Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Qn`ik

Mitologia

Polecane posty

może być grecka, ale nie ma to jak dobrze zaczęty temat z widokami na przyszłość :evil:

A co do topicu- czy on jest aż taki potrzebny? IMHO - nie
hehe

a tak wogóle to czemu w szkołach uczą o Greckiej i o Rzymskiej, a nie naprzykład o naszej rodzimej Słowiańskiej ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie wiem czemu... choć dziwnie brzmi "mitologia słowiańska" ;) Chyba te tematy to raczej na historii, prawda?

Ale cóż, powracając do tematu... jednym z moich ulubionych mitów jest mit o Odysie. Nie ma to jak pełne napięcia akcje ;) Ciekawym momentem jest przepłynięcie przy Scylli i Charybdzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitologię słowiańską przecież znamy - kto nie słyszał o królu Popielu, czy Wandzie, co nie chciała Niemca? Przecież to właśnie jest nasza mitologia...

A o greckiej uzcą dlatego, gdyż to ona wywarła największy wpływ na obecną Europę. Po tym jak Rzym podbił Grecję kultura (a więc io mitologia) antyczna została rozpowszechniona niemal w całej Europie i nie tylko.

Ze swej strony żałuję, że nie poznałem mitologii skandynawskiej... Znacie może jakąś dobrą książkę o niej traktującą?

PS. Skoro Qn'ik założył temat, to widać uznał, że może być interesujący. Tak więc proszę o powstrzymanie się od dyskusji na temat zasadności jego utworzenia. Nie interesuje Was - nie zalądajcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie interesuje Was - nie zalądajcie.

Dokladnie. Z zalozenia offtopik jest o wszystkim i prawie kazdy moze tu zalozyc swoj watek na jakikolwiek temat - przy czym aby nie bylo balaganu, wszystkie one musza przejsc przez jakiegos gatekeepera. :)

A co do Afrodyty - to, ze z piany, to oczywiste. Ale w jaki sposob zostaly zaplodnione fale? Podpowiem, ze wg pewnego slownika maczal w tym co nieco (nie byly to palce) Kronos. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitologię słowiańską przecież znamy - kto nie słyszał o królu Popielu, czy Wandzie, co nie chciała Niemca? Przecież to właśnie jest nasza mitologia...

A o greckiej uzcą dlatego, gdyż to ona wywarła największy wpływ na obecną Europę. Po tym jak Rzym podbił Grecję kultura (a więc io mitologia) antyczna została rozpowszechniona niemal w całej Europie i nie tylko.

Ze swej strony żałuję, że nie poznałem mitologii skandynawskiej... Znacie może jakąś dobrą książkę o niej traktującą?

PS. Skoro Qn'ik założył temat, to widać uznał, że może być interesujący. Tak więc proszę o powstrzymanie się od dyskusji na temat zasadności jego utworzenia. Nie interesuje Was - nie zalądajcie.

Skandynawska mitologia? JA czytałem autorstwa pana Jerzego Rosa "Heroje północy". Bardzo ciekawa. Dzieli się na 4 części. Pierwsza "Bogowie jak ludzie" opowiada o tym jak i co powstało, o bogach ich walakch z z olbrzymaami itp. Potem jest trochę historii. Jak, kto i gdzie spsał wierzenia itp. Potem. "Ludzie jak bogowie". Sagi, właściewie jedna długa i parę krótszych. Ta długa to "saga rodu Wolsungów". A potem znów teoria. Tym razem o wikingach.

Uczymy się greckiej mitologii, bo wywarła wpływ na europę. Ale tylko tą południowo zachodnią. To właśnie skandynawska wywierała wpływy na Niemców, mieszkańców wlk. Brytanii, Islandii, Grenlandii. To że nawet kawałeczka, fragmentu mitologii skandynawskiej nie omawia się w szkole to wg mnie wilki błąd.

