Skocz do zawartości

Polecane posty

Ostatnie kilka lat było bardzo łaskawych jeżeli chodzi o muzykę elektroniczną. Nie jest to już domena głównie kojarzona z Techno, House, czy choćby z muzyką stricte popowo-klubową. W czasach kiedy generalnie każdy posiadacz komputera jest w stanie zaopatrzyć się w program DAW i tworzyć coś swojego oczywistym było, że prędzej czy później zaczną pojawiać się ciekawe twory z początku kompletnie niezależnie tworząc własną 'scenę'

Tak właśnie stało się w przypadku nurtu zwanego SynthWave, lub coraz częściej określanego jako RetroWave. Jest to muzyka, która brzmieniowo garściami czerpie z muzyki elektronicznej lat 80 ubiegłego wieku (John Carpenter, Kraftwerk itp.). Oznacza to, że utwory są głównie w całości instrumentalne (aczkolwiek nie jest to reguła) i oparte są na prostych dźwiękach starych syntezatorów, ale miksowane i masterowane za pomocą nowych technik studyjnych. W budowie bardzo często bliżej jest do utworów rockowych niż do bardziej popularnych utworów klubowych (twórcy często traktują syntezatory jak gitary elektryczne i dzięki temu uzyskują fajne, ostre brzmienie)

Tematycznie (głównie za sprawą artów, okładek, nazw albumów i utworów) mamy nawiązania do filmów akcji '80 z którymi osoby urodzone przed latami '90 dorastały. Mowa tutaj oczywiście o takich klasykach jak Terminator, Robocop, Bladerunner, Escape from New York czy choćby The Thing. Jest także nawiązanie do czasów, gdzie przyszłość przedstawiania w mediach nie była sterylna i biała (jak to ma teraz miejsce) tylko zazwyczaj była to dystopijna wizja zniszczonego/opanowanego przez korporacje świata.

W grafikach promujących albumy znakiem rozpoznawczym jest wszechobecna magenta, neony i supersamochody.

Trend nie ograniczył się jedynie do muzyki. Powstało do tej pory kilka niskobudżetowych filmów będącymi swego rodzaju ukłonem dla wyżej wymienionych. Pierwszym powstałym, o którym wiem jest oczywiście 'Kung Fury' z ciekawą muzyką artysty o pseudonimie Powerglove (z pomocą nieśmiertelnego Davida Husslehoffa wink_prosty.gif ). Można też polecić 'Turbo Kid' za całkiem ciekawą wizję świata, oraz oczywiście rewelacyjną muzykę. Zapewne będzie tego więcej, widząc że styl ten stale zyskuje na popularności.

Także gry mają swój udział w rozwoju gatunku. FarCry - Blood Dragon jest w tym wypadku najlepszym przykładem, cała gra aż kipiała od nadmiaru '80's campines' od przerysowanych bohaterów, przez ciekawą muzykę (także Powerglove), po robosmoki, strzelające laserami!

Ogromną rolę w promowaniu samej muzyki ma seria 'Hotline Miami' po której duża część osób (w tym i ja) zainteresowała się tym nurtem.

Kilku twórców i zespołów:

Perturbator - określany jako pół człowiek - pół syntezator. Jego utwory są dość mroczne, a tematyka albumów przedstawia dystopijną wizję świata opanowanego przez maszyny. Obecnie jeden z najbardziej popularnych twórców gatunku DarkSynth.

https://www.youtube....h?v=P_XIH2cE7kY <- promo jego najnowszego albumu, który ukaże się w maju tego roku.

Carpenter Brut - Francuski zespół, którego muzyka zabiera nas w szaloną podróż supersamochodem po amerykańskich autostradach.

<- jeden z najlepszych teledysków ever.

Scattle - Bardziej minimalistyczne podejście do tematu niż ww. twórcy. Jego utwór pt. 'Knock knock' będzie znany każdemu kto grał w Hotline Miami.

Dance with the dead - Muzyka najbardziej nawiązująca klimatem do starych horrorów.

Mega Drive - Artysta któremu udało się osiągnąć bardzo 'tłuste' brzmienie swoich syntezatorów. Nawiązuje do wirtualnej rzeczywistości.

https://www.youtube....h?v=7y3pspnwyoM

Oraz wielu, wielu innych. Warto dodać, że tak jak wspomniałem na początku są to zazwyczaj domorośli twórcy, którzy swoją muzykę wydają we własnym zakresie, dlatego też jest ona dostępna za darmo na Spotify, Youtube, czy na ich stronach na Bandcamp. Przy odrobinie samozaparcia można znaleźć bardzo ciekawe dźwięki.

  • Upvote 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z retro wave zetknąłem się z dobry rok temu, jak kolega podesłał mi link do Perturbatora. Wsiąkłem momentalnie, szybko subskrybując na YT bardzo aktywne New Retro Wave i mniej aktywne, elektroniczno/metalowo/dziwne/doom BloodMusic (tam wydaje Perturbator). Właśnie przez fakt, że syntezatory "robią" za gitary, oraz przyjemne (dla wcale_nie_sentymentalnego trzydziestolatka) dźwięki, ten gatunek niezwykle przypadł mi do gustu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie film "Drive", a zaraz po nim OST do "Hotline Miami" pewnie nawet nie wiedziałbym, że taki gatunek istnieje. Bardzo przyjemnie się słucha, szczególnie, że na co dzień słucham innej muzyki. Synthwave jest dla mnie miłą odskocznią. Nie zgłębiałem się bardzo, więc jak ktoś zna jakieś utwory podobne do wyżej wspominanego Kavinskiego - "Night Call" czy M O O N - Hydrogen (czyli te mniej rockowe) to chętnie posłucham :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TKPulp

Tworcow w tym gatunku juz troche jest. Ze swojej strony polecam Gunship, VHS Dreams, Lazerhawk i Timecop1983. Warto tez zainteresowac sie kanalem na YT The 80's Guy - regularnie pojawiaja sie tam kawalki roznych muzykow tworzacych w tym wlasnie stylu.


EDIT:

Dodalem link do kanalu.

Edytowano przez Tesu
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jak klawo, że ktoś się zasłuchuje w tego typu dźwiękach (ogromne propsy za Perturbatora).

Od siebie jeszcze dodam Noir Deco (ociężałe i brudne beaty z klipami ze starych japońskich animacji)

oraz Lazerhawk - bardzo przypominający Kavinsky'ego z atmosferą kojarzącą się z Kung Fury - czyli więcej neonu, mniej noir.

Warto też wspomnieć, że John Carpenter wydaje w tym roku kontynuację Lost Themes, a to kwintesencja jego charakterystycznego stylu. 

 

Edytowano przez GR3G0R14N
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) jakiś czas temu rozpocząłem projekt muzyczny - Supermassive Black Hole - całkiem niedawno uświadomiono mi, że stylistyka gatunku odpowiada dark electro i dark synthwave. Absolutnie nie chcę zaśmiecać tematu. Chciałbym jedynie zaprezentować jedną ze ścieżek zainspirowanych, chyba najbardziej wymiatającym, czarnym charakterem z serii Star Trek - Khanem. Będę bardzo wdzięczny za ewentualne opinie, jeśli ktoś poświęci swój czas na odsłuchanie i wyrażenie opinii. Z góry dziękuję. Poniżej zamieszczam track. Pozdrawiam serdecznie.

https://soundcloud.com/5upermassive/supermassive-black-hole-khan

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.03.2017 o 17:19, Stillborn napisał:

Początek naprawdę fajny i klimatyczny. Od momentu, który oznaczyłeś, już ciężko mi było przebrnąć. A szkoda, bo dobrze się zapowiadało.

Cieszę się, że początek przypadł Ci do gustu. Być może kolejny materiał będzie bardziej leżeć. Jest znacznie bardziej melodyjny. Inspirowany powieścią Extensa Jacka Dukaja.

https://soundcloud.com/5upermassive/supermassive-black-hole-extensa

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...