Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Integra

Ulepszenie starego komputera.

Polecane posty

Witam, chciałbym się Was poradzić w sprawie ulepszenia mojego starego komputera. Komputer ma już łaaadnych parę lat, pewnie tak koło 9. Ja w sumie i tak z niego nie korzystam bo laptop w zupełności mi wystarcza, ale siostra z niego korzysta i postanowiłem, że mogę wydać na niego troszkę pieniędzy bo może sam zacznę w wolnych chwilach grać. Komputer to typowy marketowy składak, w tamtych czasach jeszcze nie byłem na tyle mądry żeby złożyć go sobie sam, więc nie jest to żaden demon pod względem podzespołów. Tutaj specyfikacja z CPU-Z(a w załączniku szczegółowy raport):

Procesor: AMD Athlon 7750 Black Edition

Płyta główna: Gigabyte M61PME-S2, socket AM2+ 

RAM: 3GB DDR2 w 2 slotach

Karta graficzna: ASUS AMD Radeon R7 240 2GB

Zasilacz to jakiś no-name, nie pamiętam ile W.

Jak widać nic specjalnego. Karta graficzna była wymieniana bo poprzednia się popsuła, dlatego jej nie chcę zmieniać mimo, że wiem że jest słaba. Wiem też, że na pewno będę musiał zmienić zasilacz jeżeli chcę coś w ogóle z tym komputerem robić, więc prosiłbym o podanie jakiegoś dobrego i najbardziej opłacalnego. Chciałbym zmienić procesor na jakiś najlepszy i najbardziej opłacalny do tej płyty głównej(o ile w ogóle taki istnieje). No i też zmienić RAM, 2x4GB byłoby fajnie. Podzespoły mogą być nowe albo używane, wszystko zależy od ceny i tego ile byłbym w stanie na to wydać.

Nic więcej zmieniać nie chcę, większe wydatki w ten komputer są bez sensu, bo wtedy bardziej opłacalne byłoby złożyć nowy a tego w najbliższym czasie nie zamierzam robić. Nie zależy mi w graniu we wszystkie najnowsze gry w najwyższych detalach, po prostu chciałbym zainwestować niedużą kasę w to żeby trochę jeszcze posłużył i był lepszy na tyle na ile się da. 

Z góry dzięki za odpowiedzi i wszelką pomoc, mam nadzieję że coś da się z tym wykombinować.

DESKTOP-M80IDAP.txt

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasilacz - jeżeli planujesz go w przyszłości przełożyć do kolejnej skrzynki, to pierwszym rozsądnym modelem wydaje się być VS 450, ew. nieco drożej Vero L1/M1 600W. Jeżeli po prostu ma sobie poradzić z obecnym zestawem - Elementum E1 wypada ponoć całkiem znośnie, choć równie dobrze możesz poszukać jakiejś używki odczuwalnie poniżej 100 zł.
  • Procesor - tutaj masz listę obsługiwanych przez płytę procesorów i wymaganą wersję BIOSu - zadziałają niektóre Phenomy II X4 945/955 i wszystkie 925. Biorąc jednak pod uwagę mierność karty graficznej, to i pewnie jakiś przyzwoity 3-rdzeniowiec powinien aż nadto dawać sobie radę. Inna sprawa, że do 4-rdzeniowców nie zachęca ani dosyć słaba płyta główna, ani cena.
  • RAM - ze względu na kartę graficzną nie jestem przekonany, czy jest sens ładować się w cokolwiek ponad podmianę kości 1GB na kość 2GB - jakkolwiek 4GB RAMu to do nowszych gier za mało, no ale z R7 240 w ruchu będziesz w stanie pooglądać je jedynie na youtube. Choć w sumie DDR2 jest na tyle tani, że o ile nie planujesz zbyt szybkiej zmiany platformy, to 2x4GB nie brzmi aż tak strasznie.

Generalnie to pomysł pozostawienia obecnej karty wydaje mi się pozbawiony sensu - przecież obecnie szybsze układy bywają montowane w procesorach, a na allegro można znaleźć wyraźnie szybsze karty nawet za kwotę rzędu 100 zł (np. ~2-krotnie szybszy HD 5770).

