Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

d_j_siwy

Rozwiązany: Brak ubuntu w menu wyboru

Polecane posty

Witam!!!

Mam problem z Linuxem  ale od początku.

Po prześledzeniu wielu poradników postanowiłem zainstalować "pingwinka" najpierw miałem problem z partycjami po odpaleniu "tymczasowego" ubuntu ale jakoś przebrnąłem i rozpocząłem proces instalacji wybrałem pustą partycję z dysku i wyodrębniłem miejsce, które podzieliłem na 3 partycje i każdej przydzieliłem zasoby odpowiednio na system, plik wymiany i dane. Po zakończeniu instalacji instalator poprosił o restart i... no właśnie wielka lipa bo w menu wyboru gdzie mam 3 windowsy nie ma ubuntu i nie wiem co robić. na wujku goglu są różne poradniki ale głównie jak naprawić grub żeby widać było windę - u mnie jest na odwrót  co będzie najlepszym (czyt. najłatwiejszym) sposobem żeby sobie poradzić i uruchomić pingwinka.

 Proszę o szybką pomoc - zaznaczam że mimo dość dobrego obeznania z windą i innymi programami w przypadku Linuxa jestem totalne zero albo i gorzej więc bez mądrości proszę

 

EDIT

Udało się przez easy BCD dodać wpis do linuxa ale po ponownym uruchomieniu i wybraniu z listy pingwina robi się czarny ekran z migającym kursorem i tak stoi - co mogę zrobić żeby pchnąć problem?

Linux jest mi potrzebny  ale nie poradzę sobie jeśli nie będę mógł go odpalić (nie może być wersja z LiveCD bo to jakby wsiąść do makiety super fury i udawać że jeździ)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zrobić jedną z dwóch rzeczy:

- dodać prawidłowy wpis odpalający GRUBa do Windowsowego BCD. EasyBCD sobie z tym dobrze radzi, tylko trzeba mu wskazać dobrą partycję - tą, w której sektorze rozruchowym jest GRUB.

- skonfigurować wszystko tak, żeby GRUB odpalał się pierwszy i z niego chainloadować BCD potrzebne do odpalenia Windowsa. Tu powinno wystarczyć ustawienie partycji z GRUBem jako aktywnej.

Jeśli masz dwa dyski, to może pomóc również zmienienie kolejności bootowanie w BIOSie.

Jest też inne wyjście - zainstalować Linuksa, który nie ma takich problemów. Ubuntu jak na dystrybucję dla początkujących sprawia jednak zbyt dużo problemów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest tylko jeden problem Ubek jest na dysku gdzie mam windę tyle że na innej partycji, zrobiłem partycję rozszerzoną na system plik wymiany i home czyli własne śmieci na systemowym mam katalog grub (sprawdzałem na liveCD czy w ogóle się system wgrał bo na windowsie w ogóle tych partycji nie widać bo jest inny system plików) jednak nijak nie mogę odpalić linuksa.

W easy bcd wskazując na linuksa mam do wyboru w menu typ  grub (legacy), grub2, lilo/elilo, freeBSD/pc-bsd, wubi i syslinux - który typ mam wybrać bo próbowałem pierwszy i ostatni i linux nie wstawał, chyba że to znaczenia nie ma i druga sprawa jak skonfigurować żeby GRUB odpalał się pierwszy? Co to znaczy chainloadować BCD i jak to zrobić?

Powiem wprost - potrzebuję linuxa na dosłownie 10 minut żeby wrzucić z jego poziomu plik wsadowy do telefonu który mam uceglony. Pewnych kwestii się nie boję a innych za grom nie rozumiem, dlatego po kolei mi ręcznie trzeba to wytłumaczyć, żebym gdzieś czegoś nie pominął. Na poradnikach instalka linuxa wyglądała na prościznę że hoho,  a tymczasem mam z ubkiem większe problemy niż z wgraniem softu do smartfona. Masakra jakaś :P chyba za stary się robię ;) 

Sev jeśli masz chwilę, to proszę żebyś mi opisał krok po kroku jak odpalić tego pierniczonego linuksa a będę wdzięczny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej ustawić to tak, jak to jest opisane tu - Ubuntu z tego co kojarzę korzysta z GRUBa 2. Jedyne czego potrzebujesz, to informacji gdzie zainstalowałeś GRUBa.

Oczywiście nie zapomnij o zrobieniu kopii obecnego BCD.

W drugą stronę - czyli najpierw GRUB2. a potem Windows też się da, ale w przypadku Ubuntu bywały z tym różne problemy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie Grub powinien się zainstalować automatycznie w ubuntu (tak słyszałem) a ja mam dodatkowo jeszcze tą zmodyfikowaną wersję Triumfalna Turkawka może tu jest problem??

 

EDIT

Grub zadziałał. Dzięki wielkie Sevard temat do zamknięcia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...