A propos. Wiecie jak nazywał się litewski bóg piorónów i burz? Perun :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do Afrodyty - to, ze z piany, to oczywiste. Ale w jaki sposob zostaly zaplodnione fale? Podpowiem, ze wg pewnego slownika maczal w tym co nieco (nie byly to palce) Kronos. ;)

Cóż, wolę sobie tego nie wyobrażać... ;). Choć mogłoby to ciekawie wyglądać, gdyby to zinterpretować z punktu widzenia dzisiejszej biologii ;)

Tak czy inaczej - z tego wynikałoby, że Afrodyta była tytanem... Dziwne ;)

Sun Tsu - a czy to wszystko mieści się w jednej książce, czy jest podzielone na cztery?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

Sun Tsu - a czy to wszystko mieści się w jednej książce, czy jest podzielone na cztery?

W jednym tomie. 500 stron z hakiem, nie specjalnie dużym pismem, ale też nie maciupeńkim. Jak nie znajdziesz u siebie w wbibliotece, to napisz na maila, czy na gg swój adres to ci poślę.

Dzięki za ofertę, ale nie wiem, czy skorzystam... W każdym razie postaram się to zdobyć - Rad

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem dokładnie jak powstała Afrodyta:

Gdy Zeus walczył z Kronosem, to podczas walki sierpem odciął Kronosowi "męskość" :wink: i to właśnie ona wpadając do wody spłodziła Afrodytę 8)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość |NightCrawler/|

Hahahahaha ...

osobiście mnie najbardziej przypadł do gustu mit o Heraklesie no i fajny byl tez o Jazonie ;]

: ] nawet niezly jest tez o Syzyfie lub Odysie :)

mitologia grecka i egipska rulez ;] LoL

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość the_Stranger

Muehehe, uwielbiam mitologię norweską i grecką :D Nawet w kilku konkursach zająłem niezłe mniejsce... :wink:

Właściwie moja przygoda z mitologią norweską zaczęła się całkiem ciekawie.... zostałem poproszony w szkole o przygotowanie wykładu o Wikingach. Pisałem, pisałem... aż w końcu dooszedłem to ostatniego działu - Mitologia. I się zadumałem. "Hm, wież że jest jakiś tam Thor, że w Final Fantasy summony/Aeony/Espery/Eidolony/whatever czasami mają nazwy norweskich bogów... ale szczegółow nie znam". Przypomniała mi się recenzja Rune w CDA, w której Eld poświęcił tabelkę norweskim bóstwom. No i wciągnęło mnie to. Strasznie mnie zaintrygowł motyw walki bogów z olbrzymami i z Ragnarok. A jak się dowiedziałem że elfy, krasnoludy itd. pochodz właśnie ze skandynawskiej mitologii... no kamikadze boski wiatr nie ma przebacz. :) Latałem do k@fejki równie często co zwykle, ale tym razem zamiast cały czas grać w Diablo 2, większość czasu poświęcałem zdobywaniu informacji o norweskich wierzeniach. :)

A co do greckiej, wszystkie dzięki pewnej świetnej grze Zeus: Pan Olimpu. Dzięki niej znam prawie całą mitologię na pamięć. :) Nawet pamiętam takiego niusa w CDA, że MEN uznało Zeusa za grę edukacyjną! :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość |NightCrawler/|

hm... no nie wiem. wydawalo mi sie ze elfy, krasnolody itp. to z rodziny Centaurów i Minotaurów oraz Hydr, Mantikor itede. a ta rodzinka stworzonek to z mitologi greckiej jest :| no wiec nie wiem . nie znam mitologi norweskiej wiec nie bede sie udzielal za duzo .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: to nie Zeus 'użył' sierpa na Kronosie, a właśnie Kronos wykastrował swojego ojca - Uranosa :?

Tak poza tym, ze zrodzeniem Afrodyty to był większy przekręt: Kronos poprzez akt kastracji (ouć) zrzucił swojego ojca z tronu. A to dlatego, że grecy jako ważny atrybut władcy uważali zdolność do spłodzenia męskiego potomka - następcy. W tym momencie Uranos jako eunuch tracił prawa do władzy. Afrodyta była niejako skutkiem ubocznym ;)

Co ciekawsze w tym momencie okazuje się że boginii piękna i wdzięku jest najstarszym z bogów olimpijskich - pozostali z tzw. pierwszego pokolenia bogów, łącznie z Zeusem, to przecież dzieci Kronosa :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board

Oo... jaki ciekawy temat... co do Afrodyty - wieeeedzialem to i chcialem odpoweidziec ale za pozno widocznie do domu wracam i mnie uprzedziliscie :). A tak poza tym - chcecie pobawic sie z waszymi nauczycielami od historii? Popytajcie o mitologie Babilonu oraz zmieszajcie ich fragmentami Necronomiconu... mozecie np. popytac - kim byl Nyarlathothep, zeby scharakteryzowali wam Ishtar, opowiedzieli o walce Tiamat i Marduk'a i tak dalej... pamietam, ze takimi pytaniami zabija sie wszystkich, ktorzy sie tylko ruszaja ;).

