Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Qn`ik

Mitologia

Polecane posty

Gość |NightCrawler/|

Brawo Shadowcat :!:

ja bym jednak wrocil do poprzedniej wypowiedzi :

mianowicie jakie są te rasy elfów i skąd DOKŁADNIE pochodzą ?

wytłumaczy mi ktoś ^^ ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board
mianowicie jakie są te rasy elfów i skąd DOKŁADNIE pochodzą ?

wytłumaczy mi ktoś ^^ ?

jest ich od cholery i pojawialy sie w niemal kazdej religii starozytnej. Nie da sie dokladnie opisac wszystkiego... o ile dobrze pamietam do w mitologii noreskiej pojawiali sie Alfowie - i to juz byly swietliste elfy. Ich przeciwienstwem byli Svartalfar (Svart - czarny) - mroczniciemniczarni elfowie - lekajacy sie swiatla i przerazajaco brzdycy... i tak dalej. Jak juz mowilem, nie da sie tego dokladnie opisac.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość |NightCrawler/|
Brawo Shadowcat :!:

Jakie tam brawo... skopiowałam z najlepszej i mojej ukochanej strony o bogach :P

^^

jest ich od cholery i pojawialy sie w niemal kazdej religii starozytnej. Nie da sie dokladnie opisac wszystkiego... o ile dobrze pamietam do w mitologii noreskiej pojawiali sie Alfowie - i to juz byly swietliste elfy. Ich przeciwienstwem byli Svartalfar (Svart - czarny) - mroczniciemniczarni elfowie - lekajacy sie swiatla i przerazajaco brzdycy... i tak dalej. Jak juz mowilem, nie da sie tego dokladnie opisac.

dorwalem szybko gazetke (Click : Fantasy) iw wiem o Elfach wszystko :D jestem taki teraz montry ze mnie glowa boli :P:D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wężyca

Shadow mnie uprzedziła ;):P I tak to bywa gdy się umykana lekcje....

Znalazła naszego "mitologicznego" Boga :)

i oto jak był opisany.... ciekawe :P

JAHWE, YHWH, JHWH --> Yahweh, Bóg uważany przez Izraelitów za stwórcę wszechrzeczy i sędziego wszystkich narodów. Pierwotnie był on prawdopodobnie bogiem góry i identyfikowano go z ELEM, najwyższym bogiem panteonu kananejskiego. Jahwe ingerował w sprawy ludzi, najczęściej za pośrednictwem proroków. Był Bogiem zazdrosnym (i kto by się spodziewał ;) - Wąż.) i zabraniał swym wyznawcom kultu innych bóstw. Chociaż surowo karał tych, którzy postepowali wbrew jego naukom, był jednocześnie Bogiem sprawiedliwym i w wielu sytuacjach okazywał miłosierdzie. (nie... tego bym się w życiu nie domysliła :] - Wąż.) Nie łączono z nim żadnej fizycznej podobizny. Drugie przykazanie stanowi: "Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremno".

Dlatego wyznawcy Jahwe nie wypowiadali czterech liter hebrajskich, YHWH, tworzących jego imię. Zakładano, że litery te określają tożsamość Boga, która wyrażałą się w słowach: "jestem, który jestem".

Wow :) nie wiedziałam ,że nasz należy do mitologi. Warto wiedzieć. Co o tym sądzicie ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board
JAHWE, YHWH, JHWH --> (...) Wow :) nie wiedziałam ,że nasz należy do mitologi. Warto wiedzieć. Co o tym sądzicie ?

to ze poprawnie pisze sie JHWH a nie JAHWE itd. bo w hebrajskim nie ma samoglosek :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wężyca
JAHWE, YHWH, JHWH --> (...) Wow :) nie wiedziałam ,że nasz należy do mitologi. Warto wiedzieć. Co o tym sądzicie ?

to ze poprawnie pisze sie JHWH a nie JAHWE itd. bo w hebrajskim nie ma samoglosek :P

