Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

piioo

Rozwiązany: LG vs LG IPS vs IPS 16:9 vs 21:9

Polecane posty

Witajcie.

Mam szybciutkie pytanie bo chcę kupić monitor i to jeszcze dzisiaj.

LG 23MP68VQ vs LG 29UM68-P  Oba IPS, Freesync idealny do mojego rx 480 i oba mają w zasadzie bardzo dobre opinie i nieźle skalibrowane kolory out of the box.

Monitor będzie używany w 90% do gier. Czy 21:9 jest wart dopłaty praktycznie 100% wartości względem pierwszego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to głównie kwestia tego czy zależy ci na rozdziałce 21:9 czy nie. Mi np. ona zupełnie nie pasuje i za cholerę bym takiego monitora nie kupił, ale inni ją lubią. Kwestia gustu i przyzwyczajenia, ja bym wolał dorzucić z 200 zł i kupić coś 1440p, np. Dell U2515h (choć przy RX 480 trzeba będzie tam kombinować z ustawieniami grafiki w wymagających grach), ale kto inny może woleć 21:9. Miej też na uwadze, że nie każda gra wspiera 21:9.

Zostając przy Full HD to poszukałbym raczej czegoś innego jeżeli jesteś w stanie wydać nieco więcej. np. Dell P2317H. Może i bez FreeSync (które cudów nie daje w tych tanich ekranach), ale matryca jednak lepsza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam nic przeciwko dokładaniu i sam myślałem o 1440p ale... taka rozdziałka to już mnie chyba eliminuje bez freesynca, a 1440p z freesyncem na IPS to już nie 1000 ani 1500zł. Nie chcę wydawać dużej kasy na monitor za 3k ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że za rok/dwa wymienię całą platformę razem z grafą i nie wiem czy to będzie AMD. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki po dłuższych dywagacjach zakupiłem lg 29um68-p, wolałbym uc88-b, ponieważ ma jednak już pełne 8bit, ale różnica w cenie +33% nie jest tego warta, jeszczególnie, że na dodatkowym zakrzywieniu i nie zależy. Jeżeli ta rozdziałka mi nie spasuje przez tydzień, to go zwrócę i wezmę coś z della. Ogólnie temat do zamknięcia chyba, że chcecie żebym jakąś recenzję tu walnął.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to możesz edytować wcześniejszy post i spisać tam jakieś wrażenia, pewnie ktoś kto szuka takiego ekranu będzie zainteresowany opinią ;) 

 

Problem rozwiązany, więc temat zamykam.

W razie potrzeby otwarcia tematu, autor jest proszony o kontakt przez PW z którymś z aktualnie obecnych na forum moderatorów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc przyszedł czas wcześniej zapowiadanej recenzji + unboxing (a raczej odwrotnie) ostatio zakupionego przeze mnie monitora czyli LG 29UM68-P. Na wstępie proszę mi wybaczyć zdjęcia i ujęcia mało profesjonalne, nie mam ani sprzętu, ani umiejętności dokumentowania czegokolwiek. Wszystko odbywało się późnym wieczorem przy oświetleniu pokojowym, gdy moje małe szkodniki dały mi w końcu trochę czasu dla siebie.

 

Zaczynamy

Monitor zamówiłem ze sklepu Oleole, który jeszcze niegdy wcześniej mnie nie zawiódł, a możliwość wzięcia rat 0% z payu jest dla mnie bardzo wygodna. W czasach gdy nie było rat 0% nigdy nie brałem niczego na raty bo wiadomo, że nie było to opłacalne na dłuższą metę, ale od kiedy się pojawiły, to po prostu szkoda mi wydawać tyle pieniędzy od strzału, gdy mogę to rozłożyć w czasie, nie tracąc na tym ani grosza. Kurier dostarczył przesyłkę na drugi dzień, jak to zazwyczaj bywa. Żona odebrała i dzwoni do mnie, że nie ma żadnych uszkodzeń, a pudełko jest w stanie idealnym. Wieczorem gdy już miałem czas się zająć nowym nabytkiem, położyłem go na dywanie i pstryknąłem fotkę.

7807584_IMG_20170329_184917.jpg

Jak widać, nic specjalnego. Nawet nie wydaje się jakiś duży. Jedziemy dalej i jak widać na poniższym obrazku wszystko jest sensownie ułożone i nic nie wala się bezwiednie.

7807586_IMG_20170329_185230.jpg

7807588_IMG_20170329_185418.jpg

Uwagę moją zwrócił zasilacz, który jest sporych rozmiarów, żeby nie powiedzieć monstrualnych jak na coś takiego.