Skandynawia? Baaardzo ciekawe... mnie najbardziej pociaga Ragnarok, Gotterdammerung... to jest najpiekniejsze w calej tej "mitologii". Zawsze gdy czytam o tej bitwie i sobie to wyobrazam - przenosze sie w jakis inny swiat, tak, jakbym tam byl, jakbym walczyl u boku Odyna... heh, rozmazylem sie...

Grecja - najnudniejsza mitologia jaka tylko istnieje... po prostu bajki dla dzieci. kompletnie mnie w tym NIC nie rusza i po prostu wali wiocha na kilomoetr... znam to cos na pamiec i mi sie BAAAAAAAAAARDZO nie podoba... zreszta, kazdy zna ta mitologie - wiec to nic ciekawego.

Rzym - znajac grecje nie ma problemu ;)

Slowianie? Bueh... spalmy koscioly w imie Twaroga :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Chess_Board mitologia grecka wcale nie jest nudna. Ona jest niesamowicie wciągająca. Te wszelkie mity, opowieści są piękne. Co do tej historii z Afrodytą to przyznam się szczerze, że nie wiedziałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie interesuje Was - nie zalądajcie.

Dokladnie. Z zalozenia offtopik jest o wszystkim i prawie kazdy moze tu zalozyc swoj watek na jakikolwiek temat - przy czym aby nie bylo balaganu, wszystkie one musza przejsc przez jakiegos gatekeepera. :)

A co do Afrodyty - to, ze z piany, to oczywiste. Ale w jaki sposob zostaly zaplodnione fale? Podpowiem, ze wg pewnego slownika maczal w tym co nieco (nie byly to palce) Kronos. ;)

Hehe, nazywajmy rzeczy po imieniu. O ile dobrze pamietam to do morza dostało sie trochę nasienia Kronosa i powstała Afrodyta. Ach ci bogowie, nawet pianę potrafili zapłodnić:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Chess_Board mitologia grecka wcale nie jest nudna. Ona jest niesamowicie wciągająca. Te wszelkie mity, opowieści są piękne. Co do tej historii z Afrodytą to przyznam się szczerze, że nie wiedziałem.

nie wiem co wy widzicie w grekach po prostu stworzyli najnudniejszą (dla mnie i wielu innych) bajkę dla dzieci która potem została pożyczona przez władzę i ustanowiona wiarą :!: przez co teraz musimy sie jej kuć na historii i polskim :EVIL: osobiście przepadam za Egiptem, i tamtejszymi bogami :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość |NightCrawler/|
Oj Chess_Board mitologia grecka wcale nie jest nudna. Ona jest niesamowicie wciągająca. Te wszelkie mity, opowieści są piękne. Co do tej historii z Afrodytą to przyznam się szczerze, że nie wiedziałem.

nie wiem co wy widzicie w grekach po prostu stworzyli najnudniejszą (dla mnie i wielu innych) bajkę dla dzieci która potem została pożyczona przez władzę i ustanowiona wiarą :!: przez co teraz musimy sie jej kuć na historii i polskim :EVIL: osobiście przepadam za Egiptem, i tamtejszymi bogami :D

ja ją kuję na polskim z przyjemnością :P

co do egiptu to tez jest spocko :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wolę tą grecką mitologię. Dla mnie jest ciekawsza. Co do egipskiej - jakoś za nią nie przepadam. Nie mogę się do niej przekonać. Z skandynawską miałem coś do czynienie, ale za mało, więc jedyne co mogę powiedzieć, że IMHO jest pomiędzy grecką, a egipską.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...