktorska, jak i reżyseria. Dla mnie to trochę taki Szeregowiec Ryan we współczesności :) Bardzo ładnie wykonane są sceny batalistyczne. Muszę go sobie jeszcze raz obejrzeć, bo lubię scenę, gdy żołnierze amerykańscy zabarykadowali się w domku,

tam też umarł jeden z żołnierzy

.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elesshar, dodawaj Spoilery !

I po raz kolejny Ridley Scott ukazał swój geniusz, a zarazem kunszt artysty filmowego. Jeden z moich ulubionych filmów, o świetnie dobranej obsadzie aktorskiej z przepiękną muzyką, której mógłbym słuchać w nieskończoność (Leave no man behind :wub: ).

W filmie nie widać żadnego montażu komputerowego, muzyka dobrana odpowiednio do scen, aktorzy zagrali swoje role znacznie lepiej niż się na początku spodziewałem, no i ogólnie świetny film o "współczesnej" wojnie. Szkoda, że nie byłem na nim kiedy puszczali go w kinach :(

Polecam i daję dziewiąteczkę !

Ocena: 9/10

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Helikopter w ogniu jest jednym z najlepszych filmów wojennych jaki kiedy kolwiek powstał. Świetnie oddaje każdą scene i niema tu heroicznych poczynań jak sie to widywało, pokazane jest bardziej braterstwo i słaba ocena przeciwnika. Spodziewali się akcji na kilku minut a wybuchła wielka, długo godzinna strzelanina.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dziś ujęcia bitewnej akcji robią wrażenia. A mówimy o filmie który ma prawie dwie dekady na karku. Schyłek swojej kariery Scott miał dużo przed sobą, więc "dowiózł" film nie do zapomnienia jeśli idzie o współczesne konflikty wojenne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...