Nie bądź uszczypliwiec wredny, głupia nie jestem. Wyszperałam to z tych "tajemniczych książek" których u mnie w domu jest zatrzęsienie ^^

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board
Nie bądź uszczypliwiec wredny, głupia nie jestem. Wyszperałam to z tych "tajemniczych książek" których u mnie w domu jest zatrzęsienie ^^

a czy ja jestem wredny? czy ja kiedykolwiek bylem wredny? :D:D:D

a co do samego tego to... nic nowego. Tak samo, jak wyobrazenie piekla wzielo sie z jakiegos miasta lezacego parenascie km. od Jerozolimy ;). Lucyfuś to przerobiony Baal, czyli bog much. Mitologia chrzescijanska to zwykla porazka... i nic wiecej nie mam do dodania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board
hm... nie daje mi zyc jedno tandetno lamerskie pytanie :

po co ludzie wymyslali tą mitologię ? czemu to mialo sluzyc ?

... :P

Po to, aby wyjasnic ludziom pierwotnym istnienie swiata i wszystkiego, co ich otacza... np. wtedy nie wiedziano, czyms sa blyskawice - wiec mowiono ludziom, ze to taki Perun sie denerwuje za ich grzechy... tak trudno na to wpasc?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość |NightCrawler/|
hm... nie daje mi zyc jedno tandetno lamerskie pytanie :

po co ludzie wymyslali tą mitologię ? czemu to mialo sluzyc ?

... :P

Po to, aby wyjasnic ludziom pierwotnym istnienie swiata i wszystkiego, co ich otacza... np. wtedy nie wiedziano, czyms sa blyskawice - wiec mowiono ludziom, ze to taki Perun sie denerwuje za ich grzechy... tak trudno na to wpasc?

qrde, szybki jesteś :D

no tak, rzeczywiscie...

"...na początku był Chaos..."

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board
qrde, szybki jesteś :D

no tak, rzeczywiscie...

"...na początku był Chaos..."

Na poczatku byl chaos, z chaosu wylonil sie swiat i w chaosie zginie. Wiesz skad w ogole ten chaos? Bo powstalo pytanie

- "co bylo na poczatku?"

- "na poczatku nie bylo nic"

- "ale czym bylo to nic?"

- "chaosem, wielkim bezladnym czyms"

- "chaosem? A jak powstal swiat?"

- "zrodzil sie z nieladu"

- "wiec cos bylo tym nieladem, bo z pustki nic sie nie stworzy, prawda?"

- "no taaak..... wylonil sie Uranos i Gaja, Niebo i Ziemia (...streszczenie mitologii greckiej...)"

- "a wiec to tak..."

i zadowolili sie taka definicja chaosu...

(oczywiscie dialog zmyslony przeze mnie)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość |NightCrawler/|

:D wiem .

ostatnio popularne staly sie tu konkursy . no wiec ja z moją skromną wiedzą postanowiłem ogłosić jeden taki latwiutki ;]

a o to pytania :P :

1. Kim był Charon ?

2. Jak narodziła się najpiękniejsza greczynka o imieniu Helena (chodzi to o śmiertelniczkę!) ?

3. Kim był Jazon (Jason) (jest to mój ulubiony grecki Heros :D )

5. Co to jest Styks ?

6. Co to jest Tartar ?

no i zaczynamy... (nagrodą jest ... NIC ! :P )

EDIT: hahaha, za trudne ?? ?? ?? LoL :P :P :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znam odpowiedź na 1 i 5, bo jakby nie patrzeć jest to ze sobą powiązane. Styks to taka rzeka, którą zmarli płyną na tamten świat. A Charon to taki jakgdyby... hmmm... Gondolier. :) Za przewóz z jednego świata do drugiego trzeba mu zapłacić jednego obola (wsadza się go do ust "klienta"). Nie wiem może coś namieszałem. :)

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość |NightCrawler/|

Przyjdź do Ełku i sobie odbierz : - ] lub wyślij emaila do mnie i ja to rozpatrze. :twisted:

czekam dalej na szczęśliwego zwycięzce ! kto się potrudzi (?) ?

dla podpowiedzi dodam ze te pytania są na poziomie 5 klasy szkoły podstawowej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość the_Stranger

1. GOściem który prowadził duszę umarłych do Hadesu, świata zmarłych.

3. Jazon... wiem że to ten gość od labiryntu minotałra ( :P ) i nici Ariadny, ale szczegółów nie pamiętam.

5. Rzeka łącząca świat żywych i zmarłych. To przez nią przeprowadza dusze Charon.

6. Tartar - coś w rodzaju chrześcijańskiego piekła. Zrzucano tam dusze (a nawet bogów) na wieczne cierpienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ozzy the Bugcatcher

Prosze bardzo :) Chociaz z ta Helena mnie zagielo.

1. Przewoznik zmarlych przes Styks, zadal 1 obola z przewoz.

2. A tego akurat nie wiem, ale cosik mi sie kojarzy, ze jej ojecem byl Posejdon (chociaz pewnosci zadnej nie mam)

3. Jazon i Zlote Runo, ofkoz :D Zdobywca Zlotego Runa, spryciarz :P, dobry przywodca, zginal marnie.

4. Rzeka Nienawisci w Hadesie, laczy sie z Kokytos (rzeka Placzu),Acheronem (rzeka Smutku) i z Rzeka Zapomnienia, bodaj Lete.

5. Tartar = pieklo, miejsce dla dusz grzesnikow, gdzie dostaja jakies ciezkie, wymyslne kary.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość |NightCrawler/|
1. GOściem który prowadził duszę umarłych do Hadesu, świata zmarłych.

3. Jazon... wiem że to ten gość od labiryntu minotałra ( :P ) i nici Ariadny, ale szczegółów nie pamiętam.

5. Rzeka łącząca świat żywych i zmarłych. To przez nią przeprowadza dusze Charon.

6. Tartar - coś w rodzaju chrześcijańskiego piekła. Zrzucano tam dusze (a nawet bogów) na wieczne cierpienie.

hm... co do 3. to sie nie zgodze napewno. ten od minotaura to byl Tezeusz :]

hm... na 6. to niby dobrze ale ja wiem TARTAR: miejsce najcięższych kar i cierpień. Najgłębsza część podziemia. Swą karę wykonuje tam do dzis m.in.: Syzyf (wnosi głaz na górę, który wciąż spada) i Tantal (stoi w rzece lecz nie może zaczerpnąć wody, a nad głową ma drzewo owocowe, ale nie moze posilić się owocem :) )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość |NightCrawler/|
Prosze bardzo :) Chociaz z ta Helena mnie zagielo.

1. Przewoznik zmarlych przes Styks, zadal 1 obola z przewoz.

2. A tego akurat nie wiem, ale cosik mi sie kojarzy, ze jej ojecem byl Posejdon (chociaz pewnosci zadnej nie mam)

3. Jazon i Zlote Runo, ofkoz :D Zdobywca Zlotego Runa, spryciarz :P, dobry przywodca, zginal marnie.

4. Rzeka Nienawisci w Hadesie, laczy sie z Kokytos (rzeka Placzu),Acheronem (rzeka Smutku) i z Rzeka Zapomnienia, bodaj Lete.

5. Tartar = pieklo, miejsce dla dusz grzesnikow, gdzie dostaja jakies ciezkie, wymyslne kary.

prawie idealnie i myślę, że mogę ogłosić Cię zwycięzcą ! gratulacje ! wygrałeś NIC :P

A co do Heleny to ona sie wykluła z jaja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do Heleny to ona sie wykluła z jaja.
W ogóle należy nadmienić, że była rozrywkową kobitką, jak to Greczynka. W ogóle Greci lubili podczas orgii takie zabawy jak kopulowanie ze zwierzętami... Mit o Zeusie schodzącym w postaci byka i zapładniającego m.in. Europę i Alkmenę nie wziął się z niczego. Tak samo mówiono o Helenie - że w młodości miała małe tete-a-tete z... łabędziem (sic!) ;]
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...