No i tak właściwie nie zaszkodziłoby podanie budżetu, jakim dysponujesz, a także planów dalszej rozbudowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Budżet - na pewno nie chciałbym wydawać na to np. 1000zł, ponieważ planów dalszej rozbudowy tego komputera nie mam, jeżeli będę miał odłożone jakieś wolne pieniądze, to kupię nowy, ale nie planuję raczej tego robić przez najbliższy rok-dwa lata - mam inne wydatki. Nie mam też zbytnio czasu na granie, w zupełności wystarcza mi do wszystkiego laptop, ale od czasu do czasu chciałbym sobie w coś znowu pograć, także jest pomysł na wyciśnięcie czegokolwiek jeszcze z tej płyty głównej, części nie muszą być nowe, mogę kupić używane, więc powiedzmy, że budżet to ok. 500zł(jeżeli przekroczy to najwyżej nie kupię tego wszystkiego na raz, ale wolałbym żeby nie przekraczał, szkoda mi będzie wydawać więcej pieniędzy). 

Co do karty graficznej, jeżeli za 100zł można kupić takiego 5770 to z chęcią ją zmienię, nie ma żadnego problemu.

Podsumowując, jeżeli zmieniłbym sobie tę kartę np. na takiego HD5770, to jaki procesor opłaca się kupić(niekoniecznie musi mieć 4 rdzenie jeżeli cena byłaby zbyt duża), do tego jaki RAM i zasilacz wziąłbym jakiś z tych które poleciłeś. 

Ewentualnie jak patrzyłem sobie na allegro to może opłacałoby się kupić jakąś używaną płytę razem z procesorem? Np. coś takiego lub to. Tak do 300zł + zasilacz + RAM jeżeli by nie było + karta.

Z góry dzięki za dalsze odpowiedz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jaką masz obudowę (najlepiej model, jeżeli nie, to chociaż format, umiejscowienie zasilacza i ilość wentylatorów/miejsc na wentylatory)?
  • W jakie gry planujesz grać?
  • Zasilacz chcesz kupować nowy? Jakby nie patrzeć to właściwie 200 zł, a jakby ograniczyć się do czegoś poniżej 100 zł, to znacząco powiększyłby się budżet na resztę.

Podlinkowane płyty nie wyglądają może jakoś wybitnie lepiej od Twojej obecnej, no ale patrząc na ceny 955, wiele do nich nie dopłacasz, a i pewnie za obecną płytę byłbyś w stanie uzyskać ~50 zł (może ciut więcej).
Zasadniczo widzę dwa warianty:

  • Bierzesz np. jedną z podlinkowanych płyt (300 zł), 4GB RAMu DDR3 (~80), przykładowo taki zasilacz (100), a to co uzyskasz ze sprzedaży wymienianych podzespołów, przeznaczasz na jakąś sensowną kartę graficzną.
  • Dokładasz do obecnej płyty przyzwoity procesor (może np. Athlon II X3 435?), kostkę 2/4GB RAMu (pewnie 20-30 zł w pierwszym wariancie, pewnie ~50 w drugim), zasilacz wedle uznania, no i mógłbyś poszaleć z kartą graficzną (pewnie bez problemu zmieściłbyś coś na poziomie choćby HD 7770).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Obudowa to ten model. (zasilacz u góry)
  • Gry - nie zamierzam raczej grać w każdy najnowszy tytuł, a przynajmniej nie liczę na to żeby wszystko działało mi na najwyższych ustawieniach. Pytając o rozbudowę tego komputera bardziej chodziło mi o to, żeby pograć sobie w jakieś tytuły które chciałem ograć kiedy jeszcze grałem na PC, czyli tytuły kilkuletnie(ostatnio grałem za czasów technikum, które skończyłem w 2013 roku). Dlatego raczej gry nie będą mega wymagające, ale jeżeli te nowe będą ruszać to będzie to dodatkowy atut
  • Zasilacz może być używany, nie zamierzam go kupować na przyszłość, bo jeżeli będę chciał kupić w przyszłości nowego PCta to złożę sobie wszystko od podstaw. To ma być tylko i wyłącznie rozbudowa tego komputera za te ~500zł które jestem w stanie teraz wydać. Nic nie będę z niego przekładał w przyszłości. 

Za drugą opcją przemawia fakt, że jestem pewny co do płyty którą mam, używane mogą być w różnym stanie niezależnie co jest napisane w ogłoszeniu. Więc przyjmijmy tak - moja płyta główna, używany zasilacz, dobry procesor, RAM(chciałbym dokupić 4, żeby było te 6, jakiej szukać, DDR2 ale jaka częstotliwość?), jakaś dobra karta graficzna i tyle. Chyba że masz jakieś lepsze pomysły to chętnie przeczytam. 

