Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

niziołka

Dyskusje okołosesyjne

Polecane posty

Niziolki nie ma, kazala przekazac, ze wroci... (szperu szperu w bur... tfu, komorce) 20.04 roku panskiego 2008. Obiecywala jednak ze jak tylko wroci otworzy wreszcie wiedzmakowa sesje. Wiec badzcie cierpliwi ;)

Jeżeli o cierpliwość chodzi, to nie ma lepszego treningu niż uczestniczenie w forumowych sesjach ;) Tyle tu wytrzymaliśmy, więc można domniemywać, że jesteśmy cierpliwi :) Poza tym lepiej żeby niziołka dobrze sesję obmyśliła czemu sprzyjają opóźnienia (mam nadzieję ;) )

EDYTA: Rozumiem, że NS również ruszy po powrocie nzk ;)

Acha mogę edytować posta - czy jest możliwość zrobienia tak, jak na poprzednim skrypcie? Ufam ludziom, ale lepiej dmuchać na zimne, nie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opóźnieniem, ale jednak dam parę komunikatów związanych z sesją Naruto.

1. Dawno, dawno temu, w odległym czasie i przestrzeni, zanim jeszcze forum zostało zablokowane, niziołka umieściła wysłaną przeze mnie aktualizację wpisu do Niezbędnika o sesji Naruto w tymże miejscu. Dobrze, a teraz normalnie: oczywiście polecam wszystkim graczom się zapoznać z nową wersją tego wpisu. To dlatego, że 1) zawiera zaaktualizowaną listę rezerwowych, 2) regulamin z dodanymi trzema podpunktami. Noszą one numerki: 6a, 8a (ważne dla dyslektyków!), 10a i 12a. Zbieram informacje o tym, co sądzicie o poprawkach wprowadzonych w regulaminie. Jeśli go nawet nie przeczytacie, to inaczej, mówiąc słodko, powystrzelam. ^_^

2. Krótki czas po napisaniu mojego ostatniego postu w tym temacie przypomniała mi się pewna rzecz, o której wręcz muszę wspomnieć. A mianowicie: szybkość szkolenia się co poniektórych postaci. Jak już zapewne wiecie, szablon karty postaci jest tak wyważony, że stworzone na jego podstawie postacie są pod względem umiejętności na poziomie, można tak to nazwać, doświadczonych geninów. Innymi słowy, wyrastające ponad poziom z akademii ninja, w której przecież wasze postacie zaczynały. Niektóre są przepakowane, to gracze wiedzą od dawna. Ale niektórzy także starają się rozwijać dosyć szybko. Nie mówię, że to źle, ale quality, not quantity! (Czy jak to się mówiło?) Są tacy, którzy na swojej liście mają całkiem pokaźną liczbę technik albo są lekko przepakowani (nawet mam w myślach ranking najmocniejszych postaci na sesji?). Jest też taka osoba, która z pewnych przyczyn specjalnie spowalnia swój rozwój. Jeśli taka postać jest przepakowana ? to się chwali. Ale tym, do których to mówię, radziłbym przestać uczyć się ?tysiąc pięćset sto dziewięćset? technik tygodniowo. Obecny stan postaci nie jest zły, jedynie ostrzegam o tym, żeby potem nie przesadzać. Nie chce mi się już strzelać pseudonimami.

I to chyba wszystko o sesji Naruto.

Holy ? twój pomysł jest ciekawy, przyznam szczerze. Bardzo mi się podoba formuła ?interaktywnego komiksu? (bo w końcu to byłoby coś w tym stylu, prawda?). Ale tak jak powiedział Gofer. Chociażby z tych przyczyn jest to raczej awykonalne. Poza tym Mistrzów Gry z talentem rysowniczym, co prawda, nie brakuje, ale jednak mniej czasochłonne byłoby żmudne opisywanie akcji tekstem. Bo wiadomo, czas wolny jest to coś bardzo cennego dla MG.

No i ja też podam pewną propozycję? Jak zauważyłem, na Sesji RPG szarzy użytkownicy mogą zakładać nowe tematy, więc mógłbym tak zrobić już wkrótce, ale wpierw wolę to przedyskutować. Mianowicie: wymyślony przeze mnie temat ma w zamierzeniu nosić nazwę ?Czarna Lista?. Działałby on na bardzo podobnej zasadzie jak dział ?Banicja i Ostrzeżenia?. Z tym że tutaj MG wypisywaliby tych graczy, którym wstawiają ostrzeżenie sesyjne, których wykopują z sesji (i piszą o wniosek o ostrzeżenie forumowe ewentualnie?), przywracają do niej itd. Wiem, że na razie nikt specjalnie nie broi, ale w końcu może do tego dojść (przykład: moja sesja). A lepiej będzie, gdyby to wszystko było zbierane w jednym miejscu. Jak sądzicie? Pomysł warty rozwijania?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy wiemy, który to ten przepakowany, który sam spowalnia swój rozwój, Mart. Było to już wiadome (przynajmniej mi) od dawna. Nie sposób było się tego nie domyślić, ale kiedyś wspominałeś, że przyjmujesz taką postać właśnie na tej zasadzie - nie trenuje dopóki inni mu nie dorównają. Jako, że jednak poruszyłeś ten temat - pozwolę sobie wyrazić swoje zdanie. Skrzywdziłeś tym resztę graczy mocno. Dlaczego? Bo postać ta będzie boska, a jak już taka nie będzie, to i tak zacznie trenować, idąc równo z resztą. Ile w tym sprawiedliwości? Ja takowej nie widzę.

Nie mniej tego za złe, że co poniektórzy chcą się rozwijać dość szybko, Mart. Czujemy sie potraktowani trochę nie fair (przynajmniej ja osobiście). Inaczej by było, gdyby owa master-postać nie afiszowała się ze swoimi zdolnościami, ale tak nie jest. No cóż...

W każdym razie jeśli masz jakieś zastrzeżenia do rozwoju czyjejś postaci, to powinieneś się kontaktować bezpośrednio autorem, a nie słać taki post. To moje zdanie. Jeśli jednak się kontaktowałeś, to przepraszam. Jawnie mów tym przepakowanym 'nie da się', gdy wyskakują z nową techniką i będzie w porządku.

Zaś do regulaminu zastrzeżeń brak. Wszystko już było wspomniane wcześniej. Ja polecam też korzystanie z firefoxa tym, którzy walą byki (sobie też...)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sprawy lekkie:

Holy - pomysł tyleż intrygujący co niewykonalny. Poza podanymi wyżej powodami nie wyobrażam sobie gracza, który dostarczałby zawsze materiału dokładnie na jedną stronę. No i komiks z więcej niż trzema bohaterami głównymi zrobiłby się wybitnie nieczytelny. Albo też dana strona odpowiadałaby na posta tylko jednego - dwóch graczy. I inni czuliby się olewani. Albo musiałbyś zatrudnić armię pracujących jednocześnie rysowników.

Teraz sprawy ważne:

Mart - weź ty mi tu nie moderatoruj! Od tego, żeby dawać użytkownikom ostrzeżenia to jest właśnie banicja i ostrzeżenia. Zresztą coś w stylu zaproponowanym przez ciebie już istnieje, poczytaj niezbędnik. Każdy mistrz ma prawo karać swoich graczy poprzez prośbę do moderatorów o zmianę koloru nicka w niezbędniku. Regulamin sesji stoi tu na równi z regulaminem forum, więc jeśli ktoś popełnia recydywę lub psuje z premedytacją innym zabawę dostaje forumowe ostrzeżenie. A pierwotniaki, które co najwyżej bluzgać potrafią dostają bana tak samo jak w innych miejscach na forum.

Co do możliwości zakładania tematów i edycji to już coś tam na kanale wspominałem - muszę jeszcze pogadać z niziołką na ten temat, no i z Ghostem oczywiście, ale moim zdaniem obie te rzeczy powinny być zablokowane. Niemniej, zwłaszcza w temacie edytowania, jestem otwarty na wysłuchanie waszych argumentów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram w całej rozciągłości Twoje zdanie P_aul odnośnie edycji postów. Status quo sprzed zmiany forum powinien zostać utrzymany. Lepiej mieć ograniczone zaufanie do współgraczy, chociaż nie sądzę żeby zbyt często ktoś wycinał numer ze zmianą swojego posta na sesji. Profilaktyka jest lepsza od leczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy wiemy, który to ten przepakowany, który sam spowalnia swój rozwój, Mart. Było to już wiadome (przynajmniej mi) od dawna. Nie sposób było się tego nie domyślić, ale kiedyś wspominałeś, że przyjmujesz taką postać właśnie na tej zasadzie - nie trenuje dopóki inni mu nie dorównają. Jako, że jednak poruszyłeś ten temat - pozwolę sobie wyrazić swoje zdanie. Skrzywdziłeś tym resztę graczy mocno. Dlaczego? Bo postać ta będzie boska, a jak już taka nie będzie, to i tak zacznie trenować, idąc równo z resztą. Ile w tym sprawiedliwości? Ja takowej nie widzę.

Nie mniej tego za złe, że co poniektórzy chcą się rozwijać dość szybko, Mart. Czujemy sie potraktowani trochę nie fair (przynajmniej ja osobiście). Inaczej by było, gdyby owa master-postać nie afiszowała się ze swoimi zdolnościami, ale tak nie jest. No cóż...

Po pierwsze: o ile już wiesz, gracz prowadzący tę postać sam deklarował, że będzie ona najwolniej się rozwijać ze wszystkich, gdyż chce spędzić czas na poszukiwaniu informacji (niczym Jiraiya. :D Nie mogłem się powstrzymać...). Po drugie: mnie nie chodzi o to, że nie chcę, byście tę postać dogonili (albo i nawet przerośli). Po prostu zauważyłem, że niektórzy z was rozwijają się nienaturalnie szybko jak na geninów. Nie mówię, że przekroczyliście jakiś limit, tylko ostrzegam przed tym. A tę postać to wkrótce dogonicie. Ba! Może nawet ją przegonicie!

Zgadzam się jednak z jednym. Nie byłem roztargniony, przyjmując taką postać. Postąpiłem nie fair wobec innych graczy. Przepraszam najmocniej za to, że dopuściłem do sesji aktualnie najbardziej przepakowaną postać w całej sesji. Jedyne, co mogę teraz powiedzieć, to to, że dzisiaj w żadnym wypadku nie przyjąłbym takiej karty postaci. Ale mimo to wstyd mi trochę...

Mimo to nie jest tak źle. Wciąż mam na uwadze warunki, jakie postawiłem temu graczowi. Wciąż wiem, co zrobiła jego postać. Wciąż wiem, jak bardzo jest mocna. Jedyne, co mogę naprawdę w dużym stopniu zrobić, to dołożyć jej niezły zestaw minusów. A w razie gdyby ten gracz przesadził, to się da ostrzeżenie sesyjne i koniec pieśni. Ale to temat na razie na pewną przyszłość...

Mart - weź ty mi tu nie moderatoruj!

Dzięki za sprowadzenie mnie na ziemię. Rzeczywiście - powoli się zaczynałem rządzić. ;) Serio!

Od tego, żeby dawać użytkownikom ostrzeżenia to jest właśnie banicja i ostrzeżenia. Zresztą coś w stylu zaproponowanym przez ciebie już istnieje, poczytaj niezbędnik. Każdy mistrz ma prawo karać swoich graczy poprzez prośbę do moderatorów o zmianę koloru nicka w niezbędniku. Regulamin sesji stoi tu na równi z regulaminem forum, więc jeśli ktoś popełnia recydywę lub psuje z premedytacją innym zabawę dostaje forumowe ostrzeżenie. A pierwotniaki, które co najwyżej bluzgać potrafią dostają bana tak samo jak w innych miejscach na forum.

Ale mnie chodziło o miejsce do rozdzielania samych ostrzeżeń sesyjnych, wykopów z sesji itd. Do ostrzeżeń forumowych i banów z forum są właśnie "Banicja i Ostrzeżenia". To raz. Dwa, ostrzeżenia sesyjne, o których powiadamia MG w dyskusjach, są obiektem do czytania tylko i wyłącznie dla autentycznie zainteresowanych. Jestem pewien, że taką "Czarną Listę" przeczytałoby dużo więcej osób niż "Dyskusje"... Trzy, a kto w ogóle czyta Sesjowy Niezbędnik, a tym bardziej go aktualizuje? :D

Dlatego pomimo chłodnego przyjęcia tego pomysłu sądzę, byście ty i niziołka go jednak rozpatrzyli. Taka jest moja opinia, która zazwyczaj przecież się nie liczy. ;]

Co do możliwości zakładania tematów i edycji to już coś tam na kanale wspominałem - muszę jeszcze pogadać z niziołką na ten temat, no i z Ghostem oczywiście, ale moim zdaniem obie te rzeczy powinny być zablokowane. Niemniej, zwłaszcza w temacie edytowania, jestem otwarty na wysłuchanie waszych argumentów.

OK, to ja mówię na starcie: chcę, by opcja edycji postów na Sesji RPG została. Dlaczego? Wiem, jak jej brak na starym forum tłumaczyliście. Ale gdyby właśnie ten wasz argument przyjąć, to równie dobrze należałoby zakazać tej funkcji na całym forum. Do czego zmierzam? Może podam przykład...

W pewnym temacie XXX sprzecza się z XYZ o wyższość zupy pomidorowej nad ogórkową. Ulubioną potrawą tego pierwszego jest pomidorówka, a tego drugiego ogórkowa. Cały czas sprzeczają się między sobą. W końcu dochodzi do tego:

XXX: A ja ci mówię, że zupa ogórkowa jest najlepsza!

XYZ: Ha! Wiedziałem, że w końcu mi przyznasz rację!

Na podstawie tych dwóch monologów można wyłuskać, że jednak XXX dał się przekonać. Jednak widzi swój post i go edytuje. I co wtedy można przeczytać?

XXX: A ja ci mówię, że zupa ogórkowa nie jest najlepsza!

XYZ: Ha! Wiedziałem, że w końcu mi przyznasz rację!

A XYZ swojego postu nie zedytował. Inny forumowicz, widząc te dwa monologi, zastanawia się, o co tutaj chodzi. Wówczas ten fragment dyskusji, w kontekście całej rozmowy, nie ma sensu! Moderatorzy Sesji RPG zresztą tłumaczyli brak edycji postów właśnie tym, że "jeśli ktoś na sesji zedytuje swój post i wtedy zrobi co innego, niż napisał wcześniej, powstanie burdel" (albo coś w tym guście). Czyli co: na całym forum także zakazujemy? Bo "powstać burdel", jak udowodniłem, może nawet w temacie pozasesyjnym...

Jeszcze dochodzi do tego częstotliwość edycji postów. Na samym forum edytujemy post głównie dlatego, że chcemy coś dodać albo gdy chcemy ten post skasować. Rzadkie są sytuacje, w których chcemy coś zmienić w tekście albo usunąć jakiś fragment. Tym bardziej na Sesji RPG: przyzwyczajeni do braku edycji postów gracze raczej nie zedytują swoich postów, chyba że MG ich o to poprosi. I tutaj przechodzę do innej rzeczy. Bo jeśli gracz w swoim poście napisze coś, co jest zdaniem MG karygodnym błędem, to bez edycji postów nijak tego nie poprawi. No bo jak? Napisze nowy post, a tamten się zraportuje i skasuje? (Powiem, że na sesji Naruto był taki przypadek, a nawet więcej...) A wraz z edycją postów mechanizm ten jest mniej skomplikowany. Jeśli MG poprosi gracza o to, by coś zmienił w swoim poście, to może to bez problemu zrobić. Żadna przeszkoda. Tak więc IMO opcja edycji postów nadal góruje nad jej brakiem.

A jeśli o mnie osobiście chodzi, to ta możliwość edycji postów jest nawet pewnym błogosławieństwem. To dlatego, że m. in. ja w końcu dostałem narzędzie, dzięki któremu mogę aktualizować moje posty, które moim zdaniem są dla sesji ważne. Tak też zrobiłem niedawno, o czym zaraz powiadomię graczy sesji Naruto. Po prostu okazja do edytowania takich ważnych postów tak stoi na wyciągnięcie ręki, że żal nie skorzystać. Przynajmniej dla mnie, tym bardziej że u mnie zawarte w tamtym poście niektóre informacje były już mocno nieaktualne.

Wiem też, że kasując możliwość edycji postów na Sesji RPG, moderatorzy chcieli przyczynić graczy do bycia bardziej konsekwentnym, by swojego postu nie zmieniali nie wiadomo ile razy. Sądzę jednak, że gracze są tak do tego przyzwyczajeni, że i tak do takich sytuacji nie dojdzie.

Innymi słowy, moim zdaniem dobrze by było, gdyby możliwość edycji postów na Sesji RPG została. Nie wiem, czy moja opinia coś zmieni w waszej decyzji, ale ja tak uważam. Bo w końcu lepiej by było otworzyć się na nowości, prawda? Ale pod warunkiem oczywiście, że gorsze nie wypiera lepszego... Mimo to IMO możliwość edycji postów JEST lepsza od jej braku.

I na tym kończę lanie wody. Dziękuję za dotrwanie do końca tekstu.

A teraz informacja dla graczy sesji Naruto. Jak wspomniałem w tekście powyżej, zaaktualizowałem pierwszy mój post w tym temacie. Zmiany wielkie nie są, miło by było jednak, gdybyście chociaż tam zajrzeli i ew. podpowiedzieli, co tam jeszcze powinno się znaleźć. Mogę na was liczyć? Dzięki. To dziękuję za uwagę.

Czekam na odpowiedzi.

Czekam na odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do możliwości zakładania tematów i edycji to już coś tam na kanale wspominałem - muszę jeszcze pogadać z niziołką na ten temat, no i z Ghostem oczywiście, ale moim zdaniem obie te rzeczy powinny być zablokowane. Niemniej, zwłaszcza w temacie edytowania, jestem otwarty na wysłuchanie waszych argumentów.

Ja jestem całkiem za zablokowaniem możliwości zakładania tematów przez użytkowników w dziale Sesji RPG. Eliminuje to możliwość, że przyjdzie tu jakaś ameba i założy temat, w którym będą np. same wulgaryzmy. Akurat ten dział potrafi całkiem sprawnie funkcjonować bez takich ułatwień.

Dwa, ostrzeżenia sesyjne, o których powiadamia MG w dyskusjach, są obiektem do czytania tylko i wyłącznie dla autentycznie zainteresowanych.

I tak powinno być - ostrzeżenia graczy są tylko i wyłącznie sprawą tychże graczy. Po co wprowadzać zmiany do czegoś, co i tak spełnia swoje zadanie? Nie widzę sensu w tworzeniu dodatkowego tematu. Przynajmniej takie jest moje skromne zdanie, jako gracza i jako mistrza.

Moderatorzy Sesji RPG zresztą tłumaczyli brak edycji postów właśnie tym, że "jeśli ktoś na sesji zedytuje swój post i wtedy zrobi co innego, niż napisał wcześniej, powstanie burdel" (albo coś w tym guście). Czyli co: na całym forum także zakazujemy? Bo "powstać burdel", jak udowodniłem, może nawet w temacie pozasesyjnym...

Sęk w tym, że w innych działach forum dyskutanci wybierają interesujące ich fragmenty wypowiedzi innych i je cytują. Więc nawet jeśli oponent coś w swoim poście zmieni, to oryginał jego wypowiedzi pozostanie zachowany. Tutaj nie ma tak dobrze. Dlatego lepiej teraz uniknąć tego typu "korekt", niż potem narzekać, że cała akcja nie ma sensu.

Jeszcze od siebie dodam, że jestem za utrzymaniem prawie wszystkiego, jak było. Można rozważyć pozostawienie kasowania ostatniego postu przez użytkownika? Przy przypadkowym wysłaniu się posta nie trzeba by było prosić moderatorów o interwencję, a nie zaburzyłoby to chyba rytmu sesji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mart ---> Moim zdaniem tworzenie nowego wątku, w którym MG miałby informować kto długo nie odpisuje jest totalnym nieporozumieniem. Zapychałoby to tylko niepotrzebnie forum. Przecież do dyspozycji masz zawsze PW lub GG. Poza tym taki topic wyglądałby trochę komicznie, bo wyobrażam sobie mistrza, który co chwila wpisuje "ostrzeżenia" dla graczy błagając ich o odpis.

Zgodzę się z tobą z jednym. Chciałbym abyście wy P_aulu i niziołko pozostawili opcję edytowania postów włączoną - przynajmniej w topicach przeznaczonych na sesje tzw. "zwykłe" z mistrzem gry. Już przedstawię swój argument. Ciągle mam problemy jako, że w mojej sesji sporą część stanowią gracze, którzy dopiero zapoznają się z sesjowaniem i przy okazji łamią regulamin. Edycja postów otwiera możliwość poprawienia postów, które są beznadziejne i normalnie tzeba by było je wykasować. Jeśli opcji edycji nie będzie to skończy się to zatruwaniem życia moderatorom i pośby o usunięcie wadliwych postów. Pomysł wat rozważenia, ale żeby go dodatkowo ograniczyć to można jeszcze wprowadzić zasadę, że mistrz podejmuje decyzje kiedy gracz może taki post zedytować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, i to właśnie nazywam dobrymi argumentami ;) Brawo Face, Brawo Mart :D

Co do zakładania tematów - najpewniej zostanie zablokowane.

Co do edycji - tu jak już widzę sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. W sumie mogę tylko powtórzyć pełną argumentację przeciw: Sesja RPG miała w założeniach jak najbardziej przypominać rzeczywistą rozgrywkę (tzn. tabletop ;) ). W takiej grze gracze nie mogą cofnąć lub zmienić raz wypowiedzianych słów (choć przyznaję czasem MG ma tak dość graczy, że wszyscy postanawiają wcisnąć rewind). Co więcej, w przeciwieństwie do innych działów na forum (i w przeciwieństwie do Martowego przykładu) tu treść każdego nowego posta jest nierozerwalnie związana ze wszystkimi poprzednimi. Teraz wy wyobraźcie sobie sytuację - na sesji dajmy na to Naruto jeden z graczy postanawia ubić ważnego NPCa lub zrobić coś innego, niepomiernie głupiego. Oczywiście niepomierną głupotę widzi tylko MG, który wie, że ta akurat postać jest niezwykle ważna dla fabuły i jej śmierć oznacza w zasadzie tworzenie nowej historii. Dlatego też prosi gracza o edycję posta. Jednak w między czasie inny gracz, nie wiedząc, że post będzie zmieniony, pisze własnego odwołującego się do tej sytuacji. Jeśli pierwszy gracz nie ma czasu, to może sie okazać że i jeszcze trzeci zdąży odpisać. Potem gracz 1 zgodnie z prośbą MG zmienia treść swojego posta. Mart zauważa nieścisłość i nakazuje edycję kolejnym graczom. W między czasie na sesji pojawia się jeszcze jeden gracz, który czyta ostatnie wypowiedzi, jest lekko zagubiony ale stwierdza że "ktoś isę musiał pomylić" i pisze własny pasujący do większości i prawdopodobnie zupałnie idiotyczny. Kończy się tym, że przed kolejnymi odpisami Mart rozsyła do graczy PW z treścią postu jaki powinni zamieścić...

Końcówkę nieco przekoloryzowałem, ale od długiego już czasu widzę taką tendencję na Sesji - w sesjach z mistrzem dajmy ostatnie słowo odnośnie każdego działania mistrzowi. W sesjach free przygotujmy wcześniej scenariusz i potem piszemy według niego... bleee! Przecież w rpg nieprzewidywalność jest tym co daje zabawę. Żeby jednak nie odbiegać za bardzo od tematu... Jak w sesjach przy stoliku radzą sobie mistrzowie z graczami którzy z braku umiejętności lub przez przypadek psują rozgrywkę? Cóż, robią co mogą. Pamiętajcie że mimo wszystko mistrz jest wszechmogący. W każdej kieszeni nosi po dwie deus ex machiny w siatce ma błyskawice uderzające w graczy w słoneczny dzień. Nie chcesz iść przez las? Możesz być ciągnięty przez las. Opisałeś działanie po prostu zbyt głupie, żeby było możliwe? "A potem się obudziłeś." A w ostateczności jest rewind i prośba do moderatorów o wykasowanie posta (które to nie zdażają się tak znowu często...)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że w innych działach forum dyskutanci wybierają interesujące ich fragmenty wypowiedzi innych i je cytują. Więc nawet jeśli oponent coś w swoim poście zmieni, to oryginał jego wypowiedzi pozostanie zachowany. Tutaj nie ma tak dobrze. Dlatego lepiej teraz uniknąć tego typu "korekt", niż potem narzekać, że cała akcja nie ma sensu.

Przytoczony przeze mnie przykład nie miał w sobie takich sytuacji, gdzie XYZ cytował wypowiedź XXX. Chociaż przyznaję, nie pomyślałem o tym. Ale mimo to wiadomo przecież, o co mi chodziło.

Mart ---> Moim zdaniem tworzenie nowego wątku, w którym MG miałby informować kto długo nie odpisuje jest totalnym nieporozumieniem. Zapychałoby to tylko niepotrzebnie forum. Przecież do dyspozycji masz zawsze PW lub GG. Poza tym taki topic wyglądałby trochę komicznie, bo wyobrażam sobie mistrza, który co chwila wpisuje "ostrzeżenia" dla graczy błagając ich o odpis.

Nie, nie, nie. Nie zrozumiałeś. Prośby o odpisanie to można normalnie wysyłać na GG i PW (a jeśli ktoś się uprze, to nawet w temacie...). Ale mnie chodziło o temat, gdzie by się rozdzielało zwyczajnie ostrzeżenia sesyjne i tym podobne. Parę takich = jeden ost forumowy. Wiesz, o co mi chodzi?

Zresztą to i tak nie ma znaczenia - jak widzę, taka propozycja nie przejdzie. ;]

Teraz wy wyobraźcie sobie sytuację - na sesji dajmy na to Naruto jeden z graczy postanawia ubić ważnego NPCa lub zrobić coś innego, niepomiernie głupiego. Oczywiście niepomierną głupotę widzi tylko MG, który wie, że ta akurat postać jest niezwykle ważna dla fabuły i jej śmierć oznacza w zasadzie tworzenie nowej historii. Dlatego też prosi gracza o edycję posta. Jednak w między czasie inny gracz, nie wiedząc, że post będzie zmieniony, pisze własnego odwołującego się do tej sytuacji. Jeśli pierwszy gracz nie ma czasu, to może sie okazać że i jeszcze trzeci zdąży odpisać. Potem gracz 1 zgodnie z prośbą MG zmienia treść swojego posta. Mart zauważa nieścisłość i nakazuje edycję kolejnym graczom. W między czasie na sesji pojawia się jeszcze jeden gracz, który czyta ostatnie wypowiedzi, jest lekko zagubiony ale stwierdza że "ktoś isę musiał pomylić" i pisze własny pasujący do większości i prawdopodobnie zupałnie idiotyczny. Kończy się tym, że przed kolejnymi odpisami Mart rozsyła do graczy PW z treścią postu jaki powinni zamieścić...

Dobry argument, ale ja odpowiem nań wymijająco. Jest możliwość edycji postów. Gracz w swoim poście popełnia tak karygodny błąd, że przez MG nie przejdzie. I co wtedy ja robię? Ochrzaniam gracza, może dając mu nawet osta sesyjnego (choć przy mnie to wątpię ;)), i każę mu zedytować post. Następnie mówię graczom, których postacie znajdują się w tym samym miejscu, że mają tymczasowo zakaz odpisywania. Tymczasowo, to znaczy oczywiście "do czasu naprawy sytuacji".

Przy takiej opcji, jaką jest możliwość edytowania własnych postów, to dobrze by było ustawić tak, jak mówi Face: edycja tylko za wiedzą i zgodą MG. Ja to ze swoją sesją robię nawet tak, że treść wszystkich postów z niej kopiuję do plików na kompie. Więc jakby co, to mam nie tylko na przechowanie, ale też na wszelkie ewentualności.

No dobra, to teraz do konkretów: moim zdaniem nie ma tak, że któreś z tych rozwiązań jest obiektywnie lepsze. Dla mnie subiektywnie jednak lepiej jest, gdy możliwość edycji postów jest. Wystarczy po prostu sobie to wszystko dobrze zorganizować. I jeszcze możliwość edycji własnych - ważnych - postów w dyskusjach...

Tak więc moje stanowisko jest takie: jeśli już coś na Sesji RPG blokować, to tylko zakładanie nowych tematów. Poprzedni mechanizm całkiem nieźle się sprawdzał (choć to zależy od tego, czy któryś z obojga moderatorów czuwa - była taka sytuacja, że przez kiepską sytuację z moderatorami pewna sesja została założona dopiero kilka dni później...) i akurat myślę, że to tylko oszczędzi ew. napływu osób, które będą zakładać bezsensowne tematy. Ale jeśli chodzi o blokadę możliwości edycji i kasacji postów - won, mówiąc dosadnie. :D Mam nadzieję, że moja opinia jednak coś zmieni, choć w to wątpię.

I jeszcze chciałbym wspomnieć o jeszcze jednej propozycji zmian. Zrobię to jednak potem, bo czas mam aktualnie dosyć nadszarpnięty. Zresztą co ja się będę pluł - czytać prywatny komunikat w moim profilu. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, wkraczam tutaj ja bo widzę że część graczy nie rozumie kilku rzeczy w mechanice Tenchi Fukei. Po pierwsze, to takie małe wyjaśnienie dla P_aula, bo co post będzie się o to czepiał. Nie, nie jesteś w spół-MG tej sesji. Jesteś graczem, ale z większym uprzywilejowaniem. Skoro grasz na sesji nauczyciela to coś w tym musi być, lecz to nie zmienia faktu że każdą ważniejszą decyzje musisz ze mną konsultować. Po drugie: wprowadziłem zamęt w kolorach na sesji, bo w sumie to czemu nie? Wyjaśniam jeszcze raz. Drużyna białych pisze w kolorze ciemno-niebieskim, drużyna czarnych pisze w kolorze czarnym. Trochę z tym namieszałem, obecnie błąd poprawiam. Post na sesji zostaje natychmiast z edytowany. Natomiast szarego koloru będzie można używać TYLKO w sytuacji gdy są WSZYSCY gracze w pomieszczeniu, nie będzie to nic WAŻNEGO (dyskusja o kwiatkach, o pogodzie, o złym Bogu Kagexie, etc. to rzeczy nie ważne). Z tym że możecie zdecydować czy podoba się wam takie rozwiązanie czy nie, bo jak nie to rezygnujemy. Po trzecie: staram się utrzymać posty zgodnie z zasadami j. Polskiego. Tak, staram się. Używam OpenOffice'a, potem dodatkowe sprawdzenie posta w Firefox'ie. Jeśli zdarzy się jakiś post z błędem to przykro mi, należy mi o tym powiedzieć albo to zignorować. To chyba wszystko. Dziękuje za uwagę, części graczy za zdenerwowanie mnie i innej części za wartościowe uwagi. PS: Przeczytanie tego posta jest obowiązkiem każdego gracza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Końcówkę nieco przekoloryzowałem

Nawet bardzo mocno, bo nie pamiętam żeby taka sytuacja miała kiedyś miejsce w sesjach, w jakich brałem udział na forum ;]

Teraz wy wyobraźcie sobie sytuację - na sesji dajmy na to Naruto jeden z graczy postanawia ubić ważnego NPCa lub zrobić coś innego, niepomiernie głupiego.

W takim wypadku MG ma ogromne możliwości w postaci skarcenia niepokornego gracza w postaci kuksańców, zacinającego się karabinu czy cegły spadającej na łeb w dewnianym kościele. Poza tym był taki okres, że dzięki kilku graczom, a ostatnio dzięki Nickowi Wazalskiemu ciągle musiałem latać z prośbami do modów, żeby zgodzili się posta wykasować. Pozostawiając edycję ryzykujemy w moim mniemaniu mało, bo jeśli ktoś zacznie zmieniać fabułę i "pzewijać" do tyłu to graczy czy mistrz szybko się zorientują i delikwent będzie miał przechlapane.

Nie, nie, nie. Nie zrozumiałeś. Prośby o odpisanie to można normalnie wysyłać na GG i PW (a jeśli ktoś się uprze, to nawet w temacie...). Ale mnie chodziło o temat, gdzie by się rozdzielało zwyczajnie ostrzeżenia sesyjne i tym podobne. Parę takich = jeden ost forumowy. Wiesz, o co mi chodzi?

Zrozumiałem tylko teraz ja trochę pzejaskrawiłem. Nie wiem po co robić specjalny temat, bo jeśli sprawa jest poważna i dochodzi do regularnego łamania regulaminu czy ogomnych opóźnień to zawsze można powiadomić moderatora lub napisać posta odnośnie sesji w już stworzonym temacie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem co do ostatniego postu P_aula...

A w ostateczności jest rewind i prośba do moderatorów o wykasowanie posta (które to nie zdażają się tak znowu często...)

Tak, ale to raczej dlatego, że wszelkie zraportowane posty usuwają bardziej Super Moderatorzy niż wy. W końcu oni bywają częściej na forum.

I to wszystko, co na ten temat mam do powiedzenia. Przynajmniej na razie. No i jeszcze ta moja propozycja zmian, o której mówiłem, została... ale z nadszarpnięcia czasu wspomnę o tym później. ^^'

KaGeX - nie no, choć można także inaczej zaznaczać posty (w nowym forum doszła opcja zmiany czcionki...), to jednak ja nie mam zastrzeżeń. Sam to robię na swojej sesji, i to nawet pomimo tego przejścia na nowe forum. To tradycja. :)

Ja tu jestem jednak z innego powodu. Wiem, że powinienem to ogłosić w "Dyskusjach o Sesjach Online", ale że jest to bardzo silnie związane z sesją Naruto, to mówię o tym tutaj. A mianowicie: ze względu na to, że rezerwowi będą musieli poczekać na swoją kolejkę co najmniej kilka miesięcy, wpadłem przedwczoraj na pewien pomysł. Coś tam myślałem nad czymś innym wcześniej, też dla rezerwowych, ale i tak trzeba by było trochę poczekać. Przejdźmy więc do rzeczy... Mianowicie: chcę specjalnie dla was, rezerwowych, zorganizować na IRC-u sesję Naruto - a raczej przedsmak tego, co was spotka. Nie zmienia to jednak tego, że to będzie zwyczajna sesja na komunikatorze (ale nie na GG - ten to do sesji nadaje się średnio), przygotowana specjalnie z myślą o was.

No dobrze, ale co to IRC? Jak już wspomniałem, to komunikator. Ale taki, który idealnie nadaje się do takich sesji prowadzonych online. Takie połączenie rozrywki forumowej i rzeczywistej by było.

Po wszelkie szczegóły (a także po to, by zwyczajnie pogadać) zapraszam na kanał IRC-owy, gdzie to wszystko by się toczyło - #sesja_rpg na serwerze (?) polNET. Wszyscy chętni do linka do programu oraz instrukcji instalacji i założenia własnego konta niech się zgłoszą do P_aula albo KaGeXa (IMO najlepiej do tego drugiego :P). Regulamin rozgrywek online (w tym i na IRC-u) znajduje się w Sesjowym Niezbędniku.

Chciałbym jednak, by tutaj wypowiedzieli się na ten temat WSZYSCY rezerwowi sesji Naruto oraz potencjalni gracze (tj. ci, co chcą zagrać, a karty nie dostałem od nich do dzisiaj albo jej nie zatwierdziłem :D). Ja uważam, że to byłaby dobra zapchajdziura do czasu, aż wprowadzę was do sesji na forum. Co o tym sądzicie?

Jeśli będzie zgoda, to potem ustalimy szczegóły dotyczące sesji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ,,zapchajdziura" jak zostało to zręcznie nazwane będzie oddzielną sesyjką (Więc jeśli druga historia na forum będzie w ogóle organizowana, a zacznie się mimo sesji na IRCu od początku) to raczej narazie odpadam. Zdaje mi się, że sesja Online ma conajmniej szybsze tempo od forumowej (jeśli nie to mnie poprawcie), a ja narazie nie mam na takowe czasu.

W takiej sytuacji rozpocząłbym przy nowej edycji na forum (choć i to niestety nie jest w 100% pewne. Wyjeżdzam na całe wakacje).

Jeśli natomiast będzie to już stanowiło tą drugą historię to wypada mi się zgłosić po instrukcję do IRCa i pisać ;)

Wszystko zależy od formy sesji dla rezerwowych...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm

Ja jestem za, znasz mój głód na ową sesje Knight Martius. Więc jeśli coś takiego powstanie to ja z chęcią dołączę.

Tylko mam kilka ważkich pytań(?):

Czy historia będzie prowadzona w świecie równoległym? To znaczy nie będzie związku po między ta na forum a tą na IRCu?

Miejsce to samo czy inne?

Ja miałbym propozycję od razu:

1. Po pierwsze niech każdy gracz zagra inną postacią niż tutaj na forum. Jakoś dziwnie mi będzie grać tą samą postacią od początku dwukrotnie. (a może to tylko moje odczucie)

2. Może historia mogłaby się dziać w innej wiosce niż Konoha? W Sand albo Hidden Mist? A może w ogóle w innej jakiejś nowej wiosce.

3. Propozycja kolejna aby gracze nie robili wypasionych postaci od razu na początku tak jak jest tu na forum. Proponuję, że o ile Naruto samo w sobie rzeczywistością nierealna jest to może niech każda postać będzie indywidualna pod względem wyglądu ale niech będzie na poziomie zwykłego ninjy. Co za tym idzie... może bez Kekai Genkai tym razem. Dlatego autoryzacje ograniczyć do kilku podstawowych informacji, najlepiej aby większość z nich byłą dostępna dla innych co by każdy wiedział jaki gracz kim gra i jak jego postać wygląda.

To tyle na co na razie wpadłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już śpieszę z wyjaśnieniami. Pierwotne założenie sesji było takie, że sterujecie tymi postaciami, które stworzyliście na forumową sesję Naruto. Z tą jednak różnicą, że akcja toczyłaby się w dniu, w którym kończycie przedostatnią klasę nauki w akademii ninjutsu. W tym momencie ja bym coś wam wymyślił. Niezbyt naciąganego oczywiście. :) Innymi więc słowy, ok. rok czasu gry przed rozpoczęciem historii drugiej. Wówczas sterowalibyście waszymi "forumowymi" postaciami, ale raczej nieco osłabionymi. Tj. że pewnych technik albo nie umieją, albo umieją gorzej. W każdym razie chyba siecie, o co mi chodzi.

Jednakże przemyślałem tę sprawę i postanowiłem dać wam wolny wybór. Jaką chcecie koncepcję IRC-owej sesji?

1. Postacie na sesję forumową, lekko młodsze i kończące wówczas przedostatnią klasę akademii ninjutsu.

2. Postacie wymyślone specjalnie na sesję na IRC-u, tym razem będące już dorosłymi shinobi.

Jeśli jesteście chętni do gry, to koniecznie odpowiedzcie. W drugim przypadku szablon karty postaci byłby ten sam, tylko dałbym inne ograniczenia. No, w każdym razie która formuła bardziej przypada wam do gustu?

A teraz odpowiedzi na pytania i inne fragmenty tekstu...

Czy historia będzie prowadzona w świecie równoległym? To znaczy nie będzie związku po między ta na forum a tą na IRCu?

Historia ta byłaby władowana w historię waszych postaci oraz świata (jeśli wiecie, co mam na myśli). W pierwszym przypadku już wymieniłem czas akcji. W drugim byłoby to, powiedzmy, tak z 10 lat przed pierwszą historią na sesji forumowej (dla wyjaśnienia - wtedy Konohą rządzi Tsunade). Innymi słowy, żadnego związku z fabułą forumowej sesji Naruto.

Miejsce to samo czy inne?

Zależy. W pierwszym przypadku będzie to Konoha-Gakure. W drugim rzuciłbym was tu i ówdzie (Suna, Kiri...), więc nie ma problemu. :)

3. Propozycja kolejna aby gracze nie robili wypasionych postaci od razu na początku tak jak jest tu na forum. Proponuję, że o ile Naruto samo w sobie rzeczywistością nierealna jest to może niech każda postać będzie indywidualna pod względem wyglądu ale niech będzie na poziomie zwykłego ninjy. Co za tym idzie... może bez Kekai Genkai tym razem. Dlatego autoryzacje ograniczyć do kilku podstawowych informacji, najlepiej aby większość z nich byłą dostępna dla innych co by każdy wiedział jaki gracz kim gra i jak jego postać wygląda.

Jeśli już doszłoby do tej drugiej formuły, to zrobiłoby się na zasadzie - twórzta postacie, jak chceta. Obyście tylko nie przegięli. Każdy powinien mieć swoje indywidualne moce, ale oczywiście bez przesady. Jakby co, to będę wysyłał takie karty do poprawki z prośbą o odpakowanie postaci i już. ;] A teksty nie musiałyby być aż tak obszerne, jak niekiedy otrzymuję.

No dobrze, to co o tym wszystkim myślicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro IRCowa sesja nie bedzie miała związku z drugą historią na forum to ja nie biorę udziału.

Nie śpieszy mi się, mogę (nawet wolę) poczekać klka miesięcy (Najgorzej jak wypadnie to na wakacje ale cóż nie zrezygnuję z wyjazdu dla sesji). Dla innych, powodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie owijać w bawełnę - informacje o sesji Naruto dla rezerwowych i potencjalnych graczy znajdują się w tym oto temacie. Kto chętny, niech robi kartę i mi wysyła. ;]

A teraz do graczy sesji forumowej... Ja tylko chcę was przeprosić za to, że przeze mnie sesja już przez ok. tydzień stoi jak wryta i ruszyć się nie chce. Po prostu ja miałem tak nadszarpnięty czas, że nie mogłem odpisać. Obiecuję wam jednak, że sytuacja zmieni się w przeciągu najbliższych kilku dni.

To tyle o sesji Naruto. Teraz przejdźmy do spraw ogólnych... Jakiś czas temu pisałem, że mam propozycję zmiany na Sesji RPG. Pewnie wszyscy za to obrzucą mnie błotem, ale co tam, ryzykiem żyć trzeba. ^^' A więc ten pomysł jest taki, żeby... znaleźć nowego moderatora.

Jak wiadomo, oficjalnie to podforum moderuje czworo osób, ale Cardi i Qbuś nieoficjalnie oddali moderkę niziołce i P_aulowi. A ci starają się, co prawda, wypełniać swoje obowiązki w miarę należycie. Jednakże niekiedy jest tak, że oboje nie mają albo czasu, albo chęci. Wiem, że Sesja RPG aktualnie przeżywa renesans, to i moderatorzy ożywają. Ale zadam takie pytanie: czy nie czas na wybór nowego? Nie mam nic przeciwko temu, by niziołka i P_aul pilnowali porządku dalej, absolutnie. Ale cóż, IMO należy znaleźć jeszcze kogoś, kto ma i czas, i chęci, by dotrzymać kroku innym w utrzymywaniu forumowiczów Sesji RPG w ryzach.

I nie, to nie jest bezczelna autoreklama, bo wiem, że na zostanie modem mam co najwyżej bardzo średnie szanse (chociaż miło by było ^_^). Mnie chodzi tu o to, że należałoby jednak znaleźć jeszcze kogoś, kto po przeciętnym spamie na PW czy GG (albo nawet na samym forum) nie ucieknie z krzykiem. Co o tym sądzicie?

Od razu powiem: to tylko propozycja. Na 99,9% jestem pewien, że zostanie odrzucona. Ale może warto ją przemyśleć? Albo po prostu źle ją w słowa ubrałem? No nie wiem, w każdym razie czekam na odpowiedzi.

<Martius się chowa.>

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc ja będę pierwszym, który rzuci kamień w Marta. Odkąd jest edycja postów na sesji, moderatorzy nie mają już kupy spraw do załatwiania. Jedyne co teraz modek musi zrobić, to upomnieć gdy ktoś za bardzo szaleje, bądź też edycje niezbędnika, tudzież innego zamkniętego topicu. A że takie sytuacja zdarzają się od święta... Zwyczajnie nie ma powodu do nowych wykucia nowych odznak dla sesjowych szeryfów. Poza tym, to chyba Ghost decyduje kto będzie modkiem, nie?

EDIT:

Ta, ja też przepraszam. Trochę żeśmy z Polipem za ostro pojechali :P On Ci tego nie powie, ale ode mnie masz wielkie sorry :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Przepraszam wszystkich i wycofuję to, co mówiłem o znalezieniu nowego moderatora. Przemyślałem trochę tę sprawę i teraz uważam, że ta propozycja jest bezsensowna. Ja uznaję, że nie było sprawy. Przepraszam jeszcze raz za zamieszanie.

Gofer - to prawda, o tym Ghost decyduje. Ale cóż, ja tylko propozycję rzuciłem. No, ale już się z niej wycofuję.

<Martius się wstydzi.>

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Przepraszam wszystkich i wycofuję to, co mówiłem o znalezieniu nowego moderatora. Przemyślałem trochę tę sprawę i teraz uważam, że ta propozycja jest bezsensowna. Ja uznaję, że nie było sprawy. Przepraszam jeszcze raz za zamieszanie
Żeby rozwiać wszystkie twoje wątpliwości - często wpadam choćby na sekundę na forum,żeby prześledzić to, co dzieje się w różnych tematach na Sesji RPG - i nawet jeśli się nigdzie nie dopisuję, to sprawdzam, czy nie jest łamany regulamin albo coś takiego - jeżeli jest, to o ile jest to możliwe sprzątam po cichu, a jeżeli nie - to wpadam z impetem na chwilę, i znów się wycofuję w cień ;)

Gracze moi najulubiensiejsi, powiedzcie mi proszę, czy wasze postacie się znają wszystkie, część drużyny, czy nikogo? Tylko podacie mi tą informację i już pozwalam wam się bawić :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<Face dobija Martiusa żeby się już dalej nie męczył> ;)

Biorąc pod uwagę fakt, że większość sesji stoi to nie widzę jakiegoś zasadniczego powodu dla którego potrzebny byłby trzeci moderator, ale jeśli już ktoś miałby nim zostać to darek wydaje się najodpowiedniejszą osobą(oczywiście jeśli ma czas, chęci itp.). Jednak to sprawa drugorzędna pod w najbliższym czasie nie czeka nas żadna postowa nawałnica.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...