7807593_IMG_20170329_185607.jpg

Nie mam małych dłoni. Jeszcze porównanie do G403.

7807590_IMG_20170329_185626.jpg

Pierwszy detal, który mi się nie spodobał (pewnie się czepiam), to brak jakiegokolwiek zabezpieczenia na płytkę ze strownikami. Nie można było dać nawet koperty?

7807585_IMG_20170329_185712.jpg

Nowy panel zawsze robi wrażenie, jest czysty i... nowy :P Matowa powłoka nie pozwala się światłu odbijać chyba, że położymy ją tak, jak na zdjęciu poniżej prosto pod ledową lampę.

7807591_IMG_20170329_190429.jpg

Ok. Zabieramy się za profesjonalne skręcenie "nóżki".

7807587_IMG_20170329_185956.jpg

Bardzo podobają mi się smaczki typu rozwiązania do poprowadzenia kabli, staje się to standardem ale i tak +.

7807589_IMG_20170329_190201.jpg

Kolejnymi dwoma śrubkami, tym razem za pomocą śrubokręta mocujemy nóżkę do panelu.

7807592_IMG_20170329_190831.jpg

I zakładamy maskownicę (której z tyłu i tak nikt nie zobaczy, ale wiem czepiam się)

7807595_IMG_20170329_190955.jpg

Ustawiam monitor jak trzeba i przeprowadzam kabelki.

7807594_IMG_20170329_191901.jpg

Monitor już tylko wymaga kalibracji i jest gotowy do działania.

7807596_IMG_20170329_193903.jpg

Dodatkowe zdjęcie. Czy ktoś ma lepszy patent, czy ten stary jest póki co niezastąpiony? Boję się, że bungee będzie robiło zbyt duży opór.

7807597_IMG_20170329_193919.jpg

Przejdźmy teraz do samego panelu.

Rozmiar 29 cali o stosunku boków 21:9 wcale nie zrobił na mnie takiego wrażenia. Ot taki trochę szerszy 16:9. Na pewno zmieści się więcej na pulpicie i zabawa w 2 plikach (często kopiuję tabele z Excela do Worda) na prawdę jest wygodna. Monitor nie wydaje mi się niski, jak to niektórzy piszą, a to pewnie dlatego, że przesiadłem się z 21,5 cala, które jest jeszcze trochę niższe.

Ilość ustawień "nóżki" - ogranicza się tylko do tiltu. Dla mnie to nie minus, ale dla kogoś, kto często przestawia monitor będzie to pewnie minusem.

Pierwsze co zrobiłem jeszcze przed przystąpieniem do kalibracji, to zmniejszyłem jasność ze 100 do 10, ponieważ po włączeniu mozilli myślałem, że stracę oczy. Wiedziałem, że te monitory mocno świecą, ale kto się na własnej skórze/gałce ocznej nie przekona, ten będzie o tym tylko "wiedział". Kalibracja nie jest taka prosta jak myślałem. Preset, który był wykonany przez LG nie był zły, ale ja bym chciał mieć to zrobione perfekcyjnie. Zrobiłem to wg. Windowsowskiego konfiguratora i było całkiem nieźle. Później pogrzebałem jeszcze trochę w necie i zacząłem szukać różnych profili ICC. Sam do końca nie wiem gdzie jest lepiej ustawić, czy na OSD, czy w OSD dać defaulty i kożystać z samych ICC. Finalnie wybrałem jeden z profili, które były dołączone na płytce ze sterownikami i dostosowałem tylko jasność, włączyłęm Freesync oraz szybkość matrycy ze średniej na wysoką. Jasność o ile się nie mylę w tej konfiguracji zostawiłem na 20 lub 15 (jestem w pracy i nie jestem w stanie sprawidzić). W takiej konfiguracji wydaje mi się wszystko najbardziej naturalne. Sprawdzałem nie tylko na paletach kolorów, ale i na różnych tapetach.

Mimo, że przesiadłem się z 8 letniej TNki, to nie widzę ogromnego przeskoku jeśli chodzi o nasycenie barw. Może już stary jestem, albo mam wypaczony wzrok, ale kolory mimo, że są lepsze i żywsze, to nie zwaliły mnie z nóg i nie mam reakcji takich, jak niektórzy opisujący swoje wrażenia po przesiadce na ten monitor. Może to też kwestia jeszcze dokładniejszej kalibracji? Może po prostu większość ludzi nie przyzna, że to co kupili wcale nie jest takie super jak oczekiwali.