Dzięki ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasilacz - właściwie w całkiem fajnych cenach znalazłem dwa Radixy IV - #1 jest nieco tańszy, #2 ma całkiem długą gwarancję. Mam nadzieję, że @yojc i @Orion się nie obrażą, jak ich wezwę, żeby ocenili, czy to aby na pewno słuszny wybór.
  • RAM - teoretycznie taka, czy taka kość (sugerowałbym zakup 1x4GB i pozostawienie obecnej kości 1x2GB) powinny się nadać (co prawda mają wyższe opóźnienia, niż Twoja kość, ale właściwie na allegro nie widzę żadnej kości 4GB 800/CL5), problem w tym, że na liście kompatybilnych z płytą kości nie widzę żadnych 4GB, także proponowałbym najpierw tak się ugadać ze sprzedawcą, żeby nie robił problemów z ewentualnym zwrotem.
  • CPU - podlinkowany już wcześniej Athlon II X3 435 nadal wydaje mi się całkiem niezłą opcją, choć problem w tym, że na kartę pozostanie pod 300 zł, a tutaj w grę wchodziłyby karty, którym nie zaszkodziłoby coś możliwie mocnego...
  • GPU - możesz powalczyć o jakiegoś HD 7770 (na allegro jest tyle aukcji, że aż nie chce mi się ich linkować), choć teoretycznie mógłbyś zmieścić nawet HD 7790, czy HD 7850 (#1, #2).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedzi @webtom. Prawdopodobnie pokuszę się o taki procesor jak napisałeś, chyba, że w podobnej cenie da się wyrwać jeszcze coś lepszego. Nad kartą graficzną się zastanowię, wziąłbym np. tą albo (która lepsza z tych dwóch?). Chyba, że opłaca się dopłacić trochę do tych mocniejszych które podałeś, ale jeśli procesor będzie je ograniczać albo różnica nie będzie aż tak zauważalna, to wolałbym nie dopłacać i wziąć HD7770. Co do zasilacza właśnie miałem pytać, jest napisane że brak wtyczek, więc chyba ten odpada?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, w takim razie wezmę tą Gigabyte. A co do zasilacza, może ten sam model tylko 500W? One już mają te wtyczki chyba? Na allegro są jeszcze te Athlony, z końcówką 455 i 460, one są obsługiwane przez moją płytę? Bo nie mogę ich znaleźć na tej liście.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tego Gigabyte'a kupisz za nieloteryjne 229 zł (bądź spróbujesz wyrwać nieco taniej), to dopłata do 7790 rzeczywiście będzie średnio opłacalna. Ale jakby dopłata zmalała do ~30 zł, to w sumie głupio by było nie dorzucić.

Strona producenta twierdzi, że tak.
I właściwie jeszcze wspomnę, że zanim zabierzesz się za wymianę procesora, sprawdź, czy masz wgrany odpowiednio nowy BIOS.

EDIT:
Tak swoją drogą - jeżeli zasilacz nie ma wtyczki PCI-E, to można się posiłkować przejściówką (np. klik).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak, o BIOSie wiem(z CPU-Z wyszło że trzeba aktualizować), pewnie i tak oddam to wszystko do jakiegoś serwisu żeby mi to wymienili bo nie wiem czy chcę bawić się w upgrade BIOSu, nie chciałbym czegoś popsuć.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, pozdrawiam ;)

PS @webtom Ten zasilacz będzie okej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie jeszcze raz. 

Jeszcze jedno pytanie co do RAMu, w tych które mi zaproponowałeś jest napisane że współpracują tylko z chipsetem AMD, a moja płyta chyba ma chipset NVIDIA. W takim wypadku chyba nie powinienem ich kupować?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Integra napisał:

Z tego co tutaj wyczytałem to chyba ta pamięć nie powinna się kłócić z moją płytą?

Może zadziałać, acz wnioskując z ostatniego posta, na ASRocku te kości "AMD Only" zadziałać nie chciały, więc tak czy siak

2 godziny temu, webtom napisał:

proponowałbym najpierw tak się ugadać ze sprzedawcą, żeby nie robił problemów z ewentualnym zwrotem

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używane też opłaca się kupować czy nie za bardzo? Jest trochę tego w niskich cenach na allegro i tyle byłbym w stanie wydać, nowego to już mi się nie opłaca raczej. Pewnie nawet stockowy cooler AMD ale z heat pipe byłby lepszy od tego zwykłego? Coś stąd opłaca się wziąć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...