Kąty widzenia robią wrażenie i w porównaniu do starej TNki to nie ma nawet co porównywać, po prostu niebo, a ziemia.

Podświetlenie matrycy - jest dobrze ale nie bardzo dobrze. Wiadomo, w IPS idealnie nie będzie. Wszędzie jest równomiernie, w każdym rogu oprócz lewego górnego. Tam niestety przy czarnym tle, przy zgaszonym świetle w pokoju powstaje spora poświata. Pewnie sporo osób z innego forum, na które wchodzę odesłało by ten monitor z nadzieją, że następny będzie lepszy. Ja postanowiłem nie być cebulakiem i dać mu szansę. Wiedząc, że ten backlight bleeding tam jest specjalnie włączałem różne filmy na YT, aplikacje i skończywszy na grze Doom i  ROTR. Według moich doświadczeń, ta nierowność podświetlenia nie ma w ogóle znaczenia. Nie widzę jej na innym tle niż kompletnie czarne (jeżeli IPS ma czarny), a siedząc od monitora 60-70 cm tak na prawdę podczas gry mój wzrok raczej skupia się na centralnej części moniora, a nie na tym co dzieje się gdzieś tam w rogu u góry. Nie wspominając o tym, że musiałbym się oderwać od rozgrywki i specjalnie się tam wgapiać, żeby w ogóle to dostrzec. Te proporcje 21:9 raczej są stworzone po to, by stwarzać wrażenie, że gra nas bardziej otacza, a nie po to by wyświetlać super szczegółowy obraz od boku do boku.

Szczegółowość obrazu - w grach nie widzę różncy między moim nowym monitorem, a starym 21,5 cala FHD 16:9. Natomiast jeżeli chodzi o pulpit, tapety, zdjęcia i inne obrazy niestety zaczynam widzieć lekką pikselozę. Mówię lekką, bo różnica nie jest duża, szczególnie na papierze (PPI), jednak dla mnie jest to już odczuwalne. Myślę, że dla osób, które często oglądają zdjęcia, w dodatku obrabiają itd ten monitor nie będzie dobrym wyborem i szukałbym czegoś z wyższą rozdzielczością.

Czerń - nie jest idealna, jest bardzo podobna do tej, którą miałem na TNce. Nie przeszkadza mi brak całkowicie czarnej czerni.

Imput lag - 5ms gtg na papierze. Nie jestem pro graczem w FPSY pokroju CSa. W ROTR i DOOM, a DOOMA uważam za w miarę szybką grę, nie widzę, żadnych opóźnień, smużenia, ani innych tego typu niedogodności. Włączenie Freesynca pozwoliło mi też używać monitora z odświeżaniem na poziomie 75hz, które na pulpicie jest mocno odczuwalne. W grach nie odczułem tego za grosz, mam tylko świadomość, że mam więcej i tyle. Może znowu się kłania mój spaczony wzrok.

Ogólne wrażenia.

Nie jestem w stanie jeszcze wiele powiedzieć. Na pewno stosunek boków 21:9 i rozdzielczość nie odstraszyły mnie i pewnie po dłuższym czasie będzie mi ciężko wrócić do strandardu 16:9 (nie planuję powrotu). Głównie gram, więc ta dodatkowa przestrzeń po bokach, którą kątem oka widzę daje faktycznie lepsze odczucia z gry. Na YT, filmach i cutscenkach paski po bokach w ogóle mi nie przeszkadzają. Zdaję sobie sprawę, że matryca nie jest wysokich lotów, bo jednak w tym przypadku w cenie około 1250zł płaci się głównie za to, że jest to ultrapanorama. Jednak zdecydowałem się na takie rozwiązanie, bo uważam, że zdecydowanie więcj emocji/odczuć dostarczą mi te dodatkowe przestrzenie po bokach niż, super akuratna matryca z wysokim kontrastem. Swoją drogą zaskakują mnie opinie osób, które podając parametry matrycy na papierze zachowują się jakby byli niemal cyborgami. Niektórzy widzą idealnie różnicę między 60 a 75hz, nie mówię już o 144hz. Niektórzy widzą mega różnicę między paletą 6bit + "boost", a pełnoprawną 8bit. Niektórzy widzą, każdą najmniejszą nierówność podświetlenia i wszędzie mają za słabą czerń. Proszę was, dajcie mi proszę linka do sklepu z tymi upgradami do organizmu jakich oni